Михаил Михайлов: Безумие е, че се случват неща, които през последните 20 години бяха забравени

09.02.2011

 Интервю за в-к "Република" на депутата от СДС Михаил Михайлов

 - Д-р Михайлов, след заседанието на ръководството на СДС заявихте, че са налице картелни споразумения в много от бизнес секторите у нас. Какви са аргументите за това твърдение?

 - Визирах нещата, които се случват с цената на хляба, зърното, горивата, мобилните услуги. Например министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов твърди, че има 1 200 000 тона зърно, а същевременно стойността на брашното стана по-висока от в Германия например. Това, естествено, рефлектира на цената на хляба, която се увеличава непрекъснато - за последните две седмици има повишение с 20-30 стотинки.

- След като има такива очевидни факти за картелни договорки, защо държавата не се намесва?

 - И ние от Съюза на демократичните сили задаваме този въпрос - защо гражданите на най-бедната държава в Европейския съюз трябва да плащат например, най-скъпите мобилни услуги. Да не говорим, че потребителите не могат да си прекратят договорите, защото има заложени ужасни неустойки от порядъка на всички такси, които остават до изтичането на споразумението със съответния мобилен оператор. Има и ред други неща, които в ЕС са немислими. Преносимостта на номерата навсякъде по света става за час-час и половина, докато в България тази процедура е невероятно тежка.

 - Какви са предложенията на Синята коалиция за решаване на проблемите, които изброихте?

 - В рамките на две седмици ще подготвим предложения за промени в Закона за електронните съобщения и в Закона за защита на потребителите. Ако бъдат приети, българските граждани спокойно ще могат да си прехвърлят мобилните номера от един на друг оператор. Ще стане възможно сключеният договор да се прекратява срещу някаква неустойка, а не с ужасяващите глоби, които се прилагат сега.

  - А какво предлагате за пресичане на картелните споразумения, за които също стана дума?

 - Комисията за защита на конкуренцията трябва внимателно да наблюдава какво се случва. В Народното събрание зададох най-нормалния въпрос - Как се формира днешната цена на дизеловото гориво, която в момента е 2.47 лева? Министърът на икономиката Трайчо Трайков не успя да ми отговори. Направих един разрез на стойностите на петрола през 2010 година, като я сравних с цената на долара. Оказа се, че през изминалото 12-месечие няма колебания нито в стойността на долара, нито в тази на петрола. Но ако се направи съпоставка се оказва, че бензинът в България е поскъпнал със 60 стотинки, при дизелът също има голямо повишение. На какво се дължи това? Именно този въпрос трябва да си го зададат в Комисията по защита на конкуренцията. Да кажат какъв е механизмът, по който се образува цената на горивото за крайния потребител.

 - Вие много пъти сте обвинявали депутатите от ГЕРБ в прокарване на лобизъм в редица законопроекти. Възможно ли е да се направи връзка между картелните споразумения и частните интереси на управляващите?

 - Както се казва, това е друга чаша чай. Аз съм член на земеделската комисия и знаете, че там имаше пет-шест законопроекта, в които съвсем явно прозираха лобистки интереси. Така беше и в Комисията по правни въпроси, и в Здравната. Помните скандала със Закона за наркотичните вещества. Въпросът при картелните споразумения е друг - има държавен орган, който трябва да следи случващото се и да изпълнява ролята си на регулатор. Същото важи и за Комисията на защита на потребителите, която трябва да внимава какво се става с вашите права, с моите и въобще на всички български граждани, които са крайни потребители. Отново се връщам на цената на горивата. Защо само в България, обратно на целия ЕС, дизелът струва колкото бензина, че дори повече. Отговорът е много прост - трактори, камиони - са на дизел, а и българинът предпочита да кара автомобили с такива двигатели и просто това гориво е най-употребяваното.

 - Министър-председателят Бойко Борисов прозря дългогодишен заговор на бившата Държавна сигурност срещу демократичните правителства в България. Според Вас премиерът усети ли най-накрая вредата от кадрите на тази служба, които и днес заемат позиции във властта?

 - Навсякъде има бивши кадри на ДС - в комисиите, в агенциите, в областните управи. Това е един от най-големите проблеми на прехода. ГЕРБ направиха малка крачка в правилната посока, като решиха да отстранят дипломатите и членовете на кабинета с агентурно минало. Но трябва да извървят целия дълъг път. И все пак не може да търсим виновници за всичко само в темата за ДС. Управлението носи отговорност за проблемите, за които говорихме преди малко.

 - Т.е. не е правилно цялата вина да се хвърля само върху влиянието на бившата ДС?

 - Да и все пак веднъж завинаги проблемът с кадрите на ДС във властта трябва да се реши. Аз съм на мнение, че България живее в два паралелни свята. Единият е този, в който се вихрят скандалите с подслушванията. В него се говори само кой кого следи, кой на кого пречи и т.н. В другия свят са обикновените българи, за които темата с лошите ченгета и специалните разузнавателни средства изобщо не е важна. Производителят се интересува на колко ще му изкупят млякото, за лекаря на дневен ред е ще има ли направления за пациента си, учителят мисли дали ще получи заплатата си.

  - Все пак Синята коалиция има твърда позицията за СРС скандала. Ще се стигне ли до директно искане на оставката на вътрешния министър Цветан Цветанов?

 - Не може в една демократична държава да има такъв голям брой разрешения за подслушвания. Хората не трябва да живеят в страх, че някой може да ги следи, слуша и извършва действия срещу тях. Безумие е, че се случват неща, които през последните 20 години бяха забравени. Мислехме, че сме страна, в която има свобода, но случващото се напоследък показва, че това не е така. Цветан Цветанов носи отговорност за случая с мъртвото бебе в болницата в Горна Оряховица. Той хвърли вината върху лекарите, а се оказа, че те са невинни. Затова той трябва да понесе последствията.

 - Не се ли получава противоречие - премиерът казва колко са лоши екс кадрите на ДС, а в същото време се връщат практики на следене, характерни именно за времето на комунистическия репресивен апарат?

 - Този въпрос трябва да отправите към министър-председателя и партията, която управлява. В СДС винаги сме имали много ясна позиция по въпроса за СРС и тя е, че той не влиза в дневния ред на обществото. Затова и най-малко се занимаваме с него.

 

 


 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...