Румен Христов: Това, което направи "Синята коалиция", е знак към управляващите

21.01.2011
Интервю на заместник-председателя на СДС за Българско национално радио, Програма "Хоризонт", "Преди всички".
 

Водеща Таня Милушева: Румен Христов, заместник-председател на СДС, е наш събеседник сега след вота на доверие, който получи правителството вчера. Добро утро, господин Христов.

Румен Христов: Добро утро.

Водеща: Излезе ли "Синята коалиция" с някакви плюсове, с дивиденти след вота на доверие?

Р. Христов: Аз се надявам, че това, което направи "Синята коалиция", е знак към управляващите, който ще бъде разчетен, и вече има такива първи стъпки. Например финансовият министър г-н Симеон Дянков каза, че ще бъде внесен закон от ГЕРБ, това няма никакво значение за нас, въпросът е да се случи, за ограничаване разходите на държавата в рамките на това, което тя събира - т.нар. на финансов жаргон фискален борд, за който ние говорим от една година. Дори и само това да се случи, това е добре за България. "Синята коалиция" нека да не я коментираме толкова много, защото нашите стъпки, нашите предложения винаги са били насочени към това нещата да се случват в България, нещата да се случват за българските граждани и страната да върви напред.

Водеща: Анализатори обаче определиха вашата позиция като колеблива.

Р. Христов: Не, в никакъв случай. Вчера се случи това, което всички очакваха - правителството да спечели този вот на доверие. Ние видяхме, че те дори и без партия "Атака" биха могли да управляват, защото вече имат с независимите депутати 121 мандата. Просто нашите гласове не бяха необходими. Ние искахме да покажем, че не сме доволни от това, което се случва като бързина на реформите, а и доста други неща, за които ги критикуваме, да светне червената лампичка и те да бъдат малко по-активни, и тези забележки, които са абсолютно добронамерени и партньорски, да бъдат вземани предвид. Ние многократно заявяваме, че Съюзът на демократичните сили и "Синята коалиция" не участват в управлението, не се пазарят за постове, не желаят да участват в управлението, а подкрепяме срещу осъществяване на реформи, т.нар. формула подкрепа срещу реформи. Така че нямаше нищо колебливо. Ние считаме, че нещата, които се случват през тази година и половина, не са достатъчно бързи, не са достатъчно радикални, не са достатъчно реформаторски, от една страна, но, от друга страна, това правителство е по-добро от правителството на тройната коалиция. В този смисъл ние не можем да гласуваме против него все още. Надяваме се обаче те да се подобряват и на следващото гласуване да ни привлекат като партньори отново, гласуващи за тях.

Водеща: Вие подкрепяхте ли гласовете сред сините, които настояха да се гласува въздържал се, или по-скоро бяхте на страната на тези, които искаха да се напусне залата? Кой знак ви се струваше по-подходящ?

Р. Христов: Не, напускането на залата не е позиция. Напускането на залата не е позиция. Трябваше да се изрази нашето становище. Аз считам, че решението за въздържал се беше по-добрият вариант. Ще призная нещо - ние проведохме много телефонни разговори, имам предвид ръководството с нашите местни структури, най-вече областните ръководства, защото нямахме време да звъним на всичките 220 приблизително наши общински структури, хората долу бяха по-категорични от нас и искаха да се гласува против, но ние преценихме, че е рано още, че има шанс нещата, които трябва да се случат в България, да започнат да се случват. Затова решихме на този етап ние да бъдем въздържали се.

Водеща: Очаквахте ли обаче този тон, с който премиерът Бойко Борисов се обърна към сините непосредствено преди гласуването на вота?

Р. Христов: Няма му нищо на тона. Тонът беше приятелски критичен. Той каза, че, така, е бил подведен. Според мен всеки, който поеме управлението по така наречената формула на малцинството, има някакви притеснения за това как ще управлява, трябва да има по-точно някакви притеснения за това как ще управлява. Ние тогава дадохме нашата подкрепа, първо, защото сменихме тройната коалиция, срещу която ние много категорично се противопоставяхме цели 4 години, второ, защото Политическа партия ГЕРБ е сестринска партия, тя е член на Европейската народна партия, и, трето, защото считаме, че на всяко ново правителство българско, без значение дали е дясно или ляво, трябва да му се даде някакъв шанс да покаже то как работи, още повече че то е спечелило доверието и вота на хората, на българските граждани. И в този смисъл ние бяхме длъжни да го подкрепим, подкрепяхме го доста време, независимо че имахме остри забележки към него, с надеждата, че те ще бъдат преодолени, особено по отделни политики, в отделни сектори. Като цяло критиката на Съюза на демократичните сили и на "Синята коалиция" не е толкова към премиера, а към отделни негови ресори и негови ресорни министри.

Водеща: Но премиерът заяви вчера, че се чувства подведен от вас, от сините, и още попита защо извивате ръцете на ГЕРБ.

Р. Христов: Вижте, извиване на ръце бихме могли да коментираме, ако ние се пазаряхме за постове. Ние посочихме 5 конкретни неща, той отговори по тях. Аз съм удовлетворен от отговорите, които ни заявиха. Второто нещо, за което бих искал да коментирам в момента, е категоричната позиция на министъра на икономиката и на г-н министър-председателя Бойко Борисов за това, че "Набуко" е приоритетен проект. О`кей, значи, това ни удовлетворява и те ще получат нашата категорична подкрепа в тези две посоки, пък и в други, които са, пак казвам, добри за България.

 

Водеща: Вие казвате, не извивате ръце, но ключовият въпрос, който ще задам и на следващия ни събеседник, е срещу какво, срещу какви ангажименти пък "Атака" толкова безрезервно подкрепи правителството? Вие на какво смятате, че се надяват от "Атака"?

Р. Христов: Не мога да ви кажа. Значи, въртят се разни интриги и коментари, но не мога да коментирам нещо, в което не съм сигурен. Според мен "Атака" няма друг избор, поне аз така мисля, макар че не е добре да давам оценка за друга партия, в която аз не членувам. Виждате, че рейтингът на доверие към тази партия спада с всеки изминал месец, и те може би нямат друг вариант, друг избор. Ако примерно те са около границата за влизане в парламента, какво, отиваме на предсрочни избори и примерно те не влизат. Не знам, не мога да кажа каква е тяхната позиция и техният мотив. Те си тръгнаха от самото начало заедно, вървят в пакет. Така са решили, няма лошо.

Водеща: Ще потуши ли скандалите с подслушването актът на вот на доверие? Колко време според вас спечелиха управляващите?

Р. Христов: Скандалите са неприятни за България във вътрешнополитически и външнополитически план. Скандалите са неприятни затова, че ние считаме, ние мислим, че живеем в демократична държава, а се оказва, че много хиляди на брой хора са подслушвани. Получихме специална, по-точно достоверна информация, че миналата година в Англия са дадени разрешителни от съда за 400 подслушвания, Англия, която е около 70 милиона, а в 7-милионна България цифрата се колебае между 3 и 20 хиляди. Аз не съм специалист в тази сфера, но това не е добре за демокрацията. Да, действително тези групировки, които тормозят обществото, ако мога така да се изразя, трябва да бъдат подслушвани, трябва да бъдат арестувани, с достатъчно обаче на брой доказателства, за да могат да влязат в затвора. Но обикновени граждани, случаят с горнооряховските лекари, използването евентуално на тези записи за политическа разправа или там, знам ли за какво, не бива да се случва в демократична България в 21-ви век, член на Европейския съюз, член на НАТО. Просто това не бива да продължава.

Скандалът е неприятен. Надявам се да отшуми, защото той променя дневния ред на обществото. Обществото има много по-важни задачи, свързани с подготовката ни за Шенген, свързани с овладяването на инфлацията, свързани с подготовката на България за присъединяване към еврозоната и покриване изискванията на ERM 2, ненарушаване на Маастрихтския договор по отношение на годишния бюджетен дефицит, излизане на икономиката от кризата и т.н., и т.н. Да не говорим за непроведените реформи в публичния сектор - здравеопазване, образование, държавна администрация, създаване на електронно правителство и т.н. Много, много по-важни други задачи има пред обществото освен тези подслушвания - кой кого подслушвал, кой какво казал, кой какво е направил.

Водеща: Смятате, че управляващите спечелиха известно време. Какво време им давате? Колко време ще бъдат все пак в някакъв комфорт от страна и на опозицията, защото...

Р. Христов: Поначало беше неприятен този скандал и за мен, не знам, пак казвам, аз не съм специалист в тази област, ако може, по някакъв начин да се лишим от този вид дебати, публични дебати, ако може да се лишим, първо, от служителите на Държавна сигурност, които постоянно забъркват някакви коктейли от скандали, би било добре за обществото. Трябва полека-лека да се очистим от тези хора. Те не са чак толкова много във, така, в държавните структури и в общинските структури, защото в частните структури ние няма как да се месим, пък и всеки има право на полагане на труд и т.н. Говори се за около 3 хиляди души. Ами, да намерим воля, г-н Борисов е волеви човек, да намерим воля всички заедно, ние ще го подкрепим много категорично, да се разделим с тях и да спрем с ченгесарницата в тази държава.

Водеща: Като казвате това, да ви питам и за ДПС, Ахмед Доган и Касим  Дал. Отново ли дежа вю ще имаме, както при Осман Октай, при Мехмед Дикме?

Р. Христов: Трудно ще коментирам чужда партия, както не исках това да правя и с "Атака", особено пък ДПС. Движението за права и свободи е една, така, по-особена структура, по-пирамидална, не мога да кажа по какъв начин ще се реагира там. Г-н Дал каза своето мнение. В крайна сметка неговите структури, неговите привърженици ще решат какво трябва да се случи. Не искам да коментирам неща, които, така, не са от нашата кухня.

Водеща: Добре, но кажете тогава нещо, където сте в кухнята, имаше ли аналогии, които ви споходиха през вчерашния ден с предишни вотове на доверие? Какви сравнения си направихте вие?

Р. Христов: Аз съм пряк, пряк участник от събитията през 1991 година, когато нашето правителство на Съюза на демократичните сили поиска вот на доверие и падна. Тогава нашите приятели от ДПС ни сложиха, така да се каже, динената кора и България тръгна по съвсем друг път. Ако беше оцеляло правителството на Съюза на демократичните сили, нещата нямаше да бъдат в България днес такива, каквито са. България щеше да стане много по-рано член на НАТО и на Европейския съюз и навярно към настоящия момент щяхме да бъдем с едно по-завидно икономическо състояние, нямаше да коментираме тези ченгесарски скандали. Въобще щяхме да живеем по по-друг начин. Но какво да правим, такива са били времената, така са решили, така се е случило. Неприятен беше фактът. Иначе прави чест на тогавашния министър-председател, в чийто кабинет аз бях заместник-министър, че той отиде и ясно и открито каза -аз искам да провеждам реформи, аз така виждам политиката, затова искам вот на доверие. Г-н Димитров е един изключително честен политик и това му прави чест.

Водеща: Добре. Благодаря ви...

Р. Христов: Както прави чест и между другото и на министър-председателя Бойко Борисов, че той каза - аз така си представям нещата, искам вот на доверие. Мъжка постъпка, за която го поздравявам.

Водеща: Благодаря ви. Румен Христов, заместник-председател на СДС.

 

Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...