Мартин Димитров: Нямаме само два избора в България (ГЕРБ или Първанов). СДС е самостоятелен избор

24.01.2011

 Интервю на председателя на СДС за "Гореща точка" по ТВ7 

Мартин Димитров, лидер на СДС и съпредседател на Синята коалиция

Водещ: Добро утро на зрителите на ТВ 7. Започва „Гореща точка" с мен Николай Бареков в Центъра на София. Темата, която ще дискутираме днес в нашето студио е къде е мястото на десните в днешния политически модел. Казано така, разбира се, този въпрос звучи като теза, когато питаме за десните. Но голяма та битка е кой е десен в българската политика и СДС смята, че изконно това право принадлежи на тази партия. Няма как да не коментираме и новината от вчерашния ден, новините действия на политическия фронт на президента Георги Първанов, който буквално притиснат от журналистите по време на представянето на книга за първия си мандат в края на втория, което само по себе си звучи леко абсурдно, той си призна след така известно отлагане на този въпрос, че всъщност е лобирал за Мишо Бирата пред премиера Бойко Борисов. Така еднозначно са го прочели днес и всички вестници, така че надявам се няма от президентската администрация да се сърдят само на ТВ 7 за тази интерпретация. „Първанов си каза за Бирата", пише в-к „Стандарт. „В-к „Сега" пише за това, че Първанов се оплете в обясненията си за „Леденика". „Гоце призна, че е лобирал за Мишо Бирата", така пък звучат най-крайните заглавия. Добро утро на Мартин Димитров.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Лидер на СДС. Да започнем от най-важния въпрос, г-н Димитров,наистина, къде е вашето място в така очерталият се политически модел напоследък?
Мартин Димитров: Това, което се опитват да наложат много хора, че има два пътя - единият бил с ГЕРБ, а другият бил с Първанов и БСП, аз смятам, че има трети път и това сме ние. И затова не приемам всякакви такива обяснения на Борисов - трябва всички да са с мен, защото иначе са с Първанов. Няма такова нещо. Нямаме два избора в България. СДС винаги е било самостоятелен избор и винаги ще бъде такъв.
Водещ: не ви ли притеснява, че третият път, който вие предлагате е малко прилича на третия път на Тони Блеър на времето, който все пак беше малко социално - либерален модел в България, който видяхте, че стигна до пълна катастрофа в Европа или това е само... името използвате.
Мартин Димитров: Виждате как се развива ситуацията в България и смятам, че ако трябва бързо да кажете нещо разумно, което има в политическата система в България, ще кажете СДС и Синята коалиция, ако ви зададат този въпрос.
Водещ: Първосигнално.
Мартин Димитров: Първосигнално, да, бихте го казали и това е характерно за много хора в момента. Някак си виждате, че ГЕРБ не успяха да си изпълнят обещанията, което тежи на цялото общество в момента и е важно да има алтернатива в дясно на това правителство.
Водещ: Добре, не е ли всъщност така президентът... Да започнем от лявото, да дефинираме първо кое е лявото и след това да се стигне до дясното. Не е ли в момента Първанов тъкмо олицетворение на така на лявото в българската политика, защото той изконно, както вие казахте, че като кажеш демокрация първосигнално се сещаш за СДС, така и като кажеш някак си ченгета, комунизъм, Русия, които са всъщност изконни ориентири в координатната система на ляво - дясно в България и се сещаш за Първанов, даже не и за БСП вече.
Мартин Димитров: Да, вярно е това, въпреки че между Първанов и БСП от скоро има разлика, от както той започна да прави своя проект АБВ, който гледам, че замря преди да е започнал да се изгражда. Това е лявото в България.
Водещ: Първанов.
Мартин Димитров: Да, това е лявото в България.
Водещ: Добре, коя е най-голямата алтернатива на Първанов по настоящем?
Мартин Димитров: Вижте, за мен лявото е нещо, което е грешно и вие ме питате на една грешка каква може да бъде алтернативата. Нормалността е алтернативата на грешната политика по принцип.
Водещ: Добре, политическият дебат сочи, че всъщност основен опонент на президента Първанов днес е ГЕРБ. Знаете за скандала там, който върви по оста Държавна сигурност.... Дори новината, която е от вчера и ще ви помоля да я коментирате, че след като президента Първанов е прегледал обстойно досиетата на посланиците си заслужава един, който си заслужава да бъде оттеглен и той ще го направи.
Мартин Димитров: Това, което разбрахме вчера е, че Първанов има някакво участие в големия скандал със СРС-та. Не е ясно какво е точно неговото участие, но по-точно не говорим вече за алтернативи, а говорим за хора, които вече са в скандала. Това е по-точната квалификация на ситуацията. Колкото до посланиците, аз виждам наглост в това, което е казал Първанов. Той прегледал досиетата на посланиците и само един бил морално укорим, а всички други агенти на ДС пазели държавата, обществото и затова трябвало да продължат да бъдат посланици. Знаете ли, много често го има въпросът - кога ще свърши прехода в България? Когато се разделим с Държавна сигурност, когато тя спре да диктува условията в България. Вижте, не сме в ситуация, в която да има един - двама посланици в ДС, някакво изключение. Да кажете, че...
Водещ: От /.../ досиета Първанов ги прегледал и решил да оттегли 30%...
Мартин Димитров: Представете си в половината страни от ЕС посланици са агенти на Държавна сигурност, тоест всеки втори, представете си го, което означава зависимост. Това може да е случайно, трябва да си супер наивен човек, за да смяташ, че това е случайно. Това е целенасочена политика. Друг е въпросът, че на нашия премиер Борисов му казахме - не назначавай Божидар Димитров нищо,ч е ти е приятел, където се вика играете футбол, не знам там какво правите по приятелска линия, но не го правите министър този човек, защото пак е същата обремененост ДС - направи го министър. Сега ще го маха, защото опря, където се вика, ножът до кокала.
Водещ: Ето тази битка не легитимира ли ГЕРБ като автентичната дясна опозиция на лявото в България?
Мартин Димитров: Знаете ли, не трябва да се гледа една ситуация в моментна точка, а трябва да се гледа в перспектива, защото ако преди няколко години ме бяхте попитали по същия въпрос и щяхте да кажете - не е ли НДСВ единствената алтернатива на БСП. Не е.
Водещ: Специално за НДСВ нямаше да ви питам, защото те просто...
Мартин Димитров: Щяхте да ме питате.
Водещ: Алтернатива на БСП, да в икономически план, но за ДС - не.
Мартин Димитров: Щяхте да ме питате, но минаха две - три години и какво се оказа - къде е НДСВ, търсим НДСВ, няма НДСВ.
Водещ: Да, но те в икономически план бяха алтернатива на БСП дълги години.
Мартин Димитров: Въпросът е ... Дълги години, няколко години.
Водещ: Четири години.
Мартин Димитров: Няколко години, където се вика, докато се обърнеш и изчезнаха. Въпросът е не в момента да има позиция една партия,а да има бъдеще и за ГЕРБ този въпрос стои със сериозна сила, защото те зациклиха в реформите. Виждате в момента как стоят нещата и проблемите ще стават все повече. Те обещаха много на българските граждани, бяха много щедри в своето обещание. Обещаха икономически просперитет - няма го, обещаха реформи, които са много ограничени, много зациклили, обещаха бързо резултати, обещаха сериозна битка с престъпността включително. Вместо това хората получават в момента една държава, в която полицията започва да върши неща, които са неестествени за нея.
Водещ: Кое е неестественото?
Мартин Димитров: Видяхте какво стана с Гоце Делчев и в Благоевградския регион. Хора протестират и после отива полицията да ги разпита защо са протестирали и дали минали по улицата, когато не трябвало да минават, докато протестират.
Водещ: Да не е случаят с починалия водач на протеста и там да се е оказало съвсем друга причината, защото истината е, че супер нелеп инцидент се случи.
Мартин Димитров: Инцидентът го оставяме на страни. Инцидентът е много неприятен, но го оставяме на страни.
Водещ: В смисъл може би за това са били разпитите.
Мартин Димитров: Не, не, не са били за това разпитите. Разпитите са били, доколкото разбирам за това, че минали, до колкото прочетох от официални публикации по темата, защо минали по улица, по която не трябвало да минават, докато протестирали.
Водещ: Съгласете се, че всъщност след протестирането на ГЕРБ, МВР направи знакови акции и една от тях „Наглите" доведе до спиране на отвличанията в България, нещо, което може би ще остане като емблема на това управление.
Мартин Димитров: Ние сме зад акциите, които водят до борба с мафията и организираната престъпност и аз съм казал на министър Цветанов, че всяка акция, която е срещу мафията, ще получи нашата подкрепа. Обаче виждаме, че полицията почна все повече да си превишава правата и не може да искаме повече сигурност за сметка на правата на хората. Това е абсолютно недопустимо. Виждате, че с подслушването нещата са изпуснати вече. Ако имате някакви съмнения, само трябва да видите заглавията на вестниците, ситуацията е буквално изпусната...
Водещ: Честно казано моите съмнения се изпариха в момента, когато се оказа, че някакъв кръг от държавата може да тиражира записи с участието на премиера. Това наистина показва, че реално в МВР трябва да се случат много сериозни реформи, защото има теч на информация.
Мартин Димитров: Не само, че има теч на информация, а има сериозното опасение, че информация не заради престъпления, а заради влияние, което е много сериозен проблем.
Водещ: Добре, не ви ли притеснява, че с вашата позиция „въздържал се" в парламента вие всъщност, защото „въздържал се" при вот на доверие всъщност е „против", а не „въздържал се" и всъщност взимате страната на Първанов, страната на този кръг, който тиражира въпросните СРС-та и компромати.
Мартин Димитров: Няма такова нещо. Не беше обяснена много добре ситуацията в парламента. Имаше спекулации. Първо излезе ГЕРБ и казаха - нека да видим дали ще го има този кабинет. Това не е честен въпрос. Те имат самостоятелно мнозинство в това Народно събрание.
Водещ: Имат 117 депутата.
Мартин Димитров: Имат 117 депутата и пет независими, които са повече гербери от герберите, така че имат 122 депутати в това Народно събрание, тоест и без „Атака" ГЕРБ могат да изкара един вот на недоверие.
Водещ: Тук ви подкрепям. Но според мен също така спекулациите, че само „Атака" е партньор на ГЕРБ в управлението не са верни, най-вече заради независимите.
Мартин Димитров: Няма такова нещо. Да се разберем. Значи, и без гласовете на „Атака" ГЕРБ имат самостоятелно мнозинство. Т.е. една евентуална подкрепа от наша страна би означавало следното нещо - че подкрепяме масовото послушване, че подкрепяме превишаването правата на полицията. Помните случая с Горна Оряховица, там какво стана с българските лекари, което за мен е абсолютно недопустимо и тази история. Както Цветанов чете СРС-та в сградата срещу хотел „Радисън" в парламента преди няколко месеца, сега се опитват да заметат тази история да изчезне от публичното пространство.
Водещ: Ако това, което казвате, е така, обратното пък звучи, че вие гласувайки против ГЕРБ, значи за Първанов, за ДС.
Мартин Димитров: Не, не. Аз затова ви казах от самото начало най-важната теза. Нямаме два пътя в момента.
Водещ: Аз разсъждавам огледално на вас, разбирате ли? Обратното на това, което казвате вие.
Мартин Димитров: Нямаме два пътя. Вие казвате така, два пътя - Борисов и Първанов. Не са два пътя в България. Има трети път, който е пътят на демократите, на СДС, на Синята коалиция. Имаме собствен път и ние винаги ще имаме собствен път. И оттук нататък, аз го казах на премиера Борисов, ще го кажа и на вас, нека те да правят добри мерки, добри реформи, ние ще застанем зад тях. Ама такава подкрепа по принцип - даваме ви един бял лист, вие се подпишете отдолу, че подкрепяте, каквото прави Волен Сидеров, за мен това не е политика...
Водещ: Добре. Кои бяха вашите пет искания. Може ли пак да ги анализираме едно по едно?
Мартин Димитров: ... не е сериозно, не се прави така политика в България. Защото, вие четохте ли мотивите към искането на вота на доверие? Самите мотиви бяха една страничка.
Водещ: Разбира се. Той беше за цялостна политика на правителството.
Мартин Димитров: А така. Беше за цялостна политика на кабинета, даже не във връзка с тези гафове в момента. Т.е. един вот на доверие би означавал следното нещо. Вижте какво би означавало.
Водещ: Само да ви кажа каква е логиката, може би, за това, че е било за цялостна политика на кабинета. Критиките към кабинета не са само в една сфера. Ако едните ги критикуват за подслушванията, другите, като вас, ги критикуват за икономическата политика. И те затова предпочетоха да дадат картбланш на целия парламент по съвест да вземе решение.
Мартин Димитров: Само че има два възможни подхода. Единият подход е - искат вот на доверие за това, което е направено до момента, такъв беше случаят, и другият вариант е - излиза с програмни намерения за периода оттук нататък. С това, което се направи до момента, ние не можем да им дадем вот на доверие, защото имаме много сериозни различия. И почвам конкретно. А по-сериозно беше обратното - да се поиска вот на доверие за програмни намерения, конкретни идеи...
Водещ: Което вие направихте. Нали, вие предложихте пет точки, те ги приеха.
Мартин Димитров: Чакайте сега, как са ги приели? Сега ще ви кажа как са ги приели.
Водещ: Борисов се обърна към вас и каза, че приема тези точки.
Мартин Димитров: Сега ще ви кажа. Той се обърна към нас. Но ще ви кажа нещо, което ще ви убеди, че той спекулира доста много в тая ситуация.
Водещ: Това да не е от тайния разговор в стаичката на госпожа Цачева?
Мартин Димитров: Не. Аз не обичам да разказвам тайни разговори, защото някак си не е възпитано. Не биха били тайни разговори, ако вземем да ги разказваме.
Водещ: Освен ако не е имало СРС-та от разговорите и да ги прочетем на пресконференцията на Яне Янев.
Мартин Димитров: Да де, ама ние не участваме в тя неща. Нека други хора да ги правят тия работи. СДС и Синята коалиция предложи фискален борд в парламента. Имаше дискусия, имаше гласуване. Познайте как гласува ГЕРБ. Може ли да познаете, така, в едно изречение?
Водещ: Ама то има фискален борд в България.
Мартин Димитров: Няма, няма.
Водещ: Е как да няма.
Мартин Димитров: Има валутен. Между валутен и фискален разликата е голяма.
Водещ: Естествено. Ама левът е вързан за валута, така че си е фискален.
Мартин Димитров: Не, не. Господин Бареков, тук ако трябва да ме поканите в цяло предаване да ви обясня, много е различно. Много е различна ситуацията. Фискалният борд означава да не харчи кабинетът повече от толкова, колкото събира. Колкото събере в бюджета, толкова да харчи.
Водещ: Така. Ето, някой го предложи да се гласува сега от целия български народ, да се даде този картбланш на правителството и да харчи толкова, колкото има. Те приеха вашето изискване.
Мартин Димитров: Сега, първо, защо е важен фискалният борд, второ...
Водещ: За да не харчи правителството повече, отколкото може да си позволи.
Мартин Димитров: Така. И какви са положителните ефекти? Германия, Естония приеха подобни мерки. Положителните ефекти са падане на лихвените проценти, включително за гражданите, когато теглят кредити. Другият положителен ефект е добра среда за инвеститорите. В България почти няма инвестиции в момента. Много паднаха инвестициите. Интересът към България е на критично ниво в момента. Германия, Естония и други страни работят по подобни мерки.
Водещ: Дянков прие това изискване и каза, че е готов да го предложи на референдум.
Мартин Димитров: Знаете ли кога за първи път предложих тази идея на Дянков? Септември месец 2010 година. Той още тогава я прие. После януари 2011 внесохме за обсъждане в парламента тоя законопроект. И казахме „Хайде сега всички вие, уважаеми народни представители, всеки да се определи. Всеки да вдигне ръчичка как гласува по тоя законопроект". И опряхме до ГЕРБ. ГЕРБ казаха така: „Няма да го подкрепим, защото чакаме европейска директива някъде в бъдещето да се случи и някой да ни реши тоя проблем по тоя начин".
Водещ: Това е близо през септември месец. Сега през януари ситуацията се промени.
Мартин Димитров: Не, не. Чакайте. Не ме чухте, господин Бареков. Това, което ви го казвам, стана януари месец. Това стана преди десетина дни. Пак ви казвам, преди десет дни внесохме в парламента идеята за фискален борд и казахме: „Хайде всички, момчета и момичета, всеки...
Водещ: Позицята на ГЕРБ е народът да реши.
Мартин Димитров: ... да вдигне ръка и да гласува по идеята фискален борд". И ГЕРБ гласуваха „против" сега, януари месец 2011, с аргумента, че някой в ЕС щял да реши проблема.
Водещ: При вота на доверие тяхната позиция се промени и те казаха така - нека да има референдум за фискален борд.
Мартин Димитров: Напротив. Не се е променила тяхната идея. И референдумът не е за фискален борд, а за това да не се увеличават данъците по принцип.
Водещ: Не само. И за бюджета.
Мартин Димитров: Така. Така че това показва непоследователна и хаотична политика.
Водещ: Добре, само фискалният борд ли се /.../ разделителната линия между вас и ГЕРБ?
Мартин Димитров: Разделителната линия си я има още от бюджета.
Водещ: Той ли се оказа по-важен от битката на прехода в ДС?
Мартин Димитров: Напротив, не по битката в ДС сме заедно с кабинета. Вижте, имаше гласуване на декларация за посланиците. Ние гласувахме „за", направихме поправки в тази декларация, твърдо сме зад кабинета. Затова ви казах, дайте ги добрите политики, ние сме зад тях.
Водещ: В политиката не е ли по-важно първо да се следва главното и след това по-дребното? Главното е битката на ГЕРБ с президента Първанов. И вие в тази битка застанахте против ГЕРБ.
Мартин Димитров: А, напротив.
Водещ: Не казвам за Първанов. Против ГЕРБ.
Мартин Димитров: Не съм съгласен. Застанахме зад реформаторската линия на поведение, която липсва. Защото ако бяхме казали „за" кабинета, това би означавало, че не я виждаме тая реформаторска линия на поведение и, господин Бареков, бихме предали своите принципи.
Водещ: Така. Да, но така отказвате подкрепа на ГЕРБ в битката срещу Първанов и ДС.
Мартин Димитров: Не, напротив. Казваме следното нещо. Като не ги правите реформите както трябва, ще искате вече подкрепа за всяко конкретно нещо. Не може да стане по друг начин. И ви давам следващия пример. В края на март месец, може пак да ме поканите във вашето предаване...
Водещ: С удоволствие.
Мартин Димитров: ... чакаме да видим какво ще стане с проекта „Белене". Ако този кабинет подпише тази изключително неефективна, скъпа сделка, което аз се опасявам, че може да стане, ако това стане, белята ще бъде колосална за българската икономика.
Водещ: Пак да се върна на вашите думи. Вие казвате: „Даваме конкретна подкрепа за всяка една отделна политика".
Мартин Димитров: Точно така.
Водещ: Добре, но вотът сега беше за цялостната политика. И ако вие съборите правителството относно цялостната политика, отиват дребните детайли.
Мартин Димитров: Ама чакай сега. Нали се разбрахме? Господин Бареков, това е такава слаба спекулация, каквато ГЕРБ прави. Ние се разбрахме с вас, че ГЕРБ има самостоятелно мнозинство в 41-вото Народно събрание.
Водещ: Това ви успокоява - независимите депутати.
Мартин Димитров: Така. Имат самостоятелно мнозинство. Т.е. те носят пълна отговорност за управлението. Тяхното бъдеще не зависи от „Атака", не зависи дори от Синята коалиция. Те имат самостоятелно мнозинство. Могат да вземат каквито си искат решения.
Водещ: А защо не гласувате заради вас самите в подкрепа на тази политика? Не заради ГЕРБ. Заради ценностите на СДС. Защото вие сте партията, която винаги е била против ДС.
Мартин Димитров: Добре, ако виждате... Момент, това не е темата на вота. Когато темата е ДС, ние сме категорично зад кабинета. И нещо повече. Има скандал със СРС-та, не е ясно вината каква е, включително на лицата, които са замесени, тоя въпрос не е изяснен. И се казва така - дайте да го решим с гласуване в парламента. Не през волеизявление на отделните институции какво е станало и кой каква отговорност носи, дайте да гласуваме в парламента по определен начин и тоя въпрос да бъде затворен. Ама не става така. Ама не се прави така.
Водещ: Аз съм съгласен с едно обяснение, което се даде за този вот. Че всъщност Борисов се опита да делегитимира атаката на кръга, който го атакува срещу него, през парламента. И така да покаже, че атаката срещу него не е политическа. И вие тук трябваше да заемете тази позиция, която всъщност вече да делегитимира криминалните кръгове, които, да речем, пускат компромати.
Мартин Димитров: Въпросът е, че тази икономическа политика в момента води до лоши резултати. Вижте нарастване на безработицата, малкият и среден бизнес в България е в много тежко положение. Аз виждам много магазинчета, които са пред фалит. И ако на тези хора не им се помогне, нещата отиват на зле. И при тази грешна политика на кабинета ние да гласуваме вот на доверие би било абсолютно безотговорно, така да ви го кажа.
Водещ: Добре, а може ли обратната логика?
Мартин Димитров: А ние сме отговорни хора.
Водещ: Така, от вашите гласове няма значение в парламента при създалата се ситуация. Независимите подкрепят ГЕРБ.
Мартин Димитров: Винаги има значение...
Водещ: В морален план.
Мартин Димитров: ... но, точно така, в морален план се гласува за морални неща. Трябва да имаш морално нещо, за да можеш да го подкрепиш. Иначе не е морално като цяло, нали така, господин Бареков?
Водещ: Вие смятате, че е неморално това управление, така ли?
Мартин Димитров: Не, не. Казвам, че при една грешна политика, особено икономическа, която води безработица след себе си, фалити и много проблеми и грешна политика, която измества ориентацията на България, вместо към ЕС и НАТО, което искаме ние, към Русия с проекта „Белене", който, извинявайте, но Борисов, за съжаление, започна да продължава политиката на Първанов по отношение на енергийните проекти. Т.е. Борисов и Първанов са заедно или досега бяха заедно по тоя въпрос. Така че не би било морално ние да подкрепим...
Водещ: Добре, но този знак, който вие давате за Първанов и против Борисов не означава ли пък, че вие легитимирате Първанов?
Мартин Димитров: Разбрахте в самото начало, че има трети път, който е пътят на СДС и Синята коалиция. Първанов за нас е основен опонент. БСП за нас е основен опонент. Знаете ли, 20 години СДС е показвало, че за нас БСП е основен опонент. Никога с тия хора за нищо не сме се договаряли. Докато други партии като НДСВ бяха уж против, после се събраха с БСП.
Водещ: Аз съм съгласен с вас и затова не мога да се примиря като дясномислещ човек, че всъщност вие гласувахте с БСП по почти еднакъв начин сега в парламента. Защото „въздържал се" при вот на доверие е като „против" правителството.
Мартин Димитров: Напротив. Грешите. Не е така. Има три групи в парламента в момента - тези, които подкрепят кабинета, тези, които са твърдо против, каквото е БСП и ДПС, и тези, които мат сериозни резерви. Това сме ние, Синята коалиция. Така че нашата писта е ясна. Имахме същата позиция по отношение на бюджета. Казахме им: „Направете административната реформа, намалете разходите, както го направиха страни като Германия, като Великобритания" - не го направиха. Отново бяхме „въздържали се" по отношение на бюджета. Т.е. ние създаваме дин траен образ, първо, на резерви към този кабинет, второ на протегната ръка, ако правят нещо разумно. И ви давам пример, който вие само ми дадохте. За агентите на ДС гласувахме заедно с правителството. Поискахме отзоваване на посланиците, подкрепихме всяка битка срещу ДС. Но това не означава, забележете, едното няма нищо общо с другото. Това не означава дадем подкрепа за цялостна политика. Не означава.
Водещ: Последен въпрос. Къде е перспективата? Разбрахме вече, че има и трети път, че СДС ще върви по т.нар. трети път в българската политика. Как виждате перспективата на този път, предвид факта, че вие имате много малко гласоподаватели? Реално сте на границата на влизане в парламента. Не че няма да влезете, защото тези 3%, които ви дават социолозите, всъщност на избори са поне 5. Но са много малко гласовете. Пак ще останете по средата.
Мартин Димитров: Синята коалиция като електорална тежест увеличава своето влияние през последните месеци. Така че всичко е въпрос на ситуация. И знаете ли това, което е много важно за нас - да дадем право на избор на хората. Тези, които си искат ГЕРБ, да си гласуват за ГЕРБ. Тези, които си харесват Първанов, БСП и ДС да си гласуват за тях. Ние ще дадем право на избор на т.нар. демократи. И това прави на избор ще е много важно на следващите местни и президентски избори. Това е, истинският вот на доверие или недоверие е тогава. Тогава е много важно.
Водещ: А можете ли да мислите за обща кандидатура с ГЕРБ, евентуално на принципа на ЕНП, голямото семейство?
Мартин Димитров: Мислим за нашата кандидатура. Мислим за нашата кандидатура, защото много е важно правото на избор.
Водещ: Кога ще бъде обявена вашата кандидатура?
Мартин Димитров: Надяваме се края на февруари да сме готови, ако успеем. Но много е важно хората да могат да...
Водещ: Само да ви питам, действащ народен представител ли ще бъде кандидатът на СДС за президент?
Мартин Димитров: Е ще трябва пак да ме поканите по тая тема. Няма да ви кажа сега.
Водещ: Няма да открехнете. Но обмисляте такъв вариант, нали?
Мартин Димитров: Ще го обявим по-късно.
Водещ: Кога?
Мартин Димитров: Края на февруари.
Водещ: Края на февруари означава, че ще бъдете може би първата парламентарна група, която ще има...
Мартин Димитров: Това е целта.
Водещ: Общ с ДСБ?
Мартин Димитров: Да. Работим по кандидат на Синята коалиция.
Водещ: Ще бъде ли съгласувано със структурите на СДС или...
Мартин Димитров: Разбира се.
Водещ: С тях няма да имате предварителни избори, както се говореше, както имаше предложения...
Мартин Димитров: Това е технология. Въпросът е, че ще имаме кандидат, който да даде право на...
Водещ: Дори през технологията предварителни избори, ако има такива, в края на февруари - кандидат на Синята коалиция.
Мартин Димитров: В края на февруари трябва да имаме кандидат.
Водещ: Добре, така завършваме разговора с Мартин Димитров, гост на нашето предаване „Гореща точка". Края на февруари - това е новината от Синята коалиция, казана в нашето студио, сините ще имат свой кандидат за президент. Те не приемат двете алтернативи в настоящия политически модел и твърдят, че има трети път, който СДС и ДСБ ще следват в бъдеще, и това е пътят на автентичната десница, както те определят себе си. 

ТВ 7 - БОдилник  


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...