В медиите
Мартин Димитров: 2011 г. е Рубикон - тръгваме или нагоре, или надолу
Притеснени сме, като дясна партия, от увеличаване на осигурителната тежест, заяви лидерът на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров в предаването на БНТ "Денят започва"
Мартин Димитров, лидер на СДС
Водещ: Продължаваме с лидера на СДС Мартин Димитров, който е в нашето студио. Добро утро. Здравейте.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Поводът за разговора е заявените намерения от страна на правителството, проектобюджетът за следващата година, както и цялата рамка до 2013 г. Вече има и разбивки по пера, станаха известни. От цифрите, които видяхте, с които се запознахте, разсеяха ли се някои ваши съмнения, притеснения, които имаше през последните седмици, месеци, или пък се задълбочиха в някаква степен?
Мартин Димитров: Съмненията си стоят със страшна сила, както е казал поетът. Това са предварителни данни, не са официални още. Хубавото нещо е, че бюджетът ще бъде обсъден по-рано за 2011 г. от обичайното. Ще бъде внесен вероятно септември и ще започне неговото обсъждане октомври. Ако това наистина стане така, е положителен знак. Това, което нас много ни притесни от СДС като дясна партия в България е, че министър Тотю Младенов преди няколко дни каза след среща със синдикатите, че ще има увеличение на осигурителната тежест.
Водещ: Да, премиерът разпореди да се види с 2% евентуално какъв ефект ще има.
Мартин Димитров: Спомняте си, премиерът каза преди няколко дни, че правителството според него е успешно, защото не се увеличават данъците. При това положение как ще се увеличат осигуровките? То затова се говори за данъчно-осигурителна тежест. Нещата са заедно. Осигуровките на практика са вид данък. Как тогава да кажем, че се спазва тази политика на увеличение на данъците, ако се увеличават осигуровките с 2%? Защото какво означава осигурителна тежест? Това са пари, които плаща всеки работещ човек. Това е пряко облагане върху пазара на труда, върху всеки работещ. Когато в криза се увеличи един такъв данък, това има като пряк ефект увеличаване на безработицата и на сивата икономика. Затова в целия Европейския съюз почти няма примери, забележете, на увеличаване на осигуровките в криза. Защото това има много силни негативни ефекти. И когато от време навреме постоянно изпадаме в такива дискусии - хайде сега ДДС ще го увеличаваме или няма да го увеличаваме, хайде сега за осигурителната ще увеличаваме или няма да увеличаваме. Това създава една трайна несигурност в България.
Водещ: Вие знаете, че това са две, как да ги нарека, хайде да не са лобита, че като се каже лобизъм и ГЕРБ други асоциации води. Но две различни философии или начини на мислене. Едната е по линия на Тотю Младенов. Христина Митрева защитава това, че било грешка свалянето на осигурителните, че това се отразило зле на НОИ. Другото е това, което казва Симеон Дянков, Росен Плевнелиев. Два различни потока на мислене, или не знам.
Мартин Димитров: Потокът трябва да е само един. Защото и в предизборната програма на ГЕРБ пише, че ще намаляват данъчно-осигурителната тежест. Това е казано миналата година в тяхната предизборна платформа. Освен това, това е политика на СДС от последните 20 години - на ниски данъци. И разберете, когато при първата криза постоянно тезата за ниски данъци се отрича, има отново и отново идеи за тяхното увеличаване. Хората разбират, че всъщност не сме искрени. Това го разбират и българските, и чуждестранните инвеститори. Че всъщност за нас поддържането на ниски данъци не е основната цел. За правителството не е основната цел. Този проблем стана вече фундаментален. Защото мине не мине един месец, има някой данък или осигурителна тежест, има предложение за нейното увеличаване. Това нас много сериозно ни притеснява.
Водещ: Замразяването на заплати и пенсии до 2012 г. как го тълкувате? Положителен знак ли е, не е ли?
Мартин Димитров: Както вървят нещата, ако така се развиват нивото на разходите и не се направят съответните реформи, има заплаха дори при замразени заплати и пенсии да има проблеми с тяхното плащане. И това всеки сериозен икономист ще ви каже, че го има този риск в момента в България. И нас това много ни притеснява.
Водещ: Твърденията са, че няма. Че не е поставено под въпрос плащането на пенсиите.
Мартин Димитров: Разбира се всеки има право в една демократична държава да твърди всичко.
Водещ: Вие имате съмнение, че би могло да се стигне до там?
Мартин Димитров: Аз си спомням, че и в Румъния преди 7 месеца казваха, че всичко е перфектно, няма никакви проблеми, икономиката, всичко е наред. Вижте каква трагедия настъпи там. И между другото затова е много важно да имаме много сериозен и обективен анализ какво правим и какво се случва в България. И как излизаме от сегашната ситуация. 2011 г. е Рубикон, или ще тръгнат нещата надолу, или нагоре. Това е годината, когато няма фискален резерв, който не може да покрие дефицита. Няма свежи пари. В една много по-трудна ситуация влизаме 2011 година. Не се очертава Европейския съюз да ни извади от кризата без драматично нарастване на износа, а това не се очертава. Тоест трябва сами да си решим проблемите. Няма кой да ни ги реши друг.
Водещ: По пера какъв е коментарът ви? Тук излязоха данни. За следващата година Министерство на отбраната 10,6% увеличение, МВР 5,28%, Министерски съвет 10,6%. Това са все увеличения. Здравеопазване 4,78%. В същото време има известно намаление на пенсии, на НОИ бюджета.
Мартин Димитров: Въпросът е каква е същината зад тези разходи. Прави ли се да речем здравната реформа, която да спре изтичането на пари? Добре знаете, че чувам, че вече има ясен ангажимент да ги има тези здравни карти. Което означава - всеки човек, като има лична здравна карта, няма да могат да го водят в някоя болница, че са му направили три операции, а човекът никога да не е ходил там, каквито случаи за съжаление има.
Водещ: Тезата е, че пари се дават там, където има реформи. Такава е тезата.
Мартин Димитров: Такава трябва да бъде тезата, но до момента не е такава тезата. Защото 116 милиона за тютюнопроизводителите. Там има ли някаква реформа? Да знаете за някаква реформа там?
Водещ: Може пък да засеят и тютюн, де да знам.
Мартин Димитров: Няма реформа. Там никаква реформа няма. Просто има пари. Тоест тезата, че се дават пари само срещу реформи, до момента не е вярна. Така се твърди, но всъщност не е така. И другото нещо, продължава тенденцията на увеличение на разходите, което не е обосновано и зад което няма сериозен анализ.
Водещ: Планираният дефицит е все пак под 3%.
Мартин Димитров: Така е планиран. Но той за 2010 беше 0,5%, а сега отива към 4%. Тоест едно е да планираш... Имаме много сериозни съмнения. Ако не се направи сериозна административна реформа, за което сме дали конкретни предложения перо по перо, агенция по агенция на министър-председателя. Синята коалиция има конкретни предложения, дадени на министър-председателя. Ако не се направи тази административна реформа, рисковете догодина са наистина много сериозни и никой не трябва да се лъже, че ще се случи чудо и нещата ще се оправят. Чудеса в икономиката няма. Има много усилия, много работа и много мерки. Иначе накрая нещата отиват в една неприятна посока.
Водещ: След една от поредните полицейски операции, мисля, че след „Килърите" беше, премиерът каза, че това е неговия отговор за всички тези, които искат да бъдат съкращавани пари за МВР. Тоест това, че МВР си върши работата. Вашият отговор какъв е?
Мартин Димитров: Подкрепяме категорично борбата с престъпността. Тези акции говорят за добри резултати. И се надяваме да има още по-добри резултати за в бъдеще. Обаче това не може да е аргумент да не се правят реформи и да не се съкращава излишната администрация. Това не може да бъде аргумент.
Водещ: Но все пак трябват пари за това нещо.
Мартин Димитров: Разбира се, че трябват пари.
Водещ: За заплати, за техника, за...
Мартин Димитров: Знаете ли какво всъщност казва премиерът по този начин? Че там няма нищо неефективно. Вярвате ли го това нещо? Вярвате ли, че няма нищо неефективно в системата на сигурността в България?
Водещ: Понякога и аз имам съмнения. Случаят в Кърджали навежда на няколко мнения.
Мартин Димитров: Случаят в Кърджали няма отношение по конкретния въпрос. Иначе е обезпокоителен много, но по конкретния въпрос няма.
Водещ: Всичко е ефективно ако са хората на мястото си и си получават заплата за това, което вършат.
Мартин Димитров: Освен това трябва да правим разлика между хората по сигурността, които се занимават пряко с полицейска работа, и тези, които са администрация. Ние смятаме, че има възможност за сериозни промени и спестяване на разходи. Така че не трябва да правим подобни изказвания. Между другото всички, които казват на премиера: в момента всичко е наред, давайте, давайте, харчете, не се притеснявайте - според вас правят ли му услуга? Не, не му правят. Не му правят и малко по малко ситуацията ще става все по-тежка. Защото правенето на реформи е нещо трудно. И аз разбирам защо кабинетът така се дърпа, не иска да го прави. Това е трудно и си има цена. Но неправенето е още по-скъпо, защото колкото повече ги отлагаме тези мерки, толкова по-трудно ще става. Давам ви пример. 2010 г. има дефицит държавата, има фискален резерв. Финансира се дефицитът, няма проблем. 2011 г. - има дефицит, няма фискален резерв. Как се финансира никой не знае. Търсим заеми. Кой ще ни даде, не е ясно. Трудно е.
Водещ: Продължава да ви притеснява това нещо.
Мартин Димитров: Всеки разумен човек трябва да го притеснява. Кой ще ни даде заеми в тази трудна ситуация? Много сложна работа.
Водещ: Очаквате да се стигне до там все пак?
Мартин Димитров: 100%. Няма откъде другаде. Някой трябва да даде. Няма как да се финансира дефицитът по друг начин. Тези пари трябва да се вземат отнякъде и трябва да се вземат заеми. Кой ще ни даде и при какви условия? Вероятно при доста неблагоприятни условия. Защото България в момента се намира между два урагана - урагана в Гърция и урагана в Румъния. И при това положение да казваме само: времето е слънчево, няма облаци - малко хора ни вярват. И ни гледат под лупа какво става в момента.
Водещ: Няма как да ни заобиколят двата урагана според вас?
Мартин Димитров: Има при много твърда политика и при много сериозни мерки. И ви давам веднага примера с Естония. Там мои приятели икономисти управляват, взеха много сериозни мерки. Имат нулев дефицит и благодарение на това инвестициите се увеличиха четири пъти в Естония. Четири пъти увеличение на инвестициите в най-тежката криза. Заради страхотните мерки и реформи, които бяха направени в Естония. Ето това искаме да видим в България. Затова е цялата работа. Затова правим всички коментари, всички искания - искаме да видим това нещо в България.
Водещ: Прогнозата ви, кратката, за есента, за зимата. Чуват се и мрачни сценарии. Това популистки нагнетявания на напрежението ли са, че положението ще стане много тежко, неплащане на пенсии заради проблеми с осигуряването и т.н.
Мартин Димитров: Рисковете са много сериозни и всеки, който ги подценява, е меко казано лековерен. Ако не бъдат започнати спешни реформи, които вече закъсняват така или иначе, рисковете пред България стават много сериозни.
Водещ: Знам, че е много рано, обаче като гледате тези параметри за 2011 за бюджета, бихте ли го подкрепили? На първо четене.
Мартин Димитров: Много е рано да се говори. Както изглеждат сега нещата, за мен това са неприемливи данни, неприемлива посока на развитие на България. Нямаме гаранция, че този бюджет догодина ще доведе до под 3% дефицит. Аз като гледам нещата, по-скоро опасността е за много по-висок дефицит. При такава опасност ние по принцип да подкрепяме на първо четене от гледна точка на това, че нямаме официалните данни и официалния доклад още, за мен това не е правилната посока.
Водещ: Не е правилната посока, казвате. Добре. Много ви благодаря за този разговор. Мартин Димитров беше наш гост с първи коментари по анонсираните намерения от страна на правителството, управляващите за 2011 година и за цялата рамка до 2013 г.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...