В медиите
Румен Христов: Имаме шанс да обединим дясното
- Г-н Христов, защо след като бяхте обявен за кандидат-президент на СДС, се появиха коментари, че сте противоречива личност в политиката?
- В СДС съм от 20 години. Познавам както повечето стари седесари, така и сегашното младо ръководство. Работя много добре с всички и имам едно предимство, а то е, че познавам всички лидери от т.нар. автентична десница, с които съм в добри отношения. Надявам се, че заедно с тях ще успеем да направим един нов широк десен блок, или Синя коалиция плюс, и с това ново обединение да се явим на предстоящите избори. Имаме шанс да обединим автентичната десница.
- Предлагате на останалите партии да се присъединят, но тези дни споменахте, че е най-добре да се саморазпуснат и да се влеят в Синята коалиция.
- В СДС смятаме, че тези, които ни напуснаха през годините по една или друга причина, биха могли да саморазпуснат своите формирования и да се върнат. Въпрос на преговори. Ние ще ги приемем, защото те са част от нас.
- Беше ли нужно разцеплението на СДС, като сега партията се използва от ДСБ като „ракета носител", за да намерят място в парламента?
- Както виждате, раздробяването на десницата не е от полза за демократичните процеси в България. Имаме много лош пример с предишните избори за Европейски парламент, когато двете формации се явиха отделно - нашият кандидат Петър Стоянов събра 90 000 гласа и не можа да стане евродепутат, а ДСБ получиха 86 000 гласа и също не намериха място в ЕП. Продължавам да смятам, че биполярният модел с един център по средата в лицето на либералите, които в случая са ДПС, е работещият модел на демокрациите в цяла Европа.
- Разбунихте ли духовете с изказванията си, че няма да откажете подкрепа от ДПС на предстоящия вот за президент?
- Вратата за президентските избори е широко отворена за всички български граждани. Ако бъда харесан за кандидат и получа подкрепа от друга политическа формация, то в това няма нищо лошо. В крайна сметка целта е да разширим влиянието и подкрепата, които има Синята коалиция, защото ако останат само в нейните рамки, ние няма да стигнем до балотаж. Целите, които си поставяме на изборите, са програма минимум - повече гласове от получените на парламентарния вот, и програма максимум - балотаж. Само със Синята коалиция това няма как да стане, затова искам разширение на обединението с останалите партии от дясното и ако други формации решат да застанат до нас, ще им кажем „Добре дошли".
- Не се ли притеснявате, че с тези приказки за ДПС подклаждате атаките срещу вас, в които се твърди, че сте човек на Ахмед Доган, че сте близък с Христо Бисеров?
- Христо Бисеров се познава от всички, които навремето работеха в СДС, защото той беше главен секретар на Съюза. С него обаче нямам близки отношения. Не съм го виждал доста отдавна. А с Ахмед Доган дори не съм се чувал през последните 12 години. Това не значи, че когато бяхме заедно в ОДС, не сме работили добре. Това, че съм се познавал с тези хора, не го приемам като упрек или вина. Впрочем, аз познавам много политици и отляво, и от центъра, и отдясно. Мисля, че това е едно от предимствата ми - през последните 20 години не съм се скарал с никого и винаги съм смятал, че работим за България.
- До какво ще доведе това забавяне на президентските кандидатури, което виждаме преди изборите? Може ли този факт да изиграе лоша шега на политическата класа у нас?
- Може да изиграе лоша шега на българския политически елит. Президентският пост е номер едно по важност в републиката. В този смисъл трябваше кандидатурите да бъдат обявени отдавна. Признавам, че и ние се забавихме. Необходимо е достатъчно време, за да могат да се развият концепциите и програмите за управлението на институцията. Трябва да има реален сблъсък на идеи и в крайна сметка избирателят да има ориентиран избор.
- А сега ще имат ли време хората да се ориентират?
- Остават малко повече от 5 месеца, което не е малко време. Колкото до останалите формации, те подценяват избирателите и може би ще бъдат наказани. Според мен тези избори са много важна битка и в този смисъл смятам, че тя е лидерска и е добре в нея да участват лидерите на отделните партии.
- По този въпрос явно споделяте мнението на премиера Бойко Борисов.
- Това го казвам много преди министър-председателя. При нас лидерът Мартин Димитров няма как да участва, защото е млад, а по конституция президентът трябва да е над 40 години. Затова партията реши, че профилът, който имам - явявал съм се на два вътрешни вота за председател и в момента съм заместник, аз да бъда издигнат. Бойко Борисов заяви, че и той би участвал, което е мъжка и отговорна позиция и за мен ще бъде чест да се състезавам с него.
- Какво не ви харесва при Георги Първанов и в неговото управление?
- Първия мандат Георги Първанов работи по-активно за интеграцията на България, но вторият е напълно пагубен. Президентът насочи своите усилия освен към лова към изграждането и постигането на тъй наречения Голям шлем в областта на енергетиката и създаването на формацията АБВ, а не към задълженията си по конституция.
Той неглежира Консултативния съвет по национална сигурност, който трябваше да разглежда проблемите около АЕЦ „Белене". Лично за мен това са два загубени за демокрацията мандати.
След дългото управление на левицата е време и десницата да поеме отговорността за управлението на държавата в свои ръце.
- Ще ви върна назад във времето. Имахте ли противоречия със СДС, когато останахте като зам.-министър на земеделието в кабинета на Любен Беров?
- Бях назначен като заместник-министър на земеделието в кабинета на Филип Димитров и останах в правителството на Любен Беров по настояване на президента Желю Желев, за да довърша поземлената реформа. И да, имах търкания с моята партия, но това, което свърших, беше добро. Аз съм един от най-активните участници и дейци в тази реформа. Успяхме да върнем земята на два милиона и половина собственици и се гордея с това. Така че, ако това се смята за грях, аз си го нося. През цялото време в кабинета на Любен Беров работех за изпълнението на програмата на СДС и в крайна сметка бях отстранен по настояване на БСП.
- Изключиха ли ви от СДС, защото останахте в кабинета на Любен Беров?
- Да, изключиха ме, но впоследствие си възстанових членството.
Интервю на Георги Бойков
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...