В медиите
Мартин Димитров: 2011 е критичната година за България
Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за предаването на БНТ "Денят започва".
Водещ: Лидерът на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров е гост в студиото. Добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Днес трябва да обявите идеята си за въвеждане на фискален борд. Що е то фискален борд, има ли почва у нас, защо е необходимо, какво представлява?
Мартин Димитров: Около кризата инвестициите в България намаляха повече от 10 пъти. Даже ако кажем 20 пъти, пак ще бъде вярно. При това положение въпросът е как да бъде върнато доверието в инвеститорите и в нашите европейски партньори в България, защото доверие го няма в момента, поради постоянно нарастващия дефицит. Нещо, с което правителството не може до момента да се справи. Какво направи Германия? Германия въведе нещо подобно, което ние наричаме фискален борд. Т.е. даде срок, в който да се справи с дефицита и ясни правила след това за не допускане на подобен дефицит отново. Това е светлият пример, който ние, ако имаме малко повече политическа зрелост, трябва да последваме.
Водещ: Тука какво значи - да не се пипат данъците, фискалният борд това ли означава?
Мартин Димитров: Не, да не се пипат данъците е нещо друго, то всичко е вярно и трябва да се спазва. Фискалният борд означава фискална дисциплина - да не се харчи повече от това, което се събира в бюджета. Иначе какво наблюдаваме? Всяка една седмица се раждат нови идеи. Идват определени хора при премиера и казват - дайте сега да направим една хубава Алея на славата, защото звучи приятно и красиво звучи. И хората започват да правят Алея на славата и това струва милиони левове, после започват да правят нещо друго. После някой друг казва - я да си ги купим тези хеликоптери, защото няма как, има подписан договор. И така, стигаме до големи бюджетни дефицити, стигаме до ситуация Европейската комисия да ни глобява и в крайна сметка резултатът е, че не ни вярват.
Водещ: Т.е. фискалният борд е да повиши доверието, за да дойдат повече инвеститори?
Мартин Димитров: Точно така - да дойдат повече инвеститори. Другият по-голям, по-важен ефект, който донесе в Германия фискалният борд, е падането на лихвените проценти. Защо? Като имаш стабилна държавата, имаш контролиран дефицит, защото ние нямаме контролиран дефицит, това е проблемът, лихвените проценти веднага и по бизнес кредитите, и по потребителски кредити, и по ипотечни кредити веднага падат. Това прави средата по-добра за всички веднага. И за това е важно. Между другото четох интервю на анализатори, които обясняваха, че дефицитът в България не бил проблем, защото те гледали целия ЕС и видели, че там има по-големи дефицити. Само че проблемът тенденцията. Тенденцията при нас е да растат тези дефицити, а в целия ЕС те намаляват. Тази обезпокоителна тенденция трябва да ни стресне. Особено трябва да стресне правителството. Приемането на едни такива правила ще бъде полезно, както беше полезен валутния борд, доведе до една стабилност в България. След Жан Виденов вече има наистина стабилност на паричната политика при валутния борд, няма подобни кризи и подобни рискове. Сега въвеждането на един такъв фискален борд ще има подобен ефект.
Водещ: То през парламента ли трябва да мине, в законова рамка някаква ли трябва да се облече или?
Мартин Димитров: Днес в 12.30 часа имаме пресконференция, на която ще разкрием детайлите. Сега няма да го направя, защото искам с ръководството на СДС да се спрем на един вариант, защото има няколко варианта. Да, има възможност да бъде записано в Конституцията и заедно с това в Закона за устройството на държавния бюджет. Едното е малко по-трудно, изисква по-голям консенсус, а другото може да бъде направено с обикновено мнозинство. Но и двата вариант заслужават внимание.
Водещ: Добре, не е ли достатъчно намерението, декларациите, обещанието на правителството, че няма да пипат данъци, че ще създават благоприятни условия за привличане на инвестиции?
Мартин Димитров: Категорично, както се вижда, не е достатъчно.
Водещ: Не им вярвате?
Мартин Димитров: Коя, според вас, е най-мощната икономика в ЕС? Германия. След като най-мощната икономика, която има най-много доверие, на която най-много й вярват хората, прави подобни мерки, именно за да закрепи това доверие и да каже, че излиза от кризата - този пример трябва да бъде последван. Хората, които няма да искат тази мярка, са хората, които искат дестабилизиране на България и които искат да си харчат безконтролно, защото и такива има в България. В момента България харчи 6 млрд. лв. повече през бюджета преди кризата и това сме го изяснявали с вас в предишни разговори. И през 2011 г. ще харчи вероятно още повече и това не води до нищо добро, за съжаление, в Българя. И на тези, които искат да си харчат, това няма да им хареса, но за нормалните граждани, за всички нас това е нещо много добро и трябва да бъде направено.
Водещ: Добре, не е ли парадоксално, казвате, че трябват да се привличат чужди инвестиции, а в същото време идват един шейхове, дали са шейхове, дали не са, но искат да строят писта за Формула 1, обещават верига супермаркети да влязат, цял град около тази писта да построят, да потекат милиарди, а вие сте против. Защо?
Мартин Димитров: Вижте, това беше една комична история.
Водещ: Защо?
Мартин Димитров: Защото енергията на правителството не бива да отива в такава посока, особено в условията на криза. Не ми звучеше сериозно цялата работа с всичките обяснения, които бяха - ама те били шефове, пък не били шефове, пък това щяло да бъде писта на Формула 1, че нямало да струва пари на бюджета, че малко пари щяло да струва - някак си не ми звучи като важния приоритет на държавата. По-скоро трябва да бъде концентрирана енергията в изграждането на магистралите на България. Там, където ефектът е сигурен и положителен. Удължаване живота на АЕЦ „Козлодуй" на 5 и 6 блок, не да чакаме последния момент. Видяхте какво направи Германия. Това е позиция на Меркел и правителството и сега ще бъде гласувано в германския парламент. Искам същото за АЕЦ „Козлодуй" за 5 и 6 блок. Е това е сериозна позиция. Докато ние с такива неща - писта за Формула 1, което не ми звучи много реално. Не че съм против по принцип, но не ми звучи реално. Звучи ми като хвърлени усилия да се гони Михаля, както е казал народа, без да има накрая сигурен ефект. Знам, че това е идея на Румен Петков от доста време и не мога да разбера защо Бойко Борисов стои зад нея в момента и я реализират заедно, едва ли не.
Водещ: Е, то инвеститорът не е Румен Петков. Друг е инвеститорът.
Мартин Димитров: Цялата ситуацията става доста, доста комична.
Водещ: Притесненията, които имахте преди лятото в края на пролетния политически сезон по отношение на икономиката, на това, което ще се случи с България на есен - сега, септември месец как ви изглежда ситуацията, по-оптимистично ли сте настроен и въобще от СДС как гледате на това, което предстои?
Мартин Димитров: Оптимисти в момента могат да бъдат само хора, които не разбират нищо от икономика, те могат да бъдат, и хора, които по принцип са оптимисти, независимо от ситуацията. Ситуацията става все по-сложна. Това е истината в момента.
Водещ: Най-лошото от кризата е зад гърба ни, казва министър Трайков днес в едно интервю.
Мартин Димитров: Министърът на икономиката е длъжен да бъде оптимист, макар че почва за подобен оптимизъм няма. Ще ви кажа какво ще стане в следващите 6 месеца. Ще има някакъв минимален икономически растеж, ще има хора от правителството, които ще обявят това за грандиозен успех, че всички проблеми са решени и т.н. - ще има такива хора. Но истината е следната. До момента има само 4 страни в целия ЕС - България, Латвия, Гърция и Румъния - които са в икономически спад. Всички други растат. Т.е. имаме малка група от страни, които вървят надолу, а всички други в ЕС вървят нагоре. При това положение как да оценим картината? Всеки човек, който има нормално мислене и връзка с реалността, би казал - това не е добре. Това е правилната оценка, всичко друго не е честно просто да се говори. Не е добро положението. И друго нещо. Премиерът, вие бяхте на почивка тогава, обяви, че до 2-3 години ще стигнем европейските доходи. Само че, за да стане това, България трябва да расте с пъти по-бързо примерно от Германия. А какво се получава? Германия расте с над 2%, България спада с 2%. Т.е. дупката между нас расте в момента. Ние изоставаме, вместо да ги настигнем. При това положение ние, за да ги настигнем, трябва да имаме растеж 6-7-8%, за да се получава тази конвергенция, т.е. сближаване. В момента не се сближаваме. В момента изоставаме, продължаваме да изоставаме. При това положение, вие ми кажете, тия, които са оптимисти, ами те не разбират какво става в момента. Има хора, които нямат връзка с реалността, и викат - много хубаво. Ама не е много хубаво. И за това е този фискален борд, който предлагаме. Той ще бъде конкретната стъпка България да започне да расте по-бързо, да започнат да ни вярват, да започнат да инвестират в България, което е за доброто на всички.
Водещ: Тази картина, която чертаете, тя резултат от действията на правителството ли е или по-скоро са обективни дадености? Все пак целият свят не е излязъл окончателно от кризата. Или пък това е в резултат от наследството на тройната коалиция, въпреки че мина една година?
Мартин Димитров: Наследството от тройната коалиция е лошо без всякакво съмнение. Тройната коалиция забърка по-голямата част от кашата. Това, което обаче е отговорност на сегашното правителство на ГЕРБ, е, че реформите стават много бавно и много мъчително, много трудно. Ето, пример ви давам с тази здравна реформа, тя преди да свърши имах чувството, че ще изкара всички хора на улицата - и пациенти, и лекари - много мъчително, много трудно.
Водещ: Какво да се направи там, това е важна болезнена тема за вас от СДС?
Мартин Димитров: Много протяжно се правят нещата, няма ясен план на действие. Имам чувството, че се работи на парче. Единият ден казват - ей това ще правим. На другия ден - други неща, които понякога противоречат и нямат нищо общо с досегашните действия. Няма ясен план. Няма ясна стратегия, която да е гласувана в парламента - какво правим с кризата и какво правим с реформите. При това положение някои министри, които са повече ентусиасти, правят някои неща. Но нямайки цялостна концепция какво се случва, реформата не стига до край, стига до средата, както е в здравеопазването. Това създава само недоволство. Настройва хората срещу реформите по принцип и нищо добро не идва от цялата работа.
Водещ: Работи се на парче, казвате?
Мартин Димитров: Да, на парче се работи.
Водещ: А в същото време оценката, която сам премиерът си дава е коренно различна. Кой би управлявал по-добре от нас, казва той, никой не може по-добре от нас, ще ме запомнят с метрото, с магистралите, със спортната зала - това са приоритетите, които той подчертава. В същото време Симеон Дянков отчита ръст в приходите, продължаващи през август. България е единствената страна с благоприятна перспектива в целия ЕС.
Мартин Димитров: Че има някои положителни елементи, има. Ние сме обективни. НАП има положително развитие в последно време, започна да събира повече данни, наистина. Обаче, пак ви казвам, тези хора, които си затварят очите за истинското състояние на нещата, само грешат. Показах ви картината в целия ЕС. 4 страни продължават да падат, техният брутен продукт да пада, което означава доходите да падат - България, Гърция, Румъния и Латвия. При това положение място за оптимизъм и за високи оценки - няма. Това е страхотно самозаблуждение, да си за творим очите и да кажем - всичко е прекрасно. И хората, които говорят такива неща, не правят услуга на правителството по никакъв начин.
Водещ: Добре ли е в момента да се води дебат за бюджет 2011 г. или той измества акцента от изпълнението на актуализирания бюджет за 2010 г.? Защото има и такива тези, че за да не се говори дали ще има втора актуализация, започваме да се занимаваме с 2011 г.
Мартин Димитров: Напротив. От сега, от рано трябва да се говори и работи за бюджет 2011 г., който ще бъде един много труден бюджет. Това е най-голямото изпитание за сегашното правителство. То предстои, защото свободният ресурс във фискалния резерв ще бъде много по-малък. Ще бъде милиард, милиард и нещо. Дефицитът трудно ще бъде свит, макар че има такива намерения в кабинета. Проблемите в здравеопазването ще бъдат още по-сериозни. В пенсионната система също ще бъдат още по-сериозни проблемите. А в общините ще има нови проблеми. При това положение 2011 г. е критичната година за България, критична за сегашното управление. Ние искаме то да се справи, нямайте съмнение в това нещо. Но това няма да стане без категорична воля за реформи.
Водещ: А това, което излиза като анонс и намерение, 10% данък върху офшорни фирми, вдигане на акциза на бензина, така че да стигне минималната ставка в ЕС, става въпрос за 2011 г., единна ставка от 14% за туризма, за ДДС - това как го тълкувате и как ще се отрази?
Мартин Димитров: За бензина има таблица с ЕС, поели сме ангажимент и там си пише година, пише си ниво. Аз мисля, че 2011 г. няма нужда да се вдига акцизът на бензина, но трябва да го проверя. Но според тази таблица оставаше малко, за да се достигнат европейските нива. Извън това нищо друго не трябва да се прави, защото Станишев предсрочно вдигаше акциза спрямо тази таблица, което натовари бюджетите на всички хора с допълнителни и огромни разходи, което беше лоша практика и не трябва да се повтаря.
Водещ: Това ще помогне на бюджета на държавата.
Мартин Димитров: Помните ли какво каза премиерът преди 1-2 месеца. Те го питаха - успешен ли е този кабинет. И той отговаря - успешен е, защото не вдигаме данъци. Ами тогава да си го спази този принцип и да не увеличава данъците. Защото всеки един от тези нови данъци в кризата, се опитва да събере от хората повече пари, а те ги нямат. Тогава какво се получава? Като не могат да ги платят хората, започват да бягат в сивата икономика. За това в момента трябва да им дадем стабилност. В смисъл, не се увеличават данъци, а усилията на премиера и кабинета да отидат в борба с контрабандата. Аз не съм пушач, но като се разхождам из София навсякъде съмнителни лица ми предлагат цигари. Не знам при вас дали се случва, но вероятно и при вас се случва. От всякъде имаме сигнали, от цялата страна, че това се случва в момента в България. Навсякъде предлагат цигари.
Водещ: Тук нас гост ще бъде Ваньо Танов. Каква е вашата оценка дейността на митниците, за неговата дейност?
Мартин Димитров: Специално Ваньо Танов направи едно много важно положително нещо. Той сложи на „Лукойл", включително, един измервателен уред какво количество влиза в тази централа и какво излиза. Направи го и с алкохолните заводи. Това е негов принос, който всеки, който е разумен в тази страна, ще го оцени. Обаче с цигарите трябва да се вземат спешни мерки. Това означава и Ваньо Танов, и вътрешно министерство, и митниците да направят също възможно, защото контрабандата с цигари нарасна значително. Така че вместо да мислят за нови данъци, да се направи така, че тази контрабанда да бъде спряна, защото от там изтичат стотици милиони левове. И докато не бъде запушена тази дупка, няма да се съберат парите в бюджета. И не само там има нова сива икономика, така че трябва да бъдат взети наистина решителни мерки.
Водещ: Къде другаде има сива икономика?
Мартин Димитров: Има и на други места. С алкохола, например, не е решен проблемът до края, макар че беше направена една решителна стъпка.
Водещ: Има ли смисъл да ви питам, ако се внесе вот на недоверие към правителството, как ще действа СДС, Синята коалиция, имате ли някакви дилеми?
Мартин Димитров: С БСП и ДПС няма да сядаме на една маса, защото не е възпитано, не е прилично. Тези хора създадоха всичките тези проблеми с корупция в България. Миналото правителството създаде много лош пример, така че ние с тях няма да искаме нищо заедно. Но, за нас, за нашето отношение към правителството ключовият момент е бюджет 2011. В зависимост от неговото качество, от мерките и реформите, които предлага ще зависи и нашата позиция. Тя е напълно обективна. Като видим хубави неща, ние сме честни хора, заставаме зад тях, независимо какво ни струва това. Като видим неща, обаче които са лоши за хората в България, без да се притесняваме казваме категорично, че това не трябва да се прави. Не очаквайте нищо по-различно от нас.
Водещ: Т.е. ако не ви удовлетвори позицията на правителството по бюджет 2011, възможно е и при друг начин да се гласува?
Мартин Димитров: Категорично.
Водещ: При вот на недоверие, Синята коалиция би гласувала против кабинета, така ли?
Мартин Димитров: Момент. Вотът на недоверие го оставяме на страна. Това е една глупава инициатива на БСП и ДПС. Оставяме го на страна. Говорим сега за бюджет 2011. Там, за да се иска нашата подкрепа, трябва да има много сериозен план за реформа. Ако ни предложат тази макро рамка, която в момента има, ние не можем да я подкрепим, защото не е честно, не е сериозно. Това ще влоши, вместо да подобри живота на хората. Така че, който иска нашата подкрепа, трябва да върви и да прави реформи, и да подобрява живота на хората. Иначе няма да я получи. Това сме казали от самото начало. Такава безрезервна подкрепа ...
Водещ: Някои дават такава подкрепа.
Мартин Димитров: Тези, които дават, си е техен проблем. Ние такова нещо не сме обещавали по никакъв повод.
Водещ: Добре, много ви благодаря за този разговор. Фискален борд предлага СДС, за да се подобри инвестиционният климат, да се създаде предсказуемост.
Мартин Димитров: Днес в 12.30 часа заповядайте за повече детайли по тази идея.
Водещ: Да, да се види дали тя трябва да влезе в Конституцията, дали да бъде законово облечена или и двете. Трябва да има консенсус в държавата около нея, както имаше около МВФ, нали така?
Мартин Димитров: Да и видяхте този консенсус до какви хубави неща доведе. Най-добрата реформа в България е валутният борд.
Водещ: Добре, много ви благодаря за този разговор.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...