Мартин Димитров: Нека харчим, колкото печелим

09.09.2010

 Интервю за в-к "24 Часа" на председателя на СДС Мартин Димитров.

- Г-н Димитров, защо смятате, че ГЕРБ не може да ни управлява парите, и предлагате фискален борд?
- Колкото по-сериозни проблеми има една страна, толкова по-сериозни мерки трябва да взема. Германия е най-мощната икономика в ЕС, но въведе правилата на фискалния борд. А тази страна има най-много доверие. Направи го, за да си осигури още по-добра перспектива.
България е на дъното
За нас тези мерки биха имали още по-силен ефект. Те не засягат само сегашното управление, а бъдещето и следващите правителства. Трябва национален консенсус за тази проста цел - кабинетът да харчи толкова, колкото събира. Изключения може да се правят само в ситуация на криза и при специална процедура. Хем е просто, хем е справедливо - колкото събираш, толкова харчиш.
- Но какъв политически знак давате с тези поуки към кабинета точно сега?
- Предлагаме го сега, защото 2009 и 2010 г. имахме свръхдефицит. Това доведе до отлив на доверие от България, изгубихме много инвестиции. Това пък показва, че такава регулация ни е необходима. Страната ни в момента е като кораб в бурно море. Никой не знае каква е посоката. С такава регулация обявяваме, че от 2013 г. бюджетът ще бъде балансиран или с излишък. Казваме на целия свят, че у нас ще има стабилност. Ангела Меркел сама си го предложи и сама си го въведе. Това означава ли, че тя е слаб канцлер? Напротив. Означава, че е умен канцлер. Препоръчваме и на нашия министър-председател да бъде умен и да подкрепи това предложение. Самият Бойко Борисов непрекъснато дава примери с Германия. Нека вземе доброто от тях.
- А защо лансирате предложението си първо пред медиите? Това очевидно дразни премиера.
- Търсим широка обществена подкрепа. Аз говорих с повечето сериозни икономисти в България. Те имат предложения и корекции, но всички подкрепят идеята. Затова би ми било интересно с какви мотиви и съображения правителството би отхвърлило тези мерки. Единственото възможно е премиерът да каже: „Искам да си харча, без никой да ми се меси и както ми падне." Друг аргумент няма срещу фискалния борд.
- Преведете го на достъпен език и обяснете как действа.
- Колкото събереш, толкова харчиш. Не реализираш големи дефицити. Тоест не натоварваш следващи правителства и бъдещи поколения с ненужни дългове. Получава се едно финансово стабилно семейство, което спазва дисциплина.
- Няма ли да се продъни този механизъм предвид недотам стабилното положение в момента?
- В момента няма стабилност, защото правителството харчи 5,5 милиарда над това, което се харчеше през 2007 г. А тогава нямаше криза. Затова парите не стигат. Разходите са раздути в ужасно много направления. Точно затова такива правила са ни необходими. И ми се ще те да се приемат с голям консенсус. Защото ще дойде друго правителство.. . това и в ГЕРБ трябва да го знаят. Сигурно сега си мислят, че след тях няма да има други правителства. Но ще има. И е важно тези правила да бъдат възприети и никои да не ги пипа.
- Няма ли да ни станат много бордовете?
- Правилата водят до стабилност и предвидимост. Тогава повече ти вярват и вървиш напред.
- А ако не го въведат?
- Има дебат за въвеждане на подобни мерки в целия ЕС
Ако сега не бъдат възприети у нас, то след време ще стане в целия съюз. Защото никой няма интерес да се повтаря кризата в Гърция, която засегна всички. Като си член на един клуб, трябва да му спазваш правилата. Досега се смяташе, че ние ще го правим от добро възпитание. Но се видя, че не става така.
- Какъв ефект може да се постигне с фискален борд и в какви срокове?
- В Германия много силният ефект е намаляването на лихвите по всички кредити. И нарастването на инвестиционния интерес.
Естония също прилага тези правила и там инвестициите растат в пъти. У нас падат в пъти. Това е разликата между добра и лоша бюджетна политика
- Изкуственото слагане на такива рамки не носи ли риск от срив след време?
- Напротив. Същото важи и за валутния борд. И той е административна мярка. Не бе отменен нито от НДСВ, нито от БСП, след като СДС го въведе. Защото реформата ни бе изключително успешна. Никой не смее да пипа такива решения. Същото ще се случи и с фискален борд.
- Тогава защо анализатори прогнозират драстичен скок на цените при възприемането на еврото заради дългите години в борд?
- Защото нямат представа за какво става дума. Сигурен ефект при възприемане на еврото ще бъде отново спадането на лихвените проценти. А това е кислород за икономиката.
- Защо разкритикувахте мерките на ГЕРБ за повишаване на ДДС в туризма?
- Ние сме против увеличаването на данъци по принцип. Това води само до сива икономика. България трябва да има едни от най-ниските данъци в ЕС, за да бъде конкурентна и привлекателна.
- Но критиките ви и поезията за заспалата икономика ядосаха премиера. Той обяви, че спира да се обяснява с вас, и обвини вашето управление за лошото си наследство.
- Призовавам премиера да бъде по-сериозен
Не може да говори по този начин за най-успешното правителство. С такива изявления показва, че не е принципен.
- А вие защо се заяждате с него?
- Отношенията между СДС и премиера са отлични. Но има принципни въпроси, които няма да се откажем да поставяме. Това не е заяждане. Това е нашата държава и нашите доходи. Това, че Волен Сидеров подскача като мажоретка покрай ГЕРБ, не е причина ние да правим същото. Нито е сериозно, нито отговорно.
Затова напомних на премиера, че и преди него много хора са дали нещо на България. СДС - със стабилизирането на икономиката и валутния борд. Хан Аспарух е основал държавата, хан Крум е въвел първите закони, Борис е покръстил българите. Доколкото знам, никой от тях не е бил член на ГЕРБ.
- След Аспарух и Борнс идва СДС?
- Това са само примери, има и много други. Човек започва да губи реална представа за нещата, когато си въобрази, че летоброенето започва от него.
- Новото кръстосване на шпагите между Синята коалиция и Борисов поставя ли под съмнение подкрепата ви за кабинета? Така или иначе напоследък повече не подкрепяте и критикувате.
- Хубавото при СДС и Синята коалиция е, че правим точно каквото сме казали. Подкрепяме разумните решения. А грешните изобличаваме. Не сме отстъпили и на йота.
Проблемът е, че през този период ГЕРБ тръгна сериозно наляво. През предложения за вдигане на данъци, през раздуване на разходи. Това е целият проблем и той е принципен, а не личен.
- Но се появиха слухове, че даже обмисляте включване в левия вот на недоверие.
- Това е смешно. С БСП не правим нищо заедно.
- „Атака" ви обвинява, че се натискате да станете официален партньор в управлението. Но понеже не ви се получава, отмъщавате с критики. Така ли е?
- След изборите предложихме коалиция на ГЕРБ. Сега не предлагаме нищо подобно. Няма такова наше искане - нито официално, нито неофициално. И през ум не ни минава.
- Значи няма опасност от партизанска война с Волен Сидеров начело?
- Според мен той ще бъде по-полезен като партизанин. Нека реализира мечтите си.


Интервю на Калина Влайкова


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...