Мартин Димитров поиска дясно обединение за президентските избори, но без ГЕРБ

20.08.2010

Мартин Димитров, председател на СДС

Водещ: Наш гост е Мартин Димитров, председател на СДС. Добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Колко сте висок на ръст?
Мартин Димитров: Добре сложен, добър ръст, добра форма, бих казал. Вероятно заради...
Водещ: Заради репликата на Божидар Димитров, че сте лилипут, заради това си позволявам да започна разговора по този начин. Само едно уточнение, вие поискахте публично оставката на Божидар Димитров, заради онази „шибана история", брулена, както разбираме като синоним, след което той каза, че вие трябва да се оттеглите от ръководството на СДС, защото „сте загробили тази организация и сте политически лилипут", това беше припомнянето.
Мартин Димитров: Гледах новините, включително на вашата телевизия, чакам да видя оставката му. То вече е въпрос на време, на минути, на дни, това да се случи.
Водещ: Някой ви е казал, че ще я подаде?
Мартин Димитров: Не, то няма нужда да го казва никой. Този човек показва лошо възпитание всеки ден, това е човекът гаф в българската политика. Той всеки следобед ходи да обяснява какво е казал сутринта, и че думите не означават това, което означават според хората. Така че е въпрос на време да се оттегли от политиката, аз няма да се занимавам с него. Той се опитва да отклони темата от основния дебат, той просто трябва да си подаде оставката. А с подобни подмятания, които е направил, това показва лошо възпитание, а и друга слабост - когато нямаш аргументи, тогава почваш да обиждаш своите опоненти. Той няма аргументи, явно, и затова се опитва на едно много ниско ниво, с едно много лошо възпитание да правим обиди. Но той трябва да си подаде оставката. Помните ли какво каза премиера на 6 януари 2010 година?
Водещ: Сега по дати не си водя бележник.
Мартин Димитров: А трябва, защото той каза следното нещо - при следващият голям гаф на Божидар Димитров, ще му взема оставката. И сега идва въпросът - това голям гаф ли е или малък гаф е, който направи с този нецензурен израз, който вие повторихте тази сутрин? Който той казва...
Водещ: Не, това означава брулен, аз заради това го повторих.
Мартин Димитров: Ясно. Но той каза така - не съм го казал за целият народ, а само за част от народа, това каза последно Божидар Димитров.
Водещ: Той обясни, че става дума за археолозите.
Мартин Димитров: Та въпросът е, ако това е голям гаф, е задължителен втори жълт картон и задължителен червен картон след това.
Водещ: Докъде ще се развие тази история, след като и вие публично искате оставката, няма подобно намерение, декларирано, да се случи. Докога ще настоявате, постоянно ли?
Мартин Димитров: Представяте ли си във Франция, Германия, Испания да има някъде такъв министър, който да се обърне собствения си народ... Между другото, думата „министър" означава служител, означава служи на народа, това е значението на думата, такова е значението на корена. Представяте ли си министър на Саркози да излезе и да каже токова нещо към част от българските граждани? Представяте ли си министър на Меркел да излезе и да го направи? Допускате ли го въобще това нещо? Естествено, че не го допускате.
Водещ: Цялото това напрежение...
Мартин Димитров: Това, ако беше станало там щеше да си тръгне с шут същия ден, ако беше станало там. А тук стои с години вече, продължава да стои, ставаме за смях всички, защото това е български министър и ни се смее целият свят всеки ден като му слуша безумията.
Водещ: В същият момент, въпреки че имате подобно отношение към министърът, четох че...
Мартин Димитров: А вашето отношение на медиите не е ли същото? Не е ли същото на медиите?
Водещ: Медиите достатъчно се занимават с тази история и дават възможност хората да си формират отношение чрез всички гледни точки какъвто е...
Мартин Димитров: Това е проблем и за българския медии. Защото пак ви казах, той ни представлява всички нас. Това е човекът гаф...
Водещ: Медиите достатъчно дъвчат този казус.
Мартин Димитров: Това е човекът гаф с всички гафове, които прави. Поставя България в едно много смешно положение в целия ЕС.
Водещ: Вярно ли е, че имате желание да се направят вътрешни избори, между партиите в ЕНП - ГЕРБ, СДС и ДСБ, и да имате общ кандидат за президент? И възможно ли е това въобще да го искате при това оформило се напрежение между СДС и ГЕРБ? Щото тук други теми...
Мартин Димитров: Напрежение няма, има принципни въпроси, които ние постоянно отправяме. Напрежение на лично ниво - няма, нашите лични отношения са много добри. Такъв проблем никога не е имало.
Водещ: Тоест, е възможно да искате общ кандидат?
Мартин Димитров: Не, не, не съм казал такова нещо. Не съм казвал, тази тема не е обсъждана, такива предложения не са правени.
Водещ: Иван Сотиров го е казал, той е СДС?
Мартин Димитров: Ние сме демократична партия, при нас всеки може да прави предложения, но ръководството на партията не е обсъждало тази тема и не е взимало такова решение. Така че предстои да...
Водещ: Това е импровизация, лична?
Мартин Димитров: Импровизация е, да.
Водещ: На господин Сотиров?
Мартин Димитров: При нас в това няма нищо лошо, тъй като в една демократична партия всеки може да разказва идеите си.
Водещ: /.../ да оферирате чрез Иван Сотиров , затова ви попитах?
Мартин Димитров: Ако оферираме няма да бъде чрез господин Сотиров, а ще бъде чрез ръководството на партията се правят такива предложения, има си все пак правила в политиката. Иначе...
Водещ: Отделен кандидат за президент ли ще имате? За да приключим с това.
Мартин Димитров: Предстои да се решава този въпрос, но моето лично мнение, което ще бъде разискване от националния съвет на партията, който взима тези решения, е да има едно дясноцентристко обединение без ГЕРБ. Защото ГЕРБ ясно казаха, че имат собствен кандидат и оттук нататък мястото за разговори се стесни, то не съществува и да видим кой ще спечели след това.
Водещ: Тоест, Синята коалиция ще има отделен кандидат за президент, отделен от този на ГЕРБ?
Мартин Димитров: Дори по-широко, това е моето желание, дори по-широко обединение трябва да се потърси от Синята коалиция. Иначе, понеже питате за ГЕРБ, пак ви казвам, нашите лични отношения са много добри, но ние имаме много сериозни принципни въпроси и ви давам пример. Преди няколко дни премиерът каза нещо много важно, което убягна от общественото внимание. Той каза така - след три години България, българите ще имат средноевропейски доходи, средноевропейски стандарт на живот.
Водещ: Хубава цел.
Мартин Димитров: Така, целта е прекрасна. Всичко, което се случва обаче, в България показва, че тази цел няма да бъде постигната. Защо? Къде в момента е България? Да видим къде в момента е България. България в малката група заедно с Латвия, Гърция и Румъния, които продължават да потъват в кризата, те падат надолу. В същото време, повече европейски държави, още преди шест месеца, излязоха от кризата и те вече растат. Тоест, в момента какво се получава?
Водещ: Нали тук имаше изказване, че сме излезли от кризата?
Мартин Димитров: Не, не, изслушайте ме, господин Николаев. Точно на този въпрос ще ви отговоря - какво означава излизане от кризата. Но какво става в момента? Разликата между нас и средния европейски стандарт в момента се увеличава. Тоест, ние падаме надолу, те вървят нагоре.
Водещ: Как го сметнахте?
Мартин Димитров: Не ме чухте явно. България, брутният вътрешен продукт продължава да пада, докато в повече от 20 европейски страни той расте в момента.
Водещ: Това са данни, статистически?
Мартин Димитров: Това са официални данни на европейската статистика.
Водещ: На Евростат ли?
Мартин Димитров: Да. Тоест, разликата или дистанцията между нас и средния европейски доход в момента се увеличава. И дори в следващото тримесечие или до края на годината да имаме някакъв минимален растеж, той не може да позволи тази дистанция да бъде намалена. Идва въпросът - какво е излизане от кризата? Как тази дистанция може да бъде намалена? И как тази, иначе хубава цел, може да бъде постигната? Когато България расте с пъти по-бързо от това, което е средното в ЕС.
Водещ: Това обаче, възможно ли е?
Мартин Димитров: Да, възможно е.
Водещ: Защо тогава не се случва?
Мартин Димитров: Ако средния процент е ръст е процент, процент и половина, два, както и Германия - 2.2%, ние трябва да растем с 6% и то устойчиво. Не един месец, не едно тримесечие, не две тримесечия...
Водещ: Това е от гледна точка на математиката, но от гледна точка на реалността възможно ли е? И какъв би бил въпросът да не го прави правителството?
Мартин Димитров: От гледна точка на реалността, превеждам това, което казва премиерът Борисов. За да се изпълни то, и то няма да стане за три години, то ще стане за повече, България трябва да расте три пъти по-бързо от средния европейски растеж, което го няма. В момента дистанцията се увеличава. Какво трябва да се направи, от какво зависи? Това е следващият въпрос. Първо, тези реформи, за които ние толкова много настояваме. Ето, сега началото на септември чакаме да видим новия икономически план на правителството заедно с новия бюджет за 2011 година.
Водещ: Така. И какво?
Мартин Димитров: Сега чакаме да видим истинската административна реформа, която да бъде направена по начин, по който трябва да бъде направена - със съкращаване на неефективните структури и увеличаване на заплатите на останалите. Чакаме да видим истинската пенсионна реформа, която също не е направена. Това са факторите, които ще доведат до повече инвестиции в България и ще бъдат предпоставка за този висок растеж...
Водещ: /.../ докато чакате, няма да се дочака това.
Мартин Димитров: Надяваме се. Ние сме с ясната позиция, че искаме, понеже това е нашата страна, тук са нашите деца, хората за които работим, нашите избиратели, правим всичко възможно да се случат най-добрите неща.
Водещ: Понеже вашата опозиционност се оформя изключително видимо, има и коментари от страна на „Атака", да речем, че вие давате рамо на БСП с вашите критики по този начин? Как приемате приравняването между „Позитано-20" и „Раковски-134"? констатация на Волен Сидеров.
Мартин Димитров: Това е толкова смешно и толкова несериозно, че няма да го коментирам. Но ще ви кажа следното нещо...
Водещ: Защо да е смешно, той казва - ето, те говорят същото, което говори БСП?
Мартин Димитров: Позволете ми един въпрос, ако правителството има проблеми, правили ли им услуга като мълчим и казваме - не, не, всичко е наред, давайте така.
Водещ: Т.е. вие правите услуга, като не си мълчите?
Мартин Димитров: Правим услуга не само на кабинета, а и на всички български граждани. Най-ценни са тези хора в политиката, които казват истината, които са на различно мнение.
Водещ: Ако избирателят искаше вашите услуги, щеше да ви отреди място като управляващи.
Мартин Димитров: Това е несериозно.
Водещ: Но това е теза, все пак.
Мартин Димитров: Ама несериозна теза, то има много тези, ама са несериозни. Нали, тезата е, ама не става. Прекомерното самочувствие и в живота, и в политиката е нещо, което води до големи бели.
Водещ: Кой има прекомерно самочувствие?
Мартин Димитров: На хора, които казват подобни тези, ако има такива хора. Спомнете си НДСВ с какво самочувствие беше. Но за това СДС е традиционна партия, защото за тези 20 години, в които ние сме стабилно в българската политика, се появиха толкова много субекти и изчезнаха, че не мога да ги изброя в момента, ако ме помолите за това. Така че, въпросът е следният? Има ли проблеми със забавени реформи? Има и е абсолютно безотговорно, ако се мълчи по тези въпроси.
Водещ: Тука казахте за оставката на Божидар Димитров, ако наистина това е не значително, ако е гаф, ако най-сериозното е това, за което сега говорите, други оставки искате ли всъщност, или не смеете?
Мартин Димитров: Оставката на Божидар Димитров е нещо знаково, защото то е символ ...
Водещ: Това не е същността на реформите или на политиката на управлението ресорът на Божидар Димитров.
Мартин Димитров: Да, обаче вижте, основната цел на СДС беше да влезем в ЕС и НАТО, не само като присъствие там, но и като манталитет. И когато има един министър, който ни поставя в иронично, смешно, карикатурно положение спрямо всички наши партньори в ЕС. Те ни се смеят открито.
Водещ: Въпросът ми беше дали искате други кадрови смени в правителството, след като твърдите, че няма как да се изпълнят обещанията ...
Мартин Димитров: Ние искаме политики. Как ще се случат тези политика вече това е ангажимент на премиера и кабинета - с какви хора. Но искаме тези политики и реформи да бъдат направени в България. Защото иначе ако не бъдат направени - какво ще се получи? Добре, трето и четвъртото тримесечие вероятно ще има някакъв минимален растеж, ще дойдат хора във вашето студио, които ще го обявят като грандиозен успех.
Водещ: И какво ще се получи?
Мартин Димитров: Но това няма да доведе до подобряване стандарта на живот на българските граждани. И това казват и учени от БАН, които са направили един добър анализ. Те казва така - да, вероятно трето и четвърто тримесечие ще има някакъв минимален растеж на икономиката, само че, обаче това няма да се отрази истински върху заплатите, върху стандарта на живот, върху безработицата в България. До момента, в който не успеем да постигнем този висок растеж с пъти над европейския, нищо не сме направили. И ще ви го кажа още по-силно.
Водещ: Постижимо ли е това? Защото от страни така злорадо да се коментира, че нещо няма да стане, наистина е по-лесно.
Мартин Димитров: Не от страни. Написахме първата антикризисна програма, дадохме я на правителството, дадохме я на обществото. Не от страни. Ние сме готови да поемем категоричен ангажимент за правенето на реформи в България по всякакъв начин.
Водещ: По какъв начин ще ги правите, като не сте в управлението?
Мартин Димитров: Да, но сме в парламента. България е парламентарна република. Най-важният двигател на реформите в една парламентарна република е парламентът. Така че сме готови по всякакъв начин, законодателни действия, всякакви инициативи да работим за тези реформи.
Водещ: А интригантствате ли?
Мартин Димитров: Аз смятам, че ние сме най-сериозните хора.
Водещ: Аз ще ви кажа, че отново имам обяснение.
Мартин Димитров: Аз знам, че е август месец и търсите някаква такава сензация, но смятам, че ние сме най-сериозните хора в българската политика.
Водещ: Видях вашата теза и реакция на факта, че отношенията президент-премиер се подобриха. Това беше отбелязано и се видя в едно интервю за 24 часа на държавния глава, и думи пък на Бойко Борисов по отношение на Георги Първанов. Бяхме свидетели на изключително огромно напрежение, да не казвам, война между „Дондуков" №1 и „Дондуков" №2 в предишни месеци, като се сетя с онази стенограма на Симеон Дянков какво чудо беше, сега изглежда, че първите мъже и по рейтинг спазват добрия тон. Но вие, за това ви питам дали интригантствате, но вие сте видели в това някаква сделка. Защо се дразните толкова, че отношенията президент-премиер са подобрени?
Мартин Димитров: Нас друго ни притеснява и ще ви обясня какво е това. Ще започне от малко по-далече. Беше поискан импийчмънт, отстраняване на президента Първанов, което за първи път се случва в новата 20-годишна история на България. Имаше сериозни аргументи за това искане за отстраняване. Близо 60% от народните представители гласуваха за това отстраняване. Това е политическата оценка на парламента за работата на Първанов. При това положение тази промяна в позицията на ГЕРБ на нас ни изглежда непоследователна. Да, когато дадеш веднъж такава оценка, не може на следващия ден да кажеш - да де, ама ние вече имаме ново разбиране за нещата.
Водещ: Да де, ама ако общественият интерес е да няма война между институциите?
Мартин Димитров: Не, не е общественият интерес. Тука е всичко друго, но не е общественият интерес. И ако следите внимателно позициите на президента Първанов, той не иска от правителството по-добра борба с престъпността, не поставя такива въпрос.
Водещ: Е, то нали това им е най-силната част - борбата с организираната престъпност.
Мартин Димитров: Основният въпрос, който Георги Първанов поставя пред кабинета, вече с лека нотка на истерия, бих казал, е - какво става с енергийните проекти. Той повтаря това постоянно по всякакъв повод, без повод, прави кръгли маси. Явно това е основното искане на Първанов към правителството. И ако има някакво затопляне на отношения, това, което нас ни притеснява, е, че примерно проектът „Белене", както много пъти съм казал, е един икономически неефективен проект. И преди в студиото ме питахте за спирането на тока на морето. Спирането на тока на морето не е заради липса на мощности, а заради лоша инфраструктура. И в проекта „Белене" ще се налеят огромни пари за нови мощности, за които не е ясно дали има нужда. Даже по-скоро е ясно, че няма нужда. Знаете ли, каква е вината, че има сгрешена стратегия, че вместо да си оправим инфраструктурата, вместо там да отидат инвестициите, са дадени 2 млрд. за „Белене" до момента. Тройната коалиция, знаете ли какво е направила, тези 2 млрд., които е дала до момента за „Белене", ако бяха отишли за инфраструктура, сега нямаше да има спрян ток на морето, нямаше да ги има тези проблеми. За това трябва да има стратегия и трябва да има мисъл в това, което се прави, защото като не ти трябва нова мощност - не правиш нова мощност, но си оправяш разпределителната и преносната мрежа.
Водещ: Къде ще ходите на море, между другото?
Мартин Димитров: Вече бях пет дена, не ми спряха тока, върнах се и съм в София.
Водещ: Благодаря ви. Мартин Димитров беше наш събеседник.

Видео


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...