Мартин Димитров: Нашата подкрепа може да бъде получавана, ако се внасят добри законопроекти за хората

06.12.2010

 Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров, за предаването на БТВ "Тази сутрин". 

Водещ: Мартин Димитров е при нас, лидерът на СДС. Между другото си говорихме преди малко, че заради акцията на Би Ти Ви и "168 часа" с хубавите подаръци в работно време имаше изказвания на членове на "Атака", че заради отсъствието на хванат в крачка депутат от "Синята коалиция" това е било по ваша поръчка.

Водеща:    Изпълнихме ли добре поръчката, господин...

Водещ:    Хубаво ли...

Мартин Димитров:    Справихте се горе-долу този път, но да ви поръчам още нещо - да питате сега за "Белене" къде ще отива отработеното ядрено гориво. Това е, така, хубав въпрос.

Водещ   То още не се е почнало да се строи, вие стигнахте до ядреното гориво.

М. Димитров:    Да де, ама трябва и това да се уточни също така.

Водещ:    Защо го подхвърляте това за ядреното гориво, отработеното?

М. Димитров:    Ами защото не е решен въпросът. Представяте ли си да направим атомна централа и да се окаже, че и за нея, и за предишната този въпрос не е решен.

Водещ:    Нали руснаците, нали така, руснаците вземат горивото...

М. Димитров:    Няма яснота по този въпрос. Няма договореност.

Водеща:    Гадае се, както казва Румен Петков?

М. Димитров:    Гадаете, г-н Николаев, гадаете.

Водещ:    Добре, в момента от "Козлодуй" къде отиват тези отпадъци?

М. Димитров:    В момента се складира във временно хранилище и, да, отиваше в Русия, сега в момента не отива в Русия. Този въпрос не е решен.

Водещ:    И къде стои?

М. Димитров:    И нарочно се пази тишина, тъй като трябва да се прави хранилище в България и никой не иска да го вземе. Няма желаещи, няма такава община в България, а този въпрос продължава да виси със страшна сила, както е казал поетът. . .

Водеща:    А в момента от "Козлодуй" къде отива?

М. Димитров:    Отива във временно хранилище в България.

Водеща:    Някъде в България?

Водещ:    Ама временно, после не го ли изнасят?

М. Димитров:    Трябва да бъде изнесено, не е ясно кога. И това е също тема, по която като мине проектът, започне строежът на "Белене", следващата тема, по която ще има голям проблем в България, е тази, затова правим специална дискусия, между другото.

Водеща:    Вие вече се държите категорично като опозиционна партия, СДС специално, и изобщо "Синята коалиция", кой беше моментът, който ви превърна категорично в опозиционна партия?

М. Димитров:     Вижте, ние сме разумни хора. И нашата подкрепа може да бъде спечелена с добри предложения. Това е всичко. . .

Водещ:    За постове?

М. Димитров:    Е, г-н Николаев, несериозно е. Не го приемам. Даже ние отказваме, искам да ви кажа, в момента назначения.

Водещ:    Някой ви е предложил?

Водеща:    Предлагаха...

М. Димитров:    Да, имаме такива предложения и ги отказваме.

Водещ:    Къде?

М. Димитров:    ... Ще ви дам пример от вчера. Имахме предложение за представител на СДС в "Топлофикация" - София. Аз казах на нашата софийска организация в никакъв случай да не се приема. Давам ви конкретен пример, за да...

Водещ:    За ръководството?

М. Димитров:    Да, за ръководството на "Топлофикация" - София. Ние отказахме...

Водещ:    Кой ви предложи?

М. Димитров:    Ами от ГЕРБ се предложи. Отказваме постове, това трябва да ви е ясно. Така че тези спекулации не трябва да се правят.

Водеща:    По-високи постове предлагани ли са?

М. Димитров:    И по-високи са предлагани и тях ги отказваме. Така че такъв интерес нямаме. Казвам ви го, за да... защото знам, че медиите обичате такива спекулации. Не е вярно това просто. Така че нашата подкрепа може да бъде получавана по принцип, ако се внасят добри законопроекти за хората. Ето давам ви  пример: сега в сряда ще се гледа ветото на президента по закона за сметната палата. Смятаме, че това е правилен закон и там ще бъдем заедно с правителството. Ние ще подкрепим закона, който е внесен от тях. Аз съм съвносител, между другото. Защото този закон е. . .    

Водещ:    Е затова ще го подкрепите...

М. Димитров:    Не, защото законът е смислен, не затова. Защото е хубаво за България. Създава добра контролна система, ефективна сметна палата. Ей затова ще го подкрепим.

Водеща:    Има ли някаква вероятност евентуалният кандидат на ГЕРБ за президент да бъде подкрепен от "Синята коалиция"?

М. Димитров:    Не, няма такава вероятност, защото ние ще издигнем по-добър кандидат. Не сме готови с името, знам, че ще попитате, но тази дискусия се води вече, ще бъде кандидат на обединената десница.

Водеща:    Вие сте... СДС е ясно, ДСБ, кои други партии?

М. Димитров:    Кандидатът ще бъде на "Синята коалиция плюс", живот и здраве, което означава, че в момента се водят тези разговори, тъй като има и други партии, нямаме. . .

Водещ:    Кои други партии, кои ще бъдат другите?

М. Димитров:    Като сме готови, ще ви кажа.

Водещ:    А какъв трябва да е този кандидат? Вие отсега казвате по-добър ще бъде - това естествено звучи рекламно. Въпросът е дали имате наум някакъв набор от имена - банка кадри, така да се каже, за да има смисъл упражнението сами играем...

М. Димитров:    Имаме наум, разбира се, но няма да ви кажем все още. Ще трябва пак да ме поканите, живот и здраве, догодина и ще ви кажа тогава, когато имаме готовност. Аз не обичам така предварително, като не е взето решение, като няма яснота.

Водещ:    Ще разбиете гласовете така в дясно, не мислите ли? ГЕРБ, вие. . .    

М. Димитров:    Ама не, не е в дясно. Ето тук идва вашата грешка . . .

Водеща:    "Атака" май ще излизат. . .

М. Димитров:    Какво стана за година и половина, г-н Николаев?

Водеща:    И Волен Сидеров иска да се кандидатира, доколкото. . .

М. Димитров:    ГЕРБ завиха категорично на ляво. Взеха да правят национализация, нещо което не се е случвало отпреди 1989 година.

Водеща:    Имате предвид онези пенсионни фондове. Те нали си го изговориха там, че не било национализация. . .

М. Димитров:    Така, имам предвид онези пенсионни фондове. Ама не, вижте, те могат всичко да ви кажат. Те и ония хора, които от 1944, 1945, 1946 вземаха земята на хората, то и това не беше национализация. Викат, ние го правим във ваша полза, да ви помогнем, да нямате земя, да не се грижите за нея, което ви е проблем. Ще се грижи държавата.

Водеща:    Е по тази логика, "Атака" ще е по-лява партия, защото Волен Сидеров директно предлага да се национализират отново. . .

М. Димитров:    Естествено, че е по-лява. "Атака" е крайно лява партия. Той, човекът излезна и похвали Тодор Живков, вие ме питате каква, с много по-силни думи от. . .

Водещ:    Не рискувате ли обаче?

Водеща:    Това е между другото подкрепа на повърхността, леви и десни политики не са подкрепа за Тодор Живков или хули срещу Тодор Живков.

М. Димитров:    Напротив. Значи, вижте, има много хубава разделителна линия ляво-дясно. И аз ще ви кажа къде минава тя. Уважението към собствеността, защитата на гражданските права, това са теми, които разделят левите от десните.

Водещ:    Нарушават ли се гражданските права?

М. Димитров:     И забележете, всеки, който предлага нещо, което е ваше или е на хората, да бъде национализирано, да бъде отнето и да отиде в държавата, прави национализация. Вижте какво хубаво предложение им направих, за да не правят такава... Те казват, това самото предложение било много хубаво за хората, казваха те. Казвам така: о кей, ако е така, дайте свобода на хората сами да решават. Т.е., ако някой иска да си прехвърли парите от частния фонд в НОИ, да го направи с негово индивидуално, лично решение, а не да го кара държавата. Разбирате ли, защо не го направиха така? И тогава вече не би било национализация.

Водещ:    ... за гражданските права, защото  тази тема провокира вниманието и около лекарските арести тези дни, но там пък излязоха и СРС-та много. . .

М. Димитров:   Страхотен пример ще ви дам от днес. Четох вестник "Пари" преди да вляза във вашето студио и там има цяла страница. Хора във Варна отишли миналата седмица да поискат достъп до дебата по общия устройствен план на града. Разбира се, не им дали стенограмата от общинските заседания, но какво станало, забележете. Пратили им полиция да ги пита защо ги искат, какво ги искат и да им правят някакви проверки. Т.е., хора поискали достъп до информация, вместо това им пратили полиция. Аз имам една малка надежда това да не е вярно, но като гледам във вестника са питали самите власти вярно ли е, да, защото... и това се било случило, щото имали съмнения дали подписите, които са положени под искането за достъп до информация, са верни. Вие представяте ли си? Това за мен отива към... точно към полицейщина. Ама нищо друго, точно към това. Хората искат да видят позицията на общинарите по ключов за обществото на Варна въпрос, и това са активни граждани, аз им знам имената, като ги прочетох.

Водещ:    Освен да го констатирате, какво?

М. Димитров:    Освен да го констатираме, почваме категорична битка такива неща да не се допускат, да не се толерират, с тези, които  ги допускат... полицейщина в България.

Водещ:    Кои?

Водеща:    Дайте пример за полицейщина.

М. Димитров:    Ето това е пример, който току що ви дадох.

Водеща:    Още дайте примери, дайте примери.

М. Димитров:    Другият пример, който ви давам. . .

Водеща:    Това с лекарите полицейщина ли беше?

М. Димитров:    Ще ви дам друг пример с лекари, за да добиете представа за мащаба на картината. Директор на болница във Варна го обвиняват, че не е дал информация за случай, в който имало някакво насилие, и той трябвало да информира полицията. После се оказа, че той всъщност бил дал тази информация, но междувременно го уволняват, въпреки че се оказва, че той е спазил всички етични правила и лекарски норми е се е справил както трябва. Говоря ви за случай във Варна. И въпреки това той е уволнен.

Водещ:    На една от големите болници ли беше...

М. Димитров:    Нали знаете, че аз не съм лекар. На болница във Варна. Вероятно във Варна са големи болниците, така че сигурно е голяма болница. Това отново е обезпокоително и като говорите за сигнали към вас, защо не ги проверите и тези сигнали? Защо не проверите във Варна дали това е вярно. Дали някой е поискал информация и са му платили. . .

Водеща:    . . . задачи ни давате и пак ще кажат "Синята коалиция" поръча на Би Ти Ви.

М. Димитров:    Поне да има нещо вярно в това, което казва "Атака", дето се казва.

Водещ:    Добре, а вие идеални ли сте, г-н Димитров, "Синята коалиция"?

М. Димитров:    Няма идеални.

Водещ:    Защото вчера видях, че сте коментирали дори наводнената южна дъга, интензивни валежи наистина бяха. . .

М. Димитров:    Не сме, признавам. . .

Водещ:    Бяха ДСБ, ДСБЕ

М. Димитров:    А, ДСБЕ

Водещ:    Е "Синята коалиция". Затова имам предвид, че казвате отказваме постове, стоите встрани, критикувате, което е хубаво, от една страна, от друга страна, така, лесната позиция на

сеирджията.

М. Димитров:    Напротив, напротив. Вижте, когато някой е направил най-трудните реформи в България, това е СДС. Мисля, че това, което казахте, не беше честно. Но иначе всеки има право на мнение. А иначе ние казваме така на ГЕРБ - можем да подкрепим всяка важна и трудна реформа, само че те се отказаха от реформите.

Водещ:    Вие отсега казвате, че няма да им подкрепите кандидата за президент, дори той да е добър, защото искате. . .

М. Димитров:    Разбира се, че няма да го подкрепим, защо те не подкрепят нашия? Те могат, ако решат, да подкрепят нашия кандидат.

Водеща:    Ама това прилича на някакъв такъв политически алъш-вериш.

М. Димитров:    Не, не, напротив, вижте...

Водеща:    Ако пък изведнъж се окаже, че кандидатът на ГЕРБ е един прекрасен човек, който заслужава да бъде подкрепен...

М. Димитров:    Много е важно хората да имат право на избор. Нека хората да решават. Някой ако каже, ако някой каже, че този кандидат за президент е прекрасен, пък да гласуват за него. Ние даваме избор на хората. И аз съм убеден в едно - за тези хора, които са с демократично мислене, които не харесват този начин на работа, който виждат у ГЕРБ в последните месеци, ние ще дадем право на избор.

Водещ:    Ще стане ляв президент накрая, на БСП, и ще ви е яд.

М. Димитров:    Вие казвате... напротив, конкуренцията е нещо хубаво. Напротив, точно конкуренцията ще спре да няма ляв кандидат за президент.

Водещ:    Ако левите се консолидират обаче, а десните се надробят. . .

М. Димитров:    Колкото... Ако теоретично има двама силни и добри кандидати център-дясно, макар че този на ГЕРБ ще бъде по-скоро, да го наречем, центрист, за да не засягам никого, един десен кандидат и един кандидат центрист, това е добро. Конкуренцията е нещо

хубаво. Нека да излязат двамата със своите идеи, защото вижте какво стана? България започна да губи нещо, което СДС зададе като курс, ориентацията към Европейския съюз и НАТО. Вижте по руските проекти, особено "Белене", за които Бойко Борисов казваше само допреди няколко месеца, че били огромна корупционна схема, били гьол с жаби и т.н., сега взе да ги строи, взе да ги строи, без нищо да се е променило.

Водеща:    Темата я продължаваме във ваше друго гостуване. Ще ви каним отново в студиото...

Водещ:    С името обаче.

Водеща:    Е обаче името да донесете на кандидата за президент на "Синята коалиция плюс". Благодарим. Лидерът на СДС Мартин Димитров, гост в студиото.

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...