Румен Христов: Защо прогнозите за излизане от кризата не се сбъднаха

16.09.2010

 Интервю на зам.-председателя на СДС Румен Христов за в-к "Седем".

- Г-н Христов, как си обяснявате напрежението между Синята коалиция и ГЕРБ по отношение на антикризисните мерки? С различни схващания за ролята на държавата в икономиката, надце-няване на положителните тенденции за излизане от кризата, политическо високомерие или нещо друго?
- Не бих казал, че между Синята коалиция и ГЕРБ има напрежение, но със сигурност има сериозни различия по отношение на антикризисните мерки и финансово-икономическата политика. Още в началото на годината ние обявихме нашите мерки за справяне с финансовата и икономическата криза. Предложихме ги на ГЕРБ добронамерено, дори и с уговорката, че не държим непременно да се водим техни автори, защото за нас много по-важно беше те да бъдат ползвани и да допринесат за справянето с кризата, а не шумното се-беизтъкване. Бих желал да отбележа, че заедно с дясноцентриската формация ГЕРБ сме в голямото семейство на ЕНП и наистина желаем те да успеят. Това означава, че ролята ни на коректив би била само от полза за тях.
Различия между нас, както вече казах, има и те се отнасят до забавянето на реформите, недостатъчното съкращаване на разходите в публичния сектор и допускането на бюджетен дефицит, надхвърлящ допустимите 3% от БВП съгласно фискалните правила, залегнали в договора от Маастрихт (1992 г.).
Оптимизмът е нещо хубаво, но в условия на криза е много по-добре да сме реалисти. В този смисъл обявените на няколко пъти оптимистични прогнози за излизане от кризата през пролетта, лятото или есента на тази година не само че не се сбъднаха, но сме изправени и пред една нелека в икономически смисъл зима.
Добронамерено бих посъветвал управляващите да затегнат колана в бюджет 2011, както това вече се направи от бизнеса и българските граждани.
- Според вас коя е най-голямата грешка на управляващите по отношение на съставянето на бюджета и бюджетната политика?
- Приемането на бюджет, надхвърлящ тавана на максимално допустимия дефицит до 3% от БВП. Ако с наличния фискален резерв този дефицит можеше да бъде покрит през тази година, то при евентуално допускане отново на по-висок дефицит през идната година възниква въпросът кък ще бъде покрит? Това в никакъв случай не бива да стане с увеличаване на данъците ДДС, КДП, ДОДФЛ, данък дивидент, осигурителни и здравни вноски и др. По време на
Защо прогнозите за излизане от кризата не се сбъднаха криза не трябва да се допуска допълнително изземване на доходи от икономическите субекти и хората на наемния труд, защото те също са в режим на оцеляване. СДС и Синята коалиция заявяваме категорично, че сме за запазване равнището на всички данъци и в никакъв случай няма да подкрепим каквото и да е тяхното увеличение.
- Една от най-важните критики на Синята коалиция към ГЕРБ е отказът от реформи. От своя страна управляващите твърдят, че реформите или са започнали, или тепърва предстоят. Каква е истината? Къде са най-слабите места в управлението?
- Официален отказ от реформи няма, но те се забавиха, а в отделни сектори все още стартират. Не случайно ние многократно сме заявявали, че условието за нашата подкрепа към ГЕРБ е не участието във властта, а правенето на реформи. В този смисъл се оформи и мотото "Подкрепа срещу реформи". Да, с тяхното провеждане се засягат интересите на немалко хора, особено на многобройната публична администрация, но това са наложителни промени и те важат както за частния, така и за публичния сектор. Струва ми се, че в този кабинет са малко министрите реформатори. Оставам с впечатлението, че нещата до голяма степен се движат както преди - всеки министър се стреми да отстоява по-голям бюджет и по-голям брой чиновници от колегата си. Нека сме наясно, че за консолидирания бюджет на държавата отговаря целият кабинет, а не само министър-председателят и министърът на финансите. В този смисъл именно членовете на кабинета трябва да са инициатори на реформи и икономии, а не да бъдат постоянно приканвани, увещавани или притискани да предприемат тези стъпки.
- БСП и ДПС заявиха, че ще започнат консултации за вот на недоверие към кабинета. Каква ще бъде позицията на сините по време на дебата, след като е ясно, че те няма да подкрепят коалицията?
- Синята коалиция категорично няма да участва в опитите на БСП и партньора им от тройната коалиция да дестабилизират управлението. Първо, защото с тях имаме дълбоки различия. БСП е основният ни опонент от 20 години и ще продължи да бъде такъв и в бъдеще при всякакви обстоятелства.
Второ, да се правят опити за политическа дестабилизация в разгара на икономическата криза е национално безотговорно. И, трето, от БСП ни показаха какво "могат" през целия преход - те не са алтернатива и скоро няма да бъдат.
Смятам, че дебатът е добра възможност да се напомни на тези, които искат вот на недоверие към сегашния кабинет, какво натвори-ха през всичките тези години и да бъдат разобличени публично отново.
- Има ли вече разговори между СДС и ДПС за президентските и кметските избори догодина? На какви условия трябва да отговарят кандидатите, за да имат добри шансове на изборите?
- Разговори между СДС и ДПС не се водят. По устав общинските структури на СДС сами ще решават под каква форма ще участват на местните избори. Засега преобладаващите нагласи са за общо явяване на партиите от автентичната десница. Колкото до кандидатите ни, те трябва да са избираеми и вашите читатели ще разберат много добре какво имам предвид, затова мисля, че не е необходимо да изброявам именник от нужни качества.
- Вие бяхте един от кандидатите за лидер на СДС преди 2-3 години. Продължавате ли да имате ли амбиции да оглавите съюза?
- Участвах в избора за председател на СДС и стигнах до балотаж, на който г-н Мартин Димитров спечели с малка преднина. Такава беше волята на седесарите, които избираха своят председател с пряк вот, и аз съм я приел. Искам да заявя, че в СДС няма лидерски проблем. Председател с мандат от 4 години, който започна да тече тази година, е г-н Мартин Димитров. Това, че бяхме конкуренти, не означава, че имаме сериозни противоречия. Напротив, засега работим добре и мисля, че взаимно се допълваме.
- Какво мислите за политическото партньорство, за идентичността на партията? Объркаха ли се основните принципи на лявата и дясната политика в икономиката в света след последната икономическа криза, както твърди примерно "Атака"? Според Волен Сидеров има преосмисляне на фундаментални ценности по отношение ролята на държавата в икономиката в посока повече регулации?
- Съюзът на демократичните сили е партията, която промени живота на 8 милиона българи. Дано всеки, който днес гордо заявява, че е европеец и пътува свободно по света, се сеща, че има тази привилегия благодарение на СДС. Като най-старата и най-голяма партия СДС има своята идентичност и ценности, от които никога няма да се откаже. Ще изброя само някои от тях АНТИКОМУНИЗМЪТ, демократичните ценности, пазарната икономика, развитието на гражданското общество, евроатлантическата ориентация, подпомагане на предприемчивостта и др.
В дясното пространство и по-скоро в старата десница протекоха сложни процеси, изрекоха се тежки обиди, но да се надяваме, че всичко това е вече минало. Аз съм радетел за събирането (връщането) на отделилите се от СДС партии отново на " Раковска 134", но давайки си ясна сметка, че това не може да се случи, приемам, че партнирането е процес, които трябва да продължи.
Няма объркване на основните принципи на лява и дясна политика, а по-скоро има провал на лявата политика. Поради тази причина ставаме свидетели на това как леви правителства, включително и това на Станишев, управляват с десни методи и подходи.
Ако говорим за ролята на държавата в икономиката и изобщо в живота у нас, бих казал, че тя все още присъства повече, отколкото е необходимо. Както се казва, много държава, много намеса, много регулации. Мисля, че лицензионните, разрешителните, регулационните, регистрационните и други режими надхвърлят няколкостотин. Това е зле за бизнеса, защото той стартира трудно, развива се трудно и оцелява трудно. Трябват малко на брой, но ясни, категорични и спазващи се правила, а не безброй такива, но с възможност да бъдат заобиколени, т.е. създаващи предпоставки за корупция.
- Как сините според вас ще успеят да разширят влиянието си?
- Само водейки принципна и последователна политика, защитавайки интереса на средната класа и бизнеса като дясна формация. Ние от СДС и Синята коалиция имаме шанс да възвърнем доверието на онези около 700 - 800 хил. души, които останаха наши симпатизанти, които през годините не отидоха да гласуват за други партии, но които бяха разочаровани от нас и не гласуваха изобщо. Те са най-сериозният ни потенциал и с повече труд, постоянство, прозорливост, провеждане на последователна политика и отстояване на техните интереси трябва да спечелим поне половината от тях за синята кауза.
Интервю на Рени Нешкова

 

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...