Мартин Димитров: Бюджетът свети на червено, вече се чуват и сирените

07.07.2010

 Интервю за "Денят започва" на БНТ на лидера на СДС Мартин Димитров.

Водещ: Сега продължаваме с лидера на СДС Мартин Димитров, добро утро. Две теми, едната свързана с това, което до преди малко коментирахме с колегите, свързано с вчерашните преговори в Москва. Другото, вашето мнение по актуализацията на бюджета. Нека да започнем с АЕЦ „Белене" и с „Южен поток". Руснаците изразяват учудване и дори известно притеснение от това, че те продават евтино, образно казано, а пък се купува скъпо от крайния потребител. Българската страна ще прави проверка, дори ДАНС може да се намеси, как ви струва това, как ви изглежда?
Мартин Димитров: Да ви кажа честно , не ми изглежда много сериозен точно този разговор. Тъй като всички данни са ясни и има държавна комисия по енергийно и водно регулиране и всички данни са обобщени там и тя определя крайните цени. Ако до момента е имало някакви резерви и те не са били потърсени и не е бил направен такъв анализ, е много закъснял. Сега да дойдат руснаците да ни кажат, че някъде по веригата се губят много пари, не ми звучи на мен много сериозно, не ми звучи автентично.
Водещ: Защо се казва това тогава?
Мартин Димитров: Имам чувството, че тази тема се използва като „пушилка", за да мине другата тема. Другата по-важна тема е темата за „Белене", защото като четох стенограмите внимателно няколко пъти, и там се казва, казва българският премиер, въпреки че думите му не са еднозначни, което поне е добре, но е казал, че ще правим втора вноска по проекта „Белене". Т.е. няма инвеститор, но ние трябва септември тази година да направим следващата вноска по оборудването, което сме поръчали.
Водещ: Защото сме задължени, иначе да няма неустойки...
Мартин Димитров: Ако платим тази вноска, процесът става необратим. Това за мен е основната новина от вчера. Платим ли тази вноска, после няма връщане назад вече, т.е. оборудването ще бъде доставено, независимо дали има или няма стратегически инвеститор, ще се строи „Белене". Това е било основната тема и някак си другите теми се използват така за разтройване на общественото внимание, така да го наречем.
Водещ: С какво димна завеса се пуска и в същото време отзад...
Мартин Димитров: Това е основният въпрос. Аз се радвам все пак, че българският премиер не е бил категоричен засега по тази тема, защото по темата „Белене" ние казваме едно и също нещо от много години насам, а именно, трябва да се докаже необходимостта от тази мощност. Човек си купува нещо толкова скъпо, ако знае за какво му е. За кого ще го произвежда този ток, на каква цена и за какъв пазар. Вътрешния пазар се доказа, че няма нужда от такава мощност, значи трябва да видим кой ще го купува този ток. Като няма яснота, вчера между другото другата новина е, че премиерът каза, че ще говори със Сърбия да купува тока и да бъде инвеститор в проекта, нещо, което от негова страна се казва за първи път - също е новина. Но дали ще има интерес, защото до момента няма интерес, е съвсем отделна тема.
Водещ: Така или иначе, ще се търси стратегически инвеститор, то няма отказ от това нещо, въпреки тези пари. Между другото, наясно ли сте откъде ще се вземат тези пари - 280 милиона евро?
Мартин Димитров: Това е третият много хубав въпрос - никой не е наясно. Особено септември тази година. Актуализацията в момента тече в бюджета, няма откъде да се вземат тези пари, България е в доста трудно състояние. Между другото, бюджетът свети на червено, вече се чуват и сирените. Положението е много сериозно, при това положение откъде ще вземат половин милиард лева за „Белене", абсолютно не ми е ясно. Защо ще натоварваме бюджета с половин милиард лева от „Белене" е също друг тежък въпрос. знаете ли, двете теми са свързани по следния начин, предишното правителство оставя един много сериозен капан за сегашното. Капанът е следният - раздути разходи, „голям шлем" проекти, всичките проекти в „Големият шлем" имат едно общо качество - има ангажименти по тях, няма осигурено финансиране. И „Белене", и „Южен поток", и „Бургас-Александруполис" има поети ангажименти, няма никакво осигурено финансиране, т.е. това е наследството на миналото правителство. И този капан е на път да щракне, защото в един момент тези раздути разходи водят до все по-големи дефицити и накрая до един бюджет, който догодина ще бъде в едно много трудно състояние, ако не се вземат мерки.
Водещ: Някой може да вземе заем - банков заем, корпоративен заем.
Мартин Димитров: Знаете ли, това заемите, държавите са като хората. Една държава може да вземе заем, когато е стабилна. Когато започне да показва много големи дефицити, заемите са при много тежки условия. Един човек може да вземе заем при добри условия, ако е в стабилно финансово състояние - да покаже доходи, да покаже, че няма големи задължения към момента. Същото е и при държавите. Това, което наблюдаваме последно време, е влошаващи се показатели за България. Този капан беше заложен. Той беше заложен неслучайно, за да може да каже Тройната коалиция: „да, обвиняваха ни в корупция, много лоши неща станаха по наше време, да, така е, но ето, вижте, и следващите не се оправиха". Това беше целта на Тройната коалиция - харчиха, увеличиха разходите, подписаха „Големият шлем" проект, за да могат да кажат: „ето, вижте ги следващите". Затова сега беше много важно ГЕРБ да направи реформите, които да снижат разходната част на бюджета и да позволят да не щракне капана, да не излезе на червено българския бюджет, каквото става през тази година и следващата година.
Водещ: Много вчера така остро прозвучаха аргументите ви защо няма да подкрепите актуализацията на бюджета. Говорите като за опит за разрушаване на стабилността, задълбочаване на кризата. Опасен ли е в този си вид този проект за актуализация на бюджета? Опасен ли е за България?
Мартин Димитров: В една такава ситуация, в която можем да загубим стабилността, би било несериозно ние да кажем, че всичко е наред. Хората, които в момента говорят, че всичко е наред, наистина не разбират и подценяват ситуацията. В момента сме наистина на ръба. И много ми се иска и на мен, и на Синята коалиция и на СДС да не паднем в тази пропаст, каквото се случи вече на Румъния и Гърция. И румънците преди 6 месеца си обясняваха, че всичко им е наред, че нямат никакви проблеми. Сега вдигат ДДС с 5 %, налага им се да намаляват пенсии и са в много тежка криза.
Водещ: Защо мислите, че ще стигнем дотам?
Мартин Димитров: Има такава опасност. Всеки разумен икономист ще ви каже в момента, че има такава опасност. И много ни се иска на всички нас това да не се случи, но то зависи от мерките. Не може в една такава ситуация, основната ни претенция е следната - в една такава ситуация правителството продължава да увеличава разходите. Т.е. не стига, че вече се чуват сирените, свети червената лампа на бюджета и българският кабинет казва: „нищо, нека е тежко, ама ние още ще харчим", това казва с тази актуализация. Целият Европейски съюз прави актуализация да намали разходите и ги ограничава, ние правим актуализация да ги увеличим. След нашата реакция на СДС видяхте вчера имаше реакция на Европейската комисия, които казват следното нещо много просто и ясно: „ ако догодина няма дефицит под 3 % от брутния вътрешен продукт, ще ви глобим и ще бъдат наложени санкции на България, защото вие губите стабилността, това каза Европейската комисия. Т.е. ако не сте чули СДС, поне някой да чуе Европейската комисия. Наистина в момента трябва да светне червената лампа в България и да направим така, че да не паднем в тази пропаст, чийто ръб наближаваме.
Водещ: Всъщност, нека да кажем на зрителите, това , че няма да подкрепите актуализацията на бюджета какво означава - че ще гласувате против или ...?
Мартин Димитров: ... внесли 4 страници предложения, ще ги аргументираме и ще гласуваме за тях. И няма да подкрепим, т.е. ще гласуваме против всяко предложение на кабинета, което води до раздуване на разходите. Ще дам пример, намаляват парите за здравеопазване със 136 милиона, а се дават 116 милиона на тютюнопроизводителите. Казва го директно, взимат се пари от здраве, от лекарства, от лечение и се дават на една група хора, която е свикнала над десет години да получава пари.
Водещ: Знаете, че това беше коригирано... това за здравеопазването не беше чак толкова намалено.
Мартин Димитров: Ама, малко беше коригирано.
Водещ: Както и за общините.
Мартин Димитров: И въпросът е вместо да реформираме сектора тютюнопроизводство, защото не може с десетки години да се дават едни пари, няма как да стане това, никой не може да си го позволи. Затова целта е за кратък период да даваш пари, помагаш им, ама те вече опитват в друг сектор и се преориентират.
Водещ: Това заради изборите ли се прави догодина, все ви питам като дойдете тук? Заради изборите, заради лектората на ДПС ли се прави?
Мартин Димитров: Има една партия, която е ДПС, която истерично го иска това нещо. Те казват по бюджета няма други претенции, те даже и за дефицити не говорят, няма други въпроси освен бюджета ...
Водещ: Да, но тя не е в управлението, тя е опозиционна партия.
Мартин Димитров: Казва се следното нещо: „ там пишете каквито искате дефицити, каквото искате, ама за тютюнопроизводителите дайте парите", това казва ДПС. То си има една партия, която неистово и истерично го иска това нещо. Не мога да разбера защо ГЕРБ се съгласяват и дават тези пари, и на практика ги взимат от здравеопазването, както ви казах. Така става.
Водещ: Да няма някаква уговорка?
Мартин Димитров: Не мога да ви кажа каква е причината, но, първо, чисто икономически тия хора продължават да ги лъжат, защото, добре, дават им тази година пари, догодина вече няма как да им ги дадат. И тогава какво, нито се реформира секторът, нито ще живеят стабилно, това са като еднократни помощи. Вместо тези хора да бъдат преориентирани към друго нещо, за да могат да си изкарват с достойнство прехраната, те ги лъжат по този начин, дават им пак някакви пари, ама догодина няма да ги има тези пари, какво правим тогава.
Водещ: Добре, това, което ще направите да гласувате против актуализацията на бюджета, това е много важно знаково гласуване. Оттук нататък какво става със СДС, вие продължавате ли да подкрепяте мнозинството, в опозиция ли минавате?
Мартин Димитров: Нашата позиция от първия ден на това правителство не се е променила. Ние сме коректив. Дистанцията между нас и правителството относно бюджета остава много сериозна. Ние не подкрепяме мерките, които те предлагат. Нарастването на кризата по средата на кризата е може би най-лошата мярка. Един коректив би бил много лош коректив, ако когато се правят тежки решения, мълчи или не алармира обществото, че трябва да бъдат взети мерки. Такава е именно ситуацията в момента. Искаме и последния човек в България да ни чуе, че не може да нарастват разходите насред кризата. Това е като да гасиш един пожар с туби бензин, да наливаш,, да наливаш и да казваш: ‘не, не , ще се оправят нещата".
Водещ: Добре, разбрах ви, не се съобразяват с това, което казвате. Оттук нататък вие какво, в опозиция ли ще бъдете или ще продължавате да ги подкрепяте?
Мартин Димитров: Ако искате да ви го кажа по този начин, по темата „Бюджет" сме в опозиция.
Водещ: Това е изключително важна тема.
Мартин Димитров: Но по други теми, да речем по теми като организираната престъпност, корупцията, където все пак има резултати, и все пак се правят добри инициативи, ние като коректив няма как да не подкрепим, защото не би изглеждало сериозно.
Водещ: Въпреки че искате да се намали бюджета на МВР, доста чувствителна е тази тема.
Мартин Димитров: И министърът на вътрешните работи е много чувствителен на тази тема, но казах и на него, казва и на вас едно и също нещо, не може нито едно министерство да остане извън инициативата за спестяване на пари. Аз съм сигурен, че и там, има излишни административни разходи, окей, не по-малко съкращенията оттам, но също да бъде направено. Защото трябва да има солидарност в тази тежка ситуация, за да опазим България. Това ни е основната цел в момента. Да не ни се случат всички тези лоши неща, които се случват около нас. Нека се огледаме, вижте около нас какво става. Искаме ли това да стане и в България? Ако не искаме, взимаме ли мерки?
Водещ: Позицията ви по темата за бюджета обща позиция ли е на Синята коалиция?
Мартин Димитров: Категорично.
Водещ: Това колегите ви от ДСБ също го споделят. Като обобщение, казвате, че по отношение на бюджета сте в опозиция, по отношение на борба с престъпността подкрепяте мнозинството. Понеже след малко ще говорим с представители на БСП и на ГЕРБ за лобизъм , за лобистки закони, имаше едно изследване, един анализ на Института за модерна политика за това какво прави през първата година от дейността си Народното събрание, вие споделяте ли , че голяма част от законите за лобистки, корпоративния интерес защитават, частни интереси, неясни...
Мартин Димитров: Имаше много остра реакция на СДС и на Синята коалиция миналата седмица, когато за закона за собствеността и опазването, два закона за земеделските земи, се случиха много странни неща. Т.е. ако имате 5дкр. или сестра ви има 5дкр. не може да ги продаде на член на семейството, трябва да ги продаде на рендатори, трябва първо да ги предложи на рендатори. Това противоречи на моето разбиране за свободен свят, за свободна България. Това е типичен лобистки закон. Потърсихме всякакви механизми и начини да спрем тази инициатива и аз се надявам между първо и второ четене да надделее разума в парламента и да не се случват такива неща, но накрая, за да завършим първата тема, искам да ви кажа следното нещо, когато БСП и ДПС във вашите студия казва, че са всъщност стожера на стабилността, моля ви никой да не забравя, че тези раздути разходи и капана, с който започнах, беше направен от тях. Именно те носят тази отговорност. Ако можем да търсим отговорност на ГЕРБ в момента, тя е, че не правят реформите и не връщат разходите на предишните им много по-ниски нива, примерно 2007 г. те са 22 милиарда, сега са 27 милиарда. Това е тяхната отговорност, но БСП и ДПС да казват, че те са опозицията и че те искат стабилност, просто не е честно.
Водещ: Добре, за финал да ви попитам, след като сте в опозиция по отношение на бюджета на ГЕРБ, на управляващите, ако някой, хипотетично, внесе вот на недоверия за икономическата и финансовата политика на правителството, какво ще правите, как ще гласувате?
Мартин Димитров: Ако дойде такъв момент, ще преценим как да постъпим. Оттук нататък ще...
Водещ: А въпрос на преценка, нямате отсега отговор.
Мартин Димитров: Отговорът е следният, ние ще работим и ще подкрепим всяка ключова реформа в България. Това е нашата позиция, защото не искаме тези месеци и дни да бъдат пропилени, каквато опасност има в момента. Защото вижте, най-простото би било, какво правят БСП и ДПС, с голяма надежда да се провали това правителство, за да могат хората д а се объркат, да има много ниска степен на гласуване, примерно да гласуват 15%, по някакво чудо този път, примерно, да спечелят ДПС, тогава ще ... всички пари, целия бюджет за тютюнопроизводители, което се казва с шеговит тон.
Водещ: Не бихте подкрепили вот на недоверие, ако се стигне дотам?
Мартин Димитров: Нашата цел не е да се провали това правителство. Нашата цел е да насочим усилията на това правителство в правилната посока.
Водещ: Много ви благодаря. 

Видео с интервюто на Мартин Димитров за БНТ вижте тук

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...