Д. Гяуров: Когато искаш да защитиш една мярка за неотклонение с едни сериозни обвинения, би трябвало да изложиш тези аргументи пред съда

06.08.2010

  Интервю за БТВ на Димо Гяуров депутат от СДС и председател на комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика.

Водещ: Димо Гяуров е при нас. Добро утро.
Димо Гяуров: Добро утро.
Водещ: Бивш ръководител на Националната разузнавателна служба, сега депутат от "Синята коалиция" и шеф на комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика, която заради прословутия хонорар от близо два милиона лева изпрати Ахмед Доган към Върховния административен съд. Не случайно обаче ви обявих като бивш шеф на НРС, защото в началото искам да ви попитам неща, за които е интересно дали имате някаква информация, това, което се лансира около "Килърите", че Сретен Йосич е искал да убива Бойко Борисов чрез тях. Как ви прозвуча това - дали сериозно или заплашително, понеже внушението за готовност да се поеме мокра поръчка и тази информация излезе от обвинител номер 2, не от продавач на пазара?
Д. Гяуров: Това не знам, по-скоро ми се струва доста несериозно и като лятна новина. Затова няма да си позволя да коментирам нещо, което не знам.
Водещ: Лятна новина за какво, за разтоварване или? В какъв смисъл лятна новина?
Д. Гяуров: Лятна новина поради липсата на други.
Водещ: Не случайно уточних кой го казва това - заместник главният прокурор Бойко Найденов, че съдът е освободил тези, които са били готови да изпълнят мокра поръчка.
Д. Гяуров: Аз не знам такова обвинение да е било елемент от твърденията, не знам това да е внесено в съда.
Водещ: Тоест, ако е имало такива данни, е трябвало да бъде внесено в съда ли? Опитвам се малко повече да ви разговоря, защото сте юрист и човек на правото и можете да разсъждавате.
Д. Гяуров: Когато искаш да защитиш една мярка за неотклонение с едни сериозни обвинения, би трябвало да изложиш тези аргументи пред съда. Не ми е известно такива аргументи да са излагани пред съда. Затова казвам, че не мога да коментирам.
Водещ: Ако го казваш, а пък не си го изложил пред съда, какво означава?
Д. Гяуров: Възможно е да има някаква оперативна информация, която не е защитена с доказателства. Възможно е това да са празни приказки на бандити, помежду им за запълване на времето. Всичко е възможно.
Водещ: По ваше време някакви данни от страна на Сретен Йосич за сигурността на Бойко Борисов имало ли е засечени?
Д. Гяуров: Не. Тогава този герой не беше герой. Този медиен герой не беше никакъв герой.
Водещ: Ако е имало данни, а вие не сте разбрал?
Д. Гяуров: Не, категорично.
Водещ: Още един сюжет, той е обвит в по-голяма загадъчност, струва ми се. Онзи ден правителството е отпуснало целево 2 милиона лева за разузнаването ни да покрие, цитирам, едни безобразия във Франция, това каза премиерът Бойко Борисов. Той обаче не даде повече подробности, защото се опасява да не наруши законодателството с класифицирана информация. Имате ли идея за какво става дума? Можете ли малко да дадете подробности, какви безобразия може да има, за да се покриват те с пари от разузнаването?
Д. Гяуров: Струва ми се, че имам идея, но аз пък още по-малко ще си позволя да коментирам, защото ако премиерът се страхува, че би могъл да отговаря за разпространяване на класифицирана информация, аз имам още по-голямо основание за това.
Водещ: А идеята в каква насока е, без да влизате в ролята на. . .
Д. Гяуров: Не, не, няма въобще да си позволя да коментирам, още повече, че вече пет-шест години откак не съм в тази служба и досега не сте ме чули да си позволявам подобно нещо.
Водещ: Сериозно ли е или е някакъв битов, такъв, детайл, за някакви разхищения, за някакъв лукс, или е засягало сигурността и разузнаването?
Д. Гяуров: Едно разхищение винаги е сериозно.
Водещ: В какъв аспект? В чисто битов план?
Д. Гяуров: Аз си мисля, че есента така или иначе на парламента и на подкомисията за контрол на разузнаването ще й се наложи да се занимава. Вероятно тогава бихме могли да кажем нещо повече.
Водещ: А кой носи отговорност - хората от разузнаването на място или дипломати?
Д. Гяуров: Във всички случаи освен този, който разпорежда, и онзи, който си слага подписа. Водещ: А той къде се слага, в София или на място?
Д. Гяуров: В София се слагат много подписи, най-важният подпис е този на шефа на разузнаването.
Водещ: Преди да преминем и за това, за което сме ви поканили, още нещо, Аню Ангелов - Георги Първанов, рунд пореден, спорът е за военното разузнаване. Там как ви изглеждат нещата? Преценихте ли кой е крив и кой е прав в тази ситуация, в тази комуникация, знаете какви са процедурите?
Д. Гяуров: И там не съм съвсем наясно с фактите. Съмнявам се, че министър Ангелов би си позволил да анонсира нещо пред медиите, без преди това да е извършил процедурата по съгласуване, която обаче трябва да отбележим, че е една по-скоро практика, отколкото ясно разписана схема някъде в конституцията или другаде.
Водещ: Тоест това е пропуск, който предпоставя конфликт между институциите, в случая между изпълнителна и президентска власт.
Д. Гяуров: Не, не, не, не знам дали има такъв пропуск, не знам дали въобще има основание министърът да бъде обвиняван в несъгласуване. Но не са прави и хората на президента, които
казват, че тази процедура е една много ясно, стройно разписана, не е баш така.
Водещ: Добре, сега към темата за хонорара. Вие демонстрирахте активност, насрочено е дори заседание на Върховния административен съд. Доколкото разбираме, този хонорар може да бъде отнет, ако съдът реши така.
Д. Гяуров: Така е.
Водещ: Вие говорите за "Цанков камък". Има обаче обвинение, че това е абсолютно неточно и че е на народен език, че става въпрос за четири проекта по-конкретно.
Д. Гяуров: Видите ли, ние си говорим за "Цанков камък" предимно по медиите. А иначе в нашето решение, което аз нося, в доклада по-скоро, който обосновава решението, много ясно се споменават и описват четирите договора. Четирите договора са за, първият за проект "Тунджа", другият е за схеми за прехвърляне на свободни води от река Места към каскада "Доспат - Въча", третият е трансфер на води от Баташки водносилов път към каскада "Доспат - Въча", и четвъртият е обобщителен доклад за хидроенергийна каскада "Горна Арда".
Водещ: Имате ли доказателства, че това е узаконен подкуп или рушвет, нещо, което в прав текст примерно Осман Октай каза, или само казвате конфликт на интереси?
Д. Гяуров: Ние сме се занимавали дотук единствено с конфликта на интереси.
Водещ: А защо не се занимавахте и с друго, с търговия с влияние примерно?
Д. Гяуров: Това беше предметът на нашата преписка. Законът предвижда тя да се развива по този начин. И единственият начин, по който би могла да приключи, е точно това наше решение и по-нататък предаването на Върховния административен съд. Евентуалните съмнения за престъпление са предмет на друго занимание, от което ние не сме се отказали. Напротив, на последното ни заседание стана ясно, че всички колеги, от всички парламентарни групи имат тази нагласа.
Водещ: Тоест тепърва ще се търси какво, доказателство за корупция.
Д. Гяуров: Не можем ние да разследваме. Ние можем да предоставим съмненията си на прокуратурата, чиято работа е да разследва.
Водещ: А извикахте ли тези хора, които са в екипа на Данаил Тафров, екипа от експерти, от учени, за които се твърди, че са си получили 50 хиляди хонорар, всъщност големият хонорар е към 2 милиона.
Д. Гяуров: Не сме преценили за необходимо да ги призоваваме тези хора. Още повече, че предметът на дейност на тези четири договора е толкова пространен, толкова специфичен и толкова труден за изпълнение от едно лице, което няма никаква представа от строителство на язовирни стени.
Водещ: Може би пък и да го подценявате. Сега това нещо среща критики, че как така вие ще кажете какви са умствените възможности и капацитетът на един човек.
Д. Гяуров: Ние не оспорваме умствените му възможности.
Водещ: Нали.
Д. Гяуров: Но вижте, аз ще ви прочета от единия само договор за какво става дума. Обхват, цел и ефект на проекта. Актуални данни от замервания на институции в Одрин, инженерно-геоложки, хидро-геоложки данни за оттока и сеизмологични данни. Това е една от шестте точки, в един договор. Давате ли си сметка дали е възможно човек без специално образование, каквото и да е то, техническо, да извърши един дори елемент от това?
Водещ: Може да наеме специалисти да го установят.
Д. Гяуров: Твърди се, че това е отдавна установено. Тази работа е отдавна свършена от хора от института в края на 70-те, началото на 80-те години и всъщност това са едни стари проекти. . .
Водещ: А-ха, че са готови данни. Сега да се пренесем към Дръндар, където Антон Хекимян наживо ще ни припомни един друг сюжет, много, много дълго коментиран, още докато беше на власт тройната коалиция - имоти, свързани и свързвани с името на Ахмед Доган. Става въпрос за т.нар. Доганленд. После ще кажете защо пък около това сякаш нямате някаква активност и любопитство. Но до какво води нашето любопитство и по-специално това на Антон.
. . . (излъчва се репортаж - бел. ред.). . .
Водещ: Антон Хекимян наживо от Дръндар, един от имотите, които от доста време насам се разсъждава по какъв начин са построявани, по какъв начин придобити, плаща ли се или не се плаща. Комисията ви сякаш е осакатена от любопитство по тази тема. Защото имаше може би заключения на комисията в предишното Народно събрание, че няма нищо нередно. И какво, вие оставате само на тема "Цанков камък".

Д. Гяуров: Напротив, за членовете на комисия и за мен специално тази тема е не по-малко важна и интересна, още повече, че аз имам собствено мнение защо се случва това, защо не се въвежда сградата в експлоатация. Това е една хитрина, за да не се плащат данъци. Но няма никаква пречка да се установи колко пари са разходвани до момента там.
Водещ: Защо не го установявате?
Д. Гяуров: Не, ние не можем. Могат данъчните власти, може НАП.
Водещ: Те мисля, че правеха проверки.
Д. Гяуров: Това, което ние направихме в началото на мандата на този парламент, е да извадим от архива на предишното Народно събрание тази въпросна преписка за имотите на г-н Доган, тъй като тогава преписката не е приключена, ние възобновихме работата по нея. Възложихме на данъчните да извършат ревизия, тя обаче за съжаление се точи вече. . .
Водещ: Кога възложихте на данъчните?
Д. Гяуров: В края на миналата календарна година.
Водещ: И?
Д. Гяуров: Такава беше започнала преди мандата на този парламент.
Водещ: И в разговорите ви със шефа на НАП какво. . .
Д. Гяуров: До момента тя не е приключила.
Водещ: Събират се данни или някой е казал да се изчака. . .
Д. Гяуров: Не мога да кажа. Не мога да кажа, но ние нямаме резултатите така или иначе. Аз бих си позволил да призова най-сетне да се сложи край на тази ревизия и ние да получим някакви конкретни резултати. В противен случай действително остава съмнението за шикалкавене и невършене на работа.
Водещ: Нещо, в което бяхте обвинили ГЕРБ самите вие.
Д. Гяуров: Имате предвид невършеното на работа или какво?
Водещ: Не, нямах предвид точно това, вие го казахте. Имах предвид дали няма някаква договорка, нещо, което много подразни лидера на ГЕРБ, сега по начина, по който твърдите, че не се появява никакъв резултат от работата на НАП, навеждате на тази мисъл отново.
Д. Гяуров: Аз бих си позволил да кажа, че по време на нашите разследвания и работата върху преписката за конфликт на интереси, ние срещнахме от много официални институции, от министерства, подобно отношение.
Водещ: Да кажете за финал, а понеже и за парламентарна етика е вашата комисия, освен за всичко останало, бяхте посочили конкретно имена на депутати от мнозинството, които смятате, че имат конфликт на интереси. Посочихте ги и какво стана после?
Д. Гяуров: Не, не, ние имаме. . .
Водещ: Как не, да, бяха три имена споменати.
Д. Гяуров: Да, тъкмо това щях да уточня. Такава преписка действително е образувана по искане на "Синята коалиция". Но за съжаление поради провалянето на заседанието от последния четвъртък ние не можахме да я гледаме.
Водещ: За кои депутати ставаше въпрос?
Д. Гяуров: Става въпрос за трима колеги от ГЕРБ, не е нужно да казвам имената им, понеже от формална гледна точка те не са в конфликт на интереси докато ние не го констатираме.
Водещ: Добре. Благодаря ви. Ще следим тази тема с особено внимание, доколко с един аршин мерите също така, това определено е важно, за да няма тенденциозност.
Д. Гяуров: Което зависи от мен, може да сте сигурни.
Водещ: Димо Гяуров беше наш гост.
 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...