Мартин Димитров: Ценностните ни различия с ГЕРБ стават все по-големи

12.01.2011

 Интервю на  лидерът на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров за предаването на Нова ТВ „Здравей България".

Водещ: Казвам добро утро и добре дошъл на лидера на СДС г-н Мартин Димитров. Здравейте.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Предполагам,ч е чухте нещата, които си говорихме преди малко в това студио. Г-н Райчев каза, че с този скандал Синята коалиция окончателно и безвъзвратно трябва да се превърне в опозиция на ГЕРБ. Така ли ще стане наистина?
Мартин Димитров: Нашите ценностни различия с ГЕРБ стават много големи. От това, което става със скандалите , с подслушванията, вижте, за нас свободата е най-важната ценност. Виждам, че такава ценност няма за българския премиер и за това правителство. Българският премиер казва следното нещо - всеки от властта ще бъде подслушван, а понятието власт в 21 век включва парламента, включва правителството, включва журналистите. Вие също сте власт. Това означава власт в 21 век. И знаете ли, когато един български премиер каже нещо такова, аз лично настръхвам, защото за мен е важно усилията на полицията с всякакви СРС да бъдат срещу мафията, но това е идеята. Представяте ли си някой европейски премиер, Меркел, Камерън или който и да е било да излезе и да каже нещо такова, да излезе и да каже всеки от властта ще бъде подслушван. Знаете ли какъв скандал ще стане там. Меркел няма да може да се върне в Германия, само ако каже такова нещо. Там ще стане такъв скандал, там хората ще бъдат на улицата всеки ден и Меркел няма да може спокойно да седне никъде.
Водещ: Това е така, защото хората там не са свикнали на такова нещо за разлика от нас.
Мартин Димитров: Да, но имаше вчера едно социологическо проучване и аз като го видях се успокоих - 60%- 70% от хората казват, че са против това масово подслушване.
Водещ: Разбира се, това е нормална реакция.
Мартин Димитров: Така че българите не трябва да бъдат подценявани. Възприехме тези ценности. Те са били винаги част от нас, макар че комунизмът се опита да манипулира хората, но аз смятам, че редовият човек, нормалният човек в България е против това масово подслушване.
Водещ: Все пак това може ли да бъде наистина последното камъче, което да обърне колата на вашите по някакъв начин съвместни действия с ГЕРБ и да ви превърне окончателно в опозиция или вие все пак трябва да играете някаква роля на балансьори, колкото и да вие неприятно и да пазите по някакъв начин гърбът на ГЕРБ, защото пък другият вариант не е по-добър за вас?
Мартин Димитров: Бихме играли такава роля, ако се случват и правят политики, които са ценни и важни за България. Това от самото начало сме го заявили. Тоест, ако се правеше една разумна антикризисна програма и България излизаше от кризата, което не се случва, ако се правиха реформите, които трябваше да се направят, като не ги виждаме тези неща ние нямаме мотиви да стоим зад това правителство, нямаме мотиви. То не върши обещанията си, не върши работата, за която дойде. Напротив, случват се събития. Които все повече ни притесняват и аз ще ви кажа допълнения към това, което беше казано до момента няколко знакови, които за нас са много важни. Помните какъв скандал стана, когато Първанов записа Дянков и това стана публично.
Водещ: Така беше.
Мартин Димитров:Тогава ние поискахме импийчмънт на Първанов, така гласува и СДС и Синята коалиция, защото това не е правилно, не е демократично. Тогава беше такава и позицията на ГЕРБ, че не трябва да се правят такива записи и че не трябва да се действа по този начин. Сега обаче няколко месеца по-късно или една година по-късно и това го казва премиерът, а не някой случаен експерт или някой случаен гражданин от ГЕРБ, всеки от властта трябва да бъде периодично подслушван. Което знаете ли какво означава, означава, че няма принципи и няма ясни ценности при тези хора, особено, искам да го кажа за втори път, свободата за тях не е ценност.
Водещ: От друга страна министър - председателят вчера каза съвсем ясно - лично не подслушвам никого, подслушва се само по строго определения от закона ред, прокуратурата с разрешение от съда, така че ...
Мартин Димитров:Това противоречи на негови думи от преди няколко дни. Нали си давате сметка...
Водещ: Това е факт, това е факт.
Мартин Димитров: Включително във вашето студио какво е казал.
Водещ: Да, това е факт.
Мартин Димитров: Знаете ли, за мен беше той искрен като каза, че периодично всички във властта трябва да бъдат подслушвани. Като чух реакциите на самите министри, за мен един министър трябва да е личност и когато някой му каже, било то и неговият премиер, че ще бъде подслушван периодично, министърът трябва да каже така - ако има престъпление, ако има основание за подслушване, защото така пише в Конституцията. Не може никой да бъде подслушван просто така. Може само, ако има извършено тежко престъпление.
Водещ: Обаче знаете ли, вие казвате основание, а министър - председателят казва сигнал. Има разлика, аз вмятам само това, защото има разлика - едно е основание, едно е сигнал.
Мартин Димитров: Има много голяма разлика. Знаете ли, ще ви върна към казуса с лекарите в Горна Оряховица. Аз останах, понеже вие не бяхте в парламента, когато Цветанов донесе и чете СРС, но аз оставам със следното впечатление, което много ме притеснява. Имам чувството, че министър Цветанов не търси истината, а той казва - тези хора са виновни, нищо, че после излиза някаква експертиза, която е от най-уважаваните лекари, че вина няма. Така казва един човек, който е правил експертизата публично. Той казва - аз като съм казал, че тези са виновни, това ще се докаже по един или друг начин, нищо, че експертизата друго е доказала. Тоест освен масово подслушване, защото се говори, че 2010 има 10 000 СРС-та, което ще бъде проверено дали е така. Има и манталитета в ГЕРБ те да казват и кой за какво е виновен-я ти ела, ти кой си, ти си виновен за тези неща. Няма значение, че съдът не се е произнесъл. Ние тук имаме една информация и на тази база за тези неща ти си виновен, я ти ела следващия - за тези неща, ти си виновен. Това в една демократична държава е много лоша практика. Ако продължи това, много ще станат виновните и това напълно противоречи на разделението на властите и на презумпцията за невинност. Няма презумпция за невинност в ГЕРБ. Ето, сега гледам след експертизата им пратили, някаква финансова ревизия има направили на тази болница и накрая намерили санитарка, която казала, нещо видяла и нещо казала. Няма значение, че има експертиза от петима уважавани доктори, разбирате ли. Тоест това става манталитет ...
Водещ: Това със санитарката беше малко смешно, да признаем.
Мартин Димитров: Не, не, много смешно беше, но по-лошото е следното - за мен един министър трябва да търси истината и като види, че е станал гаф да каже - хора, извинявам се, гаф стана, не съм бил прав, но се опитвам да защитавам обществото. Няма такъв рефлекс по отношение на Цветанов и горнооряховската болница. Няма такъв рефлекс. Той казва така - аз като съм казал, че така стоят нещата, така стоят нещата и продължава да ... въпреки експертизата да дълбае в тази посока.
Водещ: Понеже сам отворихте темата за горнооряховската болница, тя продължава да тъне в някаква мъгла и аз не съм се уморил да питам - ще излезе ли някой да каже, защото съм сигурен, че по-голямата част от вас знае, но не искате да ни кажете, каква е истинската причина за всичко това. Защото се говореше за политическата линия, говореше се, че д-р Кожухаров, като лидер на СДС е бил, трън в очите на някои хора и че всичко това на практика е пак част от прословутата предизборна борба.
Мартин Димитров: Аз не искам да политизирам нещата.
Водещ: Фактите са такива.
Мартин Димитров: ще ви кажа следното нещо - оставам със странното впечатление - самият премиер трябваше да намери някакво обяснение на тази ситуация и казва това е предиозборна кампания, за да има някакво обяснение, но за мен нещата стоят по различен начин - беше изпуснато положението. Тръгна се към масово подслушване. Помните ли думите на главния прокурор от преди един месец пред важна медия в България? Той казва така - прекалява се с подслушването. И ти като прекалиш с подслушването, се получават следните резултати - подслушват се хора, които не трябва да се подслушват. Почва да изтича информация, почва тази информация да се използва за манипулиране на хора.
Водещ: Как, според вас, изтича тази информация и как излиза всъщност в медиите?
Мартин Димитров: Като ме гледате ви е ясно, че съм абсолютно всичко друго, но не и полицай, което е между другото голямото различие между нас и ... Няма да гадая, но ще ви кажа - ние разсъждаваме как да ограничим това, което се случва в България, как тези СРС ще бъдат използвани...
Водещ: Как с предсрочни избори?
Мартин Димитров: Това също е вариант, но ще ви кажа това, което мислим в момента - едното е съдията, който дава разрешението за подслушване след известно време да види какво се е случило, каква информация е събрана и за това като дойдат следващия път при него да искат разрешение вече да е наясно какво правят тези хора.
Водещ: Смятате ли, че това е възможно и реално?
Мартин Димитров: Възможно е. Това може да стане със законова промяна.
Водещ: Съдията трябва да има, нали знаете как се казва, хайде смелост, така ще го нарека.
Мартин Димитров: Имайте предвид, че освен за смелост, става въпрос и за репутация и за взаимен контрол на властите.
Водещ: Ако му се оказва натиск?
Мартин Димитров: Винаги има такава възможност, но съдията, който разрешава трябва да види по-късно какво се е случило, а не просто да разреши и да се случват разни неща след това. Трябва да разреши и да провери след това какво се е случило. Второто нещо, което предлагаме, което е по-сложно, но много важно - след определени години, хората, които са подслушвани и това не се е превърнало във веществено доказателство и в дело срещу тях и трябва да бъдат уведомени и те самите могат да проверят основанията и така нат. Това е много важен механизъм, независимо, че това ще става години по-късно...
Водещ: Това не заплашва ли държавата от безброй дела срещу нея?
Мартин Димитров: Така трябва да бъде. Няма проблем в това.
Водещ: Няма проблем, сега го казвате, защото сте в опозиция, ако сте в ролята на управляващи ще е проблем за вас.
Мартин Димитров: Напротив, напротив. Вашите гости бяха прави в едно нещо, с които говорихте досега, че за СДС и за Синята коалиция свободата е ценност, демократичността е ценност и за това се борихме през цялото време - да отделим България от ДС, от практиките на масово подслушване, масово следене, за това за вицове да ви вкарват в затвора. Това винаги е било ценност за нас.
Водещ: Сега поне за вицове не вкарват в затвора.
Мартин Димитров: Така че ...
Водещ: 1997 - 2001 година да не би да не са били подслушвани хората?
Мартин Димитров: Да де, но вижте разликата каква е, разликата е, че тези усилия трябва да бъдат насочени срещу организираната престъпност, срещу мафията и тогава да питате, който и да питате ще ви каже, че е „за" това, и аз съм „за" това, но тези усилия не трябва да бъдат насочени срещу министри, срещу журналисти, срещу гражданското общество.
Водещ: Не, те трябва да бъдат насочени срещу тях, ако има достатъчно доказателства за престъпление.
Мартин Димитров: Разбира се, ако има доказателства, но вижте в момента ГЕРБ изпадат в следната трагикомична ситуация като подслушват министри и между другото в техните разговори и тези СРС-та които излязоха, ако излезе, че са верни, май ще излезе, че са верни, самите хора знаят, че са били подслушвани, което означава, че е масово. След като те самите си знаят хора от властта, че са подслушвани, значи е масово.
Водещ: Добре, ако говорим конкретно, вие...
Мартин Димитров: При това положение означава, че премиерът в собствените си хора няма доверие на първо място, на първо място той няма доверие в тях и на второ място, ако те са подслушвани, означава, че са извършили тежки престъпления. Как остават на тези постовете? Тоест те потенциално са извършили, така излиза.
Водещ: Ако говорим конкретно за случаите и разговорите на г-н Танов с г-жа Фидосова и г-жа Стоянова, това е любопитно за хората, вие вярвате ли, че е възможно и наистина се случват такива неща, депутати, народни представители да натискат шефа на митниците за такива партийни назначения?
Мартин Димитров: Аз допускам, че е възможно, но това е абсолютно недопустимо да се случва, още повече, че това е повод да минем към следващия по-важен въпрос, въпросът за контрабандата. България става жертва на много тежка контрабанда на цигари. Виждате, че положението става много сериозно и много опасно за всички от нас.
Водещ: Като казвате, че е недопустимо да не означава, че вас ви изненадва това нещо? Да не би да не се е случвало и в предишни години - хора, които изпълняват достатъчно важни функции, защото и двете са председателки на така - сериозни комисии в Народното събрание и ключови фигури в управляващата партия - да не би да не се е случвало и в предишни години да се обаждат по същия начин и да има пак партийни назначения.
Мартин Димитров: Разбира се, че се е случвало.
Водещ: Винаги е било така. Даже аз ще ви кажа с г-н Димитров говорихме вчера в нашето студио и той каза - аз имам четири партийни назначения. Човекът си го призна.
Мартин Димитров: Кой?
Водещ: Емил Димитров Ревизоро.
Мартин Димитров: Да. Сега, вижте, въпросът е следния, въпросът е да има критерии за знания, качество и морал в тези назначения, защото да се върнем на основния въпрос - от тези хора зависи качеството на работата на митниците. В момента има много тежка контрабанда и обвиненията за тази тежка контрабанда ще бъдат насочени към кабинета постоянно. Тук няма нужда да се учудвате. Те носят тази отговорност. Тази контрабанда се случи основно, защото беше вдигнат акцизът на цигарите над изискванията на ЕС, без никой това да иска от нас. Това беше политика на ГЕРБ, глупава политика на ГЕРБ, за която ние предупредихме.В криза такива неща не се правят.
Водещ: Да, даже вие сега имате конкретни предложения знам.
Мартин Димитров: Имаме две конкретни предложения. Двете конкретни предложения са следните - едното, което веднага ще предложим с проектозакон е акцизът да бъде намален до минималните европейски нива, които са допустими, което да бъде мярка срещу контрабандата. Това веднага може да бъде направено. Другото, което е малко по-дългосрочно, но много важно е - всяка страна от ЕС сама трябва да може да определя своето акцизно облагане, защото...
Водещ: Вярвате ли, че това е възможно? В смисъл ЕС дали ще го допусне?
Мартин Димитров: Когато бяха в ЕП поставих този въпрос заедно с колеги от десницата и знаете ли ЕП беше разделен 50 на 50, беше на косъм да успеем в резолюцията, която тогава трябваше да се гласува. Тогава видях следното нещо - има много разум,ни хора в ЕС и в ЕП. Въпросът е на аргументи и на мотивация. Цяла Източна Европа страда от високите нива на европейски акцизи. То е много просто.
Водещ: Естествено, просто по-беден народ...
Мартин Димитров: Не можем да имаме пет пъти по-ниска средна заплата от Германия и да имаме минималните акцизи. Вижте колко е просто и логично. Между другото европейските акцизи са причината да бъдат толкова скъпи горивата в ЕС - бензинът и дизела. В САЩ са два пъти по-евтини, което дава конкурентно предимство на САЩ спрямо ЕС. Това може да бъде преодоляно и решено с това всяка страна сама да си определя акцизното облагане или ако това не се приеме, имаме и по-добро предложение от гледна точка на това, че не може да бъде отхвърлено лесно, а именно да бъде обвързано със средната работна заплата. Тоест като е в България пет пъти по-ниска от Германия, акцизът да бъде пет пъти по-нисък от Германия. Тоест в Германия ако е 1,50 евро на една кутия цигари, в България да бъде 30 евро цента или 60 ст. на кутия цигари. Тази логика трябва да бъде защитена и трябва да бъде направена. И знаете ли, въпрос на време е това да стане в целия ЕС, защото цялата Източна Европа започва да страда от контрабанда поради тези причини, ние повече заради вдигнатия акциз и грешката, която направи ГЕРБ, но въпрос на време е тази политика да бъде развита и този конкурентен принцип да се случи в ЕС.
Водещ: Само контрабандата ли е причина за войната кой да владее митниците, да ви върна към нашите си проблеми тук, регионалните?
Мартин Димитров: Още от Алеко Константинов и Бай Ганьо има...
Водещ: Факт, да.
Мартин Димитров: ... така битка, но...
Водещ: за съжаление Солунската не е наша...
Мартин Димитров: Солунската не е наша да.
Водещ: Но това е друга тема.
Мартин Димитров: Винаги е имало такива битки, но въпросът е, че когато управлява партия, член на ЕНП би трябвало да гарантира добро управление, включително на митниците.
Водещ: Как виждате изходът от цялата тази ситуация, защото виждате, че РЗС обявиха, че в петък ще има още нова порция от подслушани и съответно разгласени разговори. Дори заплашиха лично премиера с това, че имат записи с него и че той също може да бъде огласен. Въобще това ли е начинът българският гражданин да разбира какво се случва в държавата?
Мартин Димитров: Българският народ е казал нещо много умно - каквото сам си направиш, никой друг не може да ти направи и ако...
Водещ:В случая, ако ги подслушват по някакъв начин, без те да знаят, не е съвсем сам да си го направиш.
Мартин Димитров: Ако тези СРС бяха използвани по предназначение и сега имаше изтичане на информация, всички ние трябваше да сме на страната на кабинета. Той се бори против мафията, а някакво лоши хора искат да попречат> Аз щях да бъда на страната на правителството категорично. Какво обаче става? Когато излиза, че са използвани СРС - та срещу хора, за които няма данни, че са извършени престъпления, аз нямам данни примерно Дянков или Танов да са извършили някакво престъпление, когато виждаме, че срещу такива хора се използват СРС цялото общество е раздразнено. Това е съвсем нормално. Аз съм убеден, че и хора, гласували за ГЕРБ са силно недоволни, тогава този капан, в който се вкараха... Те сами се вкараха. Те са използвали очевидно, така се очертават нещата, макар че няма още проверка на прокуратурата, но най-вероятно ще покаже това, че са използвани СРС-та за мен срещу хора, които няма данни за престъпления.
Водещ: Въпросът е как ще приключи цялата тази работа - ще има ли жертви или ще си замине просто така по течението?
Мартин Димитров: Има една парламентарна комисия, която скоро беше създадена.
Водещ:Това с комисиите много не ми го рекламирайте, защото нали знаете, че няма много ефект.
Мартин Димитров: Напротив.
Водещ: Има ли?
Мартин Димитров: Напротив, всичко е въпрос на воля. Тази комисия трябва да започне да си върши работата, трябва да започне да изисква информация. Аз готвя въпроси, които ще бъдат внесени скоро и на които ще изисквам публични отговори. И ако не върши работа да я закриваме. То или ще върши работа и ще има смисъл, ако няма смисъл да я закриваме. Така изглеждат нещата.
Водещ: Аз си спомням един мой разговор с г-н Яне Янев, който каза, че информацията е била дадена на една от парламентарните комисии от Ваньо Танов преди сумата и време. Тази информация е била засекретена и си стои засекретена. Ако някой е бил и е искал чак толкова много е можело да бъде разсекретена и хората да знаят за какво всъщност става дума във връзка с контрабандата.
Мартин Димитров: Трябва да започнем всяка година през парламента и през тази комисия да изискваме всяка година доклад за използваните СРС-та и каква част от тях влизат в съда като веществени доказателства. И ако се окаже, че влизат 1% или 2%, каквото подозирам аз, това означава, че тези средства се използват основно за други цели, а не за ловене на престъпници, казано най-директно. Това е ключовият въпрос. Аз смятам, че много малък процес стават веществени доказателства и огромният процент се използват включително за контролиране на хора и въобще за неща, които не са част от българското право.
Водещ: Последно искам да ви питам, за момент да се поставите на мястото на г-н Цветанов и на г-н Дянков и да сте вицепремиер, бихте ли участвал в една такава срещичка, която те си организираха на митницата, ако на вас ви нареди министър - председателят, защото това беше трогателна картинка тримата там до браздата.
Мартин Димитров: Наистина бяха трогателни и толкова си личеше, че това е предварително подготвено и съшито с бели конци, че беше трагикомично. Знаете ли, един министър трябва да има авторитет, трябва да има свое мнение, лична воля и дори, когато, разбира се, че трябва да уважава своя министър - председател, но когато неговия министър - председател му каже, че ще го подслушва и той самият каже - да, да, хубаво е това, на мен ми звучи по същия начин като жената, която я е биел мъжа й и като я питали нея, тя казвала - да, но това е за мое добро. Министърът трябва да е личност. Той не трябва да допуска, дори неговият министър - председател да казва, че той ще бъде подслушван.
Водещ: Ясно. Благодаря ви, г-н Димитров.
Мартин Димитров: И аз ви благодаря. 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...