Новият зам. главен секретар на СДС Христо Панчугов: Сините не са придатък на ГЕРБ и няма да бъдат

08.04.2010
Във вторник/ 30,03/НС на СДС избра за зам. главен секретар на синята партия Христо Панчугов. Така на "Раковски" 134 дойде съвсем млада смяна. Лидерът Мартин Димитров е на 32 години, главният секретар Димитър Иванов е на 30, а самият Панчугов още не е навършил 29.
Христо е роден през 1981 г. в Габрово, където завършва Националната априловска гимназия, профил "Философия". След това "Политология" в Софийския университет. После и магистратура по " Политология" в Централния европейски университет в Будапеща. Много негови колеги остават, но той се връща в България, тук му е пътят. Докторантурата му в СУ е върху организационното изграждане на политическите партии след 1989 г. в Централна и Източна Европа. Едновременно с нея започва да работи в СДС, в администрацията на Петър Стоянов в края на 2005 г. в отдела "Анализи и прогнози". След няколко месеца го избират за изпълнителен директор на фондацията на СДС по това време "Демократичен институт". Там работи по различни проекти, участва в кампанията за евроизборите през 2007 г. като член на щаба.
Няма дилема
След като на "Раковски" 134 идва новото ръководство начело с Пламен Юруков, Христо напуска, защото стилът на работа се променя и вече не е този, който го привлича. Става пиар в "Ориндж". Остава си обаче в СДС, продължава да помага на партията, но на местно ниво - членува в "Красно село", избират го и за председател на младежкия клуб. Когато Димитър Иванов става главен секретар на СДС, му предлага да стане негов заместник и Панчугов приема.
"Никога не съм имал дилема на коя партия да симпатизирам. Семейството ми беше привърженик на СДС още от самото начало. Когато като студент по политология започнах активно да се занимавам с политика, СДС беше направил реформите, беше извадил България от една много сериозна икономическа криза, беше поставил началото на нормално функционираща пазарна икономика и за мен по това време беше единствената нормално съществуваща партия на фона на всички останали. СДС беше партията, която отстоява моите ценности - демокрация, правова държава, правила - въобще някакъв тип нормалност", категоричен е Христо.
Младите сини лъвчета
За него е плюс това, че СДС попадна в млади ръце, защото за първи път от дълго време насам в ръководството няма хора с някакви зависимости, с наслагвания в миналото или обременени от него. Младите са били свидетели на този период, но не са участвали активно в него. От една страна, не могат да бъдат обвинени в пристрастия към друга политическа сила, от друга страна, не може от тях да се очаква да подхождат с предубеждение към когото и да било. И от тази гледна точка са свободни да правят такава политика, каквато те мислят, че е правилна за развитието на СДС като партия и на България като държава.
Било каквото било
Друго сериозно предимство на младия екип е, че част от него са преживели разцепленията в СДС, друга част - не толкова. "Било, каквото било", обобщава онова време Панчугов. Оттук нататък е много по-важно да се обединяват сините в името на това да правят нормална политика и да се направи нормално общо дясно пространство на базата на общи принципи и възгледи.
"Това, че сме млади, може би има и някакви недостатъци, например може да бъдем обвинени в липса на политически опит, но това се наваксва с желание и с много работа", убеден е Панчугов
За него Синята коалиция е успешен проект. Около нейните приоритети може да се случи някакво обединение, защото е крайно време в България да започне да се води истинска нормална политика и Синята коалиция е на правилния път в тази насока.
Христо не смята, че като подкрепя управляващите, Синята коалиция е в разкрачено положение. "Определено ние не сме във властта, което ни дава възможност да водим политика. Нещата, които не харесваме за развитието на България и като мерки за излизане от кризата, ни дават възможност да критикуваме принципно решенията на кабинета именно защото не сме част от това управление. Не мисля, че участието в управлението на всяка цена е най-важното нещо. Много по-важно е партиите да водят политика, каквато те я разбират, и да се опитват да постигнат своите цели. И Синята коалиция, и в частност СДС доказа това с поредица от инициативи", казва той.
Панчугов припомня категоричната позиция на СДС срещу строителството на АЕЦ " Белене", за битката срещу закона за ГМО, изнесена изцяло от СДС и Синята коалиция, за програмата на СДС за излизане от кризата. Това показва, че сините не са придатък на ГЕРБ и няма да бъдат, защото имат собствени позиции и ги отстояват категорично.
Грешка на историята
Според него най-големият проблем на българската политика е неслучването на дебата какво е било това Държавна сигурност, къде са сега нейните структури, кой е принадлежал към нея, кой вади дивиденти от това, зависим ли е днес от нея, продължава ли тя да съществува. Няма обаче обяснение защо, когато бе на власт от 1997 до 2001 г., СДС не отвори досиетата на ДС, това е грешка на миналото. "Но ние няма да се откажем от това да се борим истината да излезе наяве. Съжалявам обаче, че дебатът някак си се подмени и се разми", съжалява Христо. Според него изобщо не е вярно твърдението, че младите днес не се интересували от досиетата. "Няма да оставим да се разминем с тази тема, ето още един плюс на младия екип на СДС - ние не можем дори да бъдем заподозрени по тази тема", заканва се зам. главният секретар.
Бившите лидери са част от СДС, с тях на "Раковски" 134 си комуникират непрекъснато. Панчугов дава за пример Надежда Нейнски, която сега е евродепутат и участва много активно в политиката, която прави СДС. В момента тече конкурс за есе, организиран от нея сред студентите до 26 години, по две теми: "Европа.бг" и "Дясното в България - 20 години по-късно". Целта е да се види какво мислят за политиката в България младите хора, които не са участвали в прехода, а повечето са родени, когато той е започнал, да се видят познанията им за този период, за който според Христо няма все още нито един сериозен обективен анализ, тъй като всеки си го прави от камбанарията на собствените си политически пристрастия. Същото важи и за комунистическото минало на страната.
СДС започва да работи за създаването на собствена политическа академия, която ще служи като форум за обмяна на идеи с местните структури, въобще по кадровата политика - това е едно от задълженията на новия зам. главен секретар. Концепцията е почти готова, първата академия ще се проведе до лятото, а в бъдеще ще има по две всяка година, това е дългосрочен проект, издава тайни от синята кухня Христо Панчугов.
Прогнозен анализ
Неговият прогнозен анализ за СДС е, че с политиката, която синята партия започна да води, ще успее да върне доверието на такива групи, като например бизнеса, на хората с над средно образование. Ще се опитат да върнат и доверието на младите хора към политиката изобщо, защото неучастието им в нея е един от сериозните дефекти на българската демокрация. "Електорат на ГЕРБ няма, имаше просто една вълна, която се надигна покрай разочарованието от предното правителство. Част от тази вълна са хора, които преди това са гласували за СДС, и ще се борим отново за тяхното доверие, да ги убедим, че СДС е партията, без която не може да се управлява", обяснява политологът краткосрочните задачи на младите на "Раковски" 134.Седем - 6 стр.

Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...