В медиите
Мартин Димитров: Вълната ГЕРБ започва да изчезва
Интервю за в-к "Седем" на председателя на СДС Мартин Димитров.
- Какви са условията на сините за подкрепа па бюджета?
- СДС въведе финансовата стабилност и валутния борд в България. И не можем да позволим никой да загуби тази стабилност. Защото в момента българският бюджет е болен и нашата претенция е тази болест да не стане хронична. А такава опасност има. Дефицит 2009 г., дефицит 2010 г., дефицит 2011-а - и положението няма да може да бъде удържано. Основното условие, което поставяме, за да подкрепим актуализацията, е да има бюджетен дефицит от 3%. Правителството продължава да харчи много и това задълбочава кризата. Затова искаме да бъдат направени сериозни спестявания. ..
- Откъде?
- Ще го кажа много простичко. Преди кризата, през 2007 г., всички разходи на държавата са 22 милиарда лева. Сега, в кризата, когато цените са по-ниски, са над 27 милиарда. Значи може да се направят големи съкращения...
- Къде отива тази разлика от 5 милиарда?
- Навсякъде се харчи неефективно. Има раздути администрации, има дублиране на функции, има неефективни агенции и регионални структури на министерства. Т.е. има страшно много потенциал за спестяване. Например в момента за храните в България отговарят седем институции, които са със седем отделни бюджета, със седем главни счетоводители. Очевидният извод е, че трябва да има една институция, която да се занимава с храните в България. Същото важи и за контрола върху лекарствата, който в момента се осъществява от пет институции.
- Това е противно на всякаква логика - в момент на криза да се харчв повече...
- Противно е, да. Още повече че страни като Германия и Великобритания направиха актуализация на своите политики, за да направят големи спестявания. А ние правим актуализация, за да вдигнем разходите. Не може така, просто не става. И нещо друго. Някои хора от управляващото мнозинство ми се сърдят, но те имат полза, като отива колата към пропастта, някой да им каже - ей, хора, там има пропаст! Нямат полза от тия, дето им викат - абе карайте си! Имат полза от нас, които им казваме - има пропаст, там вече паднаха Гърция и Румъния, и ние ли да паднем?
- ГЕРБ обаче няма да вдигат данъци и няма да намаляват заплати...
- За което ги подкрепяме, това искахме и ние. Но не е достатъчно. Пропастта пак се вижда.
- Откъде според вас трябва да дойдат най-много спестени пари?
- Като го кажем така, винаги има някой, който е недоволен. Затова искаме една независима комисия, както направиха във Великобритания, да прегледа всички разходи на администрациите и примерно в края на септември да излезе с обширен доклад, на базата на който да бъдат направени сериозни спестявания и да се каже - този да се слее с онзи, тази агенция да влезе в министерството, тук има дублиране на функции и това може да бъде спестено. Такъв преглед ще покаже, че има агенции и служби с дублиращи се функции, че има регионални звена на министерства, които не са ефективни. Много звена на отделните министерства могат да бъдат заедно. Такъв обективен доклад трябва, иначе всичко изглежда много пристрастно. Ето сега съм предложил намаляване на бюджета на МВР с 2 процента. Малко е, но и те трябва да участват солидарно...
- Става дума от парите за подслушване?
- Да. Но ето вече има гневна реакция от Цветан Цветанов. Не е прав, той трябва да бъде солидарен в спестяванията. Не може Цветанов да казва, че в МВР не могат да се намаляват разходи, след като всички останали го правят. Всички трябва да спестим.
- Вие искате и областните управители да бъдат намалени наполовина...
- Ами в криза може да няма двама заместници, а да има един заместник областен управител. Не е вече тройната коалиция, та да бъдат трима.
- Споменахте Великобритания, но там ДДС скочи от 17.5 на 20 на сто^ а тук остава непроменен?
- В България наскоро въведохме едно по-ниско данъчно облагане. Ако при първата пречка вдигнем данъците, за целия инвеститорски свят това ще бъде сигнал, че нямаме устойчива политика в тази насока. Великобритания е друга страна, с много сериозни традиции и възможности. Там ще има инвестиции независимо от подобни проблеми. В България е друго - ние трябва със зъби и нокти да устискаме да не вдигаме данъците, за
да не подплашим инвеститора. А той е като сърна, лесно се плаши. А инвеститори много ни трябват, защото те отварят работни места.
- Ако не бъдат изпълнени исканията на Синята коалиция за актуализацията, какво ста* ва?
- Няма да подкрепим на второ четене бюджета, защото за какво я направихме тази стабилност, ако ще участваме в нейното разрушаване?
- А има ли опасност от рухване на валутния борд?
- Има сериозни опасности. Човек, за да разбере къде се намира, трябва да се огледа. И в България, като се огледаме, да погледнем към Гърция - там кризата е много тежка, и към Румъния - малко по-лека, но пак криза. Това е ситуацията. Възможно ли е и на нас да ни се случи? Като гледаме показателите - възможно е. Ами да вземем мерки тогава.
- Колко милиона ще бъдат спестени от мерките, които предлагате?
- За 2010 г. поне половин милиард лева. И от администрацията, и от спиране на парите за тютюнопроизводителите. Защо точно те трябва да получат? Има земеделски производители със стотици култури, на всички им е трудно. Вие мислите ли, че на тези, които гледат краставици, домати, чушки, дини, им е по-лесно? И на тях им е трудно. Защо на едните ще дадем 1200 лева, а на другите - стотинки? Честно ли е това?
- Знаете чий електорат са тютюнопроизводителите...
- Аз разсъждавам в случая с морални аргументи за справедливост. И този електорат не може да бъде поставен пред всички останали. Ако някой иска да стане и да каже - взимаме от здравеопазването, за да дадем на тютюнопроизводителите, ние от СДС и Синята коалиция няма да подкрепим такова нещо.
- Как си представяте държавната машина да тръгне срещу енергийния октопод, както поискахте? Кой е той, къде е?
- До момента ми е трудно да видя главата на октопода, но му виждам пипалата навсякъде. Интересът на енергийния октопод е да прави много енергийни проекти, ако може - по една атомна централа във всеки областен град. Те това искат -много енергийни проекти, за да има комисиони. А ние казваме друго - дайте да си видим националните интереси, от какво имаме нужда и от какво нямаме. Енергийният баланс е такъв, че АЕЦ "Белене" не ни трябва. Нашият национален интерес изисква да вземем мерки животът на пети и шести блок на "Козлодуй" да бъде удължен максимално. И за какво ни е "Южен поток"? Отново газ от Русия - т.е. пак зависим от една тръба, само се заобикаля Украйна. Каква ни е ползата? И затова аз искам във всички тези енергийни проекти винаги да го има простичкия въпрос - каква е нашата полза.
- Но вече се говори за енергийна война между България и Русия?
- Да, защото Русия е свикнала, като поиска нещо от България, България да го изпълнява. Така беше през последните години. Поискаха от Станишев и Овчаров да развалят изгодния за България договор по транзита и те го развалиха без обществен анализ, без парламента. Просто отидоха и го развалиха. И загубихме много пари от това - над 1 милиард лева, и сега газът скача. Така са свикнати. И затова ние сега трябва да кажем на Русия - нека си имаме взаимно уважение. Ние вас ви уважаваме, но и вие ни уважавайте. Не може да ви изпълняваме всички искания, ние също имаме национален интерес. Да, по-малка страна сме, но имаме своите позиции, своите искания.
- Възможно ли е да дойде МВФ отново в България? Доста финансисти се изказват в полза па това.
- Аз не мисля, че това би било най-добре. Но натам отиват нещата. Защото говорихме за пропастта. И когато колата отива към нея, в мига преди да падне, идва МВФ и почва да бута колата обратно. На мен ми се иска да покажем, че без фонда в България има достатъчно хора с отговорност да се справят. Това се опитваме да предизвикаме в момента като дебат. Дано да не се наложи да искаме заем от фонда, защото той поставя много тежки условия. Но истината е, че ако това правителство не направи реформи, ще дойде МВФ и ще ги наложи отвън.
- Какви изводи си направихте от кметските избори в Габрово?
- От един частичен вот с 25 процента избирателна активност е грешка да се правят някакви генерални изводи, но също така е грешка да не се правят никакви изводи. Нашите констатации са в следната посока. Първо, трябва да се вземат мерки в изборното законодателство срещу купуването на гласове, защото този проблем продължава да виси. Особено при ниска активност купените гласове много изкривяват вота. На следващо място - за да може СДС и Синята коалиция да разрастват своето влияние, е много важно да се активизираме по места. Да, централната ни политика е доста настоятелна и активна, това го отчитаме, но трябва да си засилим политиката по места. Не непосредствено преди изборите, а по принцип. Третият извод, който си правя, е, че малко по малко вълната ГЕРБ започва да изчезва. Вече вълна за ГЕРБ няма, макар че спечелиха тези избори. Ако някой си прави извода, че следващите местни избори са предрешени, прави много голяма грешка. Те са една много голяма въпросителна и бих казал, че на тях всичко е възможно.
- Синята коалиция обаче е единствената формация, която качва или поне не губи гласове?
- Има покачване в резултата, но то не е достатъчно голямо, за да правим генерални изводи.
- Няма ли да бъде по-голямо това покачване, ако дистанцирането от ГЕРБ бъде по-отчетливо?
- Това трябва да става на принципна основа. Ако има принципни основания за дистанциране, каквато е актуализацията на бюджета, то ще се случи. Но не трябва да се прави нито емоционално, нито по някакви косвени или неясни причини.
- Какво е отношението на СДС към гей парада?
- Всички, които ме познават, знаят, че аз съм убеден християнин и консервативен човек. За мен този гей парад е нещо изключително дразнещо. Да, толерантни сме към тези хора, но не виждам защо трябк1 да парадират по този начин. Още повече, аз вярвам друг вид морални ценности.
- Вие сте голям футболен фен. Кой е фаворитът ви за титлата на световното?
- Вече съм казал, документирано е преди началото - Аржентина. А като гледам световното, три отбора ми правят добро впечатление - Аржентина, Бразилия и Холандия.
- Съжалявате ли, че ние не сме в ЮАР?
- Трябва да сме обективни. Смятам, че нашият национален отбор трябва да подобри играта си. Няма смисъл само да сме там, трябва да показваме и добри резултати. Аз виждам положителни неща в националния тим. Трябва да се насърчи треньорът, който е амбициозен човек, знае какво прави, имаме играчи и се надявам да направим силен отбор.
Интервю на Тодор Токин.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...