В медиите
Димо Гяуров: Новата Комисия за конфликт на интереси може да обслужва партийни цели
Интервю на депутата от СДС Димо Гяуров за Агенция "Всеки ден".
Вчера парламентът гласува промени в Закона за конфликт на интереси, с които беше създадена Комисия за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
Г-н Гяуров, вашето настоятелно предложение за паритетен, или равнопоставен избор в Комисията за конфликт на интереси беше отхвърлено. Казахте, че така автоматически отпада вариантът новата Комисия да бъде независима.
Когато преди няколко месеца се заговори за нов, независим орган, аз принципно покрепих идеята. Още повече, че подобна независимост беше заложена и в доклада на Европейската комисия по правосъдие и вътрешни работи в последния доклад. Сега, след това, което се случи в пленарна зала, практически се избяга от идеята за независимост, защото се гласува, че трима от петте членове на комисията ще бъдат избирани от Народното събрание, един ще бъде назначаван от министър-председателя и един - по предложение на президента. Това автоматично дава мнозинство на ГЕРБ в тази Комисия и премахва всякаква възможност за независимост на новия орган.
От друга страна моите предложения бяха свързани с това да не се даде нова възможност на един нов орган да проверява независими власти. Защото става така, че тази нова Комисия ще констатира конфликт на интереси и по отношение на народните представители, суверенно избрани, и по отношение на съдебната власт. Нещо, което по отношение на Конституцията, е недопустимо.
Но това не се прие.
Това не се прие, а щеше да бъде избегнат подобен парадокс и несъответствие с Конституцията, ако бяха приети предложенията да запази досегашната парламентарната комисия част от правомощията си успоредно с новосъздаващия се орган. Тя не запазва правомощия в сферата на констатиране на конфликт на интереси по отношение на висшите представители на властта.
От парламентарната трибуна изразихте недоволството и несъгласие с това, че един вид досегашната Комисия става едва ли не подчинена на новосъздадената.
С приетите вече текстове досегашната Комисия става в някаква степен едва ли не подчинена на новия орган, което е абсолютно недопустимо. Тя практически ще се превърне в пощенска кутия.
Трябва ли изобщо да има две паралелни Комисии?
Не е точно така. Всъщност запазва се съществуването на всички досегашни комисии- и към общинските съвети, и към изпълнителната власт. Те ще имат правомощия като досегашните. Само правомощията на парламентарната комисия се орязват по отношение на констатирането и тя фактически ще обслужва новия орган.
И какво следва от това, каква е прогнозата ви?
При това положение този нов орган би могъл да обслужва партийни интереси. Като от една страна би могло да се замазва наличие на конфликт на интереси, от друга страна би могло да бъдат преследвани отделни лица, като им се търси евентуален конфликт на интереси, какъвто би могло да няма.
Тоест неприемането на паритетния принцип на избор опорочава същността на новия орган?
Поради това и поради новия обем правомощия.
Как си обяснявате, че този път и "Атака" се включиха във вашия хор - на несъгласните. Те също настояваха за принципа на равнопоставеност при избора на членовете.
Разумът няма цвят.
Интервю на Валерия Йонкова
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...