ГЕРБ отива вляво, затова различията ни се задълбочават

10.11.2010

Черният образ на Симеон Дянков се дължи на слабостите на кабинета, казва в интервю за в-к Сега членът на НИС на СДС Борис Марков

Борис Марков е член на НИС на СДС и шеф на националния предизборен щаб на партията. В СДС членува от 2001 г., като е бил началник на кабинета на председателя на партията през 2008-2009 г. По професия е икономист.

- Г-н Марков, в "Синята коалиция" има различни мнения за това дали е възможно да има предсрочни избори. Вие като шеф на предизборния щаб на СДС на какво мнение сте?

- Аз мисля, че ако има предсрочни избори, те няма да са преди президентските. След тях е твърде вероятно и да има, особено ако премиерът се кандидатира и бъде избран за президент. Има недоволство сред хората, икономиката не върви с нужните темпове, не излизаме от кризата достатъчно бързо. Ние не се притесняваме от избори. Имаме удоволствието да се ползваме с електорат, на който не е необходимо да подаваме всяка седмица фойерверки, за да поддържаме интереса към партията.

- Засега обаче според социолозите ГЕРБ и лично Бойко Борисов имат доста приличен рейтинг.

- В момента всички социологии, които се правят, питат хората на кого симпатизират. И те назовават този, когото виждат най-често в медиите. Обществото не е поставено в реална предизборна обстановка. В такава обстановка резултатите ще бъдат други. Не вярвам, че в момента ГЕРБ би спечелила толкова гласове, колкото на последните парламентарни избори.

- Докога "Синята коалиция" ще подкрепя ГЕРБ? Не е ли противоречие да подкрепяте принципно правителството, но да не подкрепяте бюджета?

- СДС и "Синята коалиция" подкрепят разумното, което прави ГЕРБ. Ние не подкрепяме неразумното. Ние имаме самостоятелна политическа линия на поведение, с мисъл за бъдещето. Наистина имаме тежки критики към бюджета. Това не е единственото, от което не сме доволни. Наистина отношението към бюджета е знакът, който определя дали си управляващ, или си опозиция. Но когато в държавната администрация има достатъчно много хора, останали от тройната коалиция, именно в тази посока трябва да се търси управляващата коалиция. Дори не се сещам някой кадър на "Атака" да е на висш ръководен пост. В момента администрацията е на тройната коалиция, като шапката е на ГЕРБ.

- Това не е ли още една причина да се дистанцирате допълнително от правителството? Включително при следващ вот на недоверие да не го подкрепите.

- Зависи за какво ще бъде този вот. Позицията на СДС ще бъде принципна и ще отстоява принципите, които сме отстоявали 20 години. Няма да участваме във вотове, чиято цел е да се ескалира някакво политическо напрежение. Стремим се да сложим всичко на база експертиза.

- Наскоро имаше вот на недоверие за здравната политика, по отношение на която имате сериозни различия с ГЕРБ и въпреки това подкрепихте правителството.

- При първия министър на здравеопазването дадохме кредит на доверие. Той очевидно не се справи. При втория поискахме определени условия, определено споразумение как да бъде управлявано министерството. Получихме това споразумение, но то не се изпълни. Трети път кредит на доверие ние не даваме. Ние не подкрепихме избирането на новия здравен министър. Имаме ясни приоритети. Ако се правят реформи, колкото и да са трудни, ние ще ги подкрепяме. Но докато не се извършват реформи, ще се дистанцираме все повече. Ние не мърдаме в нашата позиция. Според нас по-скоро ГЕРБ отива вляво и оттам идват нашите разминавания.

- Преди известно време имаше декларация на СДС, в която упрекнахте НАП, че не е събрала към 9 млрд. лв. данъци. Има ли някакво развитие по този въпрос?

- Да, несъбраните данъци са се увеличили за последния месец с над 200 млн. лв. Числата са огромни. Но НАП е само една от институциите, която не върши както трябва своята работа. Думата реформа се изтърка, но имаме нужда от реформа във всяко едно ведомство на държавната администрация. Може би оттам идват проблемите на финансовия министър Симеон Дянков, без да се опитвам да бъда негов адвокат. Черният образ на Дянков, който се изгражда, е поради слабостите на кабинета. Ако имаше 10 министри, които правят административна реформа, променят дейностите на своите кабинети и министерства, нямаше да го има черния образ на Дянков, който не дава пари. Когато в министерствата има отказ от реформи и администрацията иска да съществува по същия начин, както е съществувала до момента, един човек почва да ограничава средствата. И да ги принуди те да направят реформи. И в момента той обира всичките негативи, които са от бездействието или от отсъствието на общата колективна воля на кабинета за реформи.

- Кои други институции, освен НАП, не работят добре според вас?

- Категорично мога да посоча фонд "Земеделие". Този фонд е една къща в България, в която има много чували с европейски пари. Те си стоят там, не стигат до хората. И нищо не се прави тази администрация да почне да работи. Отпушването на този фонд ще се усети върху икономиката на цялата страна. В момента дори в този фонд се връщат старите служители, които са от времето на тройната коалиция. Това за нас е абсолютно необяснимо. В агенция "Пътна инфраструктура" също има проблеми. Появяват се данни за ударно харчене на пари за бонуси на служителите там. Има една администрация, която не изразходва средствата както трябва. Има друга администрация, която не събира средствата както трябва. Има трета администрация, която не помага на хората да усвояват европейските средства. От това се вижда нуждата от дълбока реформа навсякъде.

- Бихте ли отличили все пак някои министри, които се справят добре?

- Вече казах, че образът на Дянков е по-черен от реалното. Аню Ангелов категорично се справя. Росен Плевнелиев също може да бъде отличен. Неговото интелигентно поведение, което не влиза в скандали и публичност, се възприема от хората. Това е един добър политически знак, че умерено и възпитано поведение може да доведе до симпатии. За мен е крайно неразбираемо какво се случва със земеделския министър Мирослав Найденов и шума около стандарт "Стара планина". Там се оказа, че грешката е на държавата.

- Ще съумеете ли този път наистина да обедините десницата за предстоящите местни и президентски избори?

- Сложен въпрос. Има формации, които претендираха, че са десни, но заявиха симпатии към проекта на президента Георги Първанов. Ядрото на дясното обединение е създадено и съществува като "Синята коалиция". Вратата е отворена. Ние ще имаме самостоятелни кандидати за кметове и за президент. Трябва да спрем да наказваме десния избирател с различни кандидати, които се мъчат да се изкарат кой е по-десен. Голямата политическа отговорност е да предложим една бюлетина вдясно. Ние трябва да поемем инициативата за дясното обединение. Земеделците например са един сериозен партньор в "Синята коалиция". По места ще има кандидати от тяхната партия със сигурност. Смятам, че "Новото време" също има място в "Синята коалиция"

- Но те бяха в НДСВ, дори имаха министър в правителството на Симеон Сакскобургготски.

- В последно време демонстрират едно узряване в поведението си и споделяне на десни ценности. В момента в СДС сме по-млади политици и не робуваме на стари предразсъдъци. В "Новото време" има качествена експертиза, което има значение за бъдещето.

- Преди време социолозите отчетоха ръст в доверието към "Синята коалиция". Дали продължава тази тенденция?

- Умереният курс на поведение, без политически фойерверки, показа, че тенденцията в нашето доверие е нагоре, макар и с малко. Това се отчита от всички социологически агенции.

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...