В медиите
Найден Зеленогорски: Ако загинат културните институти, след 5 години ще виждаме зад себе си само пожари
Интервю на Кмета на Плевен и зам.-председател на СДС Найден Зеленогорски за Агенция Всеки ден.
Г-н Зеленогорски, какво отчетохте на вчрашния Национален съвет на СДС за вашата първа година, откакто управлява ГЕРБ? Каква оценка си давате?
Нашата оценка е положителна, доста положителна. Мога да дам няколко факти- депутатите от СДС направиха 595 изказвания от трибуната на парламента, отправихме към министри 127 въпроса и 5 питания. Синята коалиция беше посочена в два доклада за работа на 41-то Народно събрание като най-активната парламентарна група.
Мисля, че последователно доказахме, че можем да бъдем един разумен коректив, подкрепяме правителството в добрите неща, критикуваме тогава, когато се правят лоши предложения и предлагаме добри варианти за решения. Специално искаме да отличим няколко изключително съществени предложения и становища на СДС, Синята коалиция, които доведоха да не се гласува Закона за либерализация на ГМО и смятаме това за една значителна победа на Синята коалиция, това беше животрептуща тема за всички българи и сме спокойни за здравето на хората в България. Не мога да не спомена и промените в Закона за здравното осигуряване, които направиха европейската здравна карта от задължителна в препоръчителна. Това според мен и според нас е важно, защото не можеш само поради неналичие на здравна карта да не пътуваш в Европейския съюз.
Промените в Търговския закон, където бе намален изисквания минимален капитал на дружества с ограничена отговорност от 5000 на 2 лв. също беше наша инициатива. Имаше и доста решителни наши становища по отношение на невъзможността за подслушване в Интернет, становищата ни относно някои промени в НПК, особено по отношение на т. нар. запасен адвокат и на възможността с едно СРС и таен свидетел човек да бъде осъден. Според нас най-важното, което трябва да защитаваме, са човешките права, които Конституцията дава на българина.
Оттам нататък всички промени в законодателството, всички нови закони, специализирани институции, специализирани съдилища трябва да се равняват по това - Конституцията и гаранциите за ненарушаване на човешките права. Ние се борим 20 години за демокрация и искаме свободата и тези права да бъдат гарантирани. В края на сезона извоювахме методологията за определяне на референтен лихвен процент и неговата промяна да са постоянно достъпни в Интернет, като благодарение на тази поправка банките вече не могат да променят едностранно методологията за изчисляването на лихвения процент след сключване на договора за кредити, а знаем колко българи имат кредити.
Звучи като Календар на успехите, защото липсва критика...
Не, не точно Календар на успехите. Аз лично мога да оценя работата на нашите депутати и г-жа Нейнски положително и във връзка с това, че успяваме в един рационален, експертен и последователно усилие да постигаме своите цели. Не случайно социологическите прогнози за всички парламентарно представени политически сили дават лек отлив, с изключение на Синята коалиция, която има лек прилив. Което означава, че хората оценяват нашите усилия, разбират политиката, която правим. Ние даваме шанс на това правителство чрез участие на мнозинството по решителни проблеми, но от друга страна заставаме на страната на гражданите и на дясната визия за България. Очевидно е, че ще продължим да работим така и през следващите 3 години, за да докаже, че Синята коалиция е политическата сила, която формира дясната визия за България.
Като че ли ви ли харесват повече като критици на управлението, отколкото като партньори? Възможно ли е някакво разместване на отношенията ви с управляващите, след като не се съгласявате с основни елементи на тяхната политика? Или може би Бюджет 2011 ще определи нагласите...
Ние бихме се надявали Бюджет 2011 да превъзмогне слабостите, които съществуват в момента. Казано беше ясно, че ще имаме предложения, които ако бъдат гласувани в тази актуализация, като цяло ще подкрепим актуализирания бюджет, но нашите предложения 90 % не бяха приети, а те бяха в полза на гражданите на страната. За нас е важно как ни усещат хората - дали тези, които са гласували за нас, виждат в наше лице изразители на своята воля. Защото в края на краищата това е смисълът на демокрацията, на правенето на избори и на формиране на определени политики. Нашите избиратели са доволни от начина, по който работим, което значи, че не сме отстъпили от обещанията си към тях. А иначе казах, че в големите, мащабни реформи, които предстоят, ще подкрепяме правителството и се надяваме да има достатъчно политическа воля да ги осъществи. Ние казахме, че по отношение на борбата с престъпността очевидно има успехи. Естествено, че ние ще подкрепяме всички тези усилия. Има какво да се прави и в реформа в здравеопазване, в образование. Ето сега проблемите с прибързаната реформа в областта на културата...
Но си оставате партньор на ГЕРБ?
Ние продължаваме да бъдем разумен коректив. Партньор дотолкова, доколкото ще подкрепяме важните, съществени законопроекти и решения, които са в полза на обществото.
Вие сте особено актуална фигура. На вчерашния Национален съвет като кмет на Плевен дадохте конкретно решение за запазването на културните институти във вашия град. Готов сте да натоварите общината с по-голям разход, за да спасите Филхармонията.
Най-добрата инвестиция е инвестицията в сиво вещество и в интелект. И точно тази инвестиция след време дава плодове. Ако унищожиш всичко, или го преобразуваш без дискусия с гражданското общество, гилдиите, общините, след 5 години, като се обърнеш назад, ще видиш само пожари. И ще трябва да започнеш да градиш отново. Това са културни институти на по 60-70-80 и повече години, които са формирали интелектуалния потенциал и културния вкус на нацията. И в едно такова време, когато казваме, че за съжаление рационалността и бездуховността се налагат, говори се дори с термини от рода на "опростачване".
Ние не можем да не сме стреснати от това, което е възможно да се случи. Затова ние вместо да критикуваме яростно, даваме решения. Казваме: Отсрочете го с няколко месеца, преговаряйте с всяка община на място, ние в Плевен сме готови да съфинансираме нашата Филхармония. За да си остане в пълната цялост голям симфоничен оркестър. Ние в Плевен искахме да възстановим Операта. За съжаление ние в миналото правителство нямахме подкрепа от това министерство.
Но има други общини, които са съгласни да обмислят този въпрос. Той не може да се реши за ден-два. Той трябва да се обсъжда в Общинския съвет, да се прави актуализация на бюджета, или да бъде включен в бюджет 2011 и просто да се изчака няколко месеца. Защото ако сега уволниш половината музиканти, те ще се разбягат. Или ще отидат в чужбина, или ще търсят друга възможност за работа. Или ще започнат да работят нищо друго. И на практика след половин година дори да ги има парите, не можеш да ги възстановиш в този вид.
А министърът на културата не одобрява ли вашата инициатива? След като вие като община сте готови да се натоварите финансово.
Вече водихме преговори със зам.-министър Митко Тодоров, на когото казах, че ние сме готови да обсъдим в Общинския съвет евентуалното съфинансиране, но от 1 януари, когато започва да действа новият бюджет. Сега няма как да стане. И молбата ни е да се отсрочи с 3-4 месеца и се надявахме, че г-н Рашидов ще се съгласи на едно такова наше становище. Но проектът за постановление показва, че нашето становище на този етап не е прието. А тук не става въпрос за един единичен случай Плевен, става въпрос за много подобни случаи, които могат да бъдат решение по този начин в много градове.
Кметовете ще спасят културата, като няма кой друг.
Ако ми се налага, ще го направя. Аз не мога да си представя Плевен без Медицинския университет, без театъра, без Филхармонията. Ние в момента финансираме от години 50 % от театъра. Не мога да си представя без писателите, без художниците - един творчески елит, който е гръбнакът на един модерен, съвременен европейски град. Какво сме ние без нашата култура, без музеите, без културните институти, това просто вече не е град, а територия, населена с хора, които не се обединяват от никакви конкретни визии за развитието на обществото.
Какво очаквате от страна на управляващите?
Аз лично очаквам министерството да се вслуша в нашето предложение - не става въпрос за много пари. Не става въпрос за милиарди или за стотици милиони. Става въпрос за няколко десетки милиони.
Но някои общини не могат да си го позволят.
Аз говоря за цялата държава. Ако поемем съфинансиране на Филхармонията от порядъка на около 30 %, което мисля, че е възможно, това са 200-250 000 лева. Ние сме готови да го направим.
Трябва да се лишите от други неща.
Вероятно ще си оптимизираме някой друг разход. Но нали Общинският съвет трябва да прецени - кое смята, че е важно, кое смята, че можем да отложим. Ще се откажем от нещо, в името на това да съхраним културния си институт. Както преди време се съгласихме и финансираме театъра - 50 % министерството, 50% - ние. Този подход може да се използва, още повече, че сме наясно, че в модерните държави, към които се стремим, огромна част от тези културни институти поетапно са преминали към общините и се издържат от общините.
Тоест формулата вече е потвърдила жизненост.
Да. Ние най-вероятно ще направим първи стъпки и ще се продължи в тая посока. Но просто не трябва в момента да се реже, защото веднъж отреже ли се, връщане назад няма.
Интервю на Валерия Йонкова
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...