М.Димитров: С Цветанов пада авторитетът на правителството

28.02.2011

 

Разговор с Мартин Димитров по актуални теми

  

"Нова телевизия", "Здравей, България", 28 февруари 2011 година,

8.11 часа

 Водещ Витомир Саръиванов:Ето ни отново в студиото на "Здравей, България". Започваме

разговора с председателя на СДС г-н Мартин Димитров. Добро утро,добре дошъл.

Мартин Димитров:Добро утро.

Водещ:Започвам първо от материала, който преди малко излъчихме, и тази жива връзка, която касаеше историята с "Мини Марица-изток". Хората казаха, че са писали писмо до вас, което изглежда леко странно, да ви кажа честно, в смисъл, защото не ми е ясно в позицията на какъв да вземете отношение по този въпрос.

М. Димитров:Имаше такова писмо, което беше до премиера и до икономическия министър с копие до икономическата комисия.

Водещ:А, просто копие до вас.

М. Димитров:Обаче ми направи много лошо впечатление следният факт. Хората протестират, искат среща с ръководството на мините, а те казват, че имат нов подход и не пращат никого.

Водещ:Това е чисто, чисто нов подход.

М. Димитров: Да, това е един нов подход, да, но много лош признак е. И искам да кажа, че в други страни за такива неща веднага се взимат оставки между другото, защото те са шефове на държавно предприятие, а едно държавно предприятие не може да се държи като башибозук. Още повече, взимат къщите на хората и не сме преди 1989 г., не е комунизъм в България в момента. Трябва да имаш справедливо обезщетение, т.е. дори ако трябва, да им се построят нови, след като ще им ги взимат. Трябва да има защита на собствеността в тази държава. Щом ти взимат къщата, компенсация, и то справедлива.

Водещ:Да, ама вие така го казвате сега тук в студиото, а пък хората ще кажат: абе, те, нашите политици, само си приказват и никой нищо не прави за нас.

М. Димитров:Не е така и ще ви дам конкретен пример. Положих доста усилия, говорих с доста хора с езика на дипломацията и аргументите да има промяна в ръководството на мината, тъй като предишният шеф, който наскоро беше сменен, за мен управляваше по недобър начин "Мини Марица-изток", така че взимаме отношение и работим по въпроса, доколкото позволява парламентът, но. . .

Водещ:Сега пък ще ви обвинят в кадруване.

М. Димитров:Когато видя някъде лошо. . . Кадруване знаете ли какво е? Да предложиш друг човек. Не, не, ние не предлагаме друг човек, но където виждаме лошо управление, веднага искаме, искаме смяна, както беше с Агенция "Пътна инфраструктура". Накрая беше сменен шефът на агенцията, който също беше лош управленец.

Водещ:Напоследък между другото забелязвам една теория, която развивате всички хора от "Синята коалиция", че каквото поискате, получавате рано или късно. Ставаше дума за оставките, за всичко това, което се случва, и ето сега продължавате на тази вълна да играете.

М. Димитров:Нашите искания са абсолютно разумни и затова в крайна сметка се случват. Между другото чух изказването и мнението на "Алфа рисърч", една уважавана агенция в България, колкото по-дълго стои министър Цветанов, толкова повече пада авторитетът на това правителство. И аз бих си позволил една прогноза. Първо, неговата морална оставка вече е дадена, но второ, в момента, в който още спадне рейтингът на кабинета, премиерът няма да има избор. Той явно ще изчака да дойде този момент и тогава ще пристъпи към смени.

Водещ:Ама, защо му е да го сменя, след като, ето виждате, дори и проверката на НАП показа, че няма никакви нарушения.

М. Димитров: Ще ви дам един много ясен пример. Представете си, че сте министър на вътрешните работи, и кажат, че вашият оператор, който е тук отстрани, е убиец и се окаже, направи се експертиза, съберат се най-добрите експерти и кажат: не, няма такова нещо. Във всяка една европейска страна, ако се направи такъв гаф, вие сам пишете бързо оставката, слагате снимка на оставката и казвате: тръгвам си, хора, голяма беля направих. Това стана в Горна Оряховица. Само това е достатъчно. Да не говорим. . .

Водещ:Ама, това хората вече го забравиха даже покрай всички други истории - флашки. . .

М. Димитров: Не са, първо, не съм убеден, че лекарите в България са го забравили.

Водещ:Лекарите не.

М. Димитров:Лекарите в България това ще го помнят доживот, дето се казва.

Водещ:Със сигурност.

М. Димитров: Само това е достатъчно, да не говорим след това.

Водещ:Ама, в същото време тече кампания, че лекарите са най-некадърните хора едва ли не в България. . .

М. Димитров:Е, това е абсурдно.

Водещ:. . . което също по някакъв начин доста силно отклонява мнението и вниманието от историята в Горна Оряховица.

М. Димитров:Сигурно има лекари, които не са достатъчно компетентни, сигурно има, но повече са професионалисти и такова отношение към лекарите е безумно, но, дето се вика, това не е важната част от разговора. Другата важна част, излезе доклад на комисията, на специалната комисия към парламента по разузнавателните средства, която каза, че управлението на сектора и лошо и затова има изтичане на информация, затова има милиционерщина, затова има проблеми - отговорност пак пряко към министър Цветанов. Ами, тези две неща - случаят в Горна Оряховица и докладът на парламентарната комисия, са достатъчни аргументи за категорична оставка. Какво да говорим повече.

Водещ:Ама, виждате какво каза пък министър-председателят: аз няма да си сваля доверието от Цветан Цветанов, той си върши чудесно работата; ето, и проверката на НАП го изкара чист, няма никакви проблеми. И даже ви посъветва, ако наистина толкова много пък искате да ги критикувате, да излезете окончателно и да кажете: ами, ние спираме всякаква подкрепа и вече сме си официална опозиция. Ето, казва, да се хванете за ръчичка с БСП. . .

М. Димитров: Знаете ли кой се е хванал за ръчичка с БСП, като питате така, да използвам да ви отговоря. Ами, Петко Сертов, човекът на Станишев от ДАНС, сега бори корупцията заедно с Бойко Борисов. Човекът, за когото Бойко Борисов казваше, че ДАНС е деградирала по негово време, сега са заедно. И друга, по-важна тема.

Водещ:Как си го обяснявате това?

М. Димитров: Ами, това си го обяснявам със скрита коалиция между ГЕРБ и БСП, няма друго обяснение. И ще ви докажа в момента с много явен пример тази скрита коалиция. БСП и Първанов от самото начало си бяха за проекта "Белене", докато премиерът Борисов казваше: не, не, това е гьол, това е неефективна, корупционна, даже използва думите, които ние използваме, корупционна схема. Сега преди няколко дни в парламента, аз даже не го чух, че имах среща с Дянков, за която ще ме питате по-нататък, той е казал, че ако го няма "Белене", токът щял да поскъпне 18 пъти, т.е. от гьол за премиера проектът "Белене" стана структуроопределящ, така да го определим, проект. И ще си позволя една много проста прогноза пред вас. Очаквам не след много време ГЕРБ, БСП и Първанов заедно да кажат следното нещо: че имат нова цена за "Белене", че тази цена била много по-ниска и много по-изгодна и че ще строят централата. Имам това усещане и очакване и искам отсега да кажа и да предупредя. Така че те си играят, имам чувството, на управление и на опозиция, но по този въпрос имам чувството че са заедно, както казахте, са за ръчичка. За ръчичка са. . . ГЕРБ, БСП и Първанов са се хванали за ръчичка, трите партньора, по проекта "Белене" и не се пускат. Гледам, че не се пускат въобще.

Водещ:Ама от друга страна, ако наистина "Белене" може да се построи много по-евтино, защо трябва да сте против това?

М. Димитров:Сега, то пак ще бъде ужасно скъпо, но ще бъде представено като евтино. Ще каже - ето, 10 милиарда беше цената, която Станишев предлагаше, сега станала 5-6 милиарда евро примерно. Това очаквам аз. То пак е ужасно скъпо. Става въпрос за пари, които ще ги връщаме с години, нашите деца и внуци, и помнете ми думите, ще критикуват този проект и ще плащат. Когато нещо не ти трябва и не е доказано, че ти трябва - не го правиш. Още повече, има много прост въпрос, на който никой. . .

Водещ:Е не, тука с този мотив 17 пъти по-скъпо, направо си е доказателство, че ти трябва.

М. Димитров: Не, веднага ви казвам. Решение, за което, ако намерите някой да ми отговори, ще ви бъда благодарен. Задавам го този въпрос  навсякъде и няма никой, който да може да ми отговори. Въпросът е следният: ако имаме нужда от нова ядрена мощност - допълнителен блок в "Козлодуй", ще струва пъти по-малко. Кажете ми защо да не направим така? Защо, ако има решение, което да е с пъти по-евтино, да строим "Белене"? Кажете ми.

Водещ:Ами, най-вероятно. . . не знам, мога само да предполагам. .

М. Димитров:Никой не знае .

Водещ: . . . но така или иначе дори чух министър-председателя да казва, ами, ако ни се наложи да затворим и последните два блока в "Козлодуй" какво ще се случи. Ето тогава ще стане 17 пъти по-скъпо.

М. Димитров:Затова една от тезите на СДС и на "Синята коалиция" е удължаване на живота на 5-и и 6-и блок на "Козлодуй" най-малко до 2030 година, а може би и след това, така че такъв проблем няма.

ВодещДобре. Като казвате, че са за ръчичка, каква е изгодата от цялата работа?

М. Димитров:Много хубав въпрос ми задавате. Аз съм убеден. . .

Водещ:Защото, за да се хване някой с някого за ръчичка, трябва да има смисъл?

М. Димитров: Има скрити неща, за които не знаем. Но мога да ви кажа  следното нещо: проектът "Белене" е натоварващ, губещ и скъп за всички български граждани. Но явно има други хора, които виждат смисъл от него и които виждат смисъл, дето се казва, за себе си. Това е проблемът, който виждам аз.

Водещ:Завоалирано го казвате, може пак да. . .

М. Димитров: Нямам доказателства. Ако имах, щях да ви ги дам.

Водещ:Понеже обикновено, като се каже нещо такова, после има едни срещи при президента. Те пък после се записват, след това излизат едни стенограми. Вероятно такова нещо ви притеснява?

М. Димитров:Ако има, дето се казва, вижте. . .

Водещ:Защото последния път нали си спомняте с Дянков какво стана, когато той каза нещо от този род?

М. Димитров: Не, не, аз казвам следното нещо: че след като няма полза държавата от проекта "Белене", други хора имат полза. То е просто и логично. Това е.

Водещ:Ами добре, хубаво, направихме прогноза, ще видим дали тя ще излезе вярна. Имахте среща наистина с министър Дянков по един много важен въпрос, който като че ли също така остана встрани от общественото мнение, ми се струва? Не се говори много за този т.нар. пакт за стабилност, който пък се оказа, че е изключително важен, тъй като не касае просто догодина или по-догодина, а става въпрос за нещо, което рядко виждаме - едно правителство да работи за бъдеще напред доста години. Какво си говорихте с министър Дянков? Вие горе-долу сте на едно мнение там?

М. Димитров:Да. Още септември внесохме идея за фискален борд в България, правила за фискална стабилност, защото човек, като се разхожда по улиците в България на който и да било град, вижда много затворени магазинчета, особено малки, вижда намалена бизнес активност. Въобще хората, които мислят, че кризата си е отишла от България, наистина не живеят в България.

Водещ:Това е така.

М. Димитров: Цените скачат всеки ден, гледам развилняли се монополи. Между другото един политолог каза нещо много умно. Г-н Дайнов,  той каза така: Когато е слаб кабинетът, монополите започват да вдигат цените и да правят, каквото си искат. Това е, което се забелязва. Така че фискалният борд означава стабилност, означава намаляване на лихвените проценти, означава нови инвестиции, добре платени работни места. Защото давам ви следния конкретен пример: Германия въведе подобни правила, т.е. да харчи държавата толкова, колкото събира. И какво се получи в крайна сметка? Един от най-високите растежи в Европейския съюз е на Германия. Германия от 20 години няма толкова добри резултати. Хем са най-богати, хем имат най-добри икономически резултати.

Водещ:Да де, ама имат и население германско? Нали има някаква

разлика?

М Димитров:Аз смятам, че българите сме кадърна нация, имаме огромен потенциал и мога да ви го докажа по следния начин: когато българин отиде да живее в западноевропейска страна, той е успешен във всичко, което прави. Тоест, когато се постави при едни правилни конкурентни правила, българинът е успешен. Забелязвате ли, българите, които са в Америка, които са в много европейски страни, повечето от тях са успешни. Повечето от тях стават дори богати или средна класа, т.е. . .

Водещ:Значи, определено управлението ни калпаво тогава?

М. Димитров: За съжаление, да, за съжаление. . .

Водещ:Това е другият извод.

М. Димитров:Да, има проблеми с управлението по-скоро в България. Има проблеми с правилата в България, да, така е.

Водещ:А какво конкретно не ви хареса в идеите на г-н Дянков и за какво го посъветвахте да има промени?

М. Димитров:Сега, ние имаме своите предложения. Г-н Дянков има малко по-различни идеи. За да не отекчавам вашите зрители, защото ние имаме към 20 предложения. . .

Водещ:Най-важното, да.

М. Димитров:. . . ще кажа най-важното.

Водещ:Да.

М. Димитров:Дефицитът да бъде ограничен в т.нар. широко балансиран бюджет, т.е. да бъде наистина ограничен до примерно 1.5 процента, не по-голям. На следващо място - да се мери по европейската методология, за да не може да се лъже. На следващо място - да се включи в критерия за външен дълг държавно гарантираният дълг, за да не се получат едни такива големи енергийни проекти, за които, как да го кажа, гаранциите да не се броят към дълга. Това са трите най-важни предложения, които искам да бъдат добавени към идеите. И на следващо място за нас не е задължително да се променя конституцията. Много трудно ще бъде събрано такова мнозинство, труден е този консенсус. Промяната на закона за устройството на държавния бюджет е достатъчна възможност.

Водещ: Тук се приближавате до хората от БСП, които даже казаха, че не е необходимо да се правят промени в закона. При положение че искаш да направиш нещо, никой не те възпира - направи го и докажи.

М. Димитров:Не съм съгласен. Вижте, нормално е БСП да не харесва тези идеи, тъй като левите политики са политиките на прахосването, големите разходи. Нормално е те да не харесват идеите за стабилност.

Водещ:Добре де, вие казвате, че левите идеи са такива, свързани с прахосване, обаче пак, след като наистина са се хванали ръка за ръка, това може ли по някакъв начин да бъде част от една стратегия, предизборна, ако погледнем по-мащабно.

М. Димитров:За съжаление тези опасения са абсолютно възможни и аз не бих се отказал от тях, защото фактът, че Петко Сертов вече бори корупцията, което между другото. . .

Водещ:Вие вярвате ли въобще, че някой ще бори корупцията в тази организация, в така наречения БОРКОР. . .

М. Димитров:Аз го казвам с. . .

Водещ:. . . със сарказъм.

М. Димитров:. . . с достатъчна ирония и сарказъм, и вие го разбирате, и вероятно и вашите зрители. Но фактът, че човекът, който, както каза премиерът, е деградирал ДАНС, сега пак бори корупцията, означава, че има връзки, за които не знаем, между ГЕРБ и БСП, които връзки са страшно обезпокоителни.

Водещ:Как според вас ще повлияят тези връзки, особено в президентската надпревара? Ето, понеже цитирахте и вие изследването на "Алфа рисърч". Огромна част от хората, които те са анкетирали, казват, че не искат следващият президент да бъде от ГЕРБ.

М. Димитров:Това го знаем от доста време насам. Имаме. . . нашите анализи показват, че ситуацията е непредвидима. Никой не може да каже какво ще стане на следващите президентски и местни избори, което означава да се подготвят и предложат най-добрите кандидати. Това е нашата задача - силен кандидат за президент,силни кандидатури за кметове. Това е най-важното.

Водещ:Така е, обаче от друга страна, ако не искат президент от ГЕРБ, следващата по сила политическа сила е БСП. Не ви ли е по-неприятно да си представите, че ще има отново червен президент, отколкото човек от ГЕРБ?

М. Димитров:БСП е капсулована политическа сила, т.е. те имат едни проценти, но много трудно излизат от тях. И ако не беше подкрепата на ДПС на предишните президентски избори, те никога, ама никога нямаше да ги спечелят, и, разбира се. . . така се случи, че Петър Стоянов не направи втора най-добра кампания.Първата му кампания беше много силна, втората за съжаление станаха някои грешки, иначе щяхме да ги спечелим и тези избори със сигурност.

Водещ:Добре де, ама сега гласовете на ДПС къде ще отидат? Те пак ще отидат при тях вероятно.

М. Димитров: Така че в момента има нещо друго много важно. Ще има мажоритарно гласуване. И при положение че има мажоритарно гласуване, е изключително важно нашият кандидат за президент да бъде фигура, която ще увлече след себе си личен вот.

Водещ:Имате ли такава?

М. Димитров: Да, имаме такава фигура. Няма да ви кажа кой е той, тъй като нямаме готовност, или кои са потенциалните кандидати, но имаме такива кандидати.

Водещ: Като казвате "той", говорите в мъжки род, пък се говореше за г-жа Надежда Нейнски.

М. Димитров: Защото президентът е. . .

Водещ: Да, да, опитвам се да ви хвана в издънка, ама. . .

М. Димитров: . . . в мъжки род. Знам, че се опитвате, ама няма да стане сега и вие си знаете, че няма да стане. Сега, каква е най-важната роля на бъдещия президент? Той трябва да ограничи полицейщината и милиционерщината в България, защото най-лошият вариант е да бъде пак от ГЕРБ. Защо? Ами, дето се казва. . .

Водещ:С тези окастрени правомощия как да го направи?

М. Димитров: Той има огромни правомощия да говори на обществото, да събира институциите, да свиква консултативния съвет, да поставя въпроси. И ако е на мястото си, може да задава правилните въпроси постоянно, което в момента не го виждаме за съжаление. Новият президент трябва категорично да спре милиционерщината в България и да създаде правила на играта.

Водещ:Добре, вие. . . така, обикновено човек е много искрен със себе си сутрин, като става, като се замисляте така, вярвате ли, че е възможно "Синята коалиция" да издигне кандидатура, която да бъде реално конкуретоспособна и да стигне поне до балотаж?

М. Димитров: Ситуацията е непредвидима, всичко е възможно. Знам, че е много трудна ситуация, но ние сме длъжни да направим този опит в името на българските граждани и нашите симпатизанти. Още повече, от партиите, които в момента са в Народното събрание, ние и още една сме избирали президент на България, номинирали и избирали. Така че имаме самочувствието да дадем най-доброто, което можем, в сегашната ситуация.

Водещ:На каква подкрепа може да разчитате реално? Имали ли сте разговори примерно с ГЕРБ, ако единият от двамата кандидати отпадне на първия тур, да се получава подкрепа съответно за другия на балотаж?

М. Димитров: Не са водени такива разговори. За да разберете каква е ситуацията, ще ви дам няколко примера, тъй като аз разбирам, че и вие, и голямата част от вашите зрители не разбират какво става в момента в държавата. На местата, където СДС има силни кметове, като Монтана, като Плевен, като много други места, да не ги изброявам, за да не пропусна някой, който да ми се разсърди накрая, ГЕРБ е основната опозиция, заедно с БСП. Това е на много места в България. Тоест те са определили като основен свой опонент, враг или каквото искате, десните или сините. И дълго време ние не можехме да разберем това на какво се дължи. Но вече започваме да си го обясняваме по следния начин - че те предпочитат на места да работят с БСП, вместо да работят с нас, и това трябва да стане ясно на българските граждани.

Водещ:А защо?

М. Димитров: Няма смисъл да бъде. . . Ами, тях ги питайте. Питайте ги в Плевен, питайте. . .

Водещ:Защото вие сте непредвидим партньор или по каква причина?

М. Димитров:Забележете, това е много интересно, казва премиерът -непредвидим партньор. Кой е предвидимият партньор, идва тогава логичният въпрос.

Водещ:"Атака"?

М. Димитров:И защо са предвидими? Ами, защото, каквото и да направи ГЕРБ, "Атака" винаги са "за". Назначават Петко Сертов - Волен Сидеров мълчи. Милиционерщина - Волен Сидеров мълчи. Е, това е предвидим партньор. Той, каквото и да стане в държавата, каквото и чудо на чудесата да се случи, той си мълчи. Стана скандалът с лекарите в Горна Оряховица - той си мълчи. Ами, такъв партньор. . . СДС не може да бъде такъв партньор. Ние сме хора с. . .

Водещ:Ама от страна на управляващите точно такива партньори им трябват, това е нормално.

М. Димитров:Ясно, ама щом им трябват такива партньори, да не ги търсят при нас. Тук са демократи, тук са сериозни хора, ние не можем да бъдем една такава мълчалива подкрепа на всяка една глупост, която правят ГЕРБ. Щом искат такива партньори, да си ги търсят в "Атака".

Водещ: Добре. Това е ясно послание, с което можем да завършим днешното ви гостуване. Благодаря ви много за участието в "Здравей, България".

М. Димитров:И аз ви благодаря.

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...