В медиите
Румен Христов: Има крачки до излизането на "Синята коалиция" в опозиция. .. не казахме дали са една, или две
Интервю на заместник-председателя на СДС за Българско национално радио, програма "Хоризонт", "Неделя 150".
Водеща: Румен Христов за вашето не приемане на бюджет 2011 и каква стратегия възприемат сините, след като са поканени от ДСБ да дадат мнение за класическата фраза по отношение на миналото и на Тодор Живков. Здравейте, г-н Христов.
Румен Христов: Здравейте.
Водеща: Слушаме ви.
Р. Христов: Ами, по отношение на фразата, казана от г-н Борисов, ние ще коментираме това на нашия национален изпълнителен съвет, който е в предстоящия вторник, и, разбира се, ще консултираме предложението на "Демократи за силна България" за сезиране на Европейската народна партия или по-точно искане на тълкуване от тяхна страна с г-жа Нейнски. Първо, тя е евродепутат наш, на "Синята коалиция" и на СДС, и, второ, тя беше заместник-председател на Европейската народна партия, както си спомнят вашите слушатели и вие.
Водеща: Да, именно г-жа Нейнски е поканена да даде мнение малко по-късно в нашето предаване, към 11.30 часа, по този въпрос. Разбира се, това означава доста време за мислене, което избирате, за да не дадете веднага квалификация. Тогава да преминем към въпроса ви защо поискахте оставката на земеделския министър Мирослав Найденов и може ли да кажете кой е вашият източник за предстоящо заключение или проверка на тази инспекция на ОЛАФ?
Р. Христов: Източниците са няколко. Те пристигнаха в централата на Съюза на демократичните сили. Не можем да съобщим имената за съжаление, но те не са от СДС. Последният министър от СДС в Министерството на земеделието бях аз 1997 г. Оттогава то се управлява от други политически формации и както се сещате там няма останал нито един седесар.
Водеща: За момент получих някакво съмнение, че говорите за специални разузнавателни средства, а вие говорите за СДС. Мислех, че става дума за подслушване или нещо от този род.
Р. Христов: О, не. Аз лично не знам за такова нещо. Ние получихме писмени материали, свързани със съмненията за наличие на конфликт на интереси, както и информация, че в тази връзка се прави проверка от страна на ОЛАФ. Ние се срещнахме с министър Найденов, поговорихме конструктивно, но за съжаление не можахме да стигнем до единомислие, не можахме да изясним всички въпроси, първо, защото той разполагаше с малко време, беше ангажиран с литийното шествие, свързано с мощите на Свети Йоан Кръстител и, второ, въпросите, които ние имахме към него, бяха доста, така че тази дискусия поне в ръководството на СДС продължава и най-вероятно на предстоящото заседание на националния изпълнителен съвет ще се вземе решение с информацията, с която разполагаме, да бъде сезирана комисията в парламента за борба с корупцията и конфликт на интереси. . .
Водеща: Може ли да кажете за конфликта на интереси, в какво се състои?
Р. Христов: Това, което пита Брюксел, значи, той не пита еднозначно има ли конфликт на интереси, става дума за заместник-министър Боянова, и отговорът да бъде еднозначен да или не, просто се пита фирми, в които е работила г-жа Боянова, участвали ли са в разработката на проекти, били ли са консултанти, били ли са бенефициенти, и предстои да бъде изготвена тази справка и да бъде дадена на ОЛАФ, който вече ще си тълкува дали това е така или не. Ние се притесняваме, че ако ОЛАФ реши, че има конфликт на интереси и се стигне отново до спиране на програмата, замразяване на средства за известен период, ние ще загубим много голяма част от тези средства, които са изключително важни за българското земеделие.
Водеща: Средства по кои програми са заплашени?
Р. Христов: Националната програма за развитие на земеделието и селските региони, цялата програма. Обикновено, когато има санкция, тя касае цялата програма. Да, г-н министърът ни каза, че ОЛАФ не взема такива решения, но той прави доклади и на базата на тези доклади се вземат тези решения. Освен това ние се притесняваме, че това е трети случай на конфликт на интереси. Първият беше с член на политическия кабинет или началник на политическия кабинет, просто не си спомням, за някакви двойни субсидии в свинекомплекс във Варненско. Господинът си замина. Вторият случай беше със заместник-министър Борисов във връзка със законопроект, който имаше съмнения, че облагодетелства неговия баща, който е крупен арендатор, и той си замина. И сега отново, така, случай на конфликт на интереси, просто за трети път, и това нас ни притеснява.
Разбира се, ние си даваме сметка, че поискахме оставката на един министър, който присъства много сериозно в медиите, който има един много сериозен пиар и е с добър рейтинг. Но когато пристигнат сериозни неща, които касаят интересите на България, интересите на българското земеделие, е редно тези неща да бъдат изчистени тук, в България, а не в Брюксел. И ако има допуснати грешки, тези, които са допуснали тези грешки, да си ги понесат,
а не държавата, така да се каже, да страда. В този смисъл ние поискахме оставката, това е наше право като партия, която подкрепя Политическа партия ГЕРБ и пое още от самото начало идеята да бъде коректив, а правото на министър-председателя е да прецени дали това, което ние считаме, че е важно и ни притеснява, заслужава да се иска оставката на министъра или не.
Водеща: Заместник-министър Боянова единственият пример ли е във вашия писмен текст за конфликт на интереси. . .в текста, който имате?
Р. Христов: Заместник-министър Боянова е коментирана за конфликт на интереси в две посоки. Първо, нейният съпруг работи в Държавен фонд "Земеделие" като началник отдел "Правен", изключително важен отдел. За него имаме информация, че е добър служител, работи повече от 10 години там. Първо, тази връзка и, второ, връзката на г-жа Боянова с Асоциацията на земеделските производители в България, в която тя е работила и фирми на която са консултанти и бенифициенти по тази програма. Г-жа Боянова е прекият отговорник на програмата и в този смисъл ние виждаме в две посоки конфликт на интереси. В този смисъл са и въпросите, които задават и представителите на ОЛАФ.
Водеща: А иначе в предварителното изказване на Мартин Димитров имаше упрек за това, че Найденов е съхранил прекалено много кадри на Движението за права и свободи на отговорни места в ръководенето от него ведомство.
Р. Христова: Ще кажа две думи в тази посока. Ние споделяме становището на Политическа партия ГЕРБ както сега, така и преди, когато управлението беше в тройната коалиция, че Държавен фонд "Земеделие" се управляваше не добре, че усвояемостта, която беше осъществена през периода на тройната коалиция, беше ниска и че в общи линии след проверката, която беше осъществена от Сметната палата по наш сигнал, се констатира, че управлението на фонда е лошо. При положение, че се твърдеше, че фондът се управлява лошо, ние нямаме отговор на въпроса защо 11 служители на възлови места са назначение на тройната коалиция и главно на ДПС. Разбира се, между тях сигурно има добри кадри, но когато казваш, че фондът се управлява безобразно, а той се управлява от тези 11, 12 или 15 възлови служители, после не би следвало да ги оставяш. След като те управляват безобразно, значи би следвало да си ходят. Това е нашата логика и, така, нашето притеснение, че след като фондът веднъж е управляван лошо, не може да се управлява добре от същите хора.
Водеща: По отношение на бюджета това ваше категорично становище ли е, че не го приемате и по този начин си отваряте вратите за излизане в опозиция?
Р. Христов: Има крачки до излизането на "Синята коалиция" в опозиция. ДСБ казаха, че тя е една. Ние не казахме дали са една или две. Но по отношение на бюджета ние казахме многократно нашата позиция. По отношение на бюджета на Националната здравноосигурителна каса и на НОИ ние гласуваме против, а по отношение на републиканския бюджет се въздържаме по ред причини. Много са притесненията в тази посока, но най-общо казано за нас е твърде оптимистична приходната част, а по отношение на разходната част не виждаме разписани никакви реформи. Не сме съгласни с тезата, че за реформи трябват пари. Именно точно когато няма средства и когато бюджетът е в затруднено положение, трябва да се провеждат реформи, за да може сектори, които биха могли да претърпят корекция надолу, да подпомогнат други сектори, които имат нужда от средства. Това са социалните грижи, здравеопазването и т.н.
Водеща: Благодаря на Румен Христов, който е заместник-председател на СДС.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...