Мартин Димитров: Ако искаме да имаме инвестиции и добре платени работни места, никакви данъчни хармонизации не трябват

04.04.2011

Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за Българско национално радио, програма "Хоризонт", "Неделя 150"

Водещ Величко Конакчиев:А сега на политическата сцена. Добър ден на Мартин Димитров,лидер на СДС, съпредседател на "Синята коалиция" и председател на икономическата комисия. Тя не е само икономическа, и енергийна.
Мартин Димитров:Здравейте.
Водещ:Чуваме се, нали, г-н Димитров?
М. Димитров:Чувам, да.
Водещ:Имахте срещи в икономическата комисия, на която вие сте председател, за горивата. И какво излезе от тези срещи, че Комисията за защита на конкуренцията нестава, така ли?
М. Димитров:Ами, те сами си казаха, че за да направят сериозен анализ насектора горива, им трябва една година, което между другото налиси представяте - всички тези фирми, като чуят, че комисията им дава една година, за да разберат какво става, те дори да нямат помежду си картелни споразумения, сериозно ще се замислят, като иматсрещу себе си такава комисия, защо досега не са направили. Значи, вижте, целта на тази комисия е да реагира бързо, ако трябва за един месец, за два месеца. То това е целта - да има респект от държавата, всички тези компании да знаят, че някой ги наблюдава и ги глобява, когато трябва.
Водещ:Слагате ли, така, в центъра на нещата тази комисия?
М. Димитров:Тя е много важна, защото в случаите, когато не става въпрос за държавно регулирани цени, ние, знаете, вярваме в пазарната икономика, но пазарът трябва да бъде контролиран да не се минават определени граници. Вчера на комисия много колеги, и то не беше вчера, преди няколко дни, зададоха следния логичен въпрос - защо разликата в цените на бензиностанциите между различни фирми са до една стотинка или няма разлика, много честоняма никаква разлика. Това е много странно. Един бензин се внася от Румъния, другият от Гърция.
Водещ:Това не значи ли, че има картелно споразумение?
М. Димитров:Значи, вижте, има съмнения. Аз това мога да кажа. . .
Водещ:Е тъй де, тъй де.
М. Димитров:. . .защото без да имаш анализ. .. Но защо са еднакви тези цени? И другото, което беше много странно - казаха. .. две от големите фирми в България, че продавали бензина на загуба. Сега,разбирате ли. ..
Водещ:Не, не, нека кажем. "Лукойл" и "Ромпетрол", те казаха, нали така?
М. Димитров:Да, "Лукойл" и "Ромпетрол" казаха, че продават бензина на загуба. Аз някак си имам сериозни съмнения, че това. . .не ми сеструва да е вярно. Просто не мога да го повярвам, нали разбирате?
Водещ:Имаше идея да се събират пари, за да се подпомогнат "Лукойл"и "Ромпетрол", от гражданите.
М. Димитров:Пошегуваха се, пошегувахме се там, мисля, така. Но въпросът е следният - когато имаме такива данни, това е допълнителен сигнал за тази комисия, защото Комисията за защита на конкуренцията е органът, който има правомощия да свърши
конкретна работа. Ние можем да изслушваме, може да променяме закони, можем да дадем права на тази комисия да налага още по-големи глоби, но тя е органът, разбирате ли? В една пазарна икономика тя е органът. И когато тя се държи по този според мен неправилен начин, просто се създават условия, създават се условия фирмите да продават на загуба, казвам го с ирония, нали разбирате.
Водещ:Да, да, и кавички, и ирония. Добре, а не може ли Комисията за защита на конкуренцията да дойде в Народното събрание. . .
М. Димитров:Аз ги поканих. Тази информация имам от тяхната визита в Народното събрание.
Водещ:А, те идваха?
М. Димитров:Оттам имам това. Тя е независима комисия. Знаете, че аз съм много внимателен в моите думи, не мога да им казвам какво да правят. . .
Водещ:Така е.
М. Димитров:. . . но все пак като народен представител и като председател на икономическата комисия мога да изисквам от тях да създават този респект от държавата. Независимо, че те наистина имат отделен мандат, не са под юрисдикцията на парламента, мога да ви го кажа абсолютно откровено, че те трябва да създават респект от държавата. И тази работа не вършат.
Водещ:Добре, как ще искате сега смяна на тази комисия с друга? То трудна работа е това?
М. Димитров:Знам, че е трудна работа. Първото, което целим, е да стреснем ръководството на тази комисия да започнат да си вършат работата. Ако видим, че въпреки всички наши действия това не се получава, ще говоря с нашите юристи, които вече мислят как да сепромени законът да бъде избран, да предложим новсъстав.Защото, извинявайте, нещата, които правеше Трайчо Трайков, въпросите, които той задаваше, не са негова работа. Той правилно ги зададе, но не са негова работа. Тези неща трябва да ги прави Комисията за защита на конкуренцията.
Водещ:След една година?
М. Димитров:Да, нито аз, нито Трайчо Трайков трябва да задаваме тези въпроси на отделни фирми, защото ние нямаме нищо общо с тях. Единият е изпълнителна власт, другият е законодателна власт.
Водещ:Да, така е.
М. Димитров:А докато тази Комисия за защита на конкуренцията има преки правомощия, преки правомощия да налага глоби, за разследва, да изисква документация, да изисква анализи, да изисква сметки.
Водещ:А как наричате, г-н Димитров, този така наречен меморандум за замразяване на цените между държавата и "Лукойл"?
М. Димитров:Ами вижте, една популистка идея без особен смисъл и без особен ефект.
Водещ:Не е нелоялна конкуренция?
М. Димитров:Ами вижте, ако гледаме буквалистично българското законодателство, някой може да сезира Комисията за защита на конкуренцията затова, че държавата рекламира една определена компания, сключвайки меморандум с нея. Защо не сключи с другите,нали разбирате? Затова държавата не трябва да изпада в такива глупави ситуации, защото този меморандум няма да свърши никаква работа, освен че ще има много шеги и вицове по този повод.
Водещ:Е, ще има и протести, да?
М. Димитров:Ами нормално е да има протести.
Водещ:И сега има, в тези минути, във Варна.
М. Димитров:Да, между другото граждани от Варна дойдоха и на комисията и
зададоха добри въпроси, принципни въпроси, което ми направи добро впечатление.
Водещ:Ясно. Добре, протестите очевидно ще продължат. Какво ще се променя пак ще разговаряме с вас. Сега, доволен ли сте от тази тотална промяна, имаше такова предаване май, тотална промяна въвфонд "Земеделие"?
М. Димитров:Задължително трябваше да се случи и тук СДС има сериозни заслуги с нещата, които внесе.
Водещ:Чакайте сега. То като заработят хората, тогава ще кажете, чеимате заслуги.
М. Димитров:Не, не. Вижте, в момента нещата стояха много зле. При това положение промяната вече е успех, сега се надявам тези, които саги назначили, аз не ги познавам, но. . .
Водещ:Е, единият, шефът на фонд "Земеделие" идва от Министерство на финансите, началник на кабинета, Порожанов, да.
М. Димитров:Не го познавам човека, сега, казвам ви как изглеждат нещата,но ще следим тяхната работа и просто трябва да си вършат задълженията принципно и честно. Ако си ги вършат принципно и честно, от нас няма да видят нищо лошо. Но. . . Защото досега имаше много сериозни проблеми. Но ние продължаваме да настоявамеза оставката на Найденов, земеделският министър.
Водещ:Мирослав Найденов. Поканих го за участие, май няма да участва, не.
М. Димитров:Хубаво сте го поканили, но ние продължаваме да искаме тази оставка.
Водещ:Други оставки искате ли?
М. Димитров:На този етап това са най-спешните проблеми, които решаваме. Знаете, на Цветанов , снели сме доверие от Цветан Цветанов. . .
Водещ:Но не му искате оставка досега.
М. Димитров:Е, то като си снел доверие, му искаш и оставката. Това е, тази наша позиция е ясна и тя не се променя.
Водещ:Добре. Но казвате тези дни вие, г-н Димитров, че не искате сваляне на властта.
М. Димитров:Да, защото в този живот се носи отговорност и ние служебно правителство на Първанов няма да създадем условия да има в България, защото това ще бъде природно бедствие и няма да допуснем такова нещо. Но сега целта ни е да изправяме най-големите грешки на този кабинет. И другата ни цел е на следващите местни и президентски избори, които наближават вече, дето се казва, чукат на вратата, да предложим сериозна алтернатива. Защото, много се извинявам, но ГЕРБ не може да е дясната партия в България. Те са по-скоро ляво-център и България има нужда от сериозна алтернатива в дясно-център.
Водещ:Сега ще се обади Бойко Борисов и ще каже, че са дясно-център.
М. Димитров:Ами, вижте, то едно е да правиш послания, друго е да се види какво вършиш реално. Така че нека се обади, всеки има право на мнение, нека хората да чуят и моето, и неговото мнение.
Водещ:Разбира се. Сега, изборите чукат яко на вратата. Ваша кандидатура, на "Синята коалиция", за президент, така ли? Неочаквана, страхотна.
М. Димитров:Да, имаме предвид няколко силни кандидати, кой ще. . .
Водещ:Няколко:
М. Димитров:. .. да, кой ще бъде от тях още не е решено. Но кандидатурата ще бъде силна и ще бъде надявам се вдъхновяваща забългарските избиратели.
Водещ:И неочаквана. Изненадваща.
М. Димитров:Да.
Водещ:Добре. Кога ще кажете, кога ще кажете кой точно от тези няколко фигури?
М. Димитров:Имаме, имаме си вътрешни разговори, които продължават. . .
Водещ:Вече имате, разговорите продължават.
М. Димитров:Да. Разговорите продължават. Когато сме готови и мисля, че
това няма да е много далеч в. . .
Водещ:Май?
М. Димитров:Надявам се и преди това да сме готови, но когато сме готови,ще ви го кажем.
Водещ:Ами, искаше ми се да говорим, изберете си едната тема, ама, кратко - "Белене", защото не знам как завършиха тези разговори, които се водеха до полунощ и до след полунощ в София за "Белене", или за "Евро плюс". Не, за "Белене" говорили сме и ще говорим. "Евро плюс", кратко - плюсове и минуси. Кое е повече - плюсовете или минусите, това, което е подписано вече от премиерав Брюксел, но явно ще се уточняват още доста неща. Може ли да се окаже един голям минус за България, който да повлече и правителството?
М. Димитров:Знаете, че ние сме за приемане на еврото, СДС направи възможно европейското членство на България. Да, нашата позиция екатегорична. Само че не можем да приемаме всички допълнителни тежести, които някои искат да ни наложат. А именно: не може България да е гарант на 6 милиарда евро в гаранционен фонд, които да плащаме, когато някоя от богатите европейски държави закъса.
Водещ:Но те май това искат, да, точно това се иска.
М. Димитров:Те могат всичко да искат, но ние трябва да си защитим националния интерес и затова трябва да се каже следното нещо, и това трябва да го направи българското правителство - България е най-бедната страна в Европейския съюз и ние. . .
Водещ:И ще продължи да бъде най-бедна. Да?
М. Димитров:Досега е най-бедна, докато нямаме силно дясно правителство, ще е най-бедната. Точка. И понеже сме най-бедните, не можем да поемем гаранции за 12 милиарда лева или 6 милиарда евро. При това положение за страна като България това да бъде намалено с пъти. Да бъде намалено с пъти и тогава можем да поемем този ангажимент. Това трябва да го кажем ясно. И второто нещо, което трябва да кажем ясно - искаме конкуренция. Не може като корпоративния данък във Франция е 33 процента да искат и в България да е 33 процента.
Водещ:Това възможно ли е - да поискат качване на корпоративния данък?
М. Димитров:Ама те са го поискали вече, те са го поискали. Малко мимоходом, но са го поискали. Не можем да се съгласим с такива работи. Отсега трябва да кажем. . .
Водещ:Ами, и аз не съм съгласен.
М. Димитров:Ами, всеки разумен човек в тази страна трябва да каже, че не
е съгласен. И нещо повече трябва да направим, трябва да проведем разговори с много страни от Европейския съюз, които са на нашия акъл, които няма да подкрепят това уеднаквяване на данъците или. .. те го наричат хармонизиране, но то всъщност е уеднаквяване. . .
Водещ:И ние понякога използваме тази дума, да, то е като индексация на цените при социализма. Добре.
М. Димитров:Ако искаме да имаме инвестиции и добре платени работни места, нови работни места за хората, никакви такива данъчни хармонизации не трябват.
Водещ:Никакви такива. Ами, добре. Ще се чуваме пак, надявам се.







 

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...