В медиите
Кирчо Димитров: Инфлацията през 2011 г. е възможно да достигне 10 %
Интервю на депутата от Синята коалиция за Агенция "Всеки ден".
Г-н Димитров, как ще коментирате победата на данък „колиби" над данък „лукс"?
Аз донякъде разбирам управляващите, че е необходимо да има повече приходи в бюджета през 2011 г.и това вероятно е довело до необходимостта за въвеждането на този т.нар. "данък колиби". Знаем, че той беше премахнат точно по повод на това, че България се намира в криза и идеята беше, че хората, притежатели на имоти под 1680 лв., да бъдат освободени от него и да бъдат защитени от тежката финансово-икономическа криза.
Моето лично мнение е, че този данък няма да доведе до никакви приходи в общинските бюджети. Напротив - най-вероятно ще доведе до по-големи разходи. Знаем, че има такива имоти, които са с много наследници и разходите по изпращане на уведомление на тези наследници какво дължат, ще са по-големи, отколкото очакваните приходи. Ефектът , който се очаква от облагането на тези имоти с данък, няма да се получи. За мен това е едно излишно облагане на тези имоти.
Още повече, че управляващите твърдят, че не вдигат данъци и си приписват това като огромна заслуга в периода на криза.
Независимо, че управляващите непрекъснато говорят, че няма вдигане на данъци, забелязваме в последно време, че те се вдигат. Така беше и с акцизите, така беше и с таксата за нощувките, което прерастна в данък. Така беше и с ДДС с курортните такси, което стана данък. Мисля, че не е редно в период на криза да има такова облагане.
Приехте бюджет за 2011 г. Коя е неговата ахилесова пета?
Ние призовахме за повече приходи в бюджета, като основният ни мотив е, че досега, с изключение на последните два бюджета, има една таблица, която е в правилника за прилагане на бюджета, в която има относителен дял на приходите от ДДС по крайното потребление. Искам да кажа, че крайното потребление не оказва влияние нито върху вноса, нито върху износа. Предлагаме наистина този относителен дял - 11 процентни пункта да се вдигне с 12 % пункта, тоест със 600 милиона да се увеличат приходите.
Мотивът ни е, че нямаме промяна в ставката на ДДС, не е необходимо управляващите да залагат по-ниска събираемост. Редно е приходните агенции наистина да си вършат по-прецизно работата и по този начин ще има повече приходи в бюджета.
Но явно събираемостта е много трудно нещо, това е проблем при всички правителства.
Аз също задавам такъв въпрос - кое наложи да бъде намалена тази събираемост, дали това, че икономиката е преминала в сивата част, или пък е надценен БВП, което ще доведе до по-малка събираемост на приходите. Затова предложихме приходите да бъдат увеличение с 600 милиона от ДДС и 300 милиона от акциз. Но това, което ни разграничава от БСП, от лявата партия, е,че предлагаме това увеличение на приходите да послужи за намаляване на бюджетния дефицит, т.е. да намали бюджетното салдо. За да може да се върви към широко балансиран бюджет.
Но това не се прие.
За съжаление, не. Другото ни предложение беше парите, които нарастват за социалните програми, да бъдат намалени със 150 милиона, а идеята е, че това не води до желания ефект - т.е., няма да доведе до подобряване пазара на труда и няма да доведе до подобряване на състоянието на хората.
На какъв вариант за повече приходи разчитат управляващите, след като не приемат вашите предложения. Явно си имат свои.
Изразихме нашето мнение, че именно тук е заложен буферът, за което бяха упреквани, че нямат заложен буфер. Най-вероятно разчитат на това, че са подценени приходите. Но това всъщност изцяло зависи от това дали приходните агенции си вършат ефективно работата. Така че искрено се надяваме приходите в бюджета да бъдат по-големи и това вече да даде отражение и върху фиска, а оттам и намаляване на бюджетното салдо.
Да, явно има очаквания за преизпълнение на бюджета, след като и на тютюноработниците бяха обещани пари под това условие.
Всичко зависи от това как правителството ще си свърши работата през 2011 г. Нашето мнение е, че наистина приходите са подценени и приходната част има как да се увеличи с 900 милиона лева. Това е минимумът. Пак казвам, че относителния дял, отнесен към ДДС, ако се вдигне с 2 процентни пункта, както в предходни години, това щеше да е някъде от порядъка на милиард и 200. Ние казваме поне половината да се съберат, което е достатъчно за бюджета.
Надявам се действително да са се вслушали в нашия съвет, независимо че не беше гласувано нашето предложение. Ако действително се вдигне тази ефективност, т.е. приходните агенции си вършат ефективно работата, действително ще има по-добра събираемост.
Продължавате да подкрепяте министър Дянков?
Вижте, Симеон Дянков е от министрите, които изповядват дясна политика.
Тоест, обвиненията на СДС за залитане вляво не са срещу него?
Не, наистина той апелира за по-малко харчове. Но за съжаление ние виждаме, че в този бюджет няма заложени реформи. Важното е, че отново е успял да намери пари за всички министри, но това няма да доведе до ефекта те да провеждат целенасочена, дълготрайна политика на извършване на реформи. Считам, че министрите продължават да защитават своята администрация, да се борят за повече средства, за пари, които им се полагат. Но това не е ефектът, който се очаква. Това е лош ефект и най-вероятно ще доведе до една нова актуализация, ако не се свият разходите по министерства.
Кога очаквате актуализация?
Зависи от правителството. Ако не се справят с приходите, най-вероятно ще е през юни.
Г-н Димитров, излезли ли сме от кризата, тепърва предстои да излизаме, или даваме признаци, че излизаме? Коя е истината, кажете вашата оценка като икономист.
Мисля, че е рано да се говори, че излизаме от кризата. За излизане от кризата можем да говорим, когато видим едно по-добро потребление от страна на обществото.
Но не виждаме това.
Не виждаме такова нещо и това ни бяха основните упреци - оптимистичното залагане на ръст на икономиката от 3,6. Друг показател за излизане от кризата са чуждите инвестиции, които са също много намалели в сравнение с предходни години. Друг важен показател е инфлацията. Виждаме, че значително се покачва, което ще доведе до изземване на доходите на населението. Най-вероятно инфлацията през 2011 година ще достигне до 10%.
Очаквате 10%, при положение, че управляващите планират 3 процента и нещо?
Да , заложените са 3,6 или 3,7 % . Друг важен показател дали излизаме от кризата, е безработицата. Независимо, че министър Младенов ни залива с информация, че безработицата се движи около 9 %...
Да, вече казахте, че всъщност се отчита само единият елемент от безработицата - безработни, които търсят работа, но обезкуражените ги няма.
Да. При хората над 45 години процентът на обезкуражени е много голям. Реално процентът на безработица е много по-голям, отколкото се коментира.
Все пак кажете няколко думи за това, че името ви бе замесено в скандала с телефоните "Верту", а вие не сте присъствали на срещата. Защо забъркаха вас?
Получих извинение от в. "Труд". Мисля, че моето име беше случайно въвлечено в цялата тази ситуация, не знам точно по какъв начин. Искам да кажа, че нито съм имал някакви разговори, нито съм получил по пощата някаква покана, нито пък съм присъствал на това мероприятие. Голяма беше изненадата ми, когато видях в "Труд", че името ми е забъркано.
Принципно по проблема мисля, че не е редно колегите ми в работен ден да отсъстват, за да отидат на подобно мероприятие. Ако наистина има такова, то трябва да се проведе след края на работния ден. Виждаме, че ни е много напрегнато, през декември работим извънредно, за да наваксаме пропуснатото и да свършим работа.
Така че не е редно наистина през работен ден да излизат колегите, но това си е тяхно решение. Още веднъж казвам, че съжалявам, че моето име е било замесено.В. "Труд" ми се извиниха и преди да пуснат опровержението.Защото не е редно по този начин да бъде накърнен интереса на даден народен представител, който няма нищо общо с това Дори не бях получил информация, че ще има такова нещо.
Интервю на Валерия Йонкова
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...