Мартин Димитров: Сметката за финансирането на "Южен поток" не излиза

19.07.2010

 Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за  БНР.

Водещ: Първи събеседник в „Преди всички" в началото на новата седмица - председателят на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров. Добро утро, господин Димитров.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Не можем да не започнем от газовите преговори, които как да кажа, премиерът обобщи гордо ситуацията така: по-ниски цени на газа за България, отпадане на посредниците, пътна карта за „Южен поток". Беше ли, по ваше мнение, постигнат и защитен максимално българският интерес при тези преговори?
Мартин Димитров: Това е началото на преговорния процес. Този процес ще бъде дълъг и труден. Някак си е рано да се дават каквито и да било оценки, защото трудното предстои. А това, което е много важно да бъде постигнато, а мисля, че не е постигнато до момента, е разделяне на договорите. Защото Русия се опитва да обвързва подписването на трите договора заедно - за газа, за „Южен поток" и за „Белене". Трите договора трябва да бъдат разглеждани отделно. Това е първото нещо, което трябва да постигнем. Следващото нещо е пътна карта за „Южен поток" - добре, ама говори се за 860 млн. долара е българското участие в този проект. 860 млн. долара. Това са страшно много пари. И аз знам, че има договорен заем за този проект, но една голяма част от това финансиране трябва да дойде от българския бюджет. Тези пари просто ги няма нито тази, нито следващата година. Което означава, че трябва най-малко да бъде направена следната проста сметка. Кога от транзитни такси тези пари ще ги върнем? Защото аз като смятам, сметката не излиза нещо. Нещо не излиза сметката, което поставя въпроса за какво е този проект „Южен поток", например.
Водещ: Факт е, обаче, че има подписана такава пътна карта. Между другото, икономическият министър, ако не се лъжа, през уикенда каза: „Ще мислим откъде ще дойдат парите". Финансовия министър дори, ако не се лъжа, каза, че са предвидени и има идея откъде да дойдат парите, с които България се включва в този проект евентуално.
Мартин Димитров: Много ми харесва понятието „предвидени". Може би са предвидени, но не в бюджета. Някъде другаде са предвидени, не знам къде другаде. Няма ги тези пари и няма как да се намерят и за догодина, според мен. Трябва да отчетем трудната ситуация, в която се намираме. Защото имам чувството, че българското правителство продължава да не оценява много тежката и трудна ситуация, в която се намира България. Дайте си сметка, че парите, които са по проекта „Белене", стигат да се построят всички магистрали в България. И вместо да се направят всичките магистрали в България, ще правим втора атомна централа - давам ви друг пример, без да е ясно за какво е необходима тя. Без да е ясно, защото анализите, които бяха направени до момента, показват, че за вътрешното потребление на ток тази централа не е необходима, т.е. няма да спира токът в България. Т.е. преди да подписваме тези пътни карти и по-скоро преди да подпишем самите проекти трябва да е ясно колко ни струват те, каква ще бъде възвращаемостта и дали ще си върнем парите, дали има смисъл от всички тези проекти.
Водещ: Така е, господин Димитров. Вие това и нееднократно - имам предвид вие и СДС като цяло, сте го казвали като аргументи „против". Въпросът е имахме ли друг вариант при тези преговори. Вие сам започнахте с това, че те тепърва предстоят и няма да са никак лесни. Не беше ли това цената, за да се завъртят в добра посока за нас преговорите за цените на газа?
Мартин Димитров: Познавайки манталитета на преговорите, водени от руснаци, това, което ме притеснява, е, че единственият вариант да намалят цената на газа по доста неизгодното споразумение, сключено с Овчаров, единственият вариант е да пискат нещо в замяна по отношение на „Южен поток" и „Белене". Това е, което мен ме притеснява. И смятам, че нещо подобно се е случило, но още в зародиш. Много е важно да имаме ясна и твърда позиция. Т.е. в преговорите с руснаците не може да има постоянно променящи се позиции от страна на българска страна. Трябва да има ясна позиция и максимално аргументирано да се опитваме да удържим докрай.
Водещ: А смятате ли, че наистина ще се стигне до намаляване на цените? Защото има противоречиви мнения, включително и на експерти, че, първо, намалението няма да бъде кой знае какво - между 2,5% и между 3-4%, че то няма да е толкова скоро, колкото би ни искало и че всъщност тази глътка въздух ще бъде по-скоро за „Булгаргаз", няма да се усети толкова от битовите потребители и нагласата на българина, че, видите ли, летният душ ще поевтинее, няма да стане на практика.
Мартин Димитров: Нали знаете как хубаво го е казал народът - като си изпуснал питомното и почнеш да гониш дивото, едва ли ще стане работата. Защото имаше много изгоден договор, подписан от СДС, който изтичаше 2010 година, /.../ за много дълъг период от време страшно ниски цени. Ние от това се отказахме. Сега се опитват нещо друго да направят и много трудно може да се реализира. По-скоро е важно преди да се седне на масата на преговори за „Южен поток" и „Белене" оттук нататък да е ясно кое колко точно струва. Аз съм против подписването на пътни карти и поемането на нови ангажименти по тези проекти, защото, забележете, до вчера отговорността по „Белене" и по „Южен поток" беше на тройната коалиция. Сега като тези хора подписват пътни карти и поемат ангажименти, вече поемат отговорност по тези проекти. Т.е. те вече носят известна отговорност. А не може да се поемат ангажименти по тези проекти без да е категорично ясно кое колко струва и кое как ще се плати. Т.е. не може просто да се каже „Южен поток" - много хубав проект". Един проект е хубав, ако имаш сметка и конкретен технико-икономически анализ как за 30 години или за 30 години ще има сериозна печалба по един такъв проект. Т.е. ти влагаш 860 млн. долара. Колко ще получиш обратно, обаче? Колко ще получиш обратно и кога ще ги получиш тези пари. За нито един от тези проекти няма тази сметка. И ви уверявам в едно - една страна като Германия, Франция и която и да било от ЕС никога не би направила толкова голяма инвестиция, ако не е ясна ползата.
Водещ: Да. Очаквате ли изненади? Вие го казахте под някаква форма, че все пак при преговорите с руснаците винаги трябва да бъдем готови за изненади. Но например имаше едно изказване на „Газпром", че цените са по-ниски от тези в региона, което би могло да създае усещането, че тези двустранни преференциални цени са за сметка на нещо друго. В смисъл, няма безплатен обяд.
Мартин Димитров: На първо място е важно да се отбележи,че като гледаме средноевропейските цени, което не е регионът, разбира се, но като гледаме средноевропейските цени доставките, които прави „Газпром", са над тях, над средноевропейските цени. Това беше показано и с един анализ, който СДС разпространи миналата седмица. Така че големи реверанси към нас не са направени. Аз поддържам постоянен контакт с хората, които 1997-1998 година в правителството на СДС на чисто експертно ниво подписаха последния договор с Русия, който беше за транзит, който беше изключително изгоден за България, от който Овчаров се отказа - нещо, за което вашите слушатели със сигурност знаят.
Водещ: Знаят.
Мартин Димитров: Нашите оценки в момента се, че всичко тепърва наистина предстои и на този фон изказванията на министър на икономиката, че има постигнат сериозен успех, не носят дивиденти в преговорите, защото дава по-силна позиция на руската страна оттук нататък дотолкова, доколкото са създадени очаквания в България за намаление на цените. И ако това бъде отказано в бъдеще, ще постави самото правителство в трудна ситуация.
Водещ: Така е. Между другото, какво е вашето обяснение, че не върви т.нар. диверсификация? Въпреки че мисля, че в края на тази седмица или началото на другата предстои среща с Гърция, т.е. предполагам, че ще бъдат засегнати и тези въпроси - връзките с Гърция, Турция.
Мартин Димитров: Това е много важно да го направим. Защото не е добре човек да бъде зависим нито от една хлебарна, нито от един магазин. Трябва да има алтернативи. Не може да бъдем зависими от една тръба. И това, за което трябва да си дадат сметка хората, е следното нещо. Ако България участва в проекти като „Южен поток" и „Белене" - „Южен поток" е пак същата тръба от Русия, която просто заобикаля Украйна. Интересът на Русия е да има две тръби и, когато има проблем с Украйна, да използва едната тръба, когато няма - да използва и двете. Но тук България няма интереси. И когато участва и по проекти като „Белене", които са много скъпи, те ще ни костват страшно много пари. Когато парите отидат за тези два проекта, няма да има пари за другите два проекта. Така си го представете. За другите няма да има пари. При това положение трудно ще стане диверсификацията дотолкова, доколкото тя изисква финансирането на алтернативни маршрути. Сега се бърза толкова много по „Южен поток", за да се блокира по-важният проект, който е „Набуко", който води до истинска диверсификация, до газ от друг източник. Диверсификацията не е да имаш 7 тръби от един и същи източник по различна територия, но един човек да може да ти спира кранчето. Диверсификацията е да можеш да получаваш от различни източници, от различни места и в зависимост от... Защото всичко се случва в тоя живот. Има всякакви усложнения...
Водещ: Видяхме какво се случва всъщност. Преживяхме го.
Мартин Димитров: Да. Всъщност хората видяха преди година и половина как 10 дни бяха на студено, когато има една тръба и няма други тръби. Интерконекторните връзки с Румъния, с Гърция , забележете, с Турция е много важна тази нтерконекторна връзка. Т.е. свързване на системите на България със съседните страни е много важно да бъде направено, но е доста забавено в момента.
Водещ: Така е. Аз искам, господин Димитров, преди да приключим разговора с вас, за да не ви задържаме, да коментираме и две неща. Финансовият министър съобщи, че предвижда съкращаване на 22 агенции до края на годината. Вие настоявахте за това, имам предвид СДС и Синята коалиция, припомням за нашите слушатели. Доволен ли сте от това решение?
Мартин Димитров: Положително. Положителна новина. Приветстваме я. Но се надяваме това да е само началото. Целият ЕС спестява пари. Българското правителство увеличава разходите, увеличава дефицита, което води след себе си до много сериозни проблеми. Така че тези 22 агенции могат да бъдат /.../, да станат част от министерства и това да спести страшно много разходи на държавата. Така че това е една добра инициатива и да се надяваме, че няма да остане последна. Ще има много сериозни мерки, така че бюджет 2011 да бъде балансиран, да няма големи дефицити, защото иначе вървим към дестабилизация, което е много лошо.
Водещ: Така. Надяваме се да е така. И още нещо да ви помоля последно, да коментирате тази новина, която, разбира се, не е потвърдена от пресофиса на бившия министър-председател Симеон Сакскобургготски, че има намерение да съди България в Страсбург заради мораториума на Народното събрание. Вие също подкрепихте този мораториум.
Мартин Димитров: Господин Сакскобургготски си е върнал земи, за които има документи, че не трябвало да бъдат върнати. И когато казва, че ще съди България, за мен това показва морална оценка какво е най-важно за него. За него очевидно най-важно е било връщането на тези имоти, а не е било най-важно постигането на добри резултати и по-добър живот на българските граждани. Това мога да кажа. Когато един бивш министър-председател тръгва да съди собствената си държава, това е оценка за неговите достойнства.
Водещ: Добре. Благодаря ви за този коментар. В ефира на „Хоризонт" „Преди всички" съпредседателят на Синята коалиция и председател на СДС Мартин Димитров. 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...