Надежда Нейнски: Тоталитарните режими и хора като Живков потопиха Европа в години на разделение

15.11.2010

 „Ние обсъдихме миналата седмица с лидерите на Синята коалиция тяхното писмо до ЕНП. Смятам, че тази тема е особено сериозна не само за България, но и за Европа като цяло, защото става въпрос за опит за реабилитация и за ревизия на миналото."

Така евродепутатът Надежда Нейнски коментира в предаването „Неделя 150" своята мисия да запознае Европейската народна партия с писмото до нейния президент Вилфред Мартенс, подготвено от лидерите на Синята коалиция.

На Националното събрание на ДСБ вчера, Иван Костов обяви, че Синята коалиция ще поиска от ръководството на ЕНП да заяви своята позиция към изявленията на Борисов, реабилитиращи постигнатото от Тодор Живков.

Това е въпрос на наша последователна позиция. Независимо от проблемите и трудностите, които е имала десницата през годините, едно не може никога да й се отрече, и това е последователността й към демократичните принципи и последователното отстояване на демократичната политика в България", каза Надежда Нейнски.

„Смисълът на това писмо не е, както някои веднага избързаха да го назоват, като опит за критика към правителството или към когото и да било. Това е един принципен въпрос, който е дълбоко свързан с Европа- тоталитарните режими и хора като Живков през всичките тези години потопиха Европа в разделение. Идеята на обединена Европа е точно идеята, която се противопоставя на тоталитаризма и на опитите за авторитарно управление. Нито един политически лидер от Централна и Източна Европа, дори и от Русия не си е позволявал подобен опит за реабилитация и за нас това е силно притеснително - това е все едно в Европа някой от западноевропейските лидери да си позволи да реабилитира хора, свързани с националсоциализма - това не може да се случи! Независимо дали е лява или дясна диктатурата, това са две диктатури, които донесоха много нещастия на Европа и никой от нас не иска да се връща към тях, още по-малко като реабилитация".

 

Стана ясно, че Русия бърза с „Южен поток". За мен въпросът „защо Русия бърза" поставя много сериозен дебат. Това каза в коментар относно вчерашното посещение на Путин в България бившият външен министър и настоящ евродепутат Надежда Нейнски в предаването „Неделя 150" на програма „Хоризонт" на БНР.

Надежда Нейнски отбеляза, че „Южен поток" е конкурентен на газопровода „Набуко" и че в тази връзка Русия предлага на българската страна да се създаде компания, дори да се финансира българската част от създаването й, което показва много сериозен руски интерес в реализацията на „Южен поток".

„Не стана обаче ясно защо България бърза с „Южен поток" при положение, че очевидно няма пари, няма технико-икономическа обосновка и „Южен поток" е дори просто все още една идея. Докато за „Белене" има някакъв договор. И аз тук искам да напомня, че премиерът Борисов винаги е казвал, че е против необезпечените договори. Оказва се, че след необезпечения договор за „Белене", ние бързаме да сключим друг - този път за „Южен поток", каза още евродепутатът.

Надежда Нейнски отбеляза, че за нея това посещение остава покрито с дълбока неинформираност от страна на българското правителство и че не би коментирала какви са руските интереси, защото очевидно те са добре защитени от руските политици.

„Моят въпрос е какви са българските интереси в едно такова посещение и как българската страна защити българския национален интерес? Защо параметрите на този договор, който разбирам от външния министър, че е обсъждан месеци преди да се извърши това официално посещение - бил е обсъждан в България, имало е експерти, както е нормално да бъде - защо той не беше обсъждан в Народното събрание? България е парламентарна република. Ако ти си убеден в правотата си, ако си сигурен, че защитаваш българския национален интерес, няма нито един по-добър ход от това да влезеш в парламента и да потърсиш неговата подкрепа", заяви още Нейнски.

Тя подчерта, че от информациите в медиите за посещението на Путин в България става ясно, че не сме поставили условие за вносните мита на българските стоки, че не сме успели да защитим интереса си по цената на газта, а що се отнася до АЕЦ „Белене", присъствието на Кириенко в делегацията на Путин "едва ли е само, за да се разходи до България".

„Стана ясно очевидно, че е говорено за „Белене", независимо от опитите този въпрос да бъде омаловажен и да се представи като неофициален", каза Нейнски и допълни: „Какво знаем за „Белене"? Че няма стратегически инвеститор, че няма дори консултант, че няма гарантиран износ. И другото, което знаем е, че Русия отново ни предлага финансиране, което междувпрочем е последователна руска позиция".

nadejdaneynsky.bg

 

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...