Мартин Димитров: АЕЦ „Белене е ненужна. Точка!

01.12.2010

 Интервю на председателя на СДС за в-к "Труд".

- Защо въвличате ГЕРБ, вашата партия сестра в Европейската народна партия (ЕНП), в дребни политически интриги, г-н Димитров? Имам предвид писмото, което лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил в ЕНП по повод на сигнала от „Синята коалиция", че той реабилитира Тодор Живков.
- ЕНП са поискали обяснение от Борисов, което той дава в четири страници и на практика се отрича от думите си. Това за мен е важно.
- В писмото на Борисов има други неща, които едва ли ще харесат на десния избирател - че кабинетът на Костов е участвал в разграбването на българската икономика, че подновявате митинговия антикомунизъм...
- Антикомунизмът е нещо важно. Това ще си остане наша разделителна линия. Борбата с комунизма сега е борба с олигархията. Надявам се това скоро да бъде разбрано и от премиера.
- В една и съща седмица евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев направи изложба в Брюксел за престъпленията на комунистическия режим, а неговият партиен шеф изрази съжаление, че не може да се мери с Тодор Живков. Как ви изглежда това?
- Ковачев се опита да за-маже ситуацията. За мен Тодор Живков не е нищо повече от един необразован диктатор и всички хора, които имат различно отношение по този въпрос, просто не са демократи. За мен Хитлер, Сталин, Тодор Живков са в една група - диктатори.
- Звучите почти като режисьора Александър Морфов, който заяви, че премиерът е необразован пожарникар...
- Това го казах за Тодор Живков. Колкото до българския премиер - личен конфликт с него нямам. Но ние няма да отстъпим от нашата позиция срещу комунистите, срещу тоталитарния режим и се надявам подобни гафове, защото това с Тодор Живков беше гаф, да не се повтарят.
- Променихте ли отношението си към бюджета?
- СДС и „Синята коалиция" не приемаме философията на този бюджет. Нещо повече, гласувахме „против" бюджетите на НОИ и НЗОК и „въздържали се" при първото четене на държавния бюджет. Защо? Защото, на първо място, се задълбочава кризата. Влизаме в хронични дефицити, в които можем да се удавим. Ние от СДС прогнозираме нов, ключов проблем - безработицата се увеличава. Броят на безработните и обезкуражени хора е над 16 %, което прави над 500 000 души.
- Същите критики се чуват и от ляво, но каква е алтернативата?
- Няма да коментирам критиките от ляво, защото те не са разумни според мен. Но това е отделна тема. Ние написахме антикри-зисна програма още в началото на 2010 г., сега направихме предложения към бюджета.
Спешните неща, които могат да бъдат направени, са първо, приемане на фискален борд. Това би било гаранция за овладяване на дефицита - да харчиш толкова, колкото събираш, като само при криза да може да се харчи повече. За мен това е моделът за връщане на доверието на инвеститорите и овладяване на част от кризата в държавата. СДС е първата партия, коя-
|то поиска фискален борд. j Всеки умен човек би го реа-I лизирал. Защо се бавят : ГЕРБ?!
- Не знам защо се бавят, но знам, че се увеличават разходите за администрация, например.
- Не само. Чувам, че ще строят „Белене".
- Вие твърдите, че АЕЦ „Белене" е пресечната точка на политическата корупция. Защо?
- Има доклад при премиера, за който той сам съобщи, с много тежки злоупотреби по „Белене". Той го е предал в прокуратурата. Но близо година няма реакция. Тогава той самият би трябвало да го извади и да го даде на медиите, за да се запознае обществото. И тогава ще разберете защо проектът АЕЦ „Белене" е пресечна точка на политическата корупция. А бих казал и че е сърцето на „Октопода".
- „Синята коалиция" запазва ли резервите си и към трите енергийни проекти с руско участие -АЕЦ „Белене", „Южен поток" и „Бургас - Алексан-друполис"?
- Нека опростим нещата! Рисковете за българската природа, свързани със строителството на петролопровода „Бургас - Алексан-друполис", са толкова големи, че няма какво да обсъждаме. Нека минем на газопровода „Южен поток". След подписването на първоначалния договор, миналата седмица бяха обявени някакви милиарди, очаквани като приходи от „Южен поток". После се оказа, че не били милиарди, а били милиони, което ми напомни за един виц- не били компютри, а компоти! Това издава една характерна черта - по всички руски проекти се подписва, без да се мисли и без да се видят резултатите. Какво трябва да се направи в отношенията с Русия? Ние не сме васална страна и трябва да си защитаваме интересите и да гледаме дали имаме икономическа изгода. И ако нямаме, да не подписваме! „Белене" е централа, за която няма пазар, няма сигурен консуматор, не е сигурно къде можем да изнасяме произведения ток. При това положение не трябва да се строи. Точка!
- Реакторите в АЕЦ „Козлодуй" не са вечни, ще се наложи да ги затворим един ден. Тогава откъде ще вземем ток?
- Ще припомня, че България е най-енергийно неефективната страна в целия ЕС. Ако въобще ни е необходима нова ядрена мощност, макар че България има задължения към Европейския съюз да развива енергията от възобновяеми източници, нов блок в АЕЦ „Козлодуй" ще струва в пъти по-малко. Не съм чул нито един разумен отговор защо не нов реактор в АЕЦ „Козлодуй"?! Вие да сте чували?
- Не стана ясно и за „Южен поток" ли сте против?
- България няма пари едновременно за всички проекти за газопроводи - и за „Южен поток", и за„Набу-ко". Трябва да видим кой е по-важен за нас. Какво е „Южен поток"? Пак газ от Русия, разликата е, че тръбата заобикаля Украйна. Ние тръба с Русия си имаме. Докато „Набуко" ще доставя газ от алтернативни източници. И ако, не дай си, Боже, да има някаква криза, както беше преди две години с Русия, и няма доставки на газ, имаме алтер-
натива. Затова „Набуко" е по-важният!
- Сегашната политическа ситуация е следната -доверието към кабинета може и да пада, но доверието към нито една политическа сила не се увеличава така, че да очертае алтернатива.
- Не съм съгласен! Доверието към нас расте макар и бавно, но устойчиво. Основната цел на СДС и на „Синята коалиция" е консолидация на десния вот, което ние ще успеем да направим.
- Възможни ли са предсрочни избори -така, както никой не ги иска?
- Не изключвам такова развитие. Макар че в условията на криза не е добре да има предсрочни избори. Но ако продължи сегашната икономическа политика, има опасност да дойде МВф и като не се случват реформите, те да бъдат наложени отвън и тогава не изключвам и предсрочни избори.
- Подкрепяте ли „данък колиба"?
- За мен това е абсолютно ненужна глупост. Можем да приемем и такъв данък - хората, които минават по жълтите павета, да плащат.
- А Изборния кодекс?
- Не го подкрепяме, защото запазва досегашните практики на изборен туризъм и манипулации.
- Докога тогава ще подкрепяте този кабинет?
В икономическата област смятам, че ние вече сме опозиция. Оттам нататък смятаме да се държим разумно, което означава, че нашата подкрепа по дадена тема може да бъде намерена с разумни предложения. Смятам, че така постъпват разумните хора, които не са талибани и не казват „не" на всичко. 

Интервю на Красина Кръстева


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...