В медиите
Владимир Кисьов: Напоследък приоритет в градското управление е само рязането на ленти
Интервю на кандидатът за кмет на София от СДС за в-к "Новинар"
- Г-н Кисьов, защо столицата трябва да се управлява от десен кмет и защо вие се съгласихте да участвате в тази надпревара?
- Защото искам нещата в управлението на София да се случват по-умно, бързо и точно. Струва ми, че на българските граждани, не само на софиянци, им дойде премного дългият преход от 20 години. Трябва да се сложи ред в хаотичното развитие на обществото. Демокрацията почива на три основни стълба - на свободата, конкуренцията и реда. А това пък от своя страна означава, че е крайно време да се приучим да спазваме правилата - както от администрацията, така и от гражданите. Когато се разрушава който и да е от тези стълбове, се получава хаос. От това са потърпевши всички граждани.
- Защо вие от Синята коалиция не успяхте да се договорите и да излъчите общ кандидат, а решихте да правите вътрешни вотове, което при тази подкрепа за сините май не е най-добрият прийом?
- Договарянето не е проста работа, изисква се конструктивен диалог. Ако този инструмент на демокрацията не върши работа, се отива на следващо стъпало - отворени избори. Мисля, че те са висша форма на демокрация. Разчитам, че в този вътрешен вот ще се включат и други граждани освен привържениците на СДС. В едно нормално съвременно общество всеки трябва да взема участие в решаването на проблемите на своето време и държава. В крайна сметка става въпрос за съдбата на всеки от нас. Затова трябва да имаме право на избор и възможност да подберем най-подходящия човек за който и да е пост. Важно е да се избере най-достойният кандидат да управлява града.
- А не се ли опасявате, че избирателите не са дозрели за тази висша форма на демократичност и многото десни кандидати по-скоро биха ги объркали на вота?
- Мисля, че ние, политиците, сме длъжници на българския избирател. Заради липсата на всекидневен диалог с тях и още много други неща. Затова трябва да се борим за доверието им. Колкото повече хора участват в управлението на града, на държавата, в контрола на властта всеки ден, толкова е по-добре и е гаранция за по-устойчиво развитие. Свидетели сме, че голяма част от важната за хората информация стига до тях постфактум.
Мога да дам пример с последния гаф на Столичната община по повод на данъците за сградите и такса смет. Видя се какво се получи - така не бива и не може да се управлява. Нужно е да има откритост и публичност в действията на властта. Не съм голословен, аз с действията си съм доказал, че работя така. Още с встъпването ми в длъжност в общинския съвет през 2003 година въведохме електронен архив, осигурихме публичност на заседанията и др. София беше първата община в държавата, която предаваше открито заседанията си в интернет. Всеки документ може да се извади електронно, както и да се гласува в мрежата. Престъпление срещу гражданите в София е, че не им е осигурено електронно обслужване в районите, няма услуги на едно гише...
- Защо се получават такива недомислия в администрирането на институциите в държавата като се прави нещо на парче, но без връзка помежду им?
- Не искам да обвинявам администрацията. Виновен е този, който води кораба. И това е основен принцип. Не може да не знаеш как работи институцията, която ти управляваш. Трябва да си наясно кой какво може, знае и в това съответствие да се поставят задачи на хората. Водачът носи цялата отговорност за работата в една администрация. В Столичната община има много добри експерти, специалисти в много дейности, които просто не се използват според потенциала им.
Те са сврени в ъгъла и остава впечатлението, че по принцип общинският служител е невежлив, борсук и т.н. Кметът трябва да отговаря за реда и правилата в града. А не да се делегират права на шефове на дирекции, на Столичен инспекторат и на не знам си още кой. Конституцията и законите дават на кмета власт и отговорност и това трябва да се спазва.
- Какво е първото нещо, което ще направите, ако ви изберат за кмет?
- Ще извадя всичко на показ и ще дам широка публичност. Не трябва да се играе с карти под масата или пък с белязани карти. Това е в ущърб на обществото. Има решение на общинския съвет тук за създаване на публичен регистър на обществените поръчки, което не се изпълнява. Ако всеки гражданин и журналист има възможност да следи чрез интернет тези процеси, то и нарушенията в тази проблемна сфера рязко ще намалеят. Образно казано, ще стане ясно каква е разликата в цените на една тоалетна чиния, купена за вкъщи, и на друга, напазарувана с общински средства.
Така ще има яснота за разходването на общите ни пари. Вижте, ненормално е да искаме от гражданите, които от две години са със замразени заплати и пенсии, да плащат увеличени и допълнителни данъци и такси. Те няма откъде да вземат тези пари. Ще търся още приходоизточници като например малките ВЕЦ. Заради лични икономически интереси не се реализира нещо, което изисква малка инвестиция, но може да носи сериозни приходи за общината. А това ще подпомогне и за развитието на инфраструктурата. Ще впрегна усилията си за определянето на справедливата за всеки гражданин цена на услуга, която му предлага общината. Умното управление, за което говоря, предполага да се създадат условия за инвестиции в града, за откриване на нови работни места. В СУ аз преподавам дисциплината „Управлението на големия град" и следя стриктно какво и как се случва и в останалите държави. Имам голям опит и в преговарянето и привличането на чужди инвеститори.
- Защо през последните години нищо не се случва в София?
- Защото няма волята за налагане на приоритети, свързани с плана за развитие на града. За съжаление в последно време приоритетите в градското управление са само за рязането на ленти по хронология. Но тези ленти са заложени в миналото, не са се случили сега. Трябва да отдаваме дължимото и на тези, които са работили преди нас. И да се признава, че метрото не се строи от вчера, а от 1978 година, когато е направена първата копка.
- Кои политически формации биха ви подкрепили по ваша преценка?
- Когато се говори за управление на един град, трябва да се направи уточнение, че не става въпрос за чисто партийно функционерство. Ще получа подкрепа от СДС, от някои членове на ДСБ, които ме познават от години. И се надявам - от много други хора, които знаят какво мога и зная. Гражданите трябва активно да участват в изборите, защото местната политика в голяма степен определя начина на техния живот. Ние, политиците, трябва да имаме всекидневен разговор с хората, както вече казах. Така може би най-после ще се реши един от основните проблеми в нашето общество. Крайно време е да се успокоят остапбендеровците в нашето общество.
- Кой от 60-те кметове на София вие номинирате като най-успешен?
- Разбира се, Иван Иванов. Защото е бил прагматичен, образован, блестящ. В момента се подменя централен водопровод в столицата, който е бил поставян по негово време. В периода 1923-1925 има записано едно име в историята на столицата - Кисьов. Това е братовчед на дядо ми, който е бил комендант на града. Отговарял е за корупцията, реда и др. и тогава валидни проблеми за обществото. И е успял да се справи с тях.
- Кой е най-болният проблем в столицата?
- Много са - кучета, транспорт, междублокови пространства, чистота, завод за отпадъци и т.н. Даже аз като общински съветник вече изгубих представа докъде стигнаха нещата със завода за отпадъци. Не е нормално да научаваме тази информация от медиите. Има много общински проблеми. И щом те всеки ден се дискутират от гражданите, значи са болни. И означава още, че правилата не се спазват от всички нас, които живеем в този град. И затова мисля, че е крайно време да спрем с експериментите на принципа на „проба-грешка". И да гласуваме доверие на опита и умението за умно управление.
Интервю на Аделина Делийска
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...