В медиите
Мартин Димитров : „Белене” е пресечна точка на политическата корупция в България
Интервю на Мартин Димитров, лидер на СДС и съпредседател на Синята коалиция за предаването на БНТ "Денят започва".
Водещ: Продължаваме с лидера на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров, добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Здравейте, г-н Димитров. Поводът е един важен форум, посветен на енергетиката, на енергетиката в Югоизточна Европа и това дали е възможен регионален подход вместо национален. Къде е българският интерес, защото така се разбрахме, че ще говорим за българската изгода и българския интерес. Преди да минем към тази тема се изкушавам да ви питам като политически лидер по тази световна тема, която заля интернет пространството и не само него. Всички агенции говорят за това, което е било поръчано и което са вършили американските служби по цял свят, включително и в България. Натоварени с данни да събират информация за бъдещия и настоящия политически елит, включително стигащи до биометрични данни, до кредитни карти и т.н. Вас не ви ли смущава това, защото все пак сме партньор, а не противник на Съединените щати?
Мартин Димитров: За мен също е дразнещо, че е била събирана подобна информация. Но покрай това някои важни неща трябва ад бъдат отбелязани. Като на първо място, че отново е било правено разследване по темата, която СДС доста отдавна поставя на общественото внимание, а именно, че „Белене" и руските енергийни проекти, особено „Белене" се превръща в сърцето на октопода в България. Защото там е пресечна точка на много сериозни интереси, очевидно. Злоупотребите, както виждате, не се изваждат и не стават публични. Ето, има доклад, който е даден на българския премиер, който той го е дал на прокуратурата. Настоявам днес пред вас да го даде на медиите, да стане публичен. Българският премиер, както го е дал на главния прокурор, да го даде и на българските медии.
Водещ: Защо не го прави, според вас?
Мартин Димитров: Призовавам го днес. След като осем месеца няма движение, явно няма да стане през прокуратурата, затова хайде да го види обществото. Защото, какъвто и да подпишат какъвто и да било договор аз искам обществото да е наясно до момента, какви злоупотреби е имало. Стана ясно, че има такъв доклад, даден е на премиера, той защо си го държи, да го публикува.
Водещ: Той все пак е сезирал прокуратурата, не е ли така? Не е ли там мястото, където трябва да се извърши проверка дали има злоупотреби или не?
Мартин Димитров: Чудесно, заедно с това да го даде и на обществото, защото ако нещо не се задвижи осем месеца или една година явно развитие няма да има. Затова ви казвам, че за мен „Белене" е пресечна точка на политическата корупция в България. Явно има много хора, които са зависими от този проект и затова нещата няма да излязат наяве.
Водещ: да не би подтексът на въпроса ви и на призиви ви е, че премиера няма интерес да го направи публичен този доклад.
Мартин Димитров: Нямам представа по този въпрос, не мога да ви отговоря в момента.
Водещ: Не го подозирате?
Мартин Димитров: а, подозирам всички по проекта „Белене". Там подозренията ми обхващат целият политически спектър. Само, че нека като го има доклада черно на бяло, със злоупотребите черно на бяло. Излязоха специални разузнавателни средства, че в този доклад се виждали огромни злоупотреби. Хайде да го публикува.
Водещ: Подозирате целият политически елит, че е участвал в злоупотреби по отношение на „Белене"?
Мартин Димитров: Подозирам много хора. Защото вижте, много ми е странен този консенсус. Един проект, за който цената е много висока. Няма сигурен пазар, който е очевидно губещ, който не ни трябва за вътрешното производство на ток. Излиза НЕК преди 2-3 дена и казва, че този проект не е необходим на България за вътрешната консумация на ток. Тоест, няма да спрат тока. Казва го човек от Националната електрическа компания.
Водещ: Това към момента?
Мартин Димитров: Не, не към момента. Това в развитие е така. В развитие е такава конюктурата. Въпреки това идва трето поред правителство, което иска да го строи този проект, без ясна икономическа обосновка, без нищо. Е, как да няма човек сериозни съмнения.
Водещ: Подозирате, че има сговор или как да го нарека?
Мартин Димитров: Има нещо гнило в „Белене". Още повече само преди няколко години представител на руската страна ясно каза, че България е „Троянският кон" на Русия в Европейския съюз. Аз отказвам България да бъде „Троянски кон"
Водещ: Това не беше ли признато от български политици, от българския елит?
Мартин Димитров: Като беше казано, беше ли опровергано. Да сте чули президентът Първанов, който реагира на всяка една реплика, да стане и да каже - не, не, това не е вярно. Да сте чули някой да каже тогава, или премиерът Сергей Станишев да стане и да каже - това не е вярно. Някой да е реагирал, чухте ли реакция.
Водещ: Нищо не мога да си спомня в момента, но трябва да са реагирали?
Мартин Димитров: Разбира се, мълчанието в тази ситуация е знак на съгласие. Мълчанието в живота е знак на съгласие. Да чухте реакция. Президентът Първанов, който по всяка една тема прави по четири изказвания. Да сте чули по темата, че сме „Троянски кон" на Русия, да е станал и да е казал, една думичка не е казал, все едно не го е чул.
Водещ: Излиза, че американската мисия у нас справедливо е натоварена със задачата да събира такива данни?
Мартин Димитров:Аз пак ви казвам.
Водещ: Така излиза?
Мартин Димитров: Събирането на данни мен лично ме дразни, защото никой не трябва да се меси в нашите вътрешни работи, казвам ви го директно. Оттам нататък обаче. Помните ли, че имаше един заместник-министър в миналото правителство, който каза, че е подписал договор с Русия, но не го е чел, защото така му били казали. Това помните ли го.
Водещ: Имаше такова нещо.
Мартин Димитров: Той така каза, не съм го чел, за това не ме питайте, но казаха ми да го подпиша и аз го подписах. Това е „Троянският кон", който действа така. „Троянският кон"действа на принципа не чета и подписвам. Затова сега, когато става въпрос за „Белене" и „Южен поток" да не подписват нищо, преди да е ясна цялата икономическа обосновка, защото за мен тези проекти са губещи.
Водещ: Това призовавате?
Мартин Димитров: Да, призовавам това премиера, директно го призовавам. И го призовавам по следния начин. Това е проект, който ще натовари поне две поколения напред с разходи. Той няма морално право да го подписва, без да са ясни всички разходи и приходи, без да е ясна цялата отговорност. Защото той няма да управлява толкова дълго време, за да бъде в неговия мандат поемането на всички разходи. При това положение след като натоварва бъдещите поколения е необходима прозрачност, отчетност и като се видят злоупотребите цялото обществено мнение към проекта „Белене" ще промени и той ще бъде спрян.
Водещ: Руските оценки са, че за 19 години ще се изплати тази централа ако се построи?
Мартин Димитров: Какво очакват, те иска да има, аз Русия ги разбирам. Не разбирам действието на българските политици. Русия иска да има атомна централа на всяка цена, те ще натискат докрай. Сега са поканили сума ти български журналисти в Русия да показват, колко хубав е проектът „Белене". Друго ме притеснява, каквото се появи като информация в руската преса, след един месец става реалност. Там казват - идват в София да подпишат „Южен поток" и всичко ще е наред - подписаха. Сега пише в руската преса от началото на 2011-та започват да строят „Белене". Дано не е вярно, защото в един проект, в който са ясни само разходите, само, какво ще плащаме и то огромни разходи, дето не може никога да ги покрием, не виждам защо трябва да бъде реализиран.
Водещ: И друго нещо се чува от руската преса и от Кириенко, че те не смятат на всяка цена да построят централата. Могат и да се откажат и да пренасочат реакторите в друга насока?
Мартин Димитров: това са тънкостите на дипломацията и на политическата игра. Русия на всяка цена ще настоява за строителството на този проект.
Водещ: Смятате, че е блъф това?
Мартин Димитров: Разбира се, че е блъф. Те няма да се откажат и ще натискат да бъде построена централата при всякакви развития оттук нататък.
Водещ: Добре, ако успеем да изпилим цената, използвам един глагол, който премиера преди време беше използвал, да стане по-ниска, да стане под пет милиарда, каквото желание имаше от наша страна, тогава няма ли да стане атрактивен, печеливш този проект? В смисъл там ли е заровено кучето, в цената или в нещо друго?
Мартин Димитров: Има ли смисъл да се строи нещо, за което няма сигурен пазар? Има ли смисъл да направиш нещо, за което не знаеш утре на кого ще го продаваш този ток? Има ли смисъл?
Водещ: А ако се обвърже отсега, с изкупуване на ток? В регионален мащаб.
Мартин Димитров: Хайде да ги видим тия договори. Защото много хубаво са го казали представители на НЕК, шеф на дирекция го е казал много умно. Дайте първо едни дългосрочни договори за изкупуване на тока от АЕЦ "Белене" и тогава да говорим за централа. В момента няма договор за един киловатчас, за нищо няма договор. И даже интерес няма. Единствено Сърбия говори за някакъв мъгляв интерес. Но това е абсурдно при положение, че ти нямаш пазар за тая централа, защо я правиш.
Водещ: Т.е. такава трябва да бъде последователността, за да бъде изготвена?
Мартин Димитров: Разбира се, разбира се.
Водещ: Първо сключване на договор, някой да се ангажира, че ще изкупува при определена цена...
Мартин Димитров: Разбира се.
Водещ: ... и тогава да се строи.
Мартин Димитров: Няма такъв желаещ. Затова изпаднахме в абсурдната ситуация най-големият привърженик на проекта, който е президентът Първанов, това трябва да е ясно на всички, да каже, че щяло да има износ за Сирия. Което, извинявайте, всеки, който разбира що-годе от енергетика, това са смешни неща. При такива разстояния загубите са огромни, това са невъзможни пазари. Но за да се говорят подобни неща, това означава, че на Балканите пазарът е много малък или изчерпан и няма пазар за "Белене" и затова започнаха да говорят вече наистина несериозни работи.
Водещ: Срещнах един числа от страна на експерти за цени, на които евентуално централата би произвеждала електроенергия и това, което е в момента. Цена от 5 евроцента на киловатчас. Не е ли изгодна? В момента токът от различните централи струва 13 стотинки.
Мартин Димитров: Сметката трябва да бъде направена по друг начин и много хубаво ми задавате въпроса. Знаете ли, те не смятат затварянето на реакторите, връзката с основната енергийна система, отработеното гориво каква го правим, къде отива. Като ги сложим всичките тия разходи, цената става друга.
Водещ: Оскъпява се.
Мартин Димитров: Ами да. Сега ви давам много прост пример.
Водещ: Така.
Мартин Димитров: За затварянето на от първи до четвърти реактори на "Козлодуй" трябват по експертни оценка към 5 млрд. лева. От отчисления до момента са събрани 1 млрд. лева. Т.е. разликата от 4 млрд. лева откъде може да дойде? Трябва да се вземе от бюджета, т.е. от вашия джоб, от моя джоб , от всички хора от джоба трябва да се вземе закриването на от първи до четвърти блок на "Козлодуй". И тия разходи, като ги сложим в цената, знаете ли какво става с цената? Става двойна, тройна и всичко се обърква, всичко става по-различно. Затова казваме така, не може да се подписват такива договори, без да се четат, не може да се подписват такива договори, без да е ясно колко са разходите и колко са приходите. Защото разходите са ясни и са огромни, а приходите са имагинерни, няма ги. Разбирате ли? Иначе те ви говорят едни такива фантастични истории, викат 5 цента, 3 цента, като на бит пазар са го обърнали. А за тая цена, за която говори българският министър на икономиката, енергетиката и туризма, той дал ли е обосновка, дал ли е един сериозен анализ, вие виждали ли сте такова нещо, аз не съм. Някой да е виждал? Малко е като на бит пазар. Всеки се появява някъде и казва една цена. То така беше и с "Южен поток". След подписването на предварителния договор или как са го нарекли, казват 2,5 млрд. долара на година печалба имало. Няма нито един от българската страна да стане и да каже, абе, това е абсурдно. Това е смешно. То сега се оказа, че между 10 и 15 пъти е по-малко. Което означава, че връща се тоя манталитет, който беше в тройната коалиция, да подписват договори и да не знаят какво са подписали. Както онзи зам.-министър, както уточнихме с вас, го питаха, абе, какво сте подписали, вика, не ме питайте, ни ми се сърдете, аз не съм го чел.
Водещ: Вярно, че имаше, от квотата на ДПС беше той...
Мартин Димитров: И сега е подобна, ситуацията с "Южен поток" за съжаление е подобна. Съобщават от руска страна 2,5 млрд. долара приходи от проекта на година и няма нито един, а там е цяла българска делегация, да стане и да каже, абе, хора, как 2,5 млрд. долара, това е абсурдно. Няма един. И мина една седмица, докато министърът на икономиката и енергетиката сам имаше смелостта да излезе да каже човекът, вика, абе, няма да са милиарди, ама май ще са милиони, десет пъти по-малко. Ама това са абсурдни неща. Това означава, че няма един аналитичен център, пет човека да направят три сметки. Или тия неща трябва да са публични, не може така. Това е абсолютно несериозно.
Водещ: Да обобщим тази тема. Казвате дори да се постигне намаляване на крайната цена, за което българската страна явно в момента разбирам, че много настоява, това е основен акцент при преговорите с руснаците, дори да се постигне под 5 млрд., не е това определящо дали ще бъде изгодна централата или не, трябва да е ясно ще се реализира ли енергията.
Мартин Димитров: Пазар, не е ясен пазарът, трябва да са ясни всички разходи, ясен икономически анализ. Държавата не трябва да даде нито един лев за тоя проект повече. Защото миналата седмица Станишев дойде в парламента и каза, че той не бил оставил нито един необезпечен договор. Това беше основната му теза, което е от смешно до трагично. Ами АЕЦ "Белене" какво е? Дадени 2 млрд. лева до момента, а трябват между 10 и 20 млрд. лева. Не е ясно точно къде, но по-скоро 20 млрд. Това е огромен необезпечен договор.
Водещ: Разбирам ви, ама...
Мартин Димитров: Не, защото той обясняваше, че не бил оставил необезпечени договори.
Водещ: Разбирам ви, но навлизаме в една тема, която, какво да се прави, дадени са едни пари, оттук нататък какво да се прави? Да се спре този проект, да се замрази, да се ликвидира или какво? Гьолът да остане развъдник за шарани ли?
Мартин Димитров: Г-н Маринов, вижте колко е просто. Вие ще ме разберете веднага, вижте колко е просто. Ако рискът е да загубим 2 млрд. лева, по-добре да загубим тях, вместо да загубим 20. Т.е. да минимализираме загубите. И другото нещо. Да бъде извадена цялата картина на разходите и на злоупотребите. Премиерът да публикува доклада, ето, да дойде при вас или където другаде си хареса да дойде, да го покаже, да го даде на медиите, да видим злоупотребите. Знаете ли защо не ги вадят тия неща? Не ги вадят, защото цялата подкрепа към проекта ще изчезне. Хората, като видят как се е харчело до момента, което показва, че тоя проект е измислен за това, измислен за такива неща, цялата подкрепа за "Белене", има обществена подкрепа за съжаление все още за тоя проект, в момента, в който хората ги видят тия неща, всичко ще изчезне.
Водещ: По думите ви разбирам, че според вас премиерът няма интерес от публичност и от това да излезе...
Мартин Димитров: Не знам какви са му мотивите.
Водещ: Така излиза, защото казвате, че ги укрива.
Мартин Димитров: Не знам какви са му мотивите, но го призовавам. Премиерът, който обича да изнася всичко пред медиите, той говори за прозрачност, идва при вас, изважда доклада и го дава.
Водещ: Ще го потърсим и ще го питаме включително и по тази тема. Добре, да се върнем към конференцията. Понеже говорим за това кое е по-изгодно за България. Наистина кое е по-изгодно в енергийната сфера, да има национална политика или регионална, с цялата Югоизточна Европа? Това ще намали ли зависимостта от един и същи източник, ще увеличи ли диверисификацията?
Мартин Димитров: Разбира се, че трябва да има национална политика, следващото е европейска, общоевропейска енергийна политика, много настояваме за общоевропейска енергийна политика. И Европейският съюз трябва да се превърне в двигателят на "Набуко". Няма кой да свърши тази работа извън Европейската комисия, Европейския съюз и да се стигне до либерализация. Защото какво става с "Южен поток"? "Южен поток" се строи по начин, по който да може да бъде използван само от Русия. Да не може да има трети лица, които да ползват тръбите. Интересът на България е да можем да купуваме от различни източници, т.е. никой да не може да ни спре кранчето, никой да не може да ограничи достъпът до България. Което означава интерконекторните връзки, т.е. връзките с Румъния, Гърция, да бъдат направени по най-бързия начин, за които има европейско финансиране. След това да се работи по проекта „Набуко" като общ европейски проект, който ще донесе газ до България, който не идва от Русия. Идва от алтернативни източници. Тоест, да имаме избор. В зависимост от цената и условията да може да купуваме от различни доставчици.
Водещ: Добре, последно да ви питам, защото знам, че имате ангажимент и към този форум и затова не искам да ви задържам повече. Да ви питам, след като Русия толкова много държи на тази централа и вие го казахте преди малко, с оглед на това да си рекламира реакторите, да стане ясно, че страна от Европейския съюз има такава централа. След като толкова много държи, а пък ние си гледаме нашия интерес, гледаме изгодата на България, така се разбрахме, че ще говорим с вас при всички ваши участия. Не можем ли, така, грубо казано, да изтъргуваме този руски интерес? Добре, те искат да построят това нещо, ние пък да вземем нещо в замяна, не знам, цена на газа или нещо друго, допустимо ли е това?
Мартин Димитров: Ако ще трябва да плащате, г-н Маринов, 20 милиарда лева за нещо, което няма пазар, то по дефиниция сделката е губеща. Какво да търгувате, то по дефиниция сделката е губеща. Просто, губещи сделки правят само хора, които не защитават националния интерес. Връщам ви пак към онзи заместник-министър, който вика, че не е чел пък подписал. Само хора, които се интересуват от други неща, а не от националния интерес на България, сключват губещи сделки.
Водещ: Казвате, няма такава изгода, която би могла България да постигне ако приеме построяването на тази централа?
Мартин Димитров: Няма такава изгода.
Водещ: Много ви благодаря. Благодаря ви за участието.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...