Надежда Нейнски: За бюджетен дефицит ще се искат големи санкции от ЕС

22.07.2010

 Интервю на евродепутата Надежда Нейнски  за Нова телевизия.

Водещ: Добре дошли отново в студиото на „Здравей, България!, сега ще си говорим за доклада, но да кажа добре дошла в студиото на госпожа Нейнски.
Надежда Нейнски: Добро утро.
Водещ: Добре дошла, добро утро, заповядайте.
Надежда Нейнски: Благодаря ви.
Водещ: Винаги приемам с разбиране, лекото, макар и със секунди закъснение на красите дами, защото трябва да изглеждат добре винаги.
Надежда Нейнски: Благодаря много.
Водещ: Кръстили сме темата на нашия разговор - какво пише между редовете на доклада, защото откак той излезе непрекъснато се говори, че не се чете внимателно, прочетени са само някои страници, трябва да се чете между редовете, вие какво открихте в този доклад?
Надежда Нейнски: Това сигурно е, защото всеки чете това, което, както се казва, обслужва неговият интерес. Това, което е важно в доклада това е, че Европа ни наблюдава много внимателно. И аз смятам, че това е здравословно.
Водещ: А някои твърдят, че не е и е крайно време да спре.
Надежда Нейнски: Крайно време да спре, ако ние дадем убедителни и то последователни доказателства, че можем очевидно да се грижим сами за себе си. За съжаление, това, което може да отчетем е, че сме на прав път, но пътят все още не е изминат. Така че доклада, разбира се, е окуражителен. В него се казват много добри думи за политическата воля на правителството да се бори с престъпността и корупцията, но същевременно много конкретно и много точно се сочат слабостите и в полицията, и в прокуратурата и в съдебната система. И ако се опитам да обобщя оценките и изказванията до този момент, излиза че всеки си е взел бележка, надяваме се резултатите да бъдат добри оттук нататък.
Водещ: Вярвате ли, че наистина ще се действа много бързо? Премиерът Борисов каза - тук, в рамките на два-три месеца започваме директно по нещата, за които ни дърпате ушите ние да си свършим работата. Смятате ли, че ще стане?
Надежда Нейнски: Чудесно би било. Аз се надявам да стане, защото България наистина има да наваксва много пропуснато време. Тук ще кажа и още нещо, което къде е видяно, къде не, този доклад е само за правосъдие и вътрешен ред. Той не засяга проблемите, свързани с икономическата ситуация в страната. Така че както по отношение на правосъдието и вътрешните работи, така обаче и по отношение на икономическата ситуация трябва да бъдат взети много спешни мерки. Не случайно Синята коалиция настоява за конкретен антикризисен план. И аз доста бях изненадана, може би съм отвикнала от този тип истерични реакции, че някой някого плашел. Вижте, в това няма никаква уплаха. Или по-скоро тя ситуацията е плашеща, икономическата, и в света, и в Европа, но мен ме интересува най-вече България и очевидно трябва да бъдат взети мерки и това е солидарна отговорност на всички, които се занимават с политика.
Водещ: Аз ви питах не случайно дали вярвате, защото вчера четох вашият доклад за изминалата една година, в който казвате: „докато почти всички европейски държави прибягнаха до драконовски мерки за съкращаване на разходите, правителството в България пропусна първата най-благоприятна откъм кредит на обществено доверие година и не стартира нито една от ключовите реформи в сектори като социална сфера, здравеопазване и прочие. Така на практика кабинетът „Борисов" рискува да пренесе свръхдефицита и в бюджета догодина, което със сигурност ще предизвика много критики от Брюксел и ще повлияе зле на и без друго колебливия имидж на България в Европа." Много тежки думи има вътре.
Надежда Нейнски: Да, има тежки думи, но аз веднага ще ги обоснова. Защото България се оказва единствената държава от ЕС, в която актуализацията на бюджета е свързана с увеличаване, не с намаляване на разходите. Аз, разбира се, си давам сметка,. Че всеки е аргументирал защо трябва да бъдат увеличени разходите, но ето да вземем най-големите отличници МВР. Реално ЕК сочи, че в МВР все още реформите не са извършени. Тоест, ние наистина одобряваме и се радваме на ефективността на МВР, но същевременно темата с реформата там не може да не бъде взета предвид и необходимостта от тази реформа и да се правят съкращения във всички други ведомства. И аз тук ще кажа нещо, което напоследък много ми привлича вниманието и това реформата в сферата на културата. Аз, разбира се, ще се върна и на социалните аспекти, за които говоря в отчета си. Но културата е онази сфера, която в момента държавата показва, ще нарека, пълна неглижираност. Струва ми се, не искам да прозвучат силно думите, но те са, ще перифразирам Бродски, който казва, че когато духовността отстъпва, настъпва терора. Разбира се, тук не говорим за терор. Но когато духовността отстъпва има винаги кой да я замести и вижте, погледнете например, в САЩ, че филмовата индустрия е превърната наистина в инструмент за възпитание на обществото. Дори в един Иран, който не може да бъде наречен най-демократичната държава, дори в една Турция, която гледаме тук какви ли не сериали, има ценности, които се внушават и се възпитават посредством театъра, посредством музиката, посредством киното, тук ще кажа и за науката. Да покажеш пълно неглижиране на духовната сфера, според мен, е нещо, което ще има последствие и то в перспектива. Европейската интеграция на България минава през това да се промени манталитета на хората. Защото, ако щете дори в борбата с престъпността, киното, театъра, музиката може в много по-голяма степен да се възпитава обществото кое е доброто и кое е злото, така е било винаги. И да се лишим от такъв инструмент и то по такъв начин според мен, е абсолютно недопустимо.
Водещ: /.../ за някакви дългосрочни планове, а практиката показва, че много рядко политиците в България правят дългосрочни планове по-дълги от четири години. Вярвам, че ще се съгласите с мен?
Надежда Нейнски: Аз съм съгласна с вас, но понеже ние кореспондираме и с вътрешната и с външната политика ще ви кажа конкретно затова, което имам предвид по отношение на бюджетния дефицит. Вие знаете, че ЕС стартира процедура за държавите, които имат свръхдефицит. Говори се, че от септември месец, аз съм в бюджетната комисия в Европарламента, ще започнат много строги санкции, които се искат от всички държави, най-вече от Германия и Франция, за държавите които не могат да поддържат 3% бюджетен дефицит. Тези строги санкции, включително се имат предвид да бъдат лишавани от власт държави, които не могат да спазват бюджетната дисциплина. Защото те казват нещо съвсем нормално, не може да се постави под риск цялата система, цялата общност, съществуването на еврото, затова че някой не може да спазва бюджетната дисциплина. Някой ще каже - добре има държави, които имат свърхдефицит, дори по-голям от този на България. Да, така е, сигурно има такива държави, но България има изключително много проблеми и към това се добавя и нежеланието да се съобрази с изискванията на общността по отношение на бюджетния дефицит. Аз съм сигурна, че ако питате, която и да било европейска държава, всяка ще може да обоснове необходимост от увеличаването на разходите. Но вижте какво се случаи с бюджетите на Франция, Германия, Италия, Великобритания, всички те драстично свиха административните разходи, насочиха се към сфери и приоритети, които са важни за страната. И в този момент се въздържат от разходи, които вероятно са важни, но които те в момента не могат да си ги позволят. За съжаление, ние на този етап не го виждаме това нещо в страната и това ни безпокои, това няма, пак казвам, няма истерия, няма негативизъм, в това има определено тревога. Защото аз мисля, че някой от мнозинството каза, че ние сме плашели хората и то преди отпуските. И аз логично се питам - кои отпуски? Мнозина от хората не могат да си ги позволят...
Водещ: Това беше заради... Мисля че Менда Стоянова го каза и, мисля че беше във връзка с това, че може да има ново преразглеждане на бюджета, какво би могло да се случи на есен и т.н. Но от друга страна пък като погледнете само ден след като излезе доклада вече има някаква реакция. Ето, от вчера се знае, че предстои съкращаване на държавната администрация, говори се за проценти. И понеже пък вие бяхте външен министър на България, не мога да не ви питам какво смятате за там, за съкращаването във външно министерство, за закриването на мисии?
Надежда Нейнски: Аз смятам, че това е необходима реформа и бих я подкрепила. Още повече, че процесите са много динамични. Аз внимателно прегледах какви са аргументите и какви са принципите, по които ще бъде извършена тази реформа и смятам, че са много смислени. В крайна сметка България вече е член на ЕС, създаде се и Европейската дипломатическа служба, съвсем неотдавна. Тоест ще има едно преструктуриране на приоритетите, нормално е да се види в кои сфери ние ще имаме най-активната си дипломация, в кои сфери ЕС ще може да поеме част от функциите на държавите-членки, нали това беше смисъла на създаването на тази дипломатическа служба. Как да бъдат управлявани имотите, това е една голяма тема, която винаги е била актуална за външно министерство. Тоест, всичко това показва ангажираност. Аз смятам, че външно министерство да съкрати част от администрацията, от щата си, още повече че няма да бъде съкратен толкова дипломатическия щат, колкото администрацията и тя трябва да бъде оптимизирана. Аз винаги съм казвала, че не е въпросът колко са посолствата, а колко са активни и каква работа вършат и трябва да се заложи повече на качеството, отколкото на количеството, тъй като очевидно това е тенденцията в целия свят.
Водещ: Въпросът е какви ще бъдат критериите, по които ще се правят тези съкращения и...
Надежда Нейнски: Те са опоменати, поне това което излезе публично.
Водещ: Щото нали знаете, че винаги остават някакви съмнения. Имаше един стар еврейски виц, че едно лошо чувство.
Надежда Нейнски: Едно лошо чувство.
Водещ: Да.
Надежда Нейнски: Не, вижте, винаги ще има недоволни, няма как. Затова аз, ако мога да си позволя и да отправя съвет към тях - много е важно как ще бъде комуникирана тази реформа, те подчертават, че... Разбира се, преди всичко по отношение на нашите партньори как ще бъде обсъдено и информирани съответните държави, където ще бъдат мисиите съкратени. Аз неотдавна говорих с шведския посланик, който каза, че Швеция ще закрие посолството си у нас. Той каза - аз изключително много съжалявам, много емоционално съм свързан с вашата страна, но се налагат икономии. Тоест това не е само в България, навсякъде се случва този процес. И същевременно увеличаване, подобряването на качеството на работата на дипломацията, това е голяма тема, която стана актуална и неотдавна с филма „Мисия Лондон". И бих казала, че той беше един поглед към една действителност, с която мнозина от българите са се сблъсквали. Тоест те искат... А посолства, които са там да знаят, че хората, които са там работят за България и за гражданите на България, а не за себе си или за държавата, в която пребивават, както те обичайно казват, и че те са ангажирани и са наясно с националните приоритети. Аз смятам, че това е изключително важно, защото в България дълго време не можеше да се идентифицира националния интерес. Държавата ни в момента трябва, най-важно, да си постави националния цели, защото това, че сме членки на ЕС и НАТО е важно, но вече недостатъчно условие. Светът се глобализира и ние в този свят имаме два варианта - или да бъдем активен играч, или да бъдем пасивна единица, която да бъде подхвърляна на ляво и на дясно. Тоест, ние трябва да знаем по какъв път ще вървим и на базата на това дипломацията ще бъде инструмент в реализацията на тези цели.
Водещ: Хващам се за думите ви, какво смятате за енергийните проекти, които се развиват в България, защото това е част от всичко това, за което говорите - за бъдещето и в крайна сметка още един пример затова, че правителството ни се лута при взимането на решения. Ще ги има, няма да ги има, утре ги отваряме, други ден ги закриваме, имаме инвеститори, нямаме инвеститори, само с руснаците ще работим, сега ще търсим и други. Остава едно впечатление за несигурност.
Надежда Нейнски: Да, и това никак не е добре по отношение и на вътрешната, и на външната политика. Аз смятам да започнем оттам, че най-важното е да има последователност в една политика, когато тя е предсказуема, тя е добре за партньорите ни, защото знаят горе-долу какво могат да очакват и едни преговори винаги се провеждат по-добре, когато има доверие в партньорите. А колкото до енергийните проекти, аз за енергетиката и енергийните проекти, за мен ключова винаги е думата диверсификация. Тоест, да имаме разнообразие в енергийните източници.
Водещ: Въпросът е, че само на думи се чува това, от много време се говори, но нищо не се прави.
Надежда Нейнски: То това е най-тревожното, защото включително и прословутия проект „Южен поток", той диверсифицира, или да използвам обикновената дума, дава възможност за многообразие на трасетата, но не и на източника. По същество той ще увеличи зависимостта ни само от един източник, в случая от Русия. Значи, в това няма нищо антируско като настроение. Става въпрос, че никой не иска да бъде зависим от една държава или човек, или от един субект. И в този смисъл за мен, преговорите, които бяха проведени, и които останаха доста неясни, като резултати, доста мъгляви по отношение на конкретиката. Иначе намеренията - казват, че ще се намалят цените, с колко - не е ясно, кога - също, срещу какво - също.
Водещ: Срещу какво май, горе-долу стана ясно.
Надежда Нейнски: Но горе-долу.
Водещ: Да.
Надежда Нейнски: А в енергетиката това никак не е добре. И както казвате вие по отношение на това лошо чувство, остана едно лошо чувство от едно изречение, което се промъкна в средствата за масова информация, а то е, че руснаците казват, че нямат впечатлението, че са направили големи отстъпки, което както се казва, остава едно лошо чувство. И понеже ние коментираме отново „Южен поток", който не променя по никакъв начин източника на енергийни ресурси, аз си задавам въпросът - какво всъщност ние правим? Разбира се, че е важно да бъдат намалени цените на газта, но въпросът е срещу какво? Защото, ако ние постигнем един моментен успех и дай Боже, да е да е постигнат и дай Боже, той да добие конкретика, но иначе направим огромни отстъпки, които за в бъдеще се калкулират в съвсем различни цени, това наистина не е добре за България. И понеже вие ме питате как да се ориентираме в цялото това многообразие вече, аз ще ви кажа, че ние имаме много ясна кота, спрямо която да се ориентираме и тя е ЕС. И аз тук се сещам думите на Бузек, който каза, че най-ключовото нещо деверсификацията. Аз смятам, че този политик, идващ от Източна Европа, конкретно от Полша, знае за какво става дума.
Водещ: Да.
Надежда Нейнски: Създаването на мрежа, енергийна на държавите, на 27-те на ЕС, ще даде възможност Европа по-адекватно да защитава интересите си. И тогава ще се обичаме с всички останали много повече, защото когато са ясни параметрите, ясни са интересите, няма нужда да си играем национално. Две и две винаги е четири в бизнеса.
Водещ: В енергетиката забелязвам, че не е така и от години.
Надежда Нейнски: Обаче в енергетиката не е така и то в нашата енергетика особено, защото ето вижте и няма смисъл да се връщаме и пак ще каже някой - да се плашим с призраци, но вижте какво се случи с газовите кризи, които бяха и огромната зависимост, която България има само от един-единствен източник. Никой не иска това нещо да се повтори и ангажимент на правителството е да направи всичко възможно, за да избегне подобни рискове за в бъдеще. Колкото до новата АЕЦ-„Белене", електроцентрала, аз неотдавна организирах една кръгла маса в София, на която поканихме всички заинтересовани, ако мога така да ги нарека, страни - ЕС, Русия, САЩ, експерти, неправилственият сектор, за да се чуят всички различни мнения. Защото тук става въпрос за геополитически интереси, тук става въпрос за икономически интереси и тук става въпрос също така и за екология, една тема, която никога не бива да се подценява. Всички тези параметри трябва да бъдат разгледани много конкретно и много открито, а в енергетиката...
Водещ: Вие, персонално, „за" или „против" сте за създаването на АЕЦ-„Белене"?
Надежда Нейнски: Аз смятам, че проекта не е добър за България и това го доказва липсата на интерес от страна на европейски инвеститори. Аз неотдавна се срещах с комисаря по енергетиката в Брюксел и по време на разговора стана ясно, че на този етап, няма европейски интерес към реализацията на този проект. Пак ще кажа, аз съм политик, но ще кажа, че съм научила поне този урок в бизнеса, когато няма... Ако един проект е интересен, ако от него наистина може да има голяма икономическа перспектива, те ще се избият да влязат в групата. Факт е, че няма такъв интерес и единственият интерес е от Русия, показва че проекта е най-малкото според. И в този смисъл липсата на европейски инвеститор за мен е много притеснителна и много показателна.
Водещ: Две неща искам да ви питам, понеже ни напредва времето. Първото е, вчера видяхме една съвместна пресконференция на господин Костов и на господин Димитров, които казаха, че дават срок на правителството до есента, и че ако нищо не стане вече е време за смени, за оставки, вие на същото мнение ли сте?
Надежда Нейнски: Аз мисля, че те много добре аргументираха каква е причината. Това е тревогата, за която аз споменах по време на нашия разговор, относно икономическото, имаме предвид, икономическата ситуация в България.
Водещ: Кои са според вас министрите, които трябва да си отидат при недобре свършена работа?
Надежда Нейнски: Не, аз не съм кадровик на правителството. За мен не е важно...
Водещ: Отстрани погледнато.
Надежда Нейнски: ... персоналното изражение на една или друга политика, а по-скоро каква е политиката. Аз смятам, че имаме сериозно разминаване във вижданията по отношение на това как България може и трябва да излезе от кризата. Ние направихме нашите предложения и като Синя коалиция, и като ДСБ, и СДС, дадоха конкретни предложения, много добре обосновани, ние ги изложихме и пред европейските ни партньори, пред Европейската народна партия, напълно добронамерено. В крайна сметка Синята коалиция подкрепя това правителство, въпреки че не е част от мнозинството и не участват в него. Но поради отговорността ни и поради, ако щете опита ни за справяне с изключително тежки кризи в изминалите периоди. И в този смисъл това трябва да се счита като наистина добронамерен и абсолютно почтен подход по отношение на правителството.
Водещ: Показвате им жълт картон с тенденция да стане червен.
Надежда Нейнски: Не, напротив, с тенденция да се променят нещата. Ние не показваме жълтия картон с надеждата да ги изхвърлим, а по-скоро по отношение на това да светнем лампичката, която да бъде достатъчно силна и да им отвори очите по отношение на това за неща, които трябва да бъдат направени в България, за да не ни завари зимата неподготвена, както ние често казваме.
Водещ: Станишев така или иначе плаши с това - иде Бойковата зима, това също го чухме.
Надежда Нейнски: Аз, мисля че комунистите имат най-малко мотива те да плашат, защото ако се сетим назад за зимите, всичките носят техните имена, така че те специално по-добре да си замълчат.
Водещ: Ако трябва да поставите една оценка на правителството и работата му в последната една година, имаме някаква такава традиция и приканваме нашите гости да им слагат оценки, колко бихте им писала?
Надежда Нейнски: Знаете ли, никога не съм искала да ставам учителка и нямам и такъв манталитет.
Водещ: Не обиждайте сега така хората.
Надежда Нейнски: Не, нямам. Аз не желая да...
Водещ: Защото напоследък това се превърна в обида в България - учителски манталитет...
Надежда Нейнски: Което е много лошо, между впрочем.
Водещ: Да, да.
Надежда Нейнски: Което показва колко са ни сбъркани понятията.
Водещ: Разбира се.
Надежда Нейнски: Защото учителите участ децата, а се предполага, че хора на нашата възраст вече трябва да сме се изучили и да се опитаме да предадем опита си. Така че аз го казвам напълно добронамерено и го казвам в смисъла на това, че не съм от хората, които давам оценка на другите. По-скоро, както личи от отчета, се опитвам да дам оценка на себе си и да се отчета за това, което аз съм свършила. И може би е добре да завършим с това, че докладът наистина окуражава действията на правителството, дава добра оценка за свършената работа в правосъдие и вътрешни работи. Надяваме се, че ангажиментите, които те заявяват и по отношение на правосъдие и вътрешен ред, и по отношение на икономическата криза, ще бъдат изпълнени и очакваме... Бих казала, че най-тежкото за правителството са големите очаквания към него. И то добре знае, че ги оценяваме не ние, а че ги оценяват хората и според мен на този изпит и в това училище те трябва да вземат добри оценки.
Водещ: Последно, което искам да ви питам, темата за президентските избори. Вчера тук беше г-н Костов, питах го и него, той, както вероятно се сещате, не ми даде съвсем ясен и точен отговор, но по-скоро клонеше към да или поне аз така си го възприех, на въпроса дали той би бил кандидатурата на Синята коалиция за президент. Вие какво мислите?
Надежда Нейнски: Аз мисля, че... По-скоро това, което искам да кажа е, че се радвам, че този дебат стана актуален за Синята коалиция, вие си спомняте, а и ми се струва, че точно в тази телевизия преди няколко месеца аз казах, че тази тема трябва да бъде започната достатъчно рано.
Водещ: Точно така.
Надежда Нейнски: И си спомням, че веднага излязоха коментари, тя сигурно прави някаква заявка. Не, не правя никаква заявки, смятам, че дебат като този е много важен за България, защото той има отношение към стратегическото развитие, към всичко, към начина, по който ще бъдем в Европа, към енергийната ни политика, към всичко.
Водещ: Да ви питам конкретно - добър президент ли би бил Иван Костов, според вас?
Надежда Нейнски: Зависи какви очаквания има към Синята коалиция и каква подкрепа получи, т.е. за мен добър президент би бил всеки, който има визия за развитието на страната. Аз смятам, че Синята коалиция е показала и в своята цялост и по отделно, защото ние сме две партии, които така или иначе сме били една навремето, така че нека да говорим за СДС преди години. СДС показа, че има визия за България. И включително това, което се случва в момента в България, като европейско членство, онези неща, с които ние се гордеем, членството ни в НАТО, в ЕС, свободата ни да пътуваме. Шансът ни вече да се борим и да бъдем равни с равните показва, че пътят, който ние тогава показвахме, е правилният път. Сега ред не можем да хванем...
Водещ: Не искате да коментирате г-н Костов и това си е.
Надежда Нейнски: Не, не искам да коментирам личности.
Водещ: Но в крайна сметка личността е важна.
Надежда Нейнски: Дали ще коментирам Бойко Борисов, Иван Костов... Не, важна е политиката. Личността е носителят на една политика.
Водещ: В България кой е гласувал за политика, според вас? Хората гласуват за личности и това е доказано с годините.
Надежда Нейнски: Те след това заради това така се разочароват да ви кажа.
Водещ: И това е факт, но едва ли в рамките на една година ще се променят настроения на гласоподавателите и те ще кажат - а, по-важно е каква е политиката.
Надежда Нейнски: Както вие казвате, силно съм повлияна от Европа, но в Европа е важна политиката. Ето, погледнете, в момента ЕС си избра председател, избра си външен министър по същество, Катрин Аштън, имаше много критики, те не били чак такива ярки личности, трябвало да бъдат избрани... ЕС даде пример за това как се прави политика. И каза - личностите, разбира се, са важни, но е важно каква е концепцията ни и стратегията за бъдещото развитие на ЕС. Защото това не е противоборство на гиганти, които на един тепих се бият едни други. Иначе не сме били, както казват те, личностни партии, ние сме имали страхотни концепции. Но в крайна сметка хората се интересуват от това как ще се промени, да кажем, какво ще се случи в енергетиката, какво ще се случи по отношение на данъчната политика, пък дали Костов, дали Бойко Борисов, дали Станишев, това, разбира се, е важно...
Водещ: Или г-жа Нейнски?
Надежда Нейнски: Или г-жа Нейнски, може би, но аз казвам, че без да омаловажавам ролята на личността, аз смятам, че наистина трябва да се научим да водим дебат за политиките и да го водим аргументирано, а не днеска от осана утре до разпни го. То заради това в политиката в България така протичат, всички ги посрещат с цветя и ги изпращат с камъни. Кажете ми един министър-председател, който да не е посрещнат с огромна любов, и няколко години след това да не си е отишъл реално с камъни, нали.
Водещ: Така е.
Надежда Нейнски: Ние искаме да се цивилизоваме. В крайна сметка ние не можем постоянно да гледаме... Не помня кой го беше казал точно това, пак ще се опитам да го перифразирам, трябва да спрем да гледаме към революциите, а да започнем да гледаме към Кьолнската катедрала.
Водещ: Много хубаво е това. Чудесен финал на нашия разговор. Много ви благодаря за участието. Благодаря ви много за участието.
Надежда Нейнски: Благодаря. 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...