Мартин Димитров : Въвеждането на фискален борд ще задължи правителствата вече да харчат толкова, колкото събират

17.09.2010

 Интервю на лидера на СДС и съпредседател на "Синята коалиция" Мартин Димитров за в-к "Труд".

- Г-н Димитров, защо решихте да търсите подкрепа за въвеждане на фискален борд от посланика на САЩ г-н Джеймс Уорлик?

- Няма нищо ново, СДС като европейската партия на България винаги е имал много добри отношения с ЕС и САЩ. Американският посланик е представител на най-мощната икономика в света и е подходящо с него да се обсъждат мерки срещу кризата, да се почерпи от опита им.

- Да не би да търсите рамо отвън, защото няма чуваемост за ваши идеи от правителството и така привличате внимание?

- Има проблем с чуваемостта. Въвеждането на фискален борд в закона за устройството на бюджета ще задължи правителствата вече да харчат толкова, колкото събират. На тези, които искат да харчат безконтролно, това не им харесва. Повечето разумни икономисти в България обаче подкрепят идеята, говорил съм и с хора в БНБ.

- Призовахте и вицепремиера Симеон Дянков да каже ясно дали подкрепя фискален борд, не съм чула отговор. Някаква обратна връзка вие имате ли?

- Ами попитайте г-н Дянков какво мисли. Професионалният му опит там, откъдето идва, е такъв, че би трябвало да подкрепи тази идея. А и като финансов министър той има интерес от такава мярка. Ако има правила против прекомерни разходи, следващия път, когато някой му каже, че иска да е пилот във "Формула 1" например няма да се налага да се чуди как да спира това. Ще има принципи, които ще ограничават мераците за харчене. България има спешна нужда да покаже, че няма да бъде Румъния или Гърция и ще е финансово стабилна. За да може да идват инвестиции.

- Много ви нападат за говоренето срещу пистата за "Формула 1" - държавата няма да участва с пари, а с апорт на имот. Това, казват, не влияе на фиска.

- Ще ви отговоря, че вече се реализира командировка на министър Трайков и на Румен Петков от БСП в Италия заради този проект и чувам, че тя е била за сметка на държавата. Апортът на имот от десетки декари не е безплатен за държавата - този имот струва пари. А и първоначалният преглед, който направихме, макар да не е изчерпателен, сочи, че няколко от пистите за "Формула 1" сега са губещи. Доста губещи. Например тази в Унгария. Това ще бъде най-голямата заменка на държавата - тя ще апортира ценен имот в инвестиция, чиято възвръщаемост изобщо не е ясна. Не се говори и дали България ще плаща такси, ако тук се провеждат състезания от "Формула 1".
И пак стигаме до темата - фискалният борд би спирал излишни харчове. Германия преди месеци въведе такъв борд и вече има ефект - намаляване на лихвите по кредити, ръст на инвестициите и т.н.

- Казахте пред г-н Уорлик, че в последно време България е позагърбила курса си към ЕС, САЩ и западните ценности. На какво отгоре? А отговорът от ГЕРБ и премиера би могъл да е, че именно ЕС ги хвали в доклади.

- Това го виждаме през проекта АЕЦ "Белене", да речем. Не трябва да се гледа само какво се говори, а и какво се прави. В България понякога има разминаване между думи и дела. За ГЕРБ това важи за АЕЦ "Белене" - един неефективен и ненужен за България проект. Позицията на упавляващите е променлива и аз не мога да разбера още каква е точно. Първоначално за ГЕРБ проектът беше един гьол. Сега чувам, че искат да дострояват гьола, въпреки че изобщо нямаме пари за това. Правителството имаше идея дори да иска руският газопровод "Южен поток" да се запише като приоритетен за ЕС. А европейският приоритет е "Набуко", такава бе реакцията и от Брюксел.

- Излязоха някои параметри на Бюджет 2011, които се обсъждат в Министерството на финансите. Залагат 3,6% растеж, 2,5% дефицит. Реалистично ли е и ще го подкрепите ли?

- България вече страда от хроничен бюджетен дефицит. През 2011 г. един от основните проблеми ще е как той да се финансира, защото се изчерпва докрай свободната част на фискалния резерв.

Кабинетът ще потърси емитиране на еврооблигации, но условията за такъв заем ще бъдат тежки и неизгодни - когато нямаш пари - трудно ти дават пари. Другият голям проблем е, че поради закъснели и несъстояли се реформи трудно ще стигнем планирания растеж. По-скоро това може да се случи само при евентуален сериозен подем в ЕС. Такъв обаче още не се вижда. И без по-сериозни мерки растеж от 3,6% няма да се постигне. Това значи да не се изпълни приходната част на бюджета. Тоест - има опасност дефицитът през 2011 г. да е по-голям от предвидения. Има реална опасност пак да е над 3% от БВП - за трета година поред.

- Замразяването на пенсии и заплати в бюджетния сектор при заложени приблизително същите харчове от кабинета как звучи?

- Въпрос на приоритети. Кабинетът вероятно предпочита да харчи пари за спортни зали и "Лувъри", за раздути бюджетни структури. Сега правителството харчи 5 млрд. лв. повече, отколкото през 2007 г., когато криза нямаше. Няма да се уморя да го повтарям.

- Ще подкрепите ли данъчните промени на ГЕРБ - примерно скок на ДДС за туроператорите до поне 9% и същата ставка за неорганизиран туризъм?

- България е страна на странностите. Като каже премиерът, че няма да се увеличават данъци, аз разбирам точно това - да не се вдигат данъци. Какво обаче се случва - въвежда се първо нов данък за застрахователите. В крайна сметка ще го плащат всички хора, които имат застраховки - гражданска отговорност, автокаско... Залагането на по-висок ДДС за туроператорите е рисково - те плащат огромния процент данъци в бранша. Тази година туризмът върви и за да не вземе да продължи, ще вдигнем налога. Това реално казва правителството.

В криза данъци не се вдигат. Повишиш ли един данък, веднага се появява съмнение, че ще го последват и останалите. Ще припомня думите на г-н Борисов, които той не бива да забравя. Той казва, че правителството е успешно, защото не вдига данъци. Питам какво е правителството, ако вдига данъци?

- От финансовото министерство казват, че промените са по изискване и писма от Брюксел.

- Писмата от Брюксел не означават вдигане на данъци.

В момента, в който ГЕРБ внесе идея за 9% ДДС в туризма, ние от СДС и "Синята коалиция" ще искаме 9% ДДС за лекарствата. Интересно ми е с какъв аргумент биха отхвърлили това.

- "Синята коалиция" още твърди, че подкрепя кабинета. Но не подкрепяте ключови неща като актуализацията в бюджета, икономическата, данъчната политика. Кажете 3 важни идеи на ГЕРБ, които всъщност подкрепяте?

- Например предстои ГЕРБ да внесат поправки в Закона за Сметната палата, в който са чути препоръките на десницата. Това е заслуга на хората в ГЕРБ, работили по проекта. Той предвижда да се дадат повече правомощия на председателя на Сметната палата, тя да стане истински контролиращ механизъм, а не формален орган. Това е истинска реформа.

- Пример в бъдещето.

- Напоследък чухме добри новини от митниците. Има повишена събираемост на приходи и подкрепяме работата им. Третият пример е борбата с престъпността. Друг въпрос е дали не се прекалява с конфронтацията между съда и изпълнителната власт.

- Ще подкрепите ли идеята за специализиран съд?

- Да, ако е насочен срещу организираната престъпност и мафията. Но не и ако е в сегашния вариант - съд за определен кръг лица.

- Казвате, че вотът на недоверие или доверие към ГЕРБ ще са изборите догодина. Къде ще е "Синята коалиция"? Ваш депутат заяви, че президентската номинация вдясно трябва да е еднакво отдалечена и от СДС, и от ДСБ.

- Практиката показва, че твърде ранното огласяване на кандидатури води до тяхното изхабяване, превръщат се рано в мишена. Затова не бързаме, а и има доста време до изборите.

- Според г-н Борисов десницата няма право да критикува ГЕРБ, защото икономиката е "заспала" по времето на ОДС и кабинета "Костов" - имало грешна политика, даде пример с пристанищата. Вицепремиерът Цветанов смята, че живеем в "нова България" от година. Защо ви нападат, нали сте коректив, партньор?

- Ако не беше управлението на ОДС, сега Бойко Борисов и екипът му щяха да пишат молба за присъединяването ни към ЕС. Това е заслугата на десницата. Тези, които подценяват постиженията на синьото правителство, са хора, които поради излишни емоции отричат очевидното. Много е важно политиците да не се самозабравят. България, мисля, не започва с ГЕРБ. Не е лошо управляващите да признаят някои заслуги за страната поне на хан Аспарух, на хан Крум, който пръв пише закони и се бори с престъпността, на цар Борис I... Ако трябва да се шегувам, сигурно трябва да се провери дали пък и те не са били членове на ГЕРБ...

Интервю на Лилия Цачева

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...