В медиите
Ваньо Шарков: Кабинетът пълни бюджета с високите цени
Интервю на д-р Ваньо Шарков, депутат от СДС за в-к "Република"
- Г-н Шарков, СДС обвини ГЕРБ и „Атака", че подкрепят монополите и са отговорни за растящите цени на горивата. Какво ви дава основание да мислите така?
- Оценката ни е, че правителството на ГЕРБ с подкрепата на „Атака", се превърна в безмълвен свидетел и съучастник на монополистите в подържането и увеличението на цените на горивата, а оттам и на всички останали стоки. Причината е, че те имат изгода от това да има високи цени. Оттам идва повече ДДС и повече акциз. По този начин се увеличават приходите в бюджета. И в един момент управляващите могат да кажат, че в първите три месеца на годината имат по-висока събираемост от очакваната и плануваната. Това обаче се прави за сметката на българските граждани, които не могат да пътуват в страната заради високите цени на горивата и за сметка на тези, които пазаруват в магазините. Това дава възможност на правителството и на „Атака" да постигнат преизпълнение на приходите, което да им позволи едно безконтролно харчене по време на предизборната кампания.
- Иван Костов дори заподозря управляващите, че ще свалят цените преди изборите. Вие как мислите?
- Аз чух две тези. Едната е, че ще питаме Европа дали можем да намалим ДДС-то върху горивата от 20 на 12 %. Втората е да ги питаме дали можем да намалим акциза върху горивата, макар че имаме една от най-ниските ставки в Европа по отношение на акциза. Нека да погледнем темповете на увеличение на цените на горивата, както в Европа, така и в България. За пример, от нашите експерти знам, че в Русия няма увеличение на цените на горивата, а в България то е драстично. Това, което се вижда е, че в крайна сметка от акцизите са печеливши както монополистите, така и правителството. Дали те ще ги намалят е въпрос на политическа воля, за която непрекъснато се говори в ГЕРБ. Нека да я видим тази политическа воля един път пък да се реализира.
- Премиерът Бойко Борисов обяви, че не може да контролира световното положение и кризата в Близкия Изток, така че не носи отговорност и за покачването на цените на петрола. Как ще го коментирате?
- Според думите на нашите експерти, бензинът, който в момента се продава по бензиностанции ни, е произведен от петрол, който е внесен поне преди 6 месеца в България. Трябва да получим ясно обяснение от хората, които се занимават с производство и търговия на горива, както и от правителство, какво се прави и какви мерки могат да бъдат взети.
- Каква е вашата прогноза - колко още може да се задълбочи кризата? И колко сили са останали на хората да издържат?
- Във времето, в което живеем, виждаме как в цял свят се организират политически протести в интернет пространството. Всъщност първият такъв беше организиран на 14 февруари 2009-та година пред парламента. Тогава той стресна Тройната коалиция. В момента исканията на хората все още са икономически - те протестират срещу това, че не могат нормално да си вършат работата и да живеят добре. Историята е показала, обаче, че когато икономическите проблеми не бъдат решавани с политически действия, те прерастват в политически проблеми и политически протести. А едни такива политически протести уронват имиджа на страната и съсипват икономиката. Освен това могат да доведат до много тежка криза.
- На пресконференция на СДС изнесохте обезпокоителни данни за грубо нарушаване на Закона за здравето от страна на Министерство на финансите.
- Законът за здравето беше променен през 2006 година. Според член 53, алинея 53 - 1% от събраните акцизи върху тютюневите изделия и алкохола трябва да се използват за финансиране на програмите за ограничаване на тютюнопушенето, борба с алкохолизма и използването на наркотични вещества. В отговор на парламентарно питане, Министерството на финансите предостави справка от 2006-та година досега за това какви средства са заделяни за финансиране на тези програми. Оказва се, че средствата през първите три години са били в размер на 1 милион лева, а за последните две години са милион и седемстотин хиляди. При положение, че за последните две години събраните приходи от акциза върху алкохола и тютюневите изделия са в размер на милиард и седемстотин милиона лева. Това прави 17 милиона, които трябва да отидат за финансирането на точно тези програми. В действителност са отделени милион и седемстотин хиляди, съгласно отговора на Министерството на финансите.
- Щом тези пари не са отишли за програмите за здраве, какво е направило с тях Министерството на финансите?
- Нека кажат какво ги правят, явно ги дават за нещо друго. НДСВ ги даваше за чешмички, сега сигурно се дават за някой метър от магистралата.
- ДСБ поиска смяна на съставите на четири комисии - за защита на конкуренцията, на потребителите, на тази за регулиране на съобщенията и ДКЕВР. Какво е отношението на СДС по този въпрос?
- Преди три седмици в декларация след заседание на Национален изпълнителен съвет ние поискахме същото. Направихме го, защото те загубиха облика си на комисии, които работят в полза на българските граждани. Особено комисията за защита на потребителите. Нека излязат и кажат колко дела са спечелили в полза на потребителите. Сигурно са под десет.
- Казвате, че правителството подкрепя монополите и гражданите са безсилни. Какво трябва да се случи, за да се промени ситуацията?
- Да, нашата оценка е такава. За да се промени нещо, трябва да има преглед на антимонополното законодателство и ако е необходимо да бъдат направени промени. Ние сме възложили на наша работна група да действа по тези въпроси.
Интервю на Доротея Николова
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...