В медиите
Мартин Димитров: Премиерът да покаже доклада за корупцията в “Белене”
Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за предаването на бТВ "Тази сутрин"
Водещ: Съпредседателят на "Синята коалиция", която е най-отявленият противник на изграждането на АЕЦ "Белене". Добро утро първо. Добре дошли.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водеща: Здравейте. Заповядайте.
Водещ: Сметнах, не сметнах, а видях една сметка, която е направил премиерът, че имаме възможност към двата реактора на "Белене" да включим и турбини, френски, и да има още по-голяма печалба и по-голяма мощност, по думите на Бойко Борисов.
М. Димитров: Това не го бях чувал. Но явно имате нова информация, така да се каже.
Водещ: Френски турбини, от 1000 мегавата ще бъдат по 1200. . .
Водеща: Какъв ви е проблемът с АЕЦ "Белене"?
М. Димитров: Според вас какъв е проблемът на японците в момента с атомните им централи? Имат ли, според вас, проблем? Защото, като ви слушам оставам с впечатление, че нямат никакъв проблем в момента.
Водеща: Понеже не съм експерт, но. . .
Водещ: Не, не, очевидно имат. . .
М. Димитров: Имат, уверявам ви, че имат проблем.
Водещ: . . . въпросът е дали можем да съпоставим едното с другото така директно. Или става въпрос наистина за бентли и запорожец.. .
М. Димитров: Вижте, има доклад от 1990 година. Аз слушах опитите на г-н Овчаров, не особено добри, по тази тема. Дори и той, който е толкова стар манипулатор, не може да се справи както трябва. Та има доклад от 1990 година за сеизмичните рискове по отношение на "Белене". Докладът го има черно на бяло, трябва да се чете много внимателно и хората трябва да са запознати.
Водеща: И какво казва този доклад?
М. Димитров: То е близо до разлома на Вранча, площадката за "Белене". Там през 10-15 години има сериозно земетресение. Кой точно ще поеме този риск? Овчаров ли ще го поеме? Борисов ли ще го поеме? Вие готови ли сте да го поемете двамата?
Водещ: А, ние двамата?
М. Димитров: Да. Питам ви. Кой е готов да го поеме този риск?
Водещ: Аз лично не съм.
М. Димитров: Ами, и аз не съм.
Водещ: Поне за предсказване на земетресения не съм. . .
М. Димитров: Г-н Николаев, и ние не сме готови и не желаем. Като виждаме, че нещо е рисковано, а "Козлодуй" е много по-малко рискован, чуйте го от мен това. . .
Водещ: Тоест там да се строи. . .
М. Димитров: "Козлодуй" е на по-сигурно място.
Водещ: . . . на площадката, така ли?
М. Димитров: Да, на по-сигурно място. . .
Водеща: Седми реактор, така ли?
М. Димитров: И ако ни трябва допълнителна мощност, да бъде . . .
Водеща: А очевидно ни трябва, според експертите.
М. Димитров: Чакайте. Кои са тези експерти? Ако ни трябва допълнителна мощност, допълнителен блок на "Козлодуй" ще бъде по-евтино и по-сигурно. Ето затова. . .
Водещ: Какво земетресение очаквате до "Белене"? С какъв интензитет?
М. Димитров: Гледахме земетресенията от 1944 година, Вранча, досега. . . през десет. В последните три години всяка година има земетресение в този район. В последните години. . .
Водещ: Тоест очаквате какво земетресение?
М. Димитров: Не, аз не мога да ви кажа какво ще стане. Но мога да ви кажа, че е много рисковано. И мога да ви кажа следното нещо - умният човек управлява рисковете и като види, че "Козлодуй" е много по-сигурно място. . . значи, не стига, че е по-сигурно, но ще бъде и по-евтино. И затова ви казах, че дори на толкова опитни манипулатори като Овчаров им е много трудно да ви убедят и да ни убедят, че трябва да се прави "Белене". . .
Водеща: Само че има една такава теза. . .
М. Димитров: Значи, по-евтино и по-сигурно.
Водеща: Само да ви попитам, понеже очевидно трябва да се построи някаква мощност, така че да не започне лавинообразно вдигане на цените, на цената до крайния потребител. Ако тепърва, казват експертите, които аз цитирам, вие ще опонирате най-вероятно на тях, тепърва започне процедура за изграждане на пореден блок в АЕЦ, предстоят едни минимум 15 години, 15 години, толкова е периодът, в който е необходимо процедура, документация, изграждане и така нататък, и България и крайният потребител ще влезе в капана на високата цена. И затова логиката е, че трябва първо "Белене", евентуално по-добрият вариант за крайния потребител. Как ще отговорите на това твърдение?
М. Димитров: Това е несериозно. Ако сте гледали официалните данни. . . Може би намирате такива експерти, сигурно има, ако поканите г-н Овчаров и неговите колеги от БСП, и те ще ви кажат подобни неща. Но има официален анализ на НЕК, който казва следното нещо. . .
Водеща: Ами, това е бившият шеф на АЕЦ . . .
М. Димитров: Да, ясни са ми експертите, те са ясни, те са едни и същи и ходят по всички телевизии постоянно. Така, ясни са хората, не си мислете. . . Но официалните данни. . .
Водеща: С какво са ясни?
М. Димитров: С тезите си. Официалните данни на НЕК казват, че такъв недостиг няма да има. Така че нашата национална цел трябва да бъде удължаване живота на пети и шести блок на "Козлодуй" поне до 2030 година, но и след това. . . има всички основания и след това да бъде удължен. Такъв недостиг не се очертава. Имаме много време, ако видим след това очертаващ се недостиг, да бъде направен допълнителен блок на "Козлодуй", който ще бъде поне с 2 милиарда евро по-евтин. . .
Водещ: Премиерът каза - това не е бидон, че да го местиш от "Белене". . .
Водеща: Отнема време.
Водещ: . . . това, което си купил, да го местиш като бидонче на "Козлодуй", на площадката.
М. Димитров: Не бързаме, не бързаме. Важна е сигурността. Имаме достатъчно мощности, нямаме бърза работа. Трябва да постъпим умно. Такъв недостиг няма. Ето, аз ви казвам следното нещо - дайте ми сериозен анализ, който да ми покаже недостиг на тока. И ще ви припомня два факта, както се опитвахте досега да се разказват факти, аз ще ви разкажа два факта. Та същите тези експерти, които ходят по всички медии, казва ха, че към 2010 година, т.е. миналата година, ще има недостиг на ток. Има го черно на бяло.
Водеща: Кой го е казвал това?
М. Димитров: По времето на Милко Ковачев имаше таблици, които бяха тогава представени, че трябва да се прави АЕЦ "Белене" и че 2010 година започва недостигът на ток в България. Има го. Ако ме поканите, специално ще ви ги донеса да ви ги покажа тези таблици. Какво се оказа - дойде 2010-та, даже сега сме 2011 година, недостиг няма. Тоест има сериозен опит да бъде манипулирано общественото мнение и да се излъже.
Водещ: Тоест вие. . .
Водеща: С каква цел?
Водещ: . . . че има сблъсък между две лобита. . .
Водеща: С каква цел? Кажете каква е целта. . .
Водещ: . . . американско и руско.
М. Димитров: Не, не, чакайте с тези лобита.
Водеща: Кажете каква е целта да се излъже българското. . .
М. Димитров: Казвам ви следното нещо - за мен е важно да се гледа националният интерес.
Водеща: Кажете ни с каква цел в момента лъжат?
М. Димитров: Искат да построят "Белене".
Водеща: С каква цел?
М. Димитров: Искат да построят "Белене".
Водеща: Кои са хората, които. . .
М. Димитров: Ами, вие ще кажете, то са ясни кои са хората. . .
Водеща: Е кажете каква е целта, вие сте в темата повече от нас очевидно.
М. Димитров: Искат да построят нещо, което е по-рисково и по-скъпо от разумното. . .
Водеща: Защо?
М. Димитров: Имат си някакви интереси тези хора.
Водеща: Защо, кажете? Стигнахте ли до там. . .
М. Димитров: Не знам, вие ще кажете. . .
Водеща: . . . да разберете какъв е интересът?
Водещ: Защо ние да кажем какъв е интересът на някакви хора, които вие подозирате. . .
М. Димитров: Мога да. . . Момент.
Водеща: Вие казвате, вие давате нарочни пресконференции.
М. Димитров: Мога да ви кажа следното нещо. Мен ме вълнува, понеже ние защитаваме българските граждани, проектът да е сигурен. . .
Водеща: Кажете с каква цел. . .
М. Димитров: . . . чакайте сега, нали се изслушваме. . . проектът да е сигурен и да е евтин. Не отговаря и на двата критерия "Белене". Точка. Някой трябва да го каже това. И между другото аз на ваше място бих се чудил по друг въпрос повече - как преди изборите за премиера Борисов "Белене" беше гьол, корупционен проект. . . Между другото има доклад за корупционни сделки, свързани с "Белене", така поне каза премиерът, който му е даден на него,
който аз не съм го виждал, и той го е дал на прокуратурата. Този доклад. . .
Водеща: Кой го е писал този доклад?
М. Димитров: Доколкото чух. . . не знам кой го е писал, това беше казано пред вас, медиите. Но давайки го на прокуратурата, по него няма развитие. И за да говорим повече по "Белене", този доклад нека стане публичен, нека да видим какво пише там. Нека да. . .
Водещ: Какво подозирате с цялото това нещо?
М. Димитров: Не, не, не, чакайте, то доклад има. Какво да подозирам аз?
Водеща: Чакайте сега, казва преди изборите Борисов едно, а сега какво казва според вас?
М. Димитров: Дайте да го извадим, дайте да го извадим този доклад, който е даден на премиера, значи той може да има копие от него, да видим какво пише вътре. И тогава ще знаем много повече защо определени хора искат да строят "Белене".
Водеща: Кои са тези хора, кажете им имената, и каква е тяхната цел? Щом целта им застрашава сигурността и живота на българите, стигнете докрай и кажете кои са хората, които манипулират. . .
М. Димитров: И какъв е най-големият въпрос. . .
Водеща: . . . българския избирател.
М. Димитров: Кои стоят зад "Белене"?
Водеща: Кажете.
М. Димитров: През цялото време зад "Белене" стоеше Първанов и БСП, през цялото време. Сега обаче позицията на Борисов крайно се. . . или коренно се промени. Довчера беше гьол, ненужен проект. Мога да ви ги извадя тези изказвания. . .
Водещ: Какво подозирате тогава в това противоречие, което фокусирате. . .
М. Димитров: Не, нямаме обяснение. Нямаме обяснение как може нещо от гьол да стане структуроопределящ проект, който трябва да се построи на всяка цена. Какво. . .
Водещ: Да чуем само стария, както го нарекохте, манипулатор г-н Овчаров, реплика, и се връщаме към вас.
М. Димитров: Не, не, вижте, какво трябва да се случи, за да стане нещо от гьол най-важният проект? Кажете ми какво?
Водеща: Какво? Кажете, вие кажете.
Водещ: Ами, кажете вие.
М. Димитров: Ами, аз нямам обяснение, нямам обяснение.
Водещ: Като стана председател на опозиционна партия, сигурно щe имам. . .
М. Димитров: Нямам обяснение. За това трябва да го попитате него. Тази огромна промяна. . .
Водеща: Вие питате ли го, вие между другото по-често се срещате с него. . .
М. Димитров: Задаваме го този въпрос. . .
Водеща: . . . и в парламента? Ние не се виждаме с Бойко Борисов всеки ден, за да го питаме.
М. Димитров: Нямаме убедителен отговор, ние нямаме убедителен отговор. И следващият въпрос, понеже тук бяха казани много неща. . .
Румен Овчаров Може ли да кажа само една дума? Само едно изречение, за да може. . .
М. Димитров Аз не съм го прекъсвал г-н Овчаров.
Водещ: Едно изречение и се връщаме, едно. . .
Р. Овчаров: Аз, разбира се, разбирам, че г-н Димитров е супер специалист по ядрената енергетика и той може да отговори на всички въпроси, но няколко уточнения само. Първо, г-н Димитров, вие имате във вашата комисия един старши експерт, който се казва Валентин Стоянов. Ако на вас не ви е ясно какви мощности ще бъдат изведени в България до 2015 година, прочетете неговата статия във вестник "Труд" отпреди две седмици. Той много ясно е написал - 2175 мегавата. Същото е мнението и на електроенергийния системен оператор в България.
Водещ: За земетресението само кажете едно изречение, очаквате ли. . .
Р. Овчаров: И второто. . . Да, и за земетресението. . .
Водещ: . . . силно земетресение. . .
Р. Овчаров: Но преди земетресението. . . да кажа - няма как една централа да бъде и евтина, и безопасна. Такъв компромис не е възможен, г-н Димитров. Хубавите неща са скъпи. Мерцедесите струват скъпо, запорожците са евтини.
Водеща: Кажете за този доклад от 1990 година, според който "Белене". . .
Р. Овчаров: И трето, земетресението. . .
Водеща: . . . ще се изгради в сеизмична зона. . .
Р. Овчаров: Земетръсната зона е абсолютно. . . (не се разбира - бел.ред.). . . в "Белене", и то не на базата на измислените доклади на Пламен Цветанов от 1990 година, нито пък на съмненията на членовете на Политбюро от 1984. . .
М. Димитров: Така, тези неща веднъж вече ги чухме, сега втори път да ги слушаме. . .
Р. Овчаров: Безкрайни. . . Няма, няма по-проверявана площадка. . .
М. Димитров: . . . няма смисъл. . .
М. Димитров: . . . от площадката на атомната електроцентрала в "Белене". Земетресението във Вранча, най-голямото, което се е случвало, е от осма степен по Медведев - Шпонхоер - Карник, и то не е от 1940 година, а от е от 1802 година. . .
Водеща: Добре. Да, дано да не стигаме до такива ситуации.
Р. Овчаров: Нали ме чухте, 1802 година? Оттогава досега. . . и въобще за целия този период по-големи земетресения от това огнище просто няма.
Водеща: Мартин Димитров.
М. Димитров: Така. . .
Водещ: Разбрахме ви. От 1802-ра нямало такъв трус силен във Вранча.
Водеща: Основният ви аргумент сеизмичната зона, на която ще се построи "Белене", ли е?
М. Димитров: Има два основни аргумента. Единият основен аргумент са сеизмичните рискове, тъй като, чухте г-н Овчаров, той пак каза много неща, но не може да опровергае основното твърдение - "Козлодуй" е на много по-сигурно място от мястото, на което се намира площадката на "Белене". Има сеизмологична карта на целия Европейски съюз, аз съм я гледал много подробно, просто "Козлодуй" е на по-сигурно място. И човек трябва. . .
Водеща: Защо се разминава вашето мнение. . .
М. Димитров: Вижте, човек трябва да е. . .
Водеща: . . . от мнението на ядрения експерт във вашите среди?
М. Димитров: Човек трябва да бъде много наивен, да не ги види тези неща. . .
Водеща: Подминахте въпроса ми.
М. Димитров: Вижте, има, има много хора, които намират начин да им влияят. Иначе аз не мога да си обясня как нещо може да бъде толкова скъпо. Вижте, цената. . . Може ли да ми кажете цената на "Белене"? Каните. . .
Водеща: На кого да влияят, не можах да разбера. . .
М. Димитров: Каните толкова гости, някой може ли да ми каже колко струва "Белене"?
Водещ: Вие казвате - 12.5 милиарда. . .
М. Димитров: А, така, ние казваме. . .
Водещ: . . . другите казват - три цяло деветдесет и колко. . .
М. Димитров: Така. Ето това казва Овчаров. Само че какво се получава? "Росатом" преди няколко дни в Русия казва, че струва 8 милиарда евро. Е как стана 8 милиарда евро?
Водещ: Те са обяснили, че с вложенията до момента. . .
М. Димитров: Как стана 8 милиарда евро? Между 4 милиарда евро и 8 милиарда евро каква е разликата? Тя е два пъти.
Водещ: Имаше уточнение от пресцентъра им, че добавяли. . .
М. Димитров: Нали разбирате. . .
Водещ: . . . и това, което до момента инвестирали.
М. Димитров: Нали разбирате, нали разбирате, че това е проект, който. . . цената е скрита от обществото. Това е вторият голям. . . Защото ме питате за проблемите. . .
Водеща: Как си обяснявате. . .
М. Димитров: . . сеизмологични рискове и, второ, цената е много по-висока. . .
Водеща: Как си обяснявате. . .
М. Димитров: . . . от истината, която се. . . или от това, което се казва на хората.
Водеща: Кажете ни за това разминаване между цитирания експерт от вашите среди и вашето. . . и за промяната, според вас, на мнението на премиера Бойко Борисов по отношение на този проект.
М. Димитров: Нямаме обяснение защо премиерът си промени мнението по този начин. Недостиг на тока няма, няма доказан. . .
Водещ: Защото имаше намек, че на някои хора им влияят. . .
Водеща: Казахте вие. . .
М. Димитров: Аз смятам, да, аз смятам, че има огромен натиск върху много хора в България. . .
Водеща: От кого, срещу какво и за какво?
М. Димитров: Вижте, нито съм разследващ журналист, нито съм прокурор, нито мога да ви отговоря на тези въпроси. . .
Водеща: Но когато казвате нещо като констатация, трябва да имате. . .
М. Димитров: Ама, вижте. . .
Водеща: . . . фактите зад тях.
М. Димитров: . . . фактите са следните. Да си промениш мнението от това, че нещо е гьол, да кажеш, че е най-структуроопределящият проект, значи това. . . такава огромна промяна да се случи в една-две години в твоя живот, значи нещо страшно се е случило, дето се казва. Много, много събития са се случили, за да си промениш. . . (не се разбира - бел.ред.). . . по този начин. . .
Водещ: Много внимателно следим и вашето мнение, и мнението на поддръжниците на проекта. . .
М. Димитров: Само че нашето мнение. . .
Водещ: . . . има една версия, че американски интереси. . .
М. Димитров: . . . г-н Николаев, от десет. . .
Водещ: . . . се защитават с тезата за "Козлодуй". . .
М. Димитров: Това са. . .
Водещ: . . . и за седми реактор.
М. Димитров: Това са несериозни неща. Но може да видите моите интервюта десет години по тази тема. Десет години аз съм на това мнение. Значи, може да ги видите в Google. А когато за една година хората си променят толкова много мнението, е най-малкото странно.
Водеща: Добре.
Водещ: Тема с продължение. . .
М. Димитров: Има още. . . Да ви кажа ли. . .
Водеща: Дайте да чуем.
М. Димитров: . . . понеже правите много хубави анкети Би Ти Ви, едно изречение? Какво правим с радиоактивните отпадъци? Какво правим с отработеното гориво? То трябва да дойде в България. Къде ще отиде? Ще го вземат ли в централата на БСП? Къде ще бъде държано и при какви условия? Направете една анкета кой в България иска да вземе отработеното гориво и къде ще бъде направен складът за дългосрочно съхранение. Ето този въпрос сега да го поставим. Къде ще отиде това отработено гориво някой знае ли?
Водещ: Добре. Добре.
М. Димитров: Как ще го решим този въпрос?
Водеща: Добре. Още един акцент от разговора ни. . .
Водещ: Добре. Поставихте го. Тема, която ще продължаваме със сигурност, тема, която вълнува всеки и се отразява на всеки.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...