М.Димитров: Чака ни тежка зима,ГЕРБ завива наляво

13.09.2010
Мартин Димитров, съпредседател на Синята коалиция

Водещ: Добре дошли отново в „Здравей България", продължаваме със следващата тема. Казваме добре дошъл на съпредседателя на Синята коалиция Мартин Димитров. Добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Чухте ли разговора ни преди малко с представителите на синдикатите?
Мартин Димитров: По-голямата част.
Водещ: Да ви питам, не намирате ли някакво странно сходство между това, че опозицията заяви, че ще започне новия политически сезон с вот на недоверие към правителството и изведнъж синдикатите казаха - ние сме готови да стачкуваме, че даже и дата имат?
Мартин Димитров: Самата пенсионна реформа, която се предлага в момента, не е особено удачна, тъй като тя ще доведе до много проблеми и протести и до минимален бюджетен ефект. При това положение няма как да се учудвате, че има протести и недоволство, то ще става все повече. Вината е в законопроекта, който увеличава трудовия стаж, изискванията за пенсиониране, без да дава трайно решение на дефицита в пенсионната система, абсолютно безсмислена мярка, общо взето. Така че каквото сам си направиш, е казал народът, никой не може да ти го направи.
Водещ: Не намирате някаква връзка между едното и другото?
Мартин Димитров: Не намирам такава.
Водеща: Да кажем още няколко думи за пенсионната реформа. Хората ги е страх, че наистина няма да могат да се пенсионират, споделяте ли това мнение?
Мартин Димитров: Не само , че ги е страх,а тази реформа води до това, за голяма група хора от обществото пенсионирането да става по-трудно. Например хората с висше образование ще са в по-трудно положение да се пенсионират, ако не си купят трудов стаж, което не насърчава образованието в тази страна най-малкото, погледнато от тази гледна точка. Въобще цялата тази реформа е недообмислена и доста наивна, бих казал. Така че много хора ще бъдат опозиция на правителството по този повод. Абсолютно ненужно беше това да се прави.
Водещ: Синята коалиция е опозиция на правителството по този повод?
Мартин Димитров: По този повод специално да. Ние сме казали, че когато правят умни неща, ще получат нашата подкрепа и нашата протегната ръка, когато правят глупости казано директно, няма да ги подкрепяме, защото то не е полезно за здравето.
Водещ: Кажете в тази една година процентно колко бяха глупостите и колко бяха умните неща, които свърши ГЕРБ според вас?
Мартин Димитров: Такава статистика е трудно да бъде направена, но според мен е 50/50 горе-долу. На всяко положително нещо имаше нещо, което не беше в правилната посока, така ги виждам аз нещата.
Водещ: От своя страна пък министър-председателят отговори на част от критиките, че не е добре да го критикуват хора, които пък са били виновни за кризите в предишните години. Това не е персонално към вас, но все пак към част от вашата парламентарна група, по-скоро към ДСБ?
Мартин Димитров: Това би подхождало на хора като Волен Сидеров да ги говори такива неща, но не трябва да ги говори българският премиер, защото просто не е сериозно и не е честно. Много добри неща направи правителството на СДС. С подобни отговори ние поставяме въпроса с хроничния бюджетен дефицит - България е болна от хроничен бюджетен дефицит, което можем да обясним какво означава и какви ефекти ще има. И на това отговорът не може да бъде - да, но и вие в миналото сте допуснали някакви грешки. Сега има конкретна ситуация, това е бягане от дебат да говорим за някакви минали неща отпреди 10-20 години. Сега имаме проблеми, как ги решаваме?
Водещ: Това може би вие трябва да кажете, дали ви слушат, като им казвате, защото особено напоследък от Синята коалиция имате доста предложения, които отправихте към министър-председателя и към правителството въобще, въпросът е доколко ви чуват и доколко взимат предвид тези неща, които им казвате.
Мартин Димитров: За някои неща ни чуват, но за най-важните не ни чуват. Защото какво се получава - 2009-та България е с рекорден дефицит, 2010-та ще бъде пак около 4%, и то по европейската методология. Какво означава това - ще ни разглеждат като рискова държава, много малко хора ще ни вярват и проблемите ще стават все повече. Безработицата остава висока, 10% и ще бъда над 10%, както виждам събитията, доходите намаляват в една такава ситуация, така че не виждам причина за спокойствие в правителството и за някакво самодоволство. Не мога да разбера това от какво идва и от какви фактори се генерира.
Водеща: Става ли вече въпрос за словесна битка между вас и управлението на ГЕРБ?
Мартин Димитров: Политиката като дефиниция е среща на идеи. Всеки представя своите идеи - колкото по-аргументирани и по-добри, толкова по-тежки в обществото и в дебатите. Въпросът е следният - в една такава ситуация какво е решението? Не е писта за Формула 1 със сигурност, там има висока скорост само, няма решение за нашите бюджетни проблеми.
Водещ: Тя ще бъде с подгряване, с такива неща.
Мартин Димитров: Знам, че ще я подгреят, те вече я подгряват - видях на снимка Трайчо Трайков и Румен Петков в Италия вече я подгряваха и чувам, че за сметка на бюджета са я подгрявали. Така чувам, ще видим дали е вярно.
Водеща: Ние чухме обратното, че външният инвеститор щял да финансира целия проект, такива неща.
Мартин Димитров: Това пътуване за първото подгряване е за сметка на бюджета, и то доста хубава земя ще апортират там. Такива проекти ще решат ли проблема? И другото е, че постоянно има такива идеи за подобни харчове, които създават на практика този голям дефицит в бюджета. Ние затова казахме следното нещо - нали премиерът много харесва Германия и персонално Меркел? И ние много харесваме мерките, които се предприемат там, ето нещо, което ни обединява - и ние много харесваме, и той много харесва. Хайде тогава да възприемем идеята за фискален борд, нещо което вече Германия направи. Ние го разписахме като проектозакон, внесохме го, СДС го предложи, подкрепиха го другите партии от Синята коалиция, подкрепиха го повечето водещи икономисти. Предлагаме следното просто, но много ефективно нещо - колкото събира бюджетът, толкова да харчи, за да не натоварва бъдещите поколения, да не създава дестабилизация, да не отиваме към сценария Гърция и Румъния. Същото да важи и по отношение на външния дълг. И сега идва логичният въпрос кой не би подкрепил такова предложение - само хората, които искат да си правят Формула 1, Лувърче и други такива работи, без някой да ги контролира. Само на тези хора не им харесва, за всички останали е ясно, че е хубаво.
Водещ: Дайте да го погледнем от другата страна - вие искате, за да се прокара тази идея, всъщност да се гласуват нещата с 2/3 в парламента, нали така?
Мартин Димитров: Даже променихме идеята, за да не бъде това причина и пречка, тъй като не внесохме промяна в Конституцията, а внесохме промяна в устройствения закон за бюджета, там сме махнали изискването за 2/3 дори. Т.е. на принципа на валутния борд - обикновено мнозинство, няма 2/3.
Водещ: От друга страна ще кажат - вие го правите заради вас?
Мартин Димитров: Отпадна обвинението, и този проблем отпадна, така че вече няма разумна причина, поради която някой да каже, че това не трябва да се случи в България, всички, които искат стабилност, България да бъде европейска страна. А наскоро научих, между другото, след като предложихме идеята, че ЕК и особено Европейската централна банка ще предложи на всички страни членки на ЕС, вече е имало такова писмо, да бъдат възприети подобни мерки. Ние сме ги разписали в конкретен вид и очакваме да бъдат приети. И молим българския премиер да се запознае с тях и да ги приеме.
Водещ: Забелязвам нещо много интересно - че всеки, който се опитва по някакъв начин да комуникира с правителството, да ги убеди в нещо, не говори за правителството, а говори само и единствено за министър-председателя. Преди малко представителите на синдикатите казаха, това е проблем, който кой ще го реши, Бойко Борисов ще го реши. Сега вие казвате - молим премиера той да вземе решение.
Мартин Димитров: Настояваме.
Водещ: Всеки в тази държава настоява неговият проблем да бъде решен от Бойко Борисов. Това не ви ли напомня на едни други времена?
Мартин Димитров: Моят персонален проблем е градинката пред нас и дали там се изхвърлят или не боклуци, в случая става въпрос за националния проблем. И понеже той е национален министър-председател, трябва да се заеме с тази работа, това е въпросът. А иначе той взима решенията. Аз понеже наблюдавам много добре правителството, общо взето, някой като трябва да вземе решение, което е по-значимо за неговия и обществения живот, се обажда и пита премиера. Така действа в момента политическата система. Мен, ако ме питате, това не е най-правилният начин един човек да взима решенията, защото какъвто и да е този човек, няма необходимата компетентност за всички сфери, но в момента той взима решенията.
Водещ: Пак ще кажа, че това ни връща години назад.
Мартин Димитров: Връща-не връща, това е положението в момента.
Водещ: Трябва ли да го приемем или трябва все пак по някакъв начин да каже - чакайте хора, има някакви неща, които не е редно да се случват?
Мартин Димитров: Това, което можем да кажем, е, че идват догодина избори, ние ще бъдем конкуренти на ГЕРБ като Синя коалиция, така че на тези избори хората пак ще решават. Ако им харесва тази формула на еднолично управление, която има в момента, ще си гласуват за нея.
Водещ: Това е разтеглива теория, г-н Димитров, местните избори, че са лакмус за настроенията на обществото.
Мартин Димитров: Местни, президентски.
Водещ: Като казвате за президентските, вие какви идеи имате там?
Мартин Димитров: Ще имаме кандидат.
Водещ: Това е ясно, дайте нещо по-конкретно.
Мартин Димитров: Ще трябва да ме поканите след няколко месеца и ще бъда по-конкретен, сега няма да ви кажа повече.
Водеща: Имате ли поне имена, които вече се...
Мартин Димитров: В начална фаза сме.
Водещ: Смятате ли, че което и да е име, което изберете от тези примерно 2 или 3, които ви се въртят, ще бъде конкурентоспособно на кандидатурата на ГЕРБ?
Мартин Димитров: Аз смятам категорично да, защото в новата българска история най-успешният президент е бил от СДС.
Водещ: Говорите за Петър Стоянов?
Мартин Димитров: Да, за него говоря. Имаме добри позиции, имаме пълното основание да имаме претенции да предложим на хората да вземат решение. Това правителство съм сигурен в едно, то ще събира все повече недоволни с всеки ден. Разбира се, хората, които харесват Формула 1, ще станат много сериозни фенове. Макар че няма да има Формула 1, ще има вероятно само терени на някаква фирма, но няма да има Формула, но няма значение, те ще бъдат доволни.
Водеща: А вие не вярвате ли...
Мартин Димитров: Не, не вярвам, че ще има.
Водеща: В намеренията или в компетентността на правителството да изгради такова нещо?
Мартин Димитров: Не вярвам, че ще има резултати специално за това. Знаем, че финансовите резултати, направих си труда да проверя, аз съм икономист, на подобни съоръжения в целия свят през последните години са доста трудни. Това не е най-печелившият отрасъл, по-скоро имам чувството, че някой се интересува от земята там и тя да бъде апортирана в някакво дружество. Това ми се струва и ми се струва, че някой много умело е подвел българското правителство.
Водещ: За този някой май имате и конкретно име, но не искате да го кажете?
Мартин Димитров: Ще ги видим скоро имената.
Водещ: Според мен вие сте го видял, просто не искате да го споделите. Според мен по-интересното е защо правителството продължават да играят с въпросното име.
Мартин Димитров: Играят си и си пътуват, виждате, заедно и продължават да си играят. Много интересно защо. Това управление среща няколко кардинални проблема. Едното е, че не може да се справи с бюджетния дефицит основно поради постоянни идеи за допълнителни разходи, невключени в бюджета. Между другото, една друга тема. Чувам определени хора да казват, че изпълнението на актуализирания бюджет вече ни прави световни шампиони във всяко едно отношение, което е доста наивна теза. Защо - защото дори да бъде изпълнен този актуализиран бюджет, неговото изпълнение завършва с 4% дефицит. Т.е. дори това да стане, ние пак сме с дефицит. Неговото изпълнение е нещо все пак добро, но генералният основен проблем остава и той се пренася за 2011-та и тогава идва следният въпрос - досега имахме натрупани резерви, т.е. бели пари за черни дни, сега обаче 2011-та няма.
Водещ: Благодарение на правителството на тройната коалиция, както обичат да се хвалят сами.
Мартин Димитров: Те няма за какво да се хвалят тези хора. Нищо за хвалене няма, както и да е. Благодарение на реформите, които СДС направи в интерес на истината, за да бъдем по-коректни и по точни и да кажем истината все пак. 2011-та вече няма свободни ресурси, което означава, че този кабинет ще тръгне да взима заеми. При цялата ситуация с хроничен дефицит, който се очертава, много трудно ще бъде даден заем и при доста неизгодни условия. Ще се опита да се вземе заем или от Световната банка или да бъдат издадени някакви облигации, примерно еврооблигации или друг вид облигации, но условията няма да бъдат изгодни. Т.е. натискът върху това управление, включително международният, ще става по-голям заради тази нестабилност, която се очертава. Това е проблемът. Иначе положителното, което видяхме, за да бъдем коректни, е, че митниците започнаха да събират повече пари последните месеци. Това е добрата новина за нас, дано и НАП да успее да последва този пример. Тогава ще се види някакво положително развитие.
Водеща: Ние сме си кръстили темата „Чака ли ни тежка зима". Чака ли ни тежка зима?
Мартин Димитров: Без всякакво съмнение. Колкото до зимата можем точно да прогнозираме, тя ще бъде много трудна, никакви съмнения не трябва да има. При продължаващ бюджетен дефицит, при висока безработица и при много малко инвестиции в България. Истината е, че за последните години сега сме в период и заради кризата включително, и заради многото грешки на тройната коалиция, които бяха направени, но сега сме в период на много малко инвестиции, нещо което и в предишния разговор с вас обсъдихме. Въвеждането на фискален борд, т.е. да харчиш толкова, колкото събираш, ще доведе до по-ниски лихвени проценти и по ипотечни, и по бизнес кредити, и по потребителски кредити, до повече инвестиции, това вече се наблюдава в Германия, след като въведе такива мерки, и във Великобритания също - до повече инвестиции, до нови добре платени работни места, нещо, за което, обикаляйки страната, хората само за това ме питат. Там безработицата е най-тежкият бич. Хората питат кога ще има инвеститори и нови работни добре платени места. Това за нас са най-важните въпроси, а точно тази зима ще бъде много трудна и голямо изпитание за правителството. Най-голямото им изпитание предстои.
Водещ: Съгласен ли сте, че всъщност антикризисната програма на правителството се провали?
Мартин Димитров: Между другото, не може да се провали нещо, което го е нямало, това е много интересен въпрос. Всъщност сериозна, пълноценна антикризисна програма нямаше, ако трябва да бъдем откровени. Имаше откъслечни действия на този и на онзи министър и предложения на министър-председателя. Но сериозна антикризисна програма нямаше. Ние затова предложихме нещо, гледам, че и синдикатите възприеха, всяка парламентарна група да излъчи свой представител, да се съберем да изготвим заедно една такава антикризисна програма, защото предложихме април такава програма на правителството, после искахме обсъждане по-конкретно за приемането на такава програма, но цялостна програма кабинетът не представи и не изпълни.
Водещ: Аз ви питам неслучайно, просто защото имаше една среща при президента, там се събраха доста известни имена икономисти, сигурно вие ги познавате по-добре от нас, и те отидоха при него с конкретни предложения за това, какво трябва да се направи. Смятате ли, че нещо полезно би могло да излезе от там?
Мартин Димитров: Не. Убеден съм, че тази среща имаше по-скоро политически характер, тъй като президентът, откакто вече не е на власт тройната коалиция, опитва да покаже опозиционност, и то включително през критики на икономическата политика. Интересното е, че докато беше тройната коалиция, той такива срещи не правеше. Т.е. всичко е било наред, така си го е представял той, а то всъщност не беше. Така че добри идеи могат да дойдат от други места, има много сериозни икономисти в България, въпросът е, че в момента я караме някак си по инерция. Явно има надежда в правителството, че относително доброто развитие в други европейски страни ще ни извади от кризата и това относително добро развитие досега даде само един резултат - има нарастване на българския износ. Това е поради по-добрата ситуация в целия ЕС. Но това няма да ни извади от проблемите, няма да ни реши проблемите. Няма да стане по никакъв начин, ако сами не си помогнем и сами не си решим вътрешните дисбаланси.
Водеща: Начинът да си решим вътрешните дисбаланси е чрез реформи. Аз имам един цитат от г-н Иван Костов, който вчера гостува на Нова телевизия. „От комплексна административна реформа могат да се спестят 500 милиона лева от бюджета". Вие от Синята коалиция обвинявате правителството за забавяне на реформи, така ли?
Мартин Димитров: Да, забавени са реформите. Административната реформа им беше предложена от СДС още април с конкретен пакет от антикризисни мерки, после по-конкретно Синята коалиция направихме допълнителни предложения и това не беше направено. Дори чух изявление на премиера отпреди няколко месеца, в което той каза, че сме се опитали да го подведем да я прави тази реформа, защото то не е било хубаво, пък ние сме искали да се прави. Напротив, важно е да бъде направена тази реформа, защото всяка една административна услуга в момента не е качествена поради една изключително раздута администрация с ниски заплати. Това са немотивирани хора. Трябва да бъде по-малка администрацията, но много компетентни, добре платени хора, които говорят езици. Тогава ще бъдат ефективни. Това трябва да бъде направено, а не се случва и не се прави от сегашното правителство.
Водеща: Кои още реформи се забавят според вас?
Мартин Димитров: Най-важната реформа в момента е въвеждането на този фискален борд, който ние предлагаме. Което може да бъде направено много лесно, много бързо. Няма разумен човек, който да е против тази идея, така че това трябва да се направи. Може и септември месец да бъде свършено и веднага ще почне да дава резултати. Нямаме нищо против тези резултати да бъдат събрани от ГЕРБ, защото в крайна сметка искаме това правителство да успее, защото това е нашата държава и тук са нашите семейства, нашите симпатизанти. Но въпросът е дали ще се направи или няма да се направи. И третото много важно нещо е здравеопазването. Там, между другото, се случват кошмарни неща в последно време. Аз смятам, че ако съберем дори от парламента хората, които се занимават със здравеопазване, на тази маса ги наредим и ги питаме - кажете сега какво се прави, ще ви дадат всеки различен отговор. Никой не знае какво се прави в здравеопазването, всеки нещо си е хванал и си прави. Няма ясна стратегия какво става там. Ние имахме един план за реформи с месеци и отговорници, общо взето, нищо не става там.
Водещ: Аз да ви върна към фискалния борд. Според вас и знаете ли дали това е било тема на разговор по време на срещата между Бойко Борисов и Иван Костов?
Мартин Димитров: Аз смятам, че в тази среща е поставен за пореден път въпросът с неизпълнението на бюджета и възможните проблеми. За здравеопазването отговаря д-р Шарков основно. Когато има съмнения какво е говорено и какво е мислено от наша страна, той е човекът, който е най-запознат и той разговаря съответно и с другите партии по тази тема.
Водещ: А вас защо ви нямаше на тази среща?
Мартин Димитров: По това време бях на обучението, което СДС организира във Велико Търново. Събрахме 80 млади човека от цялата страна. Гледайки проблемите на съвременна България, сме убедени, че трябва да се заложи повече на обучителни процеси. Иначе ние се виждаме, аз ви казах, личните ни отношения с премиера и с правителството са много добри, но принципните ни различия стават все по-големи, защото ГЕРБ започна да завива наляво.
Водещ: Завива наляво?
Мартин Димитров: Завива наляво, да. Големите дефицити са типичен белег на една лява партия. Като искате да видите една партия по целия свят каква е - има ли голям дефицит, ясно, лява е.
Водеща: Казахте в началото на нашия разговор, че 50% от решенията на ГЕРБ са десни, сега казвате, че завива наляво - всъщност вярвате ли, че това правителство ще успее?
Мартин Димитров: Ние продължаваме да се надяваме. Защото има хора, които чакат всяко едно правителство да се проваля, за да дойде някой друг. Искахме много да успее и все още искаме да успее по една основна причина - иначе кризата ще бъде по-дълга, хората ще живеят по-лошо, ако продължи кризата, и това ще настрои цялото общество срещу политическата система. Затова нашата цел е да бъде успешен този кабинет, ние сме готови да бъдем и сме генератор постоянно на добри идеи, които могат да бъдат приложени веднага. Така че не се лъжете, даваме всичко възможно да е успешно това правителство.
Водеща: Но критиката от ваша страна също се засилва чрез медиите?
Мартин Димитров: Критиката е страшно полезна. Ние сме много полезни на това правителство, защото иначе вътре в ГЕРБ няма самокритичност - каквото каже премиерът, всички са съгласни и ръкопляскат. Така изглеждат нещата там, не се лъжете. А тази критичност, която ние внасяме в целия процес, е страшно важна, иначе няма кой да посочи отклонението от правилната посока. БСП и ДПС не могат да бъдат коректив, няма смисъл да ги слуша някой, никой не ги слуша вече. Така че единственият коректив сме ние, които казваме постоянно какви са проблемите и в този смисъл това е много ценна помощ. Много е важно някой да ти каже къде грешиш, а не да ти ръкопляска постоянно, защото тези, които постоянно ръкопляскат, са особено опасни, между другото.
Водещ: Аз само да питам за финал на разговора, ще престане ли войната между вас и „Атака" и въобще имаше ли смисъл от цялото това говорене?
Мартин Димитров: Няма война, човекът поиска да е партизанин, поиска подкрепа от наша страна за това, ние му я дадохме.
Водещ: Вие имахте много сладко изказване, ако мога така да го определя, от парламентарната трибуна за проблемите в здравеопазването и изказването на Волен Сидеров. Продължавате ли да смятате, че Волен Сидеров е проблем на здравеопазването?
Мартин Димитров: Аз пак ви казвам, човекът поиска да стане партизанин, ние го подкрепяме в това му начинание и повече няма да коментирам тази тема. Но вижте, важни за България са хора, които имат конкретни идеи какво да се прави, а хора като Волен Сидеров и неговата партия, които на всичко ръкопляскат и казват „правилно е", са особено вредни. Защото на всеки човек най-ценните приятели са тези, които му казват истината. Поглеждат го в очите, не мигат гузно и казват „такъв е проблемът". Това са ти най-ценните приятели, това са тези, които има смисъл да чуеш. Другите няма смисъл да ги слушаш, тези които винаги ти казват, че си прав. Никой човек не може да е винаги прав, всеки човек греши и колкото по-рано се открие грешката, толкова по-добре.
Водещ: Чудесен край на този разговор. Благодаря ви много за това участие.
Мартин Димитров: И аз ви благодаря за поканата.

Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...