Димо Гяуров: Първанов е заплаха за БСП, не за ГЕРБ

29.09.2010

 Интервю за в-к "Труд" на депутата от СДС Димо Гяуров. 

- Г-н Гяуров, как се чувствате като организатор на "политически пуч" - така от ДПС нарекоха делото за конфликт на интереси срещу Доган?

- Много слаба политическа теза е да се мъчиш да оправдаваш собствените си безобразия с политически пуч. Всички сме очевидци на изключителната наглост на Доган и ДПС по време на пребиваването им във властта. Всички помним изявленията за обръчите от фирми, как Доган разпределя хапките, как той е държателят на властта, а не депутатите. И сега, когато най-сетне обществото пристъпва към търсене на отговорност и раздаване на справедливост чрез закона, това, да се обяснява с опит за политически пуч, е не само несериозно, а и срамно.

- От ДПС обаче са категорични, че докладът на комисията за конфликт на интереси е политически и няма никакви доказателства. Съдът ги изиска, какво излезе от тях?

- Вие да сте видели някога престъпник лесно да е признал, че е виновен? Случаят е аналогичен. Затова и пищенето на ДПС е закономерно. Трябва да е ясно, че парламентарната комисия не е нито следствие, нито съд. Тя събра достатъчно доказателства, за да направи обосновани изводи, които предостави на съда. А тъкмо съдът е този, който според закона събира доказателства и взема решението. Струва ми се, че ВАС събра достатъчно и безспорни доказателства, напълно подкрепящи нашия доклад.

- На ДПС и адвоката на Доган тезата е, че хонорарът от 1 млн. евро е взет от частно лице, платен е от частна фирма - Института по минно дело, и това не уврежда публичния интерес по никакъв начин.

- Не е вярно. Никой политик, още по-малко мандатоносителят, който носи цялата политическа отговорност за съставянето на предишното правителство и неговото съществуване, не може да бъде "частно лице". А и така да беше, можеше просто да декларира тази си финансова зависимост от частната фирма. И формално нямаше да има проблем. Отделен е въпросът, че щеше да лъсне обвързаност и че този частен субект, в полза на когото уж е извършена работа и е платил парите, има огромни интереси спрямо държавата и през последните години получава големи суми от държавния бюджет. Щеше да се види истината. А тя е, че за първи път обществото доказано се сблъсква с пример за политическа корупция.

- От МС трябваше да дойдат документи в съда, от които да се разбере дали "Минстрой" и Институтът по минно дело като подизпълнител на хидроенергийните проекти, по които е работил Доган, са вземали пари от бюджета. Така ли се оказа?

- Всъщност производството за конфликт на интереси пред ВАС не е за това. А за изясняване на фактите относно недекларирането от страна на г-н Доган на пряка икономическа зависимост от института и свързаност с "Минстрой". Въпрос на друго производство - наказателно и на работата на прокуратурата, е да се изясняват в дълбочина икономическите и политическите отношения между Доган, "Минстрой" и държавата. Само като щрих ще посоча, че човек от управлението на "Минстрой" стана зам.-министър на енергетиката и икономиката в предишното правителство. Злите езици твърдят, че това е станало по искане и под натиска на Доган.

- Кой?

- Казваше се Валентин Иванов. Този, който подписа договорите за газа с Русия, без да ги е чел.

- Говорите за политическа корупция, защо не сезирате прокуратурата?

- На следващото ни заседание това ще бъде основна тема. И вероятно ще се обединим около решението да възложим на прокуратурата да разследва по-дълбоко тези взаимоотношения и да търси доказателства за политическа корупция или друго престъпление.

- Освен за конфликт на интереси комисията вече година чака проверката на НАП за имоти, за които се твърди, че са свързани с Доган. Изслушахте шефа на НАП Красимир Стефанов, защо проверката се точи втори мандат?

- Обяснението от ръководството на НАП е: проверката се е забавила, защото имало много работа, проверени били много лица. Тя най-после е завършила и получихме уверение, че документите ще пристигнат в секретното деловодство на НС. Но до края на миналата седмица това още не се беше случило. Чакаме резултата от тази дълга сага. Едва тогава ще можем да дадем оценка доколко адекватна е била проверката и дали резултатът е задоволителен.

- "Синята коалиция" се държи по-остро с ГЕРБ от опозицията. Докога ще твърдите, че подкрепяте кабинета и защо така изострихте тона?

- Няма промяна в нашата позиция. Още когато се създаваше кабинетът на ГЕРБ, заявихме, че ще сме разумната алтернатива. И сме точно това.

През цялото време стоим на принципните си позиции - акламираме онова, което е полезно за държавата, и критикуваме всичко, което е вредно. За съжаление през последната година сме свидетели на едно сериозно лъкатушене, нерешителност и липса на компетентност. И в икономическата политика, и по антикризисните мерки, и в социалната сфера, и в здравеопазването. Няма как да премълчаваме слабостите и глупостите.

- Чакате ли рокади в кабинета - искате оставки на Божидар Димитров, сега на здравния екип?

- Убеден съм, че рокадите са неизбежни. И те ще са плод както на липсата на управленски потенциал в много от сферите, така и на неразбирането на някои министри, че по дефиниция министърът е политик, а не администратор или експерт. Така че до края на годината двама-трима министри ще бъдат сменени.

- Кои?

- Здравният и финансовият. Иска ми се Борисов да се отърве и от Божидар Димитров, който със сигурност е "дупката на отбора" и е срам за ГЕРБ и България, но няма да я има тая воля и разум.

- Май само работата на МВР досега не сте критикували, защо?

- Донякъде е така. Аз лично съм за резките и бързи мерки за потискането и разбиването на организираната престъпност. Но не мога да не изкажа и разочарование, че сме свидетели на липса на професионална подготвеност в МВР, липса на капацитет това да бъде правено, както е разписано в законите и по начин, по който да доведе до осъдителни присъди. Не е достатъчно да арестуваш. Дори е вредно да арестуваш, а после да лъсва, че нямаш доказателства. Тук определена вина има и прокуратурата, която си позволява да внася неподкрепени с достатъчно доказателства обвинения или искания за мерки за неотклонение, не изпълнява качествено задълженията си за сериозен надзор по разследванията.

- Ако питаме Цветанов, проблемът не е в МВР и обвинението, а в съда.

- Какво мисли по въпроса Цветан Цветанов, съвсем не е важно. Важно е какво мислят хората и какво се вижда на финала. А и е абсолютно недопустимо който и да било министър да си позволява да коментира независимата съдебна система по начина, по който Цветанов го прави. Не че тя не страда от пороци, не че няма корупция и качеството на работата й е най-доброто. Но е недопустимо изпълнителната власт по този начин да дава оценки. Това руши доверието на хората в институциите.

- Ще подкрепите ли спорната идея за спецсъд, който вероятно се очаква да реши проблема на Цветанов със съдебната система?

- Аз се радвам, че според публичните изяви на премиера като че ли се е постигнало някакво узряване и поумняване за този специализиран съд. От самото начало ние от СДС твърдим, че не може да има специализация по субект, по лица.

Всеки първокурсник в сериозен юридически факултет знае, че това е противоконституционно и няма как да стане. В последно време нашата теза се възприема. Нека видим окончателните идеи на ГЕРБ.

Но ако нещата се сложат на принципна основа, ще подкрепим създаването на спецсъд, който се занимава само с организираната престъпност. Въпреки ясното съзнание, че това не е панацеята. Най-важният проблем остава качественото разследване и събирането на доказателства.

- Ще бъдете ли кандидат на "Синята коалиция" за президент догодина, както се говори и пише тук-там?

- Говорят се и се пишат какви ли не глупости. Твърде рано е да се коментира която и да е номинация.

- Как ще обясните на хората, че хем подкрепяте ГЕРБ, хем ги критикувате, хем на президентските и на местните избори ще се явявате като алтернатива?

- Да, намерението ни е да се явим във формат "Синя коалиция - плюс". Но това е въпрос на преговори. Вече поканихме ДСБ на разговори, така ще постъпим и с всички останали потенциални партньори вдясно.

- Вие хубаво се заявявате за алтернатива на ГЕРБ, но и президентът Георги Първанов май претендира за същото. А и самият Борисов някак припознава Първанов като алтернатива в свои изказвания за "политическия субект" например, а не вас. Защо?

- Президентът Първанов със сигурност би могъл да е някаква алтернатива, но само и единствено вляво. Той е заплаха само за БСП. От тази гледна точка има огромен потенциал за партниране между Бойко Борисов и Георги Първанов. Всъщност в момента може би интересите им съвпадат - по отношение на разбиването на БСП, на отделянето на част от социалистите, която под нов флаг да бъде оглавена от Първанов.

Интервю на Лилия Цачева


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...