В медиите
Димо Гяуров: Премиерът е дълбоко объркан
Интервю на депутата от СДС за в-к "Република"
- Г-н Гяуров, някой в Синята коалиция подозирал ли е, че при това управление може да има подслушване в такива мащаби?
- Подозрения със сигурност имаше, и то още преди година, когато се обсъждаха промените в Закона за електронните съобщения и в Закона за специалните разузнавателни средства. Точно заради тези наши подозрения тогава реагирахме така остро на опитите да се отворят максимално вратите пред МВР и специалните служби за тотално подслушване. Спомнете си, че предупреждавахме, че с измененията в закона се създава изключително голяма възможност за злоупотреби. За съжаление към днешна дата страховете ни се оправдават напълно и поради това час по-скоро трябва да предприемем мерки за нови изменения в закона. Това е необходимо, за да възстановим правовия ред и да преодолеем възможностите за масово подслушване, което не е основано на сериозни данни, че дадено лице е извършило престъпление. Тъкмо това е условието, за да бъдат разрешени и реализирани специални разузнавателни средства. Трябва да преодолеем мерака на вътрешното ведомство да слуша масово.
- След заседанието на ръководството на СДС във вторник казахте, че партията ще инициира промени в закона за електронните съобщения и в нормативния акт за СРС. Можете ли да кажете нещо по-конкретно за измененията, които ще представите?
- Не бих се наел да съобщя детайли, защото все още ги обсъждаме и както обявихме във вторник, желанието ни е да координираме тези предложения с гражданския сектор, с неправителствените организации и с всички онези, които бяха активни миналата година по време на обсъждането на измененията в законите и гражданските протести. Сигурно е обаче, че трябва да се върви към създаване на гаранции, че в кратки срокове след получаване на разрешение от съда за прилагане на СРС поискалият и получилият това разрешение трябва да отчете резултата пред магистратите. А за даване на разрешение е необходимо да се изисква стриктно и подробно аргументиране на искането за прилагане на специални разузнавателни средства с факти, обстоятелства и конкретни данни.
- Защо сега няма такава отчетност?
- Вероятно по много причини. От една страна, заради наследената инерция. От друга - напълно съм убеден, че и част от съдиите подхождат съвсем повърхностно и дори лекомислено при даване на разрешенията. Нещо, което обаче се обосновава с тежкия натиск, на който магистратите бяха подложени, и с обвиненията от страна на вътрешния министър Цветан Цветанов, че те едва ли не саботират борбата с организираната престъпност. Дайте си сметка, че когато една гилдия е обвинена в саботаж, тя започва да си налага вътрешна автоцензура по отношение на задаването на въпроси - защо, как, кой, кога. И започва да уйдисва на акъла на тези, които искат СРС.
- Възможно ли е този натиск от страна на МВР върху съда да е бил целенасочен, за да може разрешенията за СРС да бъдат давани по-лесно?
- Не бих искал да си мисля, че това е било целенасочено действие от страна на министъра и вътрешното ведомство, но в никакъв случай не трябва да изключваме и такава версия.
- Защо според вас премиерът е на мнение, че няма нищо лошо в това да се послушват висши държавни служители, в това число и министри?
- Най-краткият отговор е, че министър-председателят е дълбоко объркан и не познава основните принципи на демокрацията. Това е причината да си позволи да каже и нещо още по-страшно - че в България демокрацията е в повече. В нормалните страни за подобни изявления правителствата си отиват.
- Като казахте нормалните страни - да очакваме ли някакви санкции от Европейската общност по въпроса и вие, в СДС, ще изпратите ли пак писмо до Европейската народна партия, както сторихте след похвалите на премиера спрямо личността на Тодор Живков?
- Не сме обсъждали мерки, които евентуално да предприемем, и не сме обсъждали да уведомим Европейската народна партия. Но бъдете уверени, че това, което се случва у нас, внимателно се наблюдава от европейската общественост и от органите на ЕС. И то не е никак лицеприятно. Затова не трябва да се изненадваме, когато получаваме негативни оценки от ЕС. Ни най-малко не трябва да се учудваме и от това, че страните членки твърдят, че България не е подготвена за Шенген.
- Защо управляващите продължават да твърдят, че приемането ни в шенгенското пространство през март е постижимо, след като сигналите от ЕС говорят точно обратното?
- Със сигурност през март България няма да влезе в шенгенската зона. Това е ясно и категорично. Вече е заявено абсолютно недвусмислено. Тези български политици, които продължават да твърдят, че това ще бъде факт през март, разчитат на неосведомеността на българските граждани. Подобно поведение от страна на въпросните политици е малко обидно за обществото. Нещо повече. Продължава да се затаява фактът, че всъщност има негативни оценки по отношение на техническата подготвеност на страната ни за влизането в Шенген и продължават да се прикриват технически доклади от средата на миналата година. Те са по повод конкретни проверки на наши контролно-пропускателни пунктове, където има нелицеприятни отзиви както по отношение на техническата обезпеченост, така и за готовността на състава по границите да прилага необходимите мерки за опазване.
- Тези доклади се крият от обществото или от премиера?
- Не ми се вярва премиерът да не е наясно с тези доклади. А че са укривани от обществото, е факт.
- След заседанието на ръководството на СДС заявихте, че ви е срам от премиера, министрите. Още ли изпитвате това чувство?
- Мисля, че всички трябва да ни е срам. Не случайно преди малко казах, че в нормалните държави за такива изявления от страна на премиера правителствата си отиват. Но ме е срам и от поведението на министрите, чийто разговори станаха публично достояние. Защото след като явно са получили издърпване на ушите от министър-председателя, те по един много водевилен начин се наредиха пред медиите. По още по-срамен начин всички в един глас запяха песента „Щастливи сме да бъдем подслушвани". Това нормален гражданин в нормална демократична държава никога няма да направи. Министър с достойнство в демократична страна още по-малко.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...