Владимир Кисьов: Никой няма да може да управлява София сам след изборите

13.04.2011
Интнервю на Владимир Кисьов председателя на групата на СДС в Столичния общински съвет за в-к "Труд"
 
- Г-н Кисьов, вие ли ще сте кандидатът за кмет на София от СДС и ДСБ и докъде стигнаха преговорите за общо явяване на изборите и затвърждаване на „Синя коалиция"?
- Дал съм съгласие за участие в процедурите за номинация на кандидат за кмет. Въпросът е как ще приключат преговорите. Ако СДС и ДСБ се обединят около моята кандидатура, ще участвам.
- Сроковете варираха, последният е 15 април. Чува се обаче, че разговорите зациклят. Защо?
- Върви се към заключителна фаза, а и тази седмица има градски съвет на СДС - София. Ако не се е стигнало до решение, може да даде друг мандат за действие.
- Възможно ли е, ако дотогава двете партии не си стиснат ръце,да тръгнете отделно на вота в София.
- Това, разбира се, не е най-добрият вариант. Но не е невъзможно.
- Тогава ще се съгласите ли да сте кандидат този път на само на СДС?
- Би изглеждало несериозно и аз да започна да поставям всякакви условия.
- Откъм СДС имаше, макар и единични,гласове да се мисли за подкрепа за кандидата на ГЕРБ. Например, за да се избегне пробив на БСП в София. А и сега управлявате с ГЕРБ в столицата, имате коалиционно споразумение, зам.-кметове?
- В СДС не е имало изобщо такъв вариант. Никога хора в партията не са изразявали желание за подкрепа на ГЕРБ. Не е тайна, че в самото начало водихме разговори с тях. Но ГЕРБ нямат намерения да търсят партньор в дясно.
А и коалиционно споразумение няма. Има документ за сътрудничество. Освен това не мисля, че БСП имат шанс за пробив. По-вероятно е кандидатите на ГЕРБ и на десницата да стигнат до балотаж.
- Това ли е програматаминимум на десницата?
- Мен ако питате, програмата минимум е да се спечелят изборите.
- Колегата ви от ДСБ в общинския съвет Петър Москов, който също е сред номинираните за десен кандидат-кмет, смята, че ГЕРБ са скъсали споразумението с вас, защото не изпълняват ангажиментите си. Така ли е?
- СДС даде оценка за това в края на 2010 г. Споразумението ни важи до изборите. ГЕРБ имат малко време и някакъв шанс да се включат в изпълнение на подписаното. Но има основни неща, за които не изпълниха ангажимента си.
- Например?
- Най-важното - прозрачност на управлението на София. СДС много държи на това и през годините сме доказали, че сме последователни в това. Искаме публични регистри на обществените поръчки на общината и общинските дружества, за да е ясно как и за какво се харчат парите на софиянци. Предложението на СДС беше прието, но
ГЕРБ отказва да направи и крачка в тази посока.
- Защо? Какво има за криене?
- Е, и ние това питаме. Най-голямата гаранция за правилно разходване на средства винаги е публичността. Това дава възможност и за контрол, и за икономии. А когато има отказ от прозрачност, това винаги поражда съмнение, че има нещо за криене.
- Част от процедурата за номинация за кмет в десницата бяха изпити на всеки от номинираните -трима от СДС и трима от ДСБ. Какво казахте на този изпит?
- Представянето ми бе в рамките на40 минути. Сред приоритетите ми няма график за показно рязане на ленти. А важни неща за софиянци. Започвам с реда, сигурността и спазването на правилата от всички и от чиновници, и от граждани.
Второ - прозрачността,за която говорим.
Трето - търсене на нови приходоизточници за реализиране на инвестиционните програми. Това са малките ВЕЦ-ове, които да се строят или от общината, или заедно с частни инвеститори, но приходите да са за София. Инфраструктурата ще продължи да бъде приоритет. Постоянно се повтаря едно и също - как ще се правят булеварди и кръстовища на две нива... Това през 6 месеца влиза в някакви управленски програми. Но там си и остава. Трябва и цялостно обновление на транспортната система. Както и нов начин и подход при определянето на местните данъци и такси - своевременно и в дискусия с гражданите, за да се избегнат случаи като последния с данъците в града.
-И на предишните избори в София бяхте сред желаните кандидат-кметове. Но не искахте да се кандидатирате. Какво се промени?
- В момента смятам, че моята политическа сила СДС, заедно с останалите десни като ДСБ и други, бихме могли по-бързо и качествено да реализираме необходимите на София и столичани приоритети.
- Защо това да не е било възможно и преди 2 г.?
- Вероятно е било възможно, но ние проявихме много по-голямо доверие към ГЕРБ, а и ситуацията беше съвсем друга.
- Това грешка ли беше или пропуск?
- Във всеки случай в политическия живот по-добре е партиите да се борят по време на избори, а не да участват по-пасивно, какъвто беше случаят предния път в София. Сега смятам, че СДС и ДСБ трябва да изберат най-добрия кандидат. Трябва да е и човек, който би участвал по най-подходящия начин в управлението на града. Ясно е, че сам никой няма да управлява София. Абсолютно мнозинство на тези избори едва ли ще има, ГЕРБ няма да могат да го постигнат.
- Г-н Софиянски прави Демократичен алианс, може и да се яви на вота в София. Как гледате на такова съперничество, как ще се отрази на десните избиратели?
- Нека да видим как ще се развиват нещата. Много от тези, които се говори, че ще се кандидатират, вероятно няма да го направят. Не считам това като съперничество. Не е много хубаво да има много писти, лекоатлетически, на избори. Но това решава всяка сила за себе си. А и който още не е номиниран, не би трябвало да се задълбочава в приказки в момента.
- Каква трябва да е номинацията за президент вдясно - партийна или гражданска фигура? Чуват се и двата варианта?
- Не съм противник на безпартийните кандидатури. Но независимо че всеки президент е надпартиен, той изпълнява определена политика. А политиката се изпълнява от политици.
- В СДС кой е подходящият политик за поста?
- В СДС има много такива хора, готови да се борят. Важното е как ще протекат разговорите.
- Как ви се струват ГЕРБ в управлението на страната -СДС и „Синята коалиция" заявихте подкрепа в началото, но сега сте по-остри от официалната опозиция в критиките. Как се обяснява това „разкрачено" положение на избирателите ви в изборна ситуация?
-Ако си праволинеен и следваш собствените си убеждения, няма как да подкрепяш някои хаотични движения и решения на ГЕРБ във властта. А разкрачено положение няма. Изборната ситуация е борба за представителство - всеки представя виждания и програми и хората решават.
- Досега ГЕРБ, позиционирайки се вдясно, късаше „живо месо" от традиционната десница. Как смятате, можете ли да си върнете този вот?
- От 1990 г. насам някой все къса от СДС. Но СДС доказа защо продължава да го бъде, за разлика от партиите на промяната в другите посткомунистически страни. СДС означава свобода на духа и съзнанието. Част от свободолюбивите хора, които са търсили по-голяма изява, като не намерят верния партньор, ще се върнат.
- Как ни се отразява навън скандалът с АЕЦ „Белене"? А и нали спирането на проекта бе сред ултиматумите за подкрепа за ГЕРБ от вас?
- Не харесвам скандали, които не почиват на нормално поведение, на нормална експертиза. Това може да стане само в махленска разправия. Този скандал се отразява лошо и на България, и на управляващите.
Но най-малко аз искам и трябва да бъда арбитър на разправиите в правителството. За мен е по-важно да се каже трябва ли ни или не „Белене". Това, което никой освен СДС и ДСБ не казва. Защо да натовариш данъкоплатците с инвестиция,която може да стигне 10 млрд. евро? Веднага излиза въпросът защо тогава е подготвяна площадка в АЕЦ „Козлодуй" на нов атомен блок, което ще е много по-евтино. Или защо не се работи по удължаване на живота на 5-и и 6-и блок там? Нещо, което ще даде и сериозен тласък и на развитието на възобновяемите енергийни източници, чиято цена с усъвършенстването на технологиите ще пада.
Никой не може да отговори, ако вкараме две нови големи мощности на атомна централа как ще постигнем програмите на ЕС за развитие до 2020 и до 2050 г., които предвиждат 20%, съответно 50%, от произвеждания ток да е от възобновяеми източници. Ако увеличаваш конвенционалните мощности, това значи, че ще трябва да увеличиш много и възобновяемите източници. Тоест поставяш си още по-непосилна задача. ГЕРБ нямат отговорите.
 
Интервю на Лилия Цачева 

 



Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...