Мартин Димитров: Правителството няма волята да свие разходите

19.07.2010

 Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров, в сутрешния блок на bTV „Тази сутрин"

Водещ: Мартин Димитров ни е на гости, председател на СДС и депутат от Синята коалиция, по един въпрос, който казвам, за съжаление, засяга много хора, защото и българите вече живеем на креди или на лизинг. Миналата седмица депутатите приеха една поправка, която, струва ми се, засяга всички, които в момента са в кредит или смятат да влязат в такъв. За какво точно става дума?
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Добро утро.
Мартин Димитров: За прозрачност и отчетност - всичко, което искаме като по-добра защита на потребителите. Вече банките ще бъдат задължени референтният лихвен процент на тяхната плаваща лихва да бъде достъпен на тяхната интернет страница.
Водещ: Точно при какви условия би могла да се промени лихвата.
Мартин Димитров: От какви условия и самият процент, който като се промени, се променя и плаващата лихва, което ще доведе до по-голяма конкуренция между банките, защото всеки човек, като иска да вземе кредит, ще може да отвори интернет сайтовете на банките и да им сравни условията и методологиите.
Водещ: Но това не предполага ли всеки клиент да е специалист и експерт в една тема, по която не е необходимо? Как да си помогнат хората в момента?
Мартин Димитров: Ще получат помощ най-вече, защото винаги има специалисти, ще има и ваши гости, и в печатните издания ще има анализи, които ще сравняват условията. Когато информацията е налице, когато е публична, има кой да я обработи, има кой да я представи във вид, така че всеки човек да вземе най-доброто решение, но когато тази информация през целия период на кредита е публична и е на интернет сайта на банката, има много по-добра защита на потребителите. И, между другото, разликата между сериозната политика и популизма е, когато има конкретни решения и резултати, какъвто е този случай, е сериозна политика.
Водещ: Вие дефакто може да се похвалите с тази поправка?
Мартин Димитров: И друга важна поправка - банките не могат едностранно да променят своята методология за определяне на лихвения процент, което простичко означава така: сключвате договор за плаваща лихва и в този договор пише, че вашата лихва зависи примерно от средната инфлация в ЕС. Досега банката можеше да каже в един момент - да де, но вече не искаме средната за ЕС, искаме за България примерно, защото тук е по-висока. Това е нестабилност на договорните отношения. Да, чух различни представители на банките, че не им харесва тази разпоредба, но е справедлива, трябва да има стабилност на договора - като подпишеш за едни условия, тези условия да не могат да бъдат променяни.
Водещ: От какви фактори се определя методологията, по която пък се изчислява лихвата?
Мартин Димитров: За всяка банка е различно.
Водещ: Горе-долу какви биха могли да бъдат, няма ли нещо, което е еднакво за банките?
Мартин Димитров: Общо взето, всяка банка решава. Въпросът е следният - когато тези неща са публични, когато всеки може да ги види, това ще засили конкуренцията между банките. Хората ще четат методологии, ще сравняват фактори, ще видят къде има по-големи и по-малки рискове и ще има, забележете, много сериозни анализи коя банка какви рискове и какви перспективи представя на своите клиенти.
Водещ: Рискове за повишаване и намаляване на кредита. Аз ще ви дам пример, който дават колегите от 24 часа. На страниците си и в нашия ефир колегата Слави Ангелов разказа личната си история като един кредитополучател, който в един момент се оказва със завишен лихвен процент, без изобщо да е информиран и без изобщо да знае в момента на подписване на договора. Те очевидно заедно с финансиста Любомир Христов са започнали инициатива за това, което вие пък направихте в парламента и вече е факт. Какво казва въпросният финансист Любомир Христов? Одобрява това, което сте направили като депутати, но трябвало да се запише кои фактори да влизат в методологията. Сега банките според него могат да включват всичко, което им хрумне, например процента на лошите кредити и изведнъж, ако банката започне да има по-висок процент лоши кредити, това удря върху лихвата на добрите кредитополучатели.
Мартин Димитров: Знаете ли какво пропуска г-н Христов - че когато тези неща са публични, както правим ние, и всеки човек избира, когато някоя банка включва подобен фактор в своята методология, просто оттам няма да се вземат толкова много кредити - хората ще избягат, ще отидат при другите банки, които предлагат по-добри условия. Ние засилваме конкуренцията между банките по този начин.
Водещ: Т.е. това, което правите, е всичко на тезгяха, прозрачност и информация? Когато има тази, информация, хората избират.
Мартин Димитров: Всичко на тезгяха, всяка промяна на лихвите също да е на тезгяха, да е публична и да не могат банките едностранно да променят методологията и да сменят начина на определяне на лихвения процент, което води до стабилност. Не само, че е на тезгяха, а и през целия срок на договор стои на тезгяха, не се променя, което води до много по-голяма стабилност на договора.
Водещ: Имате ли вече реакции пред вас на банкери и на хора, които участват в банковия сектор под една или друга форма?
Мартин Димитров: Разбира се, че не им харесват тези промени, но...
Водещ: Вие казвате „не им харесват", но какво точно не им харесва - те ще бъдат длъжни да информират за това, което досега не са информирали?
Мартин Димитров: Всяко допълнително задължение за прозрачност е тежест за самата институция, на която се налага, това е ясно, но за мен това са европейски практики, това е правилният път и разликата между всички общи приказки как щели да фиксират лихвените проценти, което е невъзможно.
Водещ: Волен Сидеров предложи да бъде фиксиран, да има таван, това възможно ли е?
Мартин Димитров: Трябва да прочете разпоредбите на европейското право г-н Сидеров, да се запознае. В едни пазарни отношения не може да има фиксиране на цените нито на доматите, нито на краставиците, нито на кредитите, не може да стане. Всички хора с подобни изказвания търсят популизъм, примерно да кажат - ние сме най-големите защитници на потребителите като искаме да фиксираме кредитите, това е подтекстът. Между другото, големият финансист, който цитирате, Любомир Христов, има също подобни идеи, и той иска да фиксира лихвите по кредитите, което е невъзможно и би довело само до проблеми и до това, че ако те са фиксирани, от самото начало ще са високи. Т.е., ако подобни мерки се предприемат, пазарният ефект ще бъде точно обратният, точно ще бъде в ущърб на потребителите. Банките, като знаят, че не могат да ги променят, ще ги вдигнат от самото начало.
Водещ: За да е ясно, че ще бъдат на печалба?
Мартин Димитров: За да е ясно, че ще бъдат на печалба, и това ще удари всички потребители. Затова подобни мислители са особено опасни за хората всъщност.
Водещ: Единият от тези мислители е в парламента, той предложи официално.
Мартин Димитров: Хората решават и пращат в парламента който намерят за добре.
Водещ: За да обобщим темата и да преминем към следващата, именно за отношението на СДС и Синята коалиция към финансовата и икономическата политика на кабинета, да кажем на зрителите ни това - когато отивате да вземате кредит, още там на място при кредитния инспектор се интересувайте за методологията, поискайте просто да им се обясни това условие как би могло да се промени през годините, в левова равностойност какво означава това и питайте.
Мартин Димитров: И най-вече гледайте условията на всички банки и избирайте. В момента има много банки, които предоставят кредити, конкуренцията между тях ще става все по-голяма. Хората трябва много да внимават от коя банка взимат кредити и при какви условия. Самите банки ще имат много различни варианти, така че хората трябва много да внимават какво се предлага. Ще има нови продукти при по-добри условия.
Водещ: Утре ние ще продължим темата с представители на банковия сектор, както и с представители на потребителите, за да влезем в детайлите и да видим банките какво точно би ги притеснило в тази промяна в полза на потребителя. Предишната тема, слушахте ли министъра на икономиката и енергетиката?
Мартин Димитров: Да, слушах го.
Водещ: Кой е виновен за поскъпването на газа? Точно този въпрос така формулиран го видях на вашия блог.
Мартин Димитров: 2006 година Овчаров, за който съм съгласен, че като каже „добър ден", всички гледаме към слънцето, се отказа от един изключително изгоден договор за България, сключен от СДС. Затова загубихме над един милиард лева за този период от четири години. Буквално продаде мача, казано най-директно, най-просто.
Водещ: Да, но той казва - ние влизаме на пазарни цени и започваме да работим на пазара.
Мартин Димитров: Може да казва каквото и да било, но заради него цената на газа поскъпна с пъти, много поскъпна. Преди получавахме една фиксирана много ниска цена, три пъти по-ниска от пазарната, отнесено към този период.
Водещ: Да, но все пак, понеже сме на пазара, може ли да продължава безкрай фиксирана три пъти по-ниска цена от пазарната.
Мартин Димитров: Имам към вас един въпрос.
Водещ: Ако е на тема газ или енергетика, няма да ви отговоря, две ще ми пишете веднага.
Мартин Димитров: Аз ще ви го задам така, че да ме разберете веднага. Ако имате изключително изгоден договор с БТВ, който продължава 4 години напред, какви могат да ви бъдат мотивите да го прекратите предсрочно и да кажете - не искам вече тези изгодни условия, нищо че те са ми сигурни, не искам вече, това казва Овчаров. Нищо, че това ми е сигурно и е много изгодно за мен, за България, не го искам повече - и намира някакъв мотив. Звучи ли ви сериозно, бихте ли го направили? Един разумен човек не би го направил.
Водещ: Не, но понеже в енергийната политика има толкова много детайли, информация и интереси, аз не се наемам да отговарям така простичко на този прост въпрос.
Мартин Димитров: Г-жо Цолова, в крайна сметка тази ситуация може да бъде сведена до една такава проста ситуация - изключително изгоден договор за 4 години напред, когато някой казва - не, не го искам повече. Очевидно ни е ощетил всички, очевидно е продал мача.
Водещ: Има ли възможност при условие, че няма подпис на Овчаров в случая в тези договори, политическо лице да бъде подведено под отговорност за тези щети, както ги наричате?
Мартин Димитров: Забелязахте ли, че човекът, който е подписал всъщност този договор, Валентин Иванов, в свое изказване каза, че не е прочел договора, който е подписал?
Водещ: Така беше.
Мартин Димитров: Което показва следното нещо - бягство от отговорност. Няма друга причина той да казва, че не е прочел договора, освен ако няма нещо, което да го притеснява. Ако беше договор, с който се гордее, щеше да каже не само, че го е прочел, че го е измислил, нали така. Той казва - не, аз бе съм го чел този договор, не ме питайте, Овчаров води преговорите - това е неговото изказване.
Водещ: Факт е, в-к „Труд" изнесе тази информация. Оказва се, че не само той, а всички, които са подписали този договор, се оказва, че не са го чели.
Мартин Димитров: Затова нека да видим сега, ние търсим кой го е прочел. Ясно, че никой не го е чел от подписалите, затова питаме от другите кой го е чел.
Водещ: Сменяме темата пак. Нарекохте последната актуализация и единствена, надяваме се, на бюджета „последното кръстовище, през което минаваме през актуализацията". И казахте: „имаме два пътя - или път към Гърция, където знаем, че положението е страшно, или път към излизане от кризата". Накъде тръгна правителството на ГЕРБ - към Гърция или към излизане от кризата?
Мартин Димитров: По енергийната тема ще ми позволите само едно изречение и веднага ви отговарям - трябва да бъдат разделени проектите. Това, което се опитват да правят руснаците, е да кажат - заедно в пакет „Белене", „Южен поток" и новият договор за доставка. Трябва да бъдат разделени, защото иначе не е в наша полза това, което се случва. Преговорите сега започват, нищо не е постигнато като трайна договореност до момента, всичко предстои, това трябва да знаят вашите зрители.
Водещ: Това каза и министърът на енергетиката, той не скри, че тепърва всичко предстои.
Мартин Димитров: Да, да е ясно. По отношение на кръстовището - за мен България се движи в грешната посока и затова и СДС, и Синята коалиция гласува против разходната част в актуализацията на бюджета. Целият ЕС върви към намаляване на разходите и намаляване на дефицитите, ние вървим точно в обратната посока на увеличаване на разходите и увеличаване на дефицитите.
Водещ: Защо последно онзи ден министърът на финансите каза - съкращаваме не знам колко, но десетки агенции и около 3000 чиновници?
Мартин Димитров: Това е намерение.
Водещ: Макар да си даваме сметка, че разходната част не е просто едни глави да падат и техните заплати да се спестяват.
Мартин Димитров: Не това е целта. Има добро намерение - дали това добро намерение ще бъде реализирано, е съвсем отделен въпрос.
Водещ: Не го ли видяхте в бюджета и в неговата актуализация?
Мартин Димитров: В актуализацията се случва точно обратното, това ви казах преди малко. Всички разходи на държавата 2007 година преди кризата са 22 милиарда лева, сега са над 27 милиарда лева, т.е. над 5 милиарда повече. Т.е. в кризата, в най-тежката криза България харчи рекордно много пари за последните пет години.
Водещ: Защо смятате това се случва - защото хората и експертите, които пишат този бюджет не разбират или? Каква е причината?
Мартин Димитров: Подценява се сложността на ситуацията, подценяват се рисковете, въпреки че ние толкова много пъти обръщахме внимание на цялото общество, че от това не следва нищо добро. И се надяваме с тези мерки, които сега се предлагат, за спестявания да се обърне тази държавна политика. Иначе след позицията на СДС същият ден излезе позиция на ЕК, в която се казват следните неща - България и още една страна-членка на ЕС нямат причини за поддържането на тези високи дефицити. Т.е. тези дефицити не се дължат на някакви проблеми и на извънредни обстоятелства, дължат се на огромни разходи а правителството, заварени наистина от тройната коалиция, но сегашното правителство няма волята да ги върне обратно назад, да ги намали.
Водещ: Защо?
Мартин Димитров: Не мога да ви кажа. Този въпрос десетки пъти съм го повдигал, не знам защо няма воля да върне разходите на предишните нива, за да можем да стабилизираме държавата - нямам отговор на този въпрос.
Водещ: Благодаря ви за това, че бяхте в студиото. Утре ще продължим темата, която подхванахме с лидера на СДС Мартин Димитров, а именно как се определят лихвите по кредитите, които взимаме ежедневно, и как може банките да не ни поставят в заварено положение, когато сме подписали договор, оказваме се с повишен лихвен процент.

Виж видео от участието на Мартин Димитров в предаването  на  bTV "Тази сутрин"  тук


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...