Йордан Бакалов: Самият проблем на МВР е свързан с не добрата подготовка и образование на служителите

28.10.2010

 

Интервю за предаването „Здравей, България" по Нова телевизия на Йордан Бакалов, депутат от СДС и член на парламентарна комисия по вътрешна сигурност и обществен ред .

Водещ: Продължаваме със следващата тема, а тя е промените в Закона за МВР, които бяха приети от Народното събрание вчера. Имам възможност да си говоря с Йордан Бакалов от Синята коалиция. Добре дошъл, добро утро.
Йордан Бакалов: Добре заварил.
Водещ: Казахме, че има няколко важни неща, около които трябва да съсредоточим вниманието си в тези промени. Нека да ги кажем по-конкретни тези три неща, които са важни.
Йордан Бакалов: Аз бих казал, че три са важните неща, които са извършени с поредните промени, а иначе има и други неща, които примерно не се промениха и не бяха предложени за промяна. Иначе трите важни неща са - събирането на едно място механично на Гражданска защита и Пожарна, прехвърлянето на дознанието към Криминална полиция и изграждането на Шенгенската информационна система. Това са трите важни неща. Но има неща вътре, които, примерно, можеше да са и във връзка с кризата. Не може пенсионерите, които продължават да работят в МВР, да получават и заплата, и пенсия. Това е и една от претенциите на синдикатите. Както и не може, според мен, поне аз така си мисля, не е редно и не е правилно, а и според много хора е неправилно, всички дирекции в МВР да са специализирани, с всичките ползи и бонуси от това. Тук мога да дам пример с любимата дирекция на министър Цветанов - „Човешки ресурси", която също е специализирана дирекция. Само в МВР тази дирекция има състав от 150 човека, а отделно във всяка друга дирекция има пак „Човешки ресурси" с всичките бонуси, ползи и всичко останало.
Водещ: Преди малко се чухме с Мария Капон и по този повод да ви попитам - какво мислите за проекта на Георги Първанов?
Йордан Бакалов: Аз мисля, че имаше един опит преди това да се състои този проект, но така или иначе не се реализира, така че тепърва ще видим. Мога да дам един пример.
Водещ: Напоследък сте силен по примерите, давайте.
Йордан Бакалов: Аз мисля, че когато се дава пример, човек по-лесно се разбира. Ще дам пример какво се случва в една община в моя район. ДПС тогава, когато се появят избори, особено местни избори, тогава веднага има една листа на ДПС, има независими също, които са били в ДПС и нещо недоволни. В момента обаче, когато влязат в Общинския съвет, те пак са заедно. Така че, общо взето, може да се каже, че този проект на Първанов, колкото някои да се опитват и едва ли не и той самият да се разграничи от БСП, явно целта е да се оберат недоволните от управлението на тройната коалиция, за да не се изпуснат тези гласове. В следващия момент, ако имат все пак щастието да влязат в парламента тези хора, те отново ще бъдат заедно с БСП. Така че за това и колегите от БСП не са чак толкова впечатлени, и по-скоро не показват някаква раздразнителност. Извинявайте, обаче ако взимат, както се казва, от вашата кръв и плът, вие няма ли да се дразните или да реагирате? Ще се дразните.
Водещ: Нормално е да се дразня.
Йордан Бакалов: Тука в момента виждате, че няма такова дразнене. Това е поредната схема, която ще се опита точно тези, които в продължение на 20 години, бих казал, манипулират българския народ, отново ще го изманипулират и ако той, естествено, е съгласен да бъде манипулиран, в един момент месец след изборите ще каже - „отново ни излъгаха". Така че е хубаво тогава, когато гласува човек, наистина да си дава сметка за резултатите след това.
Водещ: Добре. Да се върнем към темата за промените в Закона за МВР.
Йордан Бакалов: Да се върнем.
Водещ: Казахте, понеже си говорихме малко преди началото на разговора, че най-големият проблем е всъщност това, което се случва с дознателите.
Йордан Бакалов: Естествено. Най-големият проблем е дознанието. И това е, как да кажа, ако си представим, че фактически целият процес от престъплението до разследването, до съда фактически е една верига, един синджир от гривни, то първата гривна е точно дознанието. Това са хората, които трябва да извършат първите оперативноследствени действия.
Водещ: А какъв им е най-големият проблем на тях?
Йордан Бакалов: Когато те не свършат тази работа, същото от там нататък се опропастява. Явно не са достатъчно добре подготвени. Според мен големият проблем на МВР е свързан със самата подготовка и образование на служителите в МВР, защото, според мен, академията, която ги подготвя, много, много отдавна е изостанала от съвременните норми на обучение. В резултат на всичко това крайният резултат се вижда в съда.
Водещ: Т.е. вие смятате, че, понеже те са недостатъчно образовани и подготвени, не могат да свършат както трябва работата?
Йордан Бакалов: Не, не говорим за образование, опазил ме Господ, не са достатъчно подготвени да противодействат на съвременните престъпления. Още повече, че тук в момента някак си се получава, че те продължават да работят по стари, архаични методи. Извинявайте, обаче няма как в едно ведомство да се консумират около 70-80% от бюджета за цяла година за заплати, при положение, че ти не желаеш да направиш реформи, а в същото време ако намалиш състава, т.е. административния, този, с който приключихме преди включването, ако ти успееш да намалиш този състав, защото в съвременното МВР администрацията трябва е около 7.8% максимум. Аз мога да дам тук пример с Франция - 178 хил. полицаи 2000-та година, 20% администрация, 178 хил. полицаи 2010 година, 6% администрация. Знаете ли защо се е намалила? Защото се вкарват компютри, съвременни системи и всичко останало за противодействие на престъпността. Т.е. машината иска поддръжка, тя не иска заплата, не иска осигуровки, не иска дрехи, не иска всичко останало, а иска по-добра организация. Аз много пъти съм го казвал, не всичко в МВР е пари, не всичко в тази държава е пари, но добрата организация елиминира необходимостта чак толкова от много пари.
Водещ: А колко процента е администрацията в българската полиция на фона на 62 хил.?
Йордан Бакалов: Мисля, че около 20, двадесет и няколко. Не е мръднала. Това е и другото изискване на синдикатите, фактически това, срещу което те протестират, както и материално-техническата база. Аз се виждах с тях и не чух никой от тези хора да каже, че иска увеличение на заплатата. Единственото нещо което чух са тези неща - пенсионерите, когато работят да избират или пенсия да получават, или заплата; да получават дрехи, защото не може да се провежда в МВР конкурс за дрехи на Гранична полиция в условията на конкурс, дрехи с 2000 единици пропускливост, да се дадат 5 млн. лв. и да се получат тези дрехи, но да се окаже, че не са 2 хил. единици, а са 5 единици, да приберат отново дрехите и да изчезне всичко, а виновни да няма. Кой е виновен за тези 5 млн.?
Водещ: Това кога се е случило?
Йордан Бакалов: Сега. Точно сега. Това е от тяхното изложение. Така че виждате някои неща, които са някак си дразнещи.
Водещ: Те са даже скандални, бих казал, защото това са 5 млн., не са малко пари.
Йордан Бакалов: Ами да. Защо го покриват? Откъде накъде го покриват. Дали са им ги, раздали са ги, лятото в големите жеги са се изпотили доста, защото няма достатъчна пропускливост на самите дрехи. Прибират им ги и всичко пито, платено - виновни няма. Как става това? Така че, общо взето, ако погледне човек, искат едно елементарно отношение. Тогава, когато тях ги обвинят, че са имали лошо отношения спрямо хората, когато след проверки на инспекторат се оказва, че те са си изпълнили служебните задължения, МВР ги задължава да ги защита чрез своя правен отдел, който, забележете, отново е специализирана дирекция с 20-те заплати и всички останали бонуси. Е, където го има това? И ако ние определено не гласувахме тези поправки в закона, не ги гласувахме точно заради това. За това, че има отказ от правене на реформи и то точно в това министерство.
Водещ: Другото, което се коментира, е сливането на Гражданска защита и Пожарната. Това вие как ще коментирате?
Йордан Бакалов: Това е другият момент. Има абсолютно различни модели в цял свят. Управляващите отново механично са ги събрали без предварителен дебат да стане.
Водещ: Чий опит са взели?
Йордан Бакалов: На Люксембург. От изследванията и проверките, които съм правил из Европа, до колкото си спомням в Люксембург МВР е и Гражданската защита, и Пожарната. Иначе в останалите държави преобладаващо Гражданска защита, защото тя има надведомствени функции, е в МВР, а Пожарната обикновено е или към общините, или към областния управител, то това е реално погледнато децентрализацията, но е под методическото ръководство на министъра на вътрешните работи. По това отново трябваше да се проведе една сериозна дискусия и дебат, който управляващите, особено в лицето на министър Цветанов, бих казал, че леко го поотклониха като дебат. Тук мога да дам и един пример. В момента в България, в Гражданска защита са около 1800 човека, а в Пожарната са 7500. На телефон 112 имат паритет около 7800-7900 излизания на Гражданска защита и към 8 хил. излизания на Пожарната. В Сърбия, съседна на нас държава, Гражданска защита е 1500 човека, а Пожарната са 2500 човека. Явно Сърбия е много по-добре организирана, много по-добре технологично и технически превъоръжена и това вече дава възможност. Но в България винаги си има любимци, имаме си винаги кумири, имаме си винаги фаворити. Тук в момента, знаете, че любимци са Пожарната, НСБОП и ГДБОП. А в едно министерство не можеш да си делиш децата, и в едно семейство също е така.
Водещ: Разбрах намека.
Йордан Бакалов: В момента, в който си делиш децата .... Тук да не пропуснем и човешкия ресурс, все пак де. Но в момента, когато си делиш децата, за това са и протестите между другото. Нали знаете, че едно дете когато види, че родителите му не го обичат или поне то така си мисли, започва да протестира.
Водещ: Понеже казахте нещо преди малко за това, че г-н Цветанов също има някаква вина в случая, не смятате ли, че прекалено много неща му се струпаха на главата с всичките тези атаки в последните дни и до каква степен атаките срещу министъра на вътрешните работи влияят изобщо на работата на министерството?
Йордан Бакалов: Политиката образно казано е една игра на сцена и на тази сцена се вижда всичко. На тази сцена има и клакьори, които подсказват, но в края на краищата те не се виждат. На тази сцена, след като си излязъл, трябва да играеш прозрачно и особено, ако си направил и такава предварителна заявка. В същото време долу в публиката има хора, които искат да се качат на същата тази сцена и да играят, а ти да отидеш в публиката. Така че тези неща просто трябва да ги предвидиш. Ако не можеш да ги предвидиш, не можеш да реагираш, не можеш да им опонираш, или ти самият им даваш поводи на тези от публиката да те изместят - значи не си за сцената. Така че отколешна, бих казал, мечта на всеки, откакто се е създало някакво държавно управление, винаги има управляващи, има опозиция, а мечта на опозицията е да се върне на власт, а пък тези, които са управляващи, искат да си я запазят.
Водещ: Ако трябва да преведа това, което казахте, то е, че Цветан Цветанов не си е на мястото.
Йордан Бакалов: Е ... Това дали е на мястото или не, не го обобщавам аз.
Водещ: Ами така излиза от вашите думи за това, че очевидно не му е мястото на сцената.
Йордан Бакалов: Явно, след като му се струпаха много неща, след като не може да ги придвижи тези неща, след като ...
Водещ: Вярвате ли на истинността на тези неща, на мен това ми е любопитно? Питах преди малко и г-жа Корнелия Нинова. Това не са ли фалшиви компромати в по-голямата си част?
Йордан Бакалов: Нека първо се разберем какво значи компромат. Компромат значи да компрометирам някой в случая, но има много видове компромати и аз ще ги систематизирам. Има компромат, в който има много малко истина, а останалото е измислица. Има компромат, който изцяло, първият вид е тогава, когато трябва да се създаде някаква истинност и от там нататък вече хората нямат спиране. Другият компромат е, когато няма нищо истина и той много лесно се развенчава. Има и компромати, които са, общо взето, истина.
Водещ: Компроматите срещу Цветанов от коя категория са - първата, втората или третата?
Йордан Бакалов: Тогава, когато не си дал формалния повод и не си свършил работата си, заявявал си, че си прозрачен, а дефакто и деюре не си - тогава се получава третият вариант. За него аз не съм гледал нотариални актове, но е публична информация и до колкото разбрах тази публична информация е от Агенцията по вписванията. Така че ... от тук нататък аз не мога да кажа каква е, що е и всичко останало. Но има отговори, които трябва да се дадат много ясно и категорично.
Водещ: Последен въпрос искам да ви задам. Той е свързан с това, за което си говорихме с г-жа Корнелия Нинова преди малко. Те искат да се създаде специална комисия в парламента, която да разследва цялата тази история. Вие в Синята коалиция ще подкрепите ли такава идея?
Йордан Бакалов: При нас не е обсъждан този въпрос, но в края на краищата понеже ме хващате директно в студиото, в парламента има Комисия по корупция и конфликт на интереси, така че колегите спокойно могат да си внесат в тази комисия материалите, ако не могат да създадат тази комисия. Там си има на паритетен принцип по един човек от всяка парламентарна група. Може да се провери всичко това, но аз мисля, че нещата са ясни. Не са нужни кой знае колко големи проверки.
Водещ: Да, разбрах какво имате предвид. Благодаря ви много за това участие.
Йордан Бакалов: И аз благодаря. 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...