Надежда Нейнски за посланиците от ДС: Това е проблем за бъдещето на България

03.01.2011

 Няма как хора, които са зависими от невидими структури, да бъдат свободни във взимането на решения, дори по отношение на митническите измами и борбата с организираната престъпност. Това каза евродепутатът Надежда Нейнски в сутрешния блок на БНТ, информира Агенция Кросс.

Присъствието на хора от ДС се оказа, че не е само във външно министерство, макар че процентът от хора, които са били от ДС и са работили във външно министерство, ни изненада. Не трябва да има бивши сътрудници на ДС на ключови позиции в държавата, каза още Надежда Нейнски, цитирана от агенция БГНЕС.

С дебата има ли добри и лоши ченгета, се търси алиби за част от хората, които са били сътрудници на ДС. Трябва да се отговори на друг въпрос - била ли е независима външната ни политика, независима по време на тоталитарното управление. Според мен не е била независима, подчерта евродепутатът и продължи:

"При политика, която не е независима, няма как добрите да работят за българските държавни интереси. Независимостта трябва да е явна и ясна за обществото. Този дебат ще е много сериозен дори и през цялата година. Смятам, че ако направим този дебат публичен и ако правителството заема ясна позиция, тя трябва да бъде не само по отношение на дипломатите, които са били зависими. Ако тази позиция е категорична, правителството има шанса да спечели битката в този дебат. Най-малкото да се направи една черта между миналото и настоящето", заяви Н.Нейнски. Според нея, начинът, по който ще решим този проблем с настоящето, ще означава много и за решението на бъдещето за България.

"Зависимостта трябва да бъде ясна за обществото и всяка една политическа сила трябва да се произнесе спрямо нея. В края на управлението на тройната коалиция беше постигнат консенсус за отварянето на досиетата, но този консенсус трябваше по-рано да се реши", посочи бившият външен министър на България и добави, че в момента трябва всеки да поеме своята отговорност, включително и президентът. До следващите президентски избори този проблем ще бъде поставен, защото това е проблем за начина, по който България ще върви отсега нататък, каза Надежда Нейнски.

"Правителството на Иван Костов беше първото правителство, което постави въпроса за отварянето на досиетата. Тогава Конституционният съд излезе с решение, според което хора, които са само картотекирани, не могат да им открият досиетата", уточни евродепутатът. Тя каза още, че по времето на Симеон Сакскобургготски, решаването на проблема е било изцяло блокирано. "Комисията на Методи Андреев беше разформирована и си спомняте скандала с Бригадир Аспарухов. Правителството, в което участвах и аз започна процеса на отварянето на досиетата, но съдиите от Конституционния съд, голяма част от тях, са били обвързани с ДС и за това са взели решение за блокиране на процеса за отварянето на досиетата", обясни Нейнски.

Според нея, не е ясен въпросът защо това правителство заявява позицията си срещу хора с досиета, но са изпращани и дипломати, които са имали досиета. "Въпросът за мен е ще има ли кураж правителството да стигне докрай и в дипломацията, и по отношение на сигурността на страната", подчерта Надежда Нейнски.

"Този сигнал, който ще дадем на Европа, е изключително важен и трябва да се търси вариант, в който тези хора да бъдат изтеглени от европейските столици. Всеки един от посланиците и министрите в европейските държави дипломатично са казвали - това е въпрос, който България трябва да реши сама", подчерта Нейнски. Според нея, това е тест за демократичност и за политическа воля и за начина, по който България решава да реши проблемите си с миналото.

По отношение на Шенген, Нейнски коментира, че приемането ни е въпрос на доверие. "Политическата оценка се прави въз основа на политическо доверие. От ЕК искат да видят устойчивост и необратимост в борбата с организираната престъпност и корупцията. Искат да видят законодателната, изпълнителната и съдебната власт как работят в синхрон в областта на борбата с организираната престъпност и корупцията", категорична бе Нейнски.

По отношение на специализираните съдилища, евродепутатът каза, че не разбира защо "при положение, че имаш мнозинство, защо трябва да се налага да ти връщат законопроекта от Венецианската комисия, като този закон можеш да го направиш по начин, който да покаже не само политическа воля, но и конкретни практически действия".

На въпрос какво ще загубим ако членството ни в Шенген бъде отложено, Надежда Нейнски отговори, че членството ни в Шенген е и сертификат за политическо качество, защото влизането ни там ще даде по-голямо доверие към България и възможност за повече инвестиции. "За бизнеса това означава сигурност. От друга страна това ще даде възможност България да покаже капацитет в контрола на външната граница на ЕС", категорична бе Надежда Нейнски.

Във връзка със сегашното управление на ГЕРБ, Нейнски заяви, че е странна оценката на ГЕРБ за изминалите 20 години. "Не се прави сериозен анализ на това, което се е случило. Тези 20 години в България с всичките проблеми или успехи, бяха годините, в които България завоюва правото си на демократично развитие, реформира икономиката си. България стана член не по милостта на ЕС, а благодарение на достигането на доверие", категорична бе Нейнски.

nadejdaneynsky.bg 

Целия разговор вижте във видеофайла

 

 

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...