Надежда Нейнски: Липсата на реформи става страхотен ураган за държавата

26.09.2010

  България наистина е страна в ЕС, на България се гледа като на партньор и като на държава, която прави усилия в уеднаквяването не само на стандарта на живот, но ако щете на обществените отношения, на политическото и общественото мислене, каза в интервю за БГНЕС българският евродепутат и бивш министър на външните работи Надежда Нейнски.

В този смисъл България е приета и е очаквана наистина за пълноправното си членство и за стабилизирането и нормализирането на живота. Но от там нататък в Европа всеки отговаря за себе си и това, което трябва да свърши България не може да бъде свършено нито от Брюксел, нито от Страсбург, нито от която и да било от държавите-членки. Тоест, има още много задачи, които стоят за изпълнение пред държавата и пред правителството, и пред парламента, които трябва да бъдат изпълнени, за да можем наистина на въпроса "Как се чувстват българите в Европа или в България" - те наистина да кажат с чисто сърце - европейци. Защото това е отговор, на който се получат многозначителни отговори, допълни тя.

"Аз определено смятам, че не само с това, че те получават шанс за изява, а Европа е място, в което успяват само онези, които са нестандартни, които са иновативни, които разчупват статуквото", каза Надежда Нейнски за резултатите от конкурса за есе "Европа.bg" и "Дясното в България: 20 години по-късно" за млади хора от 18 до 26 години. "Аз искам да видя децата от моята страна точно такива - борбени, ентусиазирани, изпълнени и с много голяма мисъл и грижа за България.

Това, което аз прочетох в есетата ме спечели точно с това. Те наистина много обичат страната си и независимо от опитите тя да бъде представена по един или друг начин. Често пъти това се прави от недоброжелатели, а и нашият начин да се оплакваме от всичко, не може да накара 18 и 20-годишните да гледат с насмешка на нея. Те гледат с грижа. И от там идва вече полетът на младежкото въображение, което вдъхновява дори мен", подчерта евродепутатът.

"Те дойдоха да ми благодарят за инициативата и затова, че съм им дала шанс да се изявят и аз им казах, че това е до някаква степен егоистично, защото за мен това е също голямо вдъхновение. Всеки политик в някакъв момент от живота си задава въпроса има ли смисъл да продължава. И в един такъв момент аз си казах, че човек има смисъл да продължи битките в политиката най-вече заради децата ни и заради хора като тези, които бяха дошли в Народната библиотека, защото те искат промяната, искат модерното, искат да се случват нещата.

Това ни накара и да помислим за друга разновидност на конкурса. Следващият конкурс ще бъде за проект "Моят малък европейски проект" - така го нарекохме - проектът, с който ще променят социалната среда. Това, което ние сме длъжни да направим, е да дадем простор на въображението им и дано на следващия 9 май наистина да се поздравим с нови творби, с нови продукти на тяхното въображение", убедена е Надежда Нейнски.

"Аз съм много обезпокоена от липсата предимно на реформи, защото съм 20 години в политиката и съм видяла какво ли не. Но едно нещо никога няма да забравя, че неправенето на реформи се превръща в страхотен ураган за държавата. Това, че един политик или един държавник се страхува, или поради някакви причини не желае да направи реформите в дадена сфера, това в един момент се стоварва като бумеранг върху него и което е по-лошо върху цялата страна", коментира Надежда Нейнски икономическата ситуация в страната. "Примери много, включително и от новата българска история.

Затова аз смятам, че в определени сфери като здравеопазването, например с много проблеми, които има в цялата социалната сфера или проблемите, които имаме с дефицита - са проблеми, към които трябва да се подходи с изключителна отговорност. А не с безгрижието на хора, които смятат, че над тях е само небето", подчерта Нейнски.

"Смятам, че икономическата ситуация в България изисква конкретни икономически решения, които ние изложихме от Съюза за демократическите сили в едно предложение за въвеждането на фискален борд. Това не е някаква приумица, а това е европейска идея. Има много европейски държави, примерно вземете една Полша, в които такъв борд е дал много добър резултат. Това е казано с две думи финансова дисциплина, към която ние призоваваме с цел да не се стига до бюджетен дефицит, който може наистина да застраши финансовата стабилност. Може да влоши и влошава във всички случаи перспективите пред малкия и средния бизнес.

В този смисъл аз самата като вицепрезидент на Съюза малки и средни предприятия към Европейската народна партия, много пъти съм казвала, че стратегията на Европейския съюз за развитие на малък и среден бизнес трябва да бъде възприета изключително сериозно в България, защото за страната ни не са присъщи големи корпорации и компании от мащабите на тези, които има примерно в САЩ или в някои големи европейски държави. Но малкият и средният бизнес са гръбнакът на икономическото възстановяване.

Той може да слезе до най-ниското ниво, тъй като мениджмънтът на малкия и среден бизнес е много близо до работниците, той може да бъде и много добър мост, включително, и по наболелия проблем с интеграцията на ромското малцинство. Защото тези хора могат да бъдат включени в системи, именно чрез участие в занаяти и такива малки предприятия, за които има и европейски пари, има и европейски интерес", предлага евродепутатът. Просто всичко е въпрос на политика на държавата, за която и аз и моята политическа сила СДС призовават, подчерта Надежда Нейнски.

"Това, което искам да кажа е, че ние в момента сме въоръжени с всички необходими инструменти да подобрим живота си към по-добро. Преди казвахме - като станем членки на ЕС, като станем членки на НАТО ще имаме едно или друго нещо, животът ни ще се промени. Промяната не става автоматична - тя не е един акт, един подпис под един документ. В момента обаче България има много съюзници в лицето на страните-членки на ЕС, страните-членки на НАТО.

Казвам съюзници не само в абстрактния политически смисъл, но и в прагматичния смисъл на думата. Европейският съюз иска България да успее. Там няма теза, насаждана от някои хора като възприятие - "ми, те не ни искат", "те ни смятат за втора ръка" - няма такова нещо. Те просто искат ние да изпълняваме ангажиментите си така, както ги изпълняват техните граждани. И тогава цялото това европейско пространство, може в някои райони да е малко по-нисък стандартът на живот, в други малко по-висок, но няма да има такива големи диапазони и няма да има нито такава голяма разлика в заплащането, нито такава голяма разлика в начина ни на живот", подчерта тя.

"Това е моето послание - всичко зависи от нас, от това дали имаме правителство, което провежда реформи, дали има отговорни хора, които са в състояние дори с риск за имиджа си, да вземат непопулярни решения, които ще бъдат капитализирани в бъдещето и които ще доведат до качествена промяна в начина на живот в България - нещо, което ние очакваме вече толкова години".

БГНЕС


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...