Мартин Димитров: Малко по малко, вместо да излизаме от кризата, започваме да губим своята стабилност

21.10.2010

 Това, което се случва с бюджет 2011 е плашещо и никой чужд инвеститор няма да дойде и да инвестира в тази несигурна ситуация.Това каза в "Здравей, България" съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров.

Водещ Витомир Саръиванов:    Продължаваме със следващата тема. Тя е свързана с това, че в последните няколко дни от "Синята коалиция" обявиха, че се противопоставят категорично на проектобюджета за 2011 година и точно по тази причина съпредседателят на коалицията г-н Мартин Димитров е при нас тази сутрин. Добро утро. Добре дошъл.   

Мартин Димитров:  Добро утро.

Водещ:    Прочетох някъде даже, че освен всички неща, които сте казали, критични, към бюджета, има едно ваше изказване, че може да се стигне дори до предсрочни избори догодина, което вече е доста черна прогноза. Мисля, че за първи път някой от вас, така, излиза официално да каже подобно нещо.

М. Димитров:    Не, казах, че не изключвам. . .(не се разбира - бел.ред.). . . от мен такъв вариант. Вчера си лежах болен вкъщи следобеда и научих, че правителството смята да национализира частните професионални фондове в България. Такава стъпка не е правена в последните 20 години и е страшно лош сигнал. Аз смятам, че до това няма да се стигне. Първо, защото  конституцията ясно казва, че частната собственост е неприкосновена. Има закони, които са регламентирали тези фондове от 10 години насам. И по-скоро това е един кьорфишек, но  много лош сигнал. Това е все едно да бяха казали вчера, че национализират "Нова телевизия", защото защо да има толкова много телевизии, като ще е по-евтино да има една или две телевизии. Това ще означава, че всеки инвеститор, който е мислил някога да дойде в България да си вложи парите, ще помисли вече два пъти, тъй като ще казват - ама, там нали имаше една идея да започват национализация. Това е страшно обезпокоително.

Водещ:    Тази дума си е страшна така или иначе винаги когато се спомене.

М. Димитров:    Каквото и да сме казали за бюджета досега, това, което стана вчера и което чух вчера, си е направо страшно и много опасно, защото вече трябва да си много странен човек да има такъв риск и да вложиш много пари в България. Ами, дето се вика, то може да има национализация навсякъде, като предлага в една такава сфера. И аз се надявам, колкото и каквато и беля да е станала, защото белята е много голяма, по най-бързия начин да се излезе от нея и да се каже, че такива неща няма да се правят.

Водещ:    Добре, а на какво го отдавате всъщност това нещо - на факта, че в държавата просто няма пари и където може да се пипне - да се пипне, да се съберат някакви пари, които веднага след това да бъдат изхарчени. То така изглежда поне.

М. Димитров:    Ами, то си е точно така. Опита се кабинетът да вземе първо резерва на здравната каса. Обаче видяхте, лекарите в един момент станаха от преговорите и тази идея пропадна. Сега това са около 500 милиона лева в индивидуални партиди. Първо, лицето Х си ги е натрупвало 10 години на негово име, това са неговите пари, които са за неговата пенсия и те отиват в НОИ. Сега, обяснението, което дава кабинетът е, че в тези фондове няма достатъчно пари, за да могат да плащат пенсии. Има такъв проблем, наистина. Само че, той трябваше да бъде решаван със запазване на капиталовата същност на тази система, а не с нейната национализация. Така че кабинетът се опитва да вземе тези 500 милиона лева, което в краткосрочен план е добре за избутването на мандата. До 2013, до местните избори 2011 някак си ще избутат. Тоест краткосрочно взимат се едни пари и се харчат. Но дългосрочно вече няма капиталова система, която да генерира доходи. Остава НОИ, която е държавната разходопокривна система - колкото пари събереш там, толкова харчиш с нарастващ дефицит. Което е много голям проблем.

Водещ:    Аз да ви кажа честно лично мнение, не си спомням някой да е мислил много дългосрочно в последните години. Обикновено се мисли краткосрочно в рамките на около 4 години, защото все пак толкова е мандатът. Е, някои успяваха да изкарат и по малко повече, ама рядко.

М. Димитров:    Аз не съм много съгласен, защото тези професионални фондове бяха създадени от нашето правителство с идеята пенсионната система да има сериозен капиталов елемент. Тоест не просто да събираш едни пари и да ги харчиш този месец, а да има натрупани индивидуални партиди и въобще да имаш. . . рисковете да бъдат разделени. . .

Водещ:    Е, да де, ама се оказа, че те също не са много ефикасни?

Мартин Димитров:    Напротив, напротив, ако. . .

Водещ:    Даже тук г-н Тренчев преди няколко дни каза, че това е било безумна идея, въобще не е трябвало да се осъществява и т.н.

М. Димитров:    Въпросът с ефикастността може да бъде решаван по други начини. Нека да се върна на примера, който ви дадах. Някой може да се събуди сутринта и да каже, че много телевизии не му харесват. Имат опозиционно поведение, задават въпроси. Защо да няма една телевизия? По същата логика.

Водещ:    Е, не е такова време.

М. Димитров:    Ама, разберете. Имало е и всяко връщане към тези времена. . . Защото СДС върна собствеността на гражданите, върна земята, направи реституцията и сега се сблъскваме със ситуация, при която някой прави национализация. Ако на "Атака". . . дето се вика, това е мотивът, тези хора, общо взето, имат една-две тези, едната от двете тези е национализация. Но правителството никога не е говорило за такива неща. Не е проведен сериозен дебат в обществото по тази тема. Знам, че го искат синдикатите, което не мога да разбера защо го правят толкова настоятелно. Но най-вече не мога да разбера защо кабинетът се съгласява. Тоест вече имаме един много голям проблем в момента в България. Сещам се за Аржентина и още няколко страни, които са направили подобни неща през последните години. Няма такава европейска практика.

Водещ:    А те в Латинска Америка някъде. . .

М. Димитров:    В Латинска Америка отиваме, да.

Водещ: Интересно е, защото казвате: защо правителството прави такова нещо. Защото, който за каквото ги е натиснал, те са се огънали до този момент. Това е най-логичното обяснение. Вие съгласен ли сте с това?

М. Димитров:    Това става все по-голям проблем, защото едно правителство трябва да може да налага непопулярни идеи. Тоест, има неща, които хората не ги одобряват в момента, но които ще бъдат полезни след 2, 3, 4 години. Просто трябва да бъдат правени тези мерки с ясната идея, че ще има обществено недволство. Така е. Няма как. Всяко едно правителство трябва да има политическата воля да ги направи тези неща, независимо че в конкретната ситуация част от обществото ще бъдат недоволни. А това, което се опитва да направи сегашното правителство, е да се хареса на всички български граждани. Тоест, ако едни искат увеличение представете си на ДДС, други - намаление, общо взето, се обещават и двете неща на двете групи от обществото. А ако аз. . .

Водещ:    И не се случва нито едното, нито другото.

М. Димитров:    Ами, общо взето, не се случва нито едното, нито другото, но понякога се случват такива лоши неща като тази национализация. И когато се опиташ да се харесаш на всички, накрая нямаш ясна политика какво правиш. А когато има и криза в една такава ситуация, става много лошо вече.

Водещ:    Добре, като изключим тази част от вашите критики, в крайна сметка кое е най-лошото нещо, което съзряхте в бюджета за 2011 година и което ви кара да кажете: не, ние няма да сме с вас?

М. Димитров:    Ние до момента казахме, че това, което е внесено, тъй като липсват бюджетите на НОИ и здравната каса, там са въпросните преговори където се късат и пишат нови споразумения всеки ден и където изненадите са нови и нови, включително идеята за национализация, това, което сме видели до момента, е неприемливо за нас. Защото няма ясна визия къде отива България и като цяло реформите са спрени. Ако до момента се правеха някакви откъслечни опити. . . реформа  означава подобряване на ефективността. Правеха се някакви опити, с бюджет 2011 ясно се казва - дотук. Кабинетът някак си спира да се занимава с. . . дори да прави опити оттук нататък.

Водещ:    Ами, все пак 2011 е изборна година?

М. Димитров:    Не, ние предупреждавахме от самото начало, че като дойде изборната година, ще застинат буквално реформите и то точно това става. Но това си има цена, си давате сметка, защото ще минат изборите, а проблемите стават все повече. България вече срада от хроничен бюджетен дефицит. И като гледаме бюджет 2011, този хроничен дефицит ще бъде дори по-голям, много по-голям от това, което е заложено - 2.5 процента. И въобще, малко по малко, вместо да излизаме от кризата, започваме да губим своята стабилност. При това положение би било безотговорно, буквално безотговорно, да подкрепяме такива неща.

Водещ:    Добре, за някои други неща искам да ви питам, които все пак са доста актуални. На първо място, този скандал, който се разрази отново в парламента относно провеждането на референдум за членството на Турция в Европейския съюз.  Вашата позиция каква е?

М. Димитров:    Имаме много ясна позиция. В момента, ако се проведе референдум, би трябвало да се очаква, че той може да завърши с двата възможни отговора - да и не. Само че как да се каже "да" в момента на Турция, като тя не е изпълнила критериите на Европейския съюз. Тоест референдум трябва да бъде направен след много години, когато се види дали Турция. . .

Водещ:    Този въпрос е на дневен ред.

М. Димитров:    Да, въпросът го няма в момента. Турция не може на този етап да изпълни много сериозните критерии за членство в Европейския съюз. Когато ги изпълни след много години, ние сме склонни въпросът с референдума да бъде сериозно разгледан и такъв да бъде проведен.

Водещ:    Добре де, ама, от друга страна, Народното събрание имаше срок от три месеца, законов срок, в който трябва да вземе някакво решение дали да се провежда, или да не се провежда, а беше пак отложен. Това не е ли нарушение на закона, и то от страна точно на Народното събрание, което трябва да дава пример?

М. Димитров:    Законово погледнато, за мен трябваше до момента да е направена тази проверка от ГРАО на подписите на всички лица, които са в подписката, за да може да се вземе и окончателно решение. Но имайте предвид, че в зала има такава процедура, може да бъде редактиран самият текст и да предвидим референдум в момента, в който Европейската комисия наистина постави този въпрос на дневен ред, защото в момента няма такава тема. А още повече дали Европейският съюз да започне да се разширява към Азия, в крайна сметка такъв е въпросът, защото по-голямата част от Турция е в Азия, е логично да бъде взето едно такова решение, включително с референдум, тъй като въпросът е много сериозен и смятам, че няма да стои по този начин само за България - и за много други Европейски страни. Но просто в момента този въпрос не е по никакъв начин актуален.

Водещ:    Един друг въпрос е доста актуален обаче, и той е свързан с. . . ще го нарека истерия даже това, което се случи, след излизането на Алексей Петров от ареста и нещата, които се публикуваха. Персоналните атаки срещу министър Цветан Цветанов и фактът, че НАП започва да го проверява. Според вас има ли някаква логика във всички тези обвинения и какво би се случило, ако нещо от тях се докаже?

М. Димитров:    Много е важно министър Цветанов по категоричен начин да изчисти своето име, иначе не е фатално НАП да проверява когото и да било в държавата, това е част от демокрацията. Но той трябва да отговори по категоричен начин, да изчисти своето име и да продължи след това борбата с престъпността. Така изглеждат за мен нещата.

Водещ:    А от. . . питам ви като лично мнение, дори извън това, че сте политик, ако можете, като гражданско мнение да ми кажете по-скоро, от това, което видяхте досега, според вас кой изглежда по-правия в този казус?

М. Димитров:    Това, което мога да ви кажа и което най-много ме притеснява, е, че тази атака срещу Цветанов идва в момент, в който той все пак се опитва да се бори с престъпността в България. Това е много обезпокоителен момент, казвам ви го като гражданин. Защото, ако има нещо, което сме подкрепяли в това правителство основно, е борбата с престъпността, макар че виждаме, че тя не се довежда докрай. А колкото до фактите, които бяха извадени около неговото имотно състояние, наистина има обезпокоителни моменти, на които той е длъжен да отговори по ясен начин, тъй като, като ще въвеждаш ред в държавата, трябва да покажеш, че в твоя личен живот също има ред, има правила.    

Водещ:    Тоест да разбирам, че вие от все сърце се молите всичко това да бъде изчистено и в крайна сметка да не се окаже, че има такива неща.   

М. Димитров:    Не, не се моля на никого за нищо, по-скоро казваме, че, за да може да бъде силен един министър, трябва да може да отговори категорично на тези въпроси, иначе с каква легитимност утре той ще преследва нарушителите на реда. Той трябва да изчисти своето име, за да може да продължи да върши своята работа. Иначе, ако не го направи, няма да бъде силен министър, нали си представяте.

Водещ:    Той изобщо няма да бъде министър, ако не го направи. Поне така всички смятат. И тогава какво, какво става?

М. Димитров :   Тогава се назначава следващият.

Водещ:    Според мен Цветан Цветанов не е обикновен министър в това правителство, така че един такъв удар би бил изключително сериозен за цялостното управление на ГЕРБ и на Бойко Борисов.

М. Димитров:    Това е вътрешен проблем на ГЕРБ, който те трябва да решат.

Водещ:    Добре, ние ще го следим много внимателно. Благодаря много за този разговор.

М. Димитров:    И аз благодаря.

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...