В медиите
Мартин Димитров: Не може хора, които са част от проблемите, сега изведнъж да очакваме да се справят по много добър начин
Нова телевизия, "Здравей, България", 10 ноември 2010 година, 07.47 часа
Водещ Витомир Саръиванов: Първият ни гост за тази сутрин е съпредседателят на "Синята коалиция" г-н Мартин Димитров. Добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Основната причина, поради която искаме да си говорим с вас, е исканата оставка на земеделския министър Мирослав Найденов, вчера го обявихте и като мотиви изтъкнахте някои нередности в Министерството на земеделието, които се случват. Дори и намесихте ДПС, казахте, че се връщат хора от управлението на тройната коалиция. Дайте някакви факти, за да можем да разберем всъщност защо искате оставката на Мирослав Найденов.
М. Димитров: Веднага ще ви кажа. Преди повече от година "Синята коалиция" заедно с ГЕРБ поиска одит на фонд "Земеделие". Този одит беше направен от Сметната палата и показа ясно и категорично, има го черно на бяло, фактите на лошо управление. Сега виждаме, че 7 човека от тройната коалиция са на ключови управленски, назначени от тройната коалиция, са на ключови управленски позиции във фонд "Земеделие". Т.е. тези хора, които не са се справили, които бяха една от причините за спиране на европейските средства, сега продължават да ги управляват.
Водещ: Ама, това го виждате една година по-късно. В смисъл те стояли ли са си на тези места тази година, или чак сега се сетихте да проверите дали са там.
М. Димитров: Виждахме една положителна тенденция за определен период от време, тъй като някои от тези хора или бяха уволнени, или беше започнала такава процедура. Сега върви точно обратната тенденция. И станаха няколко знакови неща, които много ни притесниха. Първото е, че получихме сигнал, който проверихме и се оказа верен, че ОЛАФ отново, забележете, отново след Батко и Братко, сега отново проверява конфликти на интереси при управлението на фонд "Земеделие". На мен ми писна България да бъде пример все за някакви скандали и как има нерегламентирани отношения при отпускането на средства от този фонд. И ако това беше характерно за миналото правителство, не мога да разбера с какъв акъл сегашното управление допуска същите проблеми, същите скандали. Представяте ли си пак, на целия хал насред кризата, да се случи да ни спрат фондовете? Кой ще носи тогава отговорност? И аз си спомням ГЕРБ много добре преди изборите казаха, че те идват с идеята ДПС да бъде махнато от властта и да дойдат нови хора. Така си представях аз нещата - във фонд "Земеделие" да сложат млади хора, отговорни, образовани.
Водещ: Е, те сложиха, ама те пък забременяха и излязоха след това.
М. Димитров: Те сложиха един млад човек, а не се смени целият екип. Това трябваше да направят. Ето, давам ви следния пример. Когато предложиха ГЕРБ за шеф на комисията по финансов надзор Стоян Мавродиев - млад, компетентен, интелигентен човек, член на ГЕРБ, няма лошо в това, ние го подкрепихме. Но ако бяха предложили Румен Овчаров, нямаше да го подкрепим. Т.е. трябва да се сложат хора, които могат да се оправят. Сега там нещата са забатачени и очакваме нови международни скандали. Това кому. .. попитам ви вас - кому е нужно това нещо?
Водещ: Определено не е нужно, въпросът е дали в това сезирате някаква друга игра, за някакво съглашателство между ГЕРБ и ДПС, и ако това е така защо искате оставката на министъра, а не оставката на Бойко Борисов реално, защото в крайна сметка министърът едва ли сам трябва да тръгне да играе подобна игра.
М. Димитров: Министърът носи в случая пряка отговорност дотолкова, доколкото той, доколкото разбрахме, назначава голяма част от ръководството на фонд "Земеделие" и е пряко отговорен. Той го е допуснал това да се случи. Трябва да е ясно, че в политиката има индивидуална и пряка отговорност. Допускаме, че в тази сделка, която има между ГЕРБ и ДПС, никой не трябва да се съмняваме, тъй като на 7 ключови позиции във фонд "Земеделие" стоят хора,назначени от тройната коалиция. Това без сделка не стават такива неща. Само много наивни хора биха повярвали, че това става по някакви други причини. Вчера питаха ваши колеги ДПС и чухте ли те какво отговориха. Те не казаха няма такова нещо. Казаха друго. Така е, ама това е приемственост. Приемственост между ДПС и ГЕРБ. Казват така трябва да бъде в политиката, да има приемственост. Само че ГЕРБ преди изборите не казваха, че ще имат приемственост с ДПС, те казаха, че ще сменят ДПС. Бяха даже много агресивни, ако си спомняте техните думи. А се оказа, че ще има приемственост между ГЕРБ и ДПС, което е абсурдно, нали разбирате.
Водещ: Разбирам, и пак ще кажа, че според мен цялостната политика на ГЕРБ така или иначе и отговорността за това какво се случва носи министър-председателят. И много пъти е ставало въпрос за това, че министрите са си министри, обаче те не решават нищо и от тях почти нищо не зависи, всичко зависи от главата. И сега затова на мен поне ми изглежда странно, че насочвате стрелите си към Мирослав Найденов. Има ли някаква друга причина?
М. Димитров: Първо, той е пряко отговорен за назначенията на тези хора или за кадровата политика в държавен фонд "Земеделие", а сега е интересно как ще реагира българският премиер и какво ще бъде неговото отношение. Тъй като вчера, пак ви казвам, излезна ДПС и призна, каза - да, наши хора, разбира се, но трябва да има приемственост. Те не казаха - не, не, не, няма такова нещо, това са други хора, нямаме нищо общо. При това положение чакаме сега да видим българският премиер как ще реагира. Т.е. до вчера може и да предположи някой, че той не е знаел. Може да предположи, което е крайно съмнително, разбира се, но от днес нататък вече е много интересна неговата реакция. Защото, вижте, в политиката трябва да има почтеност в смисъла на следното нещо. Преди изборите казваш, че ще има ново, изцяло ново управление. Това означава там, където е имало скандали, където е имало тежки проблеми, взимат се и се слагат нови хора. С качества, с експертиза, с почтеност. Така се прави. Иначе идва. .. Представете си новия голям скандал, който се е заформил там и е въпрос на дни да избухне, как ще ни се отрази. Хората ще кажат в Европейския съюз следното нещо: и предишното управление така правеше, и сегашното управление така прави. Въобще България ще бъде един много тежък пример. Да, това се очертава.
Водещ: Аз пък някъде прочетох едно изказване на министър Найденов, в което той казваше, че няма нищо общо с тези назначения, че голяма част от хората са били върнати след съдебни решения и той в крайна сметка трябва да уважава действията на съда.
М. Димитров: След съдебно решение е върната само Елиз Рушид, за която има след това. .. ние много сериозно се разровихме в нещата. .. решение или заповед да не бъде обжалвано това съдебно решение, защото то може да бъде обжалвано, знаете, всяко съдебно решение.
Водещ: А защо не се обжалва?
М. Димитров: Ами, очевидно това е част от сделката - тези хора да бъдат оставени във фонд "Земеделие". Тоест има. .. пред мен ми беше показан документ, в който е написана резолюция да не бъде обжалвано това решение. Тоест явно има. . .
Водещ: А кой го е взел това, това с чий подпис е, отдолу под резолюцията?
М. Димитров: Доколкото си спомням, този, който управляваше в момента фонд "Земеделие". Което означава, че има целенасочена политика кадрите на тройната коалиция и ДПС да останат там и да продължат да управляват фонд "Земеделие". И когато министърът даде такива обяснения, те звучат абсолютно неадекватно на ситуацията.
Водещ: Между другото това ме подсеща, колеги, дайте да се опитаме по някакъв начин да наберем министър Мирослав Найденов. Мисля, че не е чак толкова рано сутринта и можем да си позволим да му звъннем, за да видим дали в крайна сметка той има какво да ни каже по този въпрос. Защото все пак тези обвинения са доста сериозни. И все пак, имали някакви сериозни, истински доказателства освен това, което казвате, защото аз си спомням, че имаше някъде цитирани седем-осем имена, говореше се за конфликт на интереси, за това, че има някакви роднински връзки. И да ви кажа честно, напоследък това ми прави впечатление, че тази тема стана много широко използвана. В смисъл РЗС по някакъв начин като че ли отвориха тази врата и сега всички се втурнаха през нея. . .
М. Димитров: Не. Не, не.
Водещ: . . . документи, неща, които са. . .
М. Димитров: Не съм съгласен с вас. Тук става въпрос за политика, става въпрос за нещо. . .
Водещ: Е, то и в случая с РЗС става дума. . .
М. Димитров: Не, не, не. Става въпрос за нещо съвсем различно. Когато една важна институция като фонд "Земеделие", която разпределя стотици милиони левове, милиарди левове разпределя, бъде оставена в ръцете на хора, които не са я управлявали добре през годините, това вече води до тежък политически проблем. А втората причина е, говорите за конфликт на интереси, да, само че няма подхвърлени обвинения, както правят други партии, има действаща проверка на авторитетната европейска служба за борба с измамите ОЛАФ. И ако тази действаща проверка, това, което ние видяхме като информация е твърде вероятно да стигне до тежки изводи, ние не повтаряме тези неща или не ги казваме детайлно само защото чакаме тази проверка да приключи. И ми се ще, преди тя да приключи, българското правителство да има смелостта да вземе мерки и където има такива тежки конфликти на интереси и нерегламентирано отпускане на средства, преди края на проверката, забележете, не да чака да стане скандалът Батко и братко втора серия, защото това се очертава, да вземе мерки да бъдат отстранени всички подобни проблеми. Нашата цел не е да стане по-голям скандал, а нашата цел е да покажем, че има воля в България, като се очертава такъв голям скандал, предварително да бъдат взети мерки да не ставаме пак за смях пред целия Европейски съюз.
Водещ: А опитахте ли се да намерите министър Найденов и да говорите с него, преди да изнесете тези неща в медийното пространство?
М. Димитров: Категорично не, защото след като преди година поискахме проверката на фонд "Земеделие", нашата политическа воля е ясна, че искаме промяна там. Какво да говорим? Сега той поиска среща, като иска среща, ще я получи. Ще отида да се срещна с него. . .
Водещ: Е, не въпросът е от. . . аз се поставям на негово място горе-долу, опитвам се поне да разбера мотивите, изглежда логично, след като вие казвате - не искаме да раздуваме скандала, нормално е първо да говорите с него и чак след това да се обръщате към медиите, ако евентуално нищо не се случи.
М. Димитров: Нещата са докарани дотам - когато година и половина след назначаването на едно правителство се запазят ключовите хора на тройната коалиция в най-голямата разплащателна агенция в държавата, никой не харчи толкова пари, колкото фонд "Земеделие", вече проблемът е колосален и той не може да бъде решен през индивидуални разговори. Може да бъде решен през обществено мнение и много сериозен дебат оттук нататък.
Водещ: Винаги излиза един такъв въпрос защо точно сега става цялата тази работа? В смисъл, вие сам казвате година и половина, когато в началото казахте - ние искаме промени в земеделското министерство, казахте ли му срок на министъра, казахте ли му - даваме ви една година да си изчистите къщичката, или година и половина?
М. Димитров: Защото сега успяхме да съберем необходимата информация. И до вчера имахме индикации, макар и недостатъчно решителни, за опити за промяна на политиката на фонд "Земеделие". От октомври - ноември, виждаме точно обратното - възстановяване на старите практики и старите лица. Това започваме да го наблюдаваме от един месец насам. Веднага. . .
Водещ: Какво се случи преди един месец, че да се получи тази промяна в политиката на ГЕРБ?
М. Димитров: Ами, има нов директор на фонд "Земеделие" на практика. Тъй като знаете, че предишният беше уволнен, предишният беше, разбира се, назначение на ГЕРБ, човек, когото аз не познавам, но все пак макар и нерешително се е опитвал да промени практиките досега във фонда. Това, което наблюдаваме от последния месец е изцяло предаване на управлението на този фонд на ДПС. И тук вече, аз това казах на колегите от СДС и те ме подкрепиха категорично - ако ние сега не реагираме, това би било абсолютно безотговорно към българските граждани.
Водещ: Колеги, само не разбрах дали търсим министър Найденов по телефона. Нищо не ми казвате по въпроса.
М. Димитров: Днес ще се срещнем с него или не знам, когато бъде. . . той е поискал среща с мен и с другия съпредседател на "Синята коалиция", ще направим тази среща. Аз директно ще кажа всички въпроси, които, тежки въпроси, които ви казах и на вас. И надявам се да получа отговор, макар че не виждам как ще стане това.
Водещ: Ами, нека да видим сега. Така. .. Има ли връзка с г-н Найденов? Добре. Добро утро, г-н Найденов.
Мирослав Найденов: Ало, добро утро.
Водещ: Чухте ли нещата, които допреди малко се говориха тук, или да ви ги преразкажа в кратце, но вие предполагам, че сте запознат с темата. Какво ще отговорите на г-н Димитров?
М. Найденов: Добро утро. Да, чух тезата на г-н Димитров. Аз, както и тойви каза, днес предстои, днес или утре предстои среща между мен и него и г-н Костов като съпредседатели на "Синята коалиция". Това, което искам да кажа, е, че наистина сериозни неща като тези, които в момента коментира г-н Димитров, не бива да ги коментираме през ефира на национална медия. До момента г-н Димитров не е поискал среща с мен, т.е. по никакъв начин тези неща, които бяха обявени вчера, не са коментирани. Така че аз се надявам днес ние да можем да разговаряме задълбочено и отдавам наистина реакцията на СДС на базата на недобра информираност.
Няколко неща, с които не съм съгласен, въпреки че наистина, отново повтарям, не искам този дебат да се води в ефир. Аз уважавам г-н Димитров като политик и се надявам, че неговите експерти са го информирали много добре, но все пак нека да е ясно, че аз не назначавам никой във фонда и има си изпълнителен директор. За доста от нещата аз, примерно за върнатата от съда разбрах вчера след тяхната пресконференция, по никакъв начин с моя резолюция не е ставало това. Поискал съм и днес ще се срещна и с изпълнителния директор на фонд "Земеделие". Но по отношение на чисто политическия елемент и евентуална договорка между ГЕРБ и ДПС, мисля си, че това няма как да се случи. Нека само да припомня, че аз бях даден от ДПС и от БСП на всички възможни институции за това, че уволних всички регионални директори, всички директори на второстепенни поделения на Министерството на земеделието.
Едно уточнение по отношение на фонд "Земеделие". Фонд "Земеделие" е акредитирана разплащателна агенция, работеща със средства на Европейския съюз, и тотална чистка, ако това е имал предвид г-н Димитров, каквато, общо взето, предполагам, че иска да се случи, не е възможна, защото след първите промени, които направихме във фонда, ние трябваше да даваме обяснение пред Европейската комисия защо се случва това. И обяснения от рода на това, че това са кадри на ДПС, НДСВ, БСП или на който и да е там, не звучат логично пред Европейската комисия, а, отново казвам, те са изключително ревниви, когато става въпрос за средства от Европейския съюз.
По отношение на конфликта на интереси вчера беше направено, помолих да бъде направено запитване до г-н Константин Пенчев, тъй като става въпрос за, доколкото разбирам, ако това е информацията вчера от пресконференцията, за заместник-министър Боянова и това, че нейният съпруг работи във фонда. Той работи във фонда от доста години, а заместник-министърката заема този пост от преди по-малко от година. И отговорът, който имаме и от омбудсмана г-н Пенчев, е, че тук в случая няма никакъв конфликт на интереси, тъй като така е акредитирана разплащателната агенция, че никой, забележете, не само зам.-министър, дори и министърът няма механизъм, с който да повлияе на вземането на решения или на сключването на договори във фонда.
Но нека да дам една статистика, мисля, че тя е много важна. Да припомня, че чрез фонд "Земеделие" бяха усвоени на сто процента, дебело подчертавам, на сто процента всички директни плащания. Това се случва за първи от съществуването на фонда, а в момента средствата по Програмата за развитие на селските райони, която е основа на фонд "Земеделие", е над 20 процента при средно за страната по останалите оперативни програми около 5 процента. Така че наистина с интерес и желание, желая този дебат или разговор днес, който ще се състои между мен и съпредседателите на "Синята коалиция", за да може наистина да изчистим тези недоразумения, ако има такива. Аз, доколкото ме познава г-н Димитров и аз него, мисля, че и двамата сме диалогични хора и ще намерим решение на тези проблеми.
Водещ: И все пак аз само да ви питам, тази проверка от ОЛАФ не ви ли притеснява по някакъв начин и възможно ли е, както каза г-н Димитров преди малко в студиото, да се повтори сценарият "Батко и Братко" и да стане "Батко и Братко 2"?
М. Найденов: Вижте, аз, тъй като тези неща наистина не се говорят в ефир, нека да е ясно, че аз съм имал срещи с ръководството, и то най-висшето ръководство на ОЛАФ, и сме коментирали всички ситуации, не само подобни проверки. Само да ви кажа, че по отношение на фонд "Земеделие" проверки никога не са спирали, т.е. всички сигнали, които се получат в службата ОЛАФ, независимо от това дали са анонимни или имат адресант, се проверяват, и те са по отношение и на проекти, и по отношение на изплащане на субсидии, така че няма нещо специално, което да ме притеснява в момента, но разбирате, че подробности от тези срещи няма как да коментирам в ефир.
Водещ: Добре. Благодаря ви много за това включване. Все пак се съгласихте да говорите, което е достатъчно добър знак. Какво ще кажете сега, г-н Димитров, след обясненията от страна на министъра?
М. Димитров: С нещо категорично не съм съгласен, а именно, че едва ли не Европейският съюз, забележете, не би позволил тези хора да бъдат сменени. Чакайте малко, бяха сменени хора в регулаторите, които са независими, от страна на ГЕРБ през последните месеци - Комисията по финансов надзор, комисията за регулиране на съобщенията, където пак имаше знаково назначение на БСП, техният представител в ЦИК стана заместник-председател, и т.н. Така че абсолютно възможно беше да бъдат сложени нови, млади, почтени хора, които да внесат нови практики и начини на управление на този фонд. Това трябваше да бъде направено и давам конкретен пример. Хората от ГЕРБ, които виждам в икономическата комисия, защото там съм председател и ги виждам всяка седмица, ми правят много добро впечатление. Ей такива хора трябваше да се вземат, хора, които, завършили, с необходимата експертиза, никой не може да се съмнява в техния морал. Слагат се начело на фонд "Земеделие" и никой не би протестирал. Трябва да са от ГЕРБ, защото спечели изборите, точно така, но да се сложат хора, които не са управлявали до момента фонда и не са били част от проблемите. Не може хора, които са част от проблемите, сега изведнъж да очакваме да се справят по много добър начин.
Водещ: Добре.
М. Димитров: И не приемам, не приемам това, което каза министър Найденов, аз ще му го кажа и на него, като се видим на среща, че едва ли не всичко това не зависи от него. Това не го приемам просто.
Водещ:Очаквате ли положителен резултат от тази среща и в крайна сметка да се изчистят тези проблеми, и вие да си върнете обратно искането за негова оставка?
М. Димитров: Не, не. Категорично.
Водещ: Ще искате оставката и продължавате да искате.
М. Димитров: Виждате, ние сме сериозни хора. Рядко искаме оставки, когато имаме много сериозни анализи и сериозни аргументи, търпеливи сме, чакаме да минат месеци, да видим резултатите, какво се получава. Сериозни хора сме. Не търсим скандали, не търсим някакъв популизъм. Когато обаче имаме сериозни доказателства и когато видим, че европейската служба за борба с измамите има доста сериозни аргументи за проверка на конфликт на интереси, това много ни притеснява. И съм убеден, че всеки човек в тази държава, който е разумен и отговорен, също е притеснен в момента. Не мога да разбера - едно и също нещо колко пъти ще ни се случи на нас? Колко пъти ще има един и същи скандал в България? Колко пъти?
Водещ: Само за секунда. Разбирам, че министър Найденов още е на телефона, иска нещо да добави. Слушаме ви, г-н Найденов.
М. Найденов: Искам само да добавя, отново да си позволя да опровергая г-н Димитров. Фонд "Земеделие" се ръководеше от, при поемането на управлението на ГЕРБ, от изпълнителен директор и 7 заместник изпълнителни директори. Още в първата седмица беше сменен изпълнителният, бившият изпълнителен директор и 5 от заместниците. Така че аз не приемам тезата, че ние сме оставили, разбирате, че не можеше да сменим всички 7, защото все пак трябва да има определена и приемственост. А по отношение на исканата оставка аз нямам притеснение, тъй като г-н Димитров я препотвърждава. Искам обаче, така, нека да си направим анализа какво е свършено, защото Министерството на земеделието не е само фонд "Земеделие" и разбирате, че фонд "Земеделие" има специален статут. Аз бих приел оценка на работата си не само по отношение на Фонд "Земеделие", а очевидно тази оценка на г-н Димитров е отрицателна, нека все пак, и ще ми бъде интересно да чуем оценката на г-н Димитров по отношение дейността на цялото министерство, защото, да му припомня, той е икономист, че в момента аграрният сектор е единственият от българската икономика, който печели ръст. Външнотърговското салдо е положително за първи път от години, и то благодарение на селскостопанска продукция. За първи път започнахме мащабна реформа по отношение на горите, по отношение на храните и безопасността на храните. Така че бил приел оценка, която се дава към мен, но когато тази оценка е комплексна, когато става въпрос за неща, които са подхвърлени на г-н Димитров и аз които се надявам днес в разговора, който имаме или ще имаме, да мога да му дам наистина допълнителна информация. И се надявам, че в крайна сметка, нека да. . .
Водещ: Добре, г-н Найденов, за да сложим край на този разговор, мога ли ето сега и в ефир да ви поканя в петък да гостувате в нашето студио, за да доуточним, вече ще сте минал и срещата с г-н Димитров, и да я обсъдим в нашето студио? Ще приемете ли поканата за среща?
М. Найденов: Разбира се, че приемам поканата, както знаете, че винаги съм приемал поканите на "Нова телевизия".
Водещ: Чудесно. Ще ви чакаме в петък тогава, за да продължим разговора. Благодаря ви много.
М. Димитров: Ако позволите. . .
Водещ: Да, и последно, за да завършим, че влязохме много във времето.
М. Димитров: . . .виждам едно противоречие в думите на г-н Найденов. Той каза в същия този разговор, че едва ли не не може да сменя хората и няма начин това как да бъде направено, а сега каза в последното си изказване, че е сменил петима. Значи е имало възможност да бъде сложени, както ние поискахме, млади, неопетнени хора, които не са били част от лошо управление, които да работят там. Значи, виждате, че това е напълно възможно да стане, тоест има противоречие между това, което каза г-н Найденов в началото на разговора, и това, което каза в неговия край. И ако позволите, още едно изречение накрая. Ние сме много обезпокоени от визитата, която има г-н Путин, защото смятаме, че има ангажименти, които са поети към него - той не би дошъл иначе в България, за които ние не знаем. Притеснява ни проектът "Белене". . .
Водещ: Ще ги разберем в събота.
М. Димитров: Аз знам, че ще ги разберем в събота. На всички това е ясно. Но когато се подписват такива огромни проекти, за които никой не е доказал черно на бяло икономическата им ефективност, ние сме много притеснени. И смятам, че всеки разумен човек в тази държава трябва да е много притеснен.
Водещ: Добре. Благодаря ви много, г-н Димитров. Ще следим с нетърпение това, което ще си кажете с г-н Найденов по време на срещата, и в петък ще имаме възможност, както се разбрахме със самия него, да я обсъдим.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...