В медиите
Мартин Димитров: Категорично има персонални проблеми и категорично няма цялостна политика в здравния сектор
29.09.2010
Лидерът на СДС Мартин Димитров в интервю за сутрешния блок на БНТ.
Водещ: Здравейте отново, аз съм Марин Маринов, вие сте сутрешния блок на БНТ. Продължаваме с политическа тема. В студиото е лидерът на СДС Мартин Димитров. Добро утро, здравейте, г-н Димитров.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Вчера от синята партия поискахте поставките на Анна-Мария Борисова, на екипа й, на Нели Нешева, шефка на здравната каса, на Владислав Горанов, който е в надзора на здравната каса, въобще на основните лица, свързани със здравеопазването и това, което се случва в този сектор на страната. Защо се изчерпа доверието ви към тях, в какво конкретно виждате тяхната вина персонално?
Мартин Димитров: Ще ви бъде трудно и на вас да намерите някой в България, който да има доверие в здравния екип на Министерството на здравеопазването. Това доверие тотално се изчерпа в българското общество. Имаше надежда за положително развитие, подобряване на ефективността на разходите, спиране на кражбите - нищо от това не се случва и сега има две възможности. Едната възможност е, както правят други хора, да кажат - всичко е наред, не се притеснявайте, което да дърпа цялото правителство надолу, другата възможност е да кажем истината. Ние винаги предпочитаме да кажем истината, а именно, че спешни промени са необходими веднага да бъдат направени.
Водещ: От ГЕРБ, общо взето, вчера слушах някои от коментарите, лесно е да се критикува, когато не се носи отговорност?
Мартин Димитров: Това не трябва към СДС, трябва към други партии, към „Атака" примерно е подходящо, защото ние в най-тежката ситуация на криза извадихме България, така че към други партии такива съвети са подходящи, не към нас.
Водещ: Липса на компетентност, непознаване на проблемите, цитирам някои от акцентите вчера от декларацията и от пресконференцията, на които ги изнесохте, липса на воля да се извършат реформите. Това всъщност на тези хора, на които се изреждат имената, персонални техни грехове и слабости ли са или е цялостна политика в здравния сектор?
Мартин Димитров: И двете. Категорично има персонални проблеми и категорично няма цялостна политика в здравния сектор. Ще ви дам един конкретен пример - вчера в нашата парламентарна група дойде военният министър и бяла книга за сектор отбрана по години, как ще стане, доведе хората, които са основната част от екипа му, въобще си пролича, че има идея какво ще се прави в този сектор, визия за развитие за години напред - каква ще бъде отбраната, сухопътната, морската, въздушната. Това нещо искаме да го видим в здравеопазването. Там няма визия за един месец напред какво ще стане, какво ще е финансирането, как ще се спрат огромните кражби, които има в този сектор, как ще се подобри качеството на услугите, което е крайната цел. Т.е. там визия няма, за разлика от сектор отбрана, което направи много добро впечатление на нашата парламентарна група вчера.
Водещ: Добре, след като няма визия, какво ще се промени, ако се сменят тези три имена примерно, идват други три?
Мартин Димитров: Идва човек с кураж, смелост и визия какво да прави, като предварително трябва да представи пред обществото своята визия за излизане от тази тежка ситуация. Иначе, ако ме питате кой доведе нещата дотук, това със сигурност са предишните две правителства, защото СДС започна една много смислена реформа, която всички признават, която спря 2001-ва. Между 2001-ва и 2009-та нищо не е правено. Т.е. ние не казваме, че ГЕРБ са забъркали тази каша, защото това не е честно, нашите въпроси към ГЕРБ са, че не оправят кашата. Няма необходимата решителност в тази много трудна ситуация, сбъркана наистина от друг, но няма решителност да бъде оправена тази ситуация, това са нашите претенции.
Водещ: А кой носи отговорност за това, че не намира точните хора, за да оправят кашата? Дотук ли спира отговорността, до Анна-Мария Борисова, до Нели Нешева или до този, който ги посочва?
Мартин Димитров: Ясно казвахме, премиерът трябва да намери друг здравен министър, решителен човек, който да няма колебания, който да не си гледа политическия рейтинг, който да е готов да вземе трудни решения, да направи трудни мерки, но накрая да има резултати и хората да видят, че това е правилният начин.
Водещ: Добре, той веднъж намери, после намери втори, сега казвате да намери трети?
Мартин Димитров: Два пъти намери неподходящи хора.
Водещ: Вярвате ли, че ще намери трети?
Мартин Димитров: Леко шеговито ще ви кажа така - имам чувството, че последните двама министри бяха избирани по различни кръстовища в страната. Сега нека да се избере друг подход, да бъде намерен един наистина сериозен и смел човек, трябва ни много смел човек, това е основното - човек, който няма да има колебания да взима трудни решения, значейки че това ще се отрази на отношението към него. Такъв човек ни трябва в момента, който до някаква степен дори да пожертва себе си, но да свърши работа.
Водещ: Готови сте да му помогнете, ако поиска съвети от вас?
Мартин Димитров: Категорично.
Водещ: Това ваше искане за оставки в здравния сектор съвпада с един вот на недоверие, който се подкрепя и който ще бъде по здравната сфера, което веднага предизвика коментари, че всъщност става въпрос за общ фронт?
Мартин Димитров: Много слаба теза, абсолютно несериозна теза.
Водещ: От „Атака" излиза.
Мартин Димитров: Не е сериозно да се занимаваме с партия „Атака". БСП нямат морално право да искат вот на недоверие. Те не могат да бъдат, особено в здравеопазването, алтернатива на когото и да било, тъй като това е най-болната тема на БСП за всички участия в управлението, които са имали до момента. Там те забъркаха най-големите проблеми, т.е. те не могат да бъдат алтернатива. Не могат да искат и вот на недоверие. Даже аз ще ви кажа сега, защото вие обичате новини журналистите, СДС и Синята коалиция ще гласуваме „против" този вот на недоверие в парламента. Категорично „против", защото БСП не може да бъде алтернатива, а и когато се иска такъв вот на недоверие малко по малко нещата се бутат към едно служебно правителство, назначавано от Първанов, което за нас е една ужасна алтернатива, /.../ по никакъв начин да не даваме възможност на тези хора да се промъкват пак към властта, под никаква форма.
Водещ: Да, вие сте го заявявали категорично. Да обърнем обратно въпроса тогава, бихте ли гласували за вот на доверие, ако ГЕРБ поиска вот на доверие за политиката си в здравната сфера? Бихте ли подкрепили такъв вот на доверие?
Мартин Димитров: Това ми звучи като игра. Знаете ли за какво бихме гласували, бихме искали един сериозен разговор в цялото общество да търсим този решителен човек, който да оправи една много тежка бакия, забъркана в българското здравеопазване. Отлагат се планови операции, хората буквално са в много тежко положение и не получават здравни грижи, макар че плащат цял живот осигуровки, така че дайте да не си играем на доверие и на недоверие, ние не сваляме кабинета в момента, това не е нашата цел по никакъв начин. Просто коригираме действията в една сфера, в която виждаме тежки провали. Това е истината, там има тежки провали в момента и ако скоро не се намери подходящия човек, това ще дърпа целия кабинет надолу. Искаме или не го искаме, ще бъде така.
Водещ: Други сфери, в които ви притесняват действията на управляващите има ли или това е здравната сфера?
Мартин Димитров: Другата сфера, която е много важна, това е бюджетът, бюджетната дисциплина и бюджетният дефицит. Предупреждаваме от много време насам, че там стабилността почваме малко по малко да я губим и тенденцията е точно тази. Догодина има отново опасност да имаме свръхдефицит над 3%, губим трайно доверие по този начин, изглеждаме като някой, който постоянно не може да покрие разходите с приходите, които събира, което е много лош сигнал към всички местни и чужди инвеститори. Това, надявам се, догодина по някакъв начин да се промени, макар че аз съм скептичен, макар че един от проблемите на това правителство е, че има много министри, които искат да харчат и това им е основната цел, решили са да харчат и няма силен коректив, който да ги спира. В парламента правим много усилия, от финансовото министерството се правят много усилия, но то не е достатъчно. Някои усилия вършат работа, ние спираме увеличението на данъците вече безброй пъти, но въпреки това, разходите продължават да растат и дефицитът продължава да бъде все по-голям. И забележете, догодина това вече може да бъде покривано само с нови заеми. Тази седмица правителството взе 500 милиона лева заеми, догодина ще взима милиарди заеми, за да покрие този дефицит.
Водещ: Притеснява ли ви за какво ще бъдат изхарчени тези пари?
Мартин Димитров: Разбира се ни притеснява, защото другото, което особено много ни притеснява, не бяха направени реформите, включително и административната, за спестяване на разходи. В здравеопазването трябва отново да бъдат направени реформи, които да спрат източването на здравната каса. Т.е. тези реформи, които да пазят парите на българските данъкоплатци, на практика не са направени.
Водещ: Алтернатива има ли, предлагате ли алтернатива? Питам ви повод едно телевизионно интервю, не знам дали сте го гледали, пред Канал 3 го е дал премиерът Бойко Борисов по отношение на това за алтернативата и това, каква е другата възможност, където общо взето обяснява: „Аз много работя, толкова мога", сега ще цитирам точните му думи: „При стачка си подавам оставката, аз толкова мога. Щом не ни харесвате, викайте си Станишев, Доган и си ви дооправят. Викайте си някой да ви отвлича, да ви язди". Това ли е алтернативата или има и друга?
Мартин Димитров: Аз разбирам, че премиерът е изнервен, защото в тази ситуация да се управлява България въобще не е лесно. Другото, което трябва да се каже ясно, е, че ГЕРБ нямаха време да съберат необходимите хора за тази много тежка задача, тъй като знаете, управлението изисква стотици хора с качества. Освен това, от БСП тенденциозно и постоянно им подхвърлят хора и за съжаление, от време на време ГЕРБ се хващат на тази въдица и назначават на ключови места хора от БСП. Такъв пример е Комисията за защита на конкуренцията и Александър Александров, който беше назначен по този начин.
Водещ: Аз ви питам има ли алтернатива? Синята коалиция алтернатива ли е, явява ли се като такава?
Мартин Димитров: Ние сме конкурент на ГЕРБ, така се виждаме, по отношение на политическите развития оттук нататък. На следващите местни и президентски избори ще се явим отделно като техен конкурент, защото за нас ГЕРБ е центристка партия и това, което ние правим е, консолидираме десния вот около нас в България.
Водещ: Т.е. разработвате алтернативи в икономика, в здравеопазване, в образование сигурно или?
Мартин Димитров: Във всяко едно отношение. В една пазарна икономика е много важно да има конкуренция и да има алтернативи. Това повишава качеството, тъй като, като има алтернатива, това е и стимул за промяна на този, който управлява.
Водещ: Образованието, там справят ли се управляващите - дългове на университети, дървени ваканции се очертават?
Мартин Димитров: В образованието има проблеми, макар че не са толкова видими и толкова тежки, колкото в другите сфери, за които досега говорихме.
Водещ: Как ви се стори обичая по навикването вчера и днес? Традициите са живи, се оказа, в 21 век. Да не цитирам всичко, но „От нашия чорбаджия дойде подарък бял като сняг, червен като гюл. Колкото са могилите в полето, толкова да са му кобилите"?
Мартин Димитров: Приканвам всички разумни хора да направим този обичай по навикването по отношение на Бюджет 2011 и очаквания дефицит. Има нужда да бъде навикано правителството, дали ще бъде отвисоко, както е със спортната зала, или по друг начин, е отделен въпрос, но нещата наистина отиват натам, да губим малко по малко нашата стабилност.
Водещ: Губим стабилност, казвате, а думите на Юрген Рот учудиха ли ви, не знам дали им обърнахте внимание, за това, че има недосегаеми олигарси и т.н.?
Мартин Димитров: Много добре ги чух. Има недосегаеми олигарси според мен и трябва да бъдат взети мерки, макар че ние признаваме и смятам цялото общество признава, че има битка с престъпността в момента, която не беше водена от предишното правителство, но тя трябва да стане още по-мащабна и още по-принципна.
Водещ: Т.е. олигарси, с които ГЕРБ не се занимава, така ли?
Мартин Димитров: За да бъдем честни, трябва да кажем следното нещо - не може едновременно всички олигарси да бъдат подгонени в един и същи момент, нали си давате сметка, има нужда от време. Но това, което е започнато като борба с престъпността, е положително, то трябва да бъде решително довършено.
Водещ: Но все още има недосегаеми, това казвате. С една сума, ще подкрепите ли Константин Пенчев за омбудсман?
Мартин Димитров: Категорично да. Когато ни се представи почтен човек, ние не искаме да са от СДС или от Синята коалиция, искаме да са почтени и качествени хора, те ще вършат работа за България. Такъв човек професионалист, като бъде представен, естествено, че ще го подкрепим.
Водещ: Задължително вероучение в училище, да или не?
Мартин Димитров: Ние внесохме законопроект преди една година за задължително вероучение, защото сега всички са за тази тема. Даже гледах от БСП и Първанов, че те били най-големите поддръжници на вероучението, което е малко смехотворно. Въпросът е друг - когато внесохме законопроект в парламента, само ние си го гласувахме, от Синята коалиция. Внесохме си го и само ние си го гласувахме, а сега май всички са „за", даже май и тези от ДПС и те са „за", като гледам, до такъв абсурд отиват нещата. Т.е. нека да няма показност, по тази тема не трябва да има показност, това е една принципна, морална тема, защото децата трябва да бъдат запознати с ценностите в християнството, за да ги познават добре, да ги разбират и да ги ценят, да няма цялата тази показност.
Водещ: Много ви благодаря за този разговор. Остават съмненията ви освен в здравеопазването, и в други сфери.
Мартин Димитров: Бюджетът. Както е казал един американски президент: „Икономиката".
Водещ: Там продължават сериозните ви притеснения, така усещам, този дебат, който предстои в близките седмици и месеци.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Вчера от синята партия поискахте поставките на Анна-Мария Борисова, на екипа й, на Нели Нешева, шефка на здравната каса, на Владислав Горанов, който е в надзора на здравната каса, въобще на основните лица, свързани със здравеопазването и това, което се случва в този сектор на страната. Защо се изчерпа доверието ви към тях, в какво конкретно виждате тяхната вина персонално?
Мартин Димитров: Ще ви бъде трудно и на вас да намерите някой в България, който да има доверие в здравния екип на Министерството на здравеопазването. Това доверие тотално се изчерпа в българското общество. Имаше надежда за положително развитие, подобряване на ефективността на разходите, спиране на кражбите - нищо от това не се случва и сега има две възможности. Едната възможност е, както правят други хора, да кажат - всичко е наред, не се притеснявайте, което да дърпа цялото правителство надолу, другата възможност е да кажем истината. Ние винаги предпочитаме да кажем истината, а именно, че спешни промени са необходими веднага да бъдат направени.
Водещ: От ГЕРБ, общо взето, вчера слушах някои от коментарите, лесно е да се критикува, когато не се носи отговорност?
Мартин Димитров: Това не трябва към СДС, трябва към други партии, към „Атака" примерно е подходящо, защото ние в най-тежката ситуация на криза извадихме България, така че към други партии такива съвети са подходящи, не към нас.
Водещ: Липса на компетентност, непознаване на проблемите, цитирам някои от акцентите вчера от декларацията и от пресконференцията, на които ги изнесохте, липса на воля да се извършат реформите. Това всъщност на тези хора, на които се изреждат имената, персонални техни грехове и слабости ли са или е цялостна политика в здравния сектор?
Мартин Димитров: И двете. Категорично има персонални проблеми и категорично няма цялостна политика в здравния сектор. Ще ви дам един конкретен пример - вчера в нашата парламентарна група дойде военният министър и бяла книга за сектор отбрана по години, как ще стане, доведе хората, които са основната част от екипа му, въобще си пролича, че има идея какво ще се прави в този сектор, визия за развитие за години напред - каква ще бъде отбраната, сухопътната, морската, въздушната. Това нещо искаме да го видим в здравеопазването. Там няма визия за един месец напред какво ще стане, какво ще е финансирането, как ще се спрат огромните кражби, които има в този сектор, как ще се подобри качеството на услугите, което е крайната цел. Т.е. там визия няма, за разлика от сектор отбрана, което направи много добро впечатление на нашата парламентарна група вчера.
Водещ: Добре, след като няма визия, какво ще се промени, ако се сменят тези три имена примерно, идват други три?
Мартин Димитров: Идва човек с кураж, смелост и визия какво да прави, като предварително трябва да представи пред обществото своята визия за излизане от тази тежка ситуация. Иначе, ако ме питате кой доведе нещата дотук, това със сигурност са предишните две правителства, защото СДС започна една много смислена реформа, която всички признават, която спря 2001-ва. Между 2001-ва и 2009-та нищо не е правено. Т.е. ние не казваме, че ГЕРБ са забъркали тази каша, защото това не е честно, нашите въпроси към ГЕРБ са, че не оправят кашата. Няма необходимата решителност в тази много трудна ситуация, сбъркана наистина от друг, но няма решителност да бъде оправена тази ситуация, това са нашите претенции.
Водещ: А кой носи отговорност за това, че не намира точните хора, за да оправят кашата? Дотук ли спира отговорността, до Анна-Мария Борисова, до Нели Нешева или до този, който ги посочва?
Мартин Димитров: Ясно казвахме, премиерът трябва да намери друг здравен министър, решителен човек, който да няма колебания, който да не си гледа политическия рейтинг, който да е готов да вземе трудни решения, да направи трудни мерки, но накрая да има резултати и хората да видят, че това е правилният начин.
Водещ: Добре, той веднъж намери, после намери втори, сега казвате да намери трети?
Мартин Димитров: Два пъти намери неподходящи хора.
Водещ: Вярвате ли, че ще намери трети?
Мартин Димитров: Леко шеговито ще ви кажа така - имам чувството, че последните двама министри бяха избирани по различни кръстовища в страната. Сега нека да се избере друг подход, да бъде намерен един наистина сериозен и смел човек, трябва ни много смел човек, това е основното - човек, който няма да има колебания да взима трудни решения, значейки че това ще се отрази на отношението към него. Такъв човек ни трябва в момента, който до някаква степен дори да пожертва себе си, но да свърши работа.
Водещ: Готови сте да му помогнете, ако поиска съвети от вас?
Мартин Димитров: Категорично.
Водещ: Това ваше искане за оставки в здравния сектор съвпада с един вот на недоверие, който се подкрепя и който ще бъде по здравната сфера, което веднага предизвика коментари, че всъщност става въпрос за общ фронт?
Мартин Димитров: Много слаба теза, абсолютно несериозна теза.
Водещ: От „Атака" излиза.
Мартин Димитров: Не е сериозно да се занимаваме с партия „Атака". БСП нямат морално право да искат вот на недоверие. Те не могат да бъдат, особено в здравеопазването, алтернатива на когото и да било, тъй като това е най-болната тема на БСП за всички участия в управлението, които са имали до момента. Там те забъркаха най-големите проблеми, т.е. те не могат да бъдат алтернатива. Не могат да искат и вот на недоверие. Даже аз ще ви кажа сега, защото вие обичате новини журналистите, СДС и Синята коалиция ще гласуваме „против" този вот на недоверие в парламента. Категорично „против", защото БСП не може да бъде алтернатива, а и когато се иска такъв вот на недоверие малко по малко нещата се бутат към едно служебно правителство, назначавано от Първанов, което за нас е една ужасна алтернатива, /.../ по никакъв начин да не даваме възможност на тези хора да се промъкват пак към властта, под никаква форма.
Водещ: Да, вие сте го заявявали категорично. Да обърнем обратно въпроса тогава, бихте ли гласували за вот на доверие, ако ГЕРБ поиска вот на доверие за политиката си в здравната сфера? Бихте ли подкрепили такъв вот на доверие?
Мартин Димитров: Това ми звучи като игра. Знаете ли за какво бихме гласували, бихме искали един сериозен разговор в цялото общество да търсим този решителен човек, който да оправи една много тежка бакия, забъркана в българското здравеопазване. Отлагат се планови операции, хората буквално са в много тежко положение и не получават здравни грижи, макар че плащат цял живот осигуровки, така че дайте да не си играем на доверие и на недоверие, ние не сваляме кабинета в момента, това не е нашата цел по никакъв начин. Просто коригираме действията в една сфера, в която виждаме тежки провали. Това е истината, там има тежки провали в момента и ако скоро не се намери подходящия човек, това ще дърпа целия кабинет надолу. Искаме или не го искаме, ще бъде така.
Водещ: Други сфери, в които ви притесняват действията на управляващите има ли или това е здравната сфера?
Мартин Димитров: Другата сфера, която е много важна, това е бюджетът, бюджетната дисциплина и бюджетният дефицит. Предупреждаваме от много време насам, че там стабилността почваме малко по малко да я губим и тенденцията е точно тази. Догодина има отново опасност да имаме свръхдефицит над 3%, губим трайно доверие по този начин, изглеждаме като някой, който постоянно не може да покрие разходите с приходите, които събира, което е много лош сигнал към всички местни и чужди инвеститори. Това, надявам се, догодина по някакъв начин да се промени, макар че аз съм скептичен, макар че един от проблемите на това правителство е, че има много министри, които искат да харчат и това им е основната цел, решили са да харчат и няма силен коректив, който да ги спира. В парламента правим много усилия, от финансовото министерството се правят много усилия, но то не е достатъчно. Някои усилия вършат работа, ние спираме увеличението на данъците вече безброй пъти, но въпреки това, разходите продължават да растат и дефицитът продължава да бъде все по-голям. И забележете, догодина това вече може да бъде покривано само с нови заеми. Тази седмица правителството взе 500 милиона лева заеми, догодина ще взима милиарди заеми, за да покрие този дефицит.
Водещ: Притеснява ли ви за какво ще бъдат изхарчени тези пари?
Мартин Димитров: Разбира се ни притеснява, защото другото, което особено много ни притеснява, не бяха направени реформите, включително и административната, за спестяване на разходи. В здравеопазването трябва отново да бъдат направени реформи, които да спрат източването на здравната каса. Т.е. тези реформи, които да пазят парите на българските данъкоплатци, на практика не са направени.
Водещ: Алтернатива има ли, предлагате ли алтернатива? Питам ви повод едно телевизионно интервю, не знам дали сте го гледали, пред Канал 3 го е дал премиерът Бойко Борисов по отношение на това за алтернативата и това, каква е другата възможност, където общо взето обяснява: „Аз много работя, толкова мога", сега ще цитирам точните му думи: „При стачка си подавам оставката, аз толкова мога. Щом не ни харесвате, викайте си Станишев, Доган и си ви дооправят. Викайте си някой да ви отвлича, да ви язди". Това ли е алтернативата или има и друга?
Мартин Димитров: Аз разбирам, че премиерът е изнервен, защото в тази ситуация да се управлява България въобще не е лесно. Другото, което трябва да се каже ясно, е, че ГЕРБ нямаха време да съберат необходимите хора за тази много тежка задача, тъй като знаете, управлението изисква стотици хора с качества. Освен това, от БСП тенденциозно и постоянно им подхвърлят хора и за съжаление, от време на време ГЕРБ се хващат на тази въдица и назначават на ключови места хора от БСП. Такъв пример е Комисията за защита на конкуренцията и Александър Александров, който беше назначен по този начин.
Водещ: Аз ви питам има ли алтернатива? Синята коалиция алтернатива ли е, явява ли се като такава?
Мартин Димитров: Ние сме конкурент на ГЕРБ, така се виждаме, по отношение на политическите развития оттук нататък. На следващите местни и президентски избори ще се явим отделно като техен конкурент, защото за нас ГЕРБ е центристка партия и това, което ние правим е, консолидираме десния вот около нас в България.
Водещ: Т.е. разработвате алтернативи в икономика, в здравеопазване, в образование сигурно или?
Мартин Димитров: Във всяко едно отношение. В една пазарна икономика е много важно да има конкуренция и да има алтернативи. Това повишава качеството, тъй като, като има алтернатива, това е и стимул за промяна на този, който управлява.
Водещ: Образованието, там справят ли се управляващите - дългове на университети, дървени ваканции се очертават?
Мартин Димитров: В образованието има проблеми, макар че не са толкова видими и толкова тежки, колкото в другите сфери, за които досега говорихме.
Водещ: Как ви се стори обичая по навикването вчера и днес? Традициите са живи, се оказа, в 21 век. Да не цитирам всичко, но „От нашия чорбаджия дойде подарък бял като сняг, червен като гюл. Колкото са могилите в полето, толкова да са му кобилите"?
Мартин Димитров: Приканвам всички разумни хора да направим този обичай по навикването по отношение на Бюджет 2011 и очаквания дефицит. Има нужда да бъде навикано правителството, дали ще бъде отвисоко, както е със спортната зала, или по друг начин, е отделен въпрос, но нещата наистина отиват натам, да губим малко по малко нашата стабилност.
Водещ: Губим стабилност, казвате, а думите на Юрген Рот учудиха ли ви, не знам дали им обърнахте внимание, за това, че има недосегаеми олигарси и т.н.?
Мартин Димитров: Много добре ги чух. Има недосегаеми олигарси според мен и трябва да бъдат взети мерки, макар че ние признаваме и смятам цялото общество признава, че има битка с престъпността в момента, която не беше водена от предишното правителство, но тя трябва да стане още по-мащабна и още по-принципна.
Водещ: Т.е. олигарси, с които ГЕРБ не се занимава, така ли?
Мартин Димитров: За да бъдем честни, трябва да кажем следното нещо - не може едновременно всички олигарси да бъдат подгонени в един и същи момент, нали си давате сметка, има нужда от време. Но това, което е започнато като борба с престъпността, е положително, то трябва да бъде решително довършено.
Водещ: Но все още има недосегаеми, това казвате. С една сума, ще подкрепите ли Константин Пенчев за омбудсман?
Мартин Димитров: Категорично да. Когато ни се представи почтен човек, ние не искаме да са от СДС или от Синята коалиция, искаме да са почтени и качествени хора, те ще вършат работа за България. Такъв човек професионалист, като бъде представен, естествено, че ще го подкрепим.
Водещ: Задължително вероучение в училище, да или не?
Мартин Димитров: Ние внесохме законопроект преди една година за задължително вероучение, защото сега всички са за тази тема. Даже гледах от БСП и Първанов, че те били най-големите поддръжници на вероучението, което е малко смехотворно. Въпросът е друг - когато внесохме законопроект в парламента, само ние си го гласувахме, от Синята коалиция. Внесохме си го и само ние си го гласувахме, а сега май всички са „за", даже май и тези от ДПС и те са „за", като гледам, до такъв абсурд отиват нещата. Т.е. нека да няма показност, по тази тема не трябва да има показност, това е една принципна, морална тема, защото децата трябва да бъдат запознати с ценностите в християнството, за да ги познават добре, да ги разбират и да ги ценят, да няма цялата тази показност.
Водещ: Много ви благодаря за този разговор. Остават съмненията ви освен в здравеопазването, и в други сфери.
Мартин Димитров: Бюджетът. Както е казал един американски президент: „Икономиката".
Водещ: Там продължават сериозните ви притеснения, така усещам, този дебат, който предстои в близките седмици и месеци.
Още по темата
28.11.2019
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
28.11.2019
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
28.11.2019
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
28.11.2019
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
14.11.2019
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...