В медиите
Ваньо Шарков: ГЕРБ сключи сделка с хората от ДС
Интервю за в-к "Ретро" на депутата от СДС д-р Ваньо Шарков
- От ДСБ искат кандидатът за президент на „Синята коалиция" да не бъде политик, името и действията му да не са обременени от миналото. Това автоматично не изключва ли Надежда Нейнски, която пък е фаворит, поне засега, на СДС, г-н Шарков?
- Националният съвет на СДС е дал правомощия на преговорния екип и тяхно право е да преценяват профила на кандидата за президент. Моето лично мнение е, че трябва да бъде политическа фигура, вероятно необременена с нещата от прехода. Но президентът трябва да носи и политическа отговорност. И тя може да му бъде търсена както от гражданите, които са гласували за него, така и от политическите партии, които са го издигнали. Така че при всички положения по-добрият вариант е политическа, отколкото гражданска фигура.
- Няма ли опасност отново да изпаднете в положението от 2006 г., когато ДСБ наложи на СДС кандидатурата на Неделчо Беронов и съответно загубихте?
- Точно поради тази причина нашето настояване е кандидатурата да стане известна максимално рано.
Винаги е имало притеснение и няма универсална рецепта колко и кога точно трябва да бъде издигнат един кандидат особено за президент. Тъй като се знае, че ако е прекалено рано, може да бъде омаскарен, ако е прекалено късно - няма да бъде разпознаваем. Затова в рамките на този месец ще стане известен кандидатът на „Синята коалиция". Така той ще има време поне два пъти да обиколи страната и да се срещне с избирателите, защото кампанията трябва да бъде основана именно върху лични срещи и ангажименти към хората.
- Ако се стигне до балотаж и вашият кандидат не е сред номинираните, ще подкрепите ли кандидата на ГЕРБ при условие, че срещу него стои човека на БСП?
- Това е въпрос, който не бих искал да решаваме в момента. Нашата идея, нашата цел е да се съсредоточим да проведем така кампанията, да имаме такъв кандидат, който да отиде на балотаж. А там какво ще се случи, вече е въпрос с много неизвестни. Всъщност същият въпрос би могъл да бъде зададен и на ГЕРБ - ако ние сме на балотаж с БСП, те дали ще подкрепят нашата президентска двойка.
- Защо застанахте в диаметрални позиции с ГЕРБ, все пак имате общ противник - БСП и ДПС?
- Не сме в диаметрални позиции. Има доста неща, по които можем да работим заедно, да постигнем консенсус и при гласуването в пленарна зала. Но има неща, които определено не можем да подкрепяме. Няма как да подкрепяме това безконтролно подслушване на българските граждани и това увеличение с 300 % на разрешенията за подслушване от съдилищата. Такава политика няма как да бъде подкрепяна, защото „синия" човек априори е против подслушването, против слухтенето и е за свободата на българските граждани, при спазването на законите, разбира се. Няма как да подкрепяме например последната идея в сферата на здравеопазването от догодина да има бюджети. Това е връщане на страната 20 години назад. Дори комунистите не го направиха в предходния мандат. Няма как да подкрепяме действията на земеделския министър и затова му искаме непрекъснато оставката.
Той преди две седмици каза, че няма да има поскъпване на храните за великденските празници, но те вече поскъпват. Такива действия няма как да бъдат подкрепяни от нас. Така че нашите различия са принципни и ние не влагаме абсолютно нищо лично в това. Докато напротив - понякога в отношенията на управляващите към нас усещаме нещо лично. Като пример ще дам скандала с лекарите в Горна Оряховица.
- Как си обяснявате поведението на бившия зам.-председател на СДС Николай Младенов и настоящ външен министър, който вдигна този шум за отзоваването на посланиците ни, свързани с ДС, а след това призова депутатите към ГЕРБ да не гласуват промените в закона, с който забраната да бъде узаконена?
- Това е една от трагедиите на българския преход. Всъщност те са две. Едната е, че когато си в опозиция излагаш някакви възгледи за начина, по който трябва да бъде управлявана държавата, поемаш някакви ангажименти пред обществото и след това, когато вземеш властта, забравяш за тези ангажименти. Вторият, който за мен е още по-голям проблем, е, когато си против ченгетата, когато не си на власт. И когато влезеш във властта и усетиш дъха на ченгетата във врата си, веднага се променяш и започваш да заставаш на тяхна страна. Това е най-голямата драма на много от хората, които са управлявали през предходните години. Нашето предложение беше много ясно, много категорично - оттук нататък да не се допускат тези хора да представят страната пред свята. А с гласуването си „въздържали се", защото те дори не гласуваха „против", показаха неспособност и отказ от тази борба, която беше заявена, като намерение. Така постъпиха и с промените в закона за отличията.
- Т. е. поредната демагогия, на поредните управляващи?
- Това е липса на политическа воля. Когато заявяваш, че всички твои неприятности в управлението на страната идват от това, че си бръкнал с пръст в раната Държавна сигурност /декларацията беше четена от парламентарната трибуна от г-н Красимир Велчев/, и след това откажеш да се пребориш с тези хора, това означава само едно - че си сключил сделка с тях.
- Вие сте зам.-председател на здравната комисия в парламента. След три смени на ресорния министър, случва ли се нещо положително в системата?
- Истинската дума е хаос. Министърът взема пожарникарски решения. Като пример мога да дам случаят с финансирането на здравеопазването, което накара белодробният диспансер във Велико Търново да се опитва да тегли банков кредит, за да може да плати заплатите. И ето го пожарникарското решение - изведнъж им се дават пари извън бюджета, който им е гласуван от Министерството на здравеопазването. Другото е липсата на последователност -трима министри се сменят,трима шефове на НЗОК, няма приемственост между отделните звена, няма изградена информационна система в НЗОК, в здравното министерство. Онкоболните и онкодиспансерите протестират, защото липсва регистър на заболелите, заради това не се знае колко може да бъде разходът на лекарства. Преминаваме от делегирани към прогнозни бюджети, изведнъж се оказва, че тези прогнозни бюджети, които би трябвало да бъдат прогнозирани на базата от миналата година, в действителност има намаляване на места до 30 - 40 %. Това означава, че хаосът владее главите на хората, които управляват здравеопазването в момента.
- Лошо здравеопазване, високи цени на стоки и услуги, замразени пенсии и заплати. Това няма ли в един момент да изкара хората на улицата?
- Недоволството вече го има и то се изразява с протестите на гражданите срещу монополите, срещу цените на горивата и т. н. Въпросът е, че България вече е различна от времето на 1996 - 1997 г., когато икономическата ситуация караше хората да излязат на улицата. Когато икономическите искания се превръщаха в политически - като оставки на правителствата. Тук въпросът вече стои малко по-различно. Трябва да се държим наистина като европейска държава и хората, които управляват, не трябва да се държат като дерибеи, а да имат наистина една програма за начина, по който трябва да управляват страната.
- Лоша комуникация между членовете на кабинета или съзнателно беше отстранен министър Трайков от подписването на споразумението за АЕЦ „Белене"?
- Истината е, че действията, които един чиновник в лицето на г-н Красимир Първанов е предприел, след като изрично му е било забранено от Трайчо Трайков да подписва документа, показва, че тези хора могат да бъдат повлияни не от собствения си министър,не от волята на кабинета и разпорежданията дори на шефовете на БЕХ и НЕК, а се повлияват или от финикийски знаци или от онези хора от ДС, които никога не са работили за България. Затова поискахме проверка на всички членове на БЕХ и НЕК, за да е ясно кой от кого е зависим.
- „Синята коалиция" е против АЕЦ „Белене", защото ще я строят руснаци, или просто не ни трябва такава централа?
- Ние не сме против ядрената енергетика. Но атомната централа в Белене, която се опитват да я строят от 1984 г. насам, е прекалено скъпа за България. Тези средства от строежа заедно с инфраструктура ще надминат 10 млрд. евро. Те биха могли да отидат за проекти за енергийна ефективност, с които ще се намалят разходите на ток. Освен това строителството е предвидено на разлома във Вранча, който е сеизмична зона. Оценката на всички експерти е, че там не трябва да се строи атомна електроцентрала. Пак по мнение на експерти централата в Козлодуй е построена на възможно сеизмично най-доброто място в страната. Което ни дава основание да кажем: вместо да строите „Белене", направете нов реактор в Козлодуй.
Интервю на Румяна Стефанова
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...