Мартин Димитров: Ако се вземат мерките, които ние предлагаме нещата ще бъдат много по-добре

25.06.2010

 

Председателят на СДС Мартин Димитров за предложенията на Синята коалиция за промяна в параметрите на актуализацията на бюджета в интервю за сутрешния блок на БНТ.

Водещ: Продължаваме с Мартин Димитров, лидер на СДС и съпредседател на Синята коалиция, добро утро, господин Димитров.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Вчера отново изтъкнахте, че имате условия за приемането на второ четене на актуализацията на бюджета - да няма свещени крави, като се реже да се реже навсякъде. Дадохте пример с МВР. Понеже сме на темата МВР, гледахте, слушахте предишния разговор, имате ли позиция по този тип действия на МВР? Защото там има дебат - този член от закона как се спазва, това което се прави библиотека ли е, не е ли?
Мартин Димитров: Аз лично смятам, че МВР има по-важна работа от това да затварят виртуални библиотеки. Има все още проблеми с престъпността, има сериозни проблеми, преди да се занимават с подобни неща, е моето лично мнение.
Водещ: Да, защото все пак авторско право, издателите казват - търпим загуби, свалят се книги незаконно.
Мартин Димитров: Авторското право е една тема, по която борбата или битката никога няма да свърши, но не смятам, че това е най-големият проблем на българското общество - виртуалните библиотеки. Ако някой смята така да си каже, аз не смятам.
Водещ: Добре, възраженията и съмненията ви по отношение на актуализацията на бюджета? От ГЕРБ, вчера Менда Стоянова беше с нашето студио, казва - много разнопосочни сигнали се излъчват от Синята коалиция по отношение на актуализацията, от една страна настояват за по-нататъшни съкращения, от друга дава пример с това да не се намаляват 54 млн. за здравното министерство. Има ли противоречия в позицията ви, има ли разнопосочни сигнали?
Мартин Димитров: Няма сигнала е само в една посока, из а да помогна на разговора, нека се огледаме около България какво става. Гърция, примера, на най-тежка криза в ЕС в момента, да погледнем на другата страна Румъния и тя навлиза в сериозна криза. Тези европейски страни, които направиха актуализация или форма на актуализация какво направиха? Съкратиха сериозно разходите, направиха големи спестявания. Какво прави българското правителство? То през актуализация на практика увеличава разходната част на бюджета, това прави българското правителство. Страни като Германия, като Великобритания, ако щете пак същите Гърция, Румъния, сериозно намалиха разходната част на бюджета. Докато българското правителство казва така - дайте да направим една актуализация и да раздадем повече пари. Това е всъщност целият проблем. И когато се раздават повече пари и се влиза вече в хронични дефицити - 2009 година 4%, 2010 година има опасност да е 4%, 2011 година 4% или повече, има такава опасност. Тоест нашата съдба отива към лошият сценарий на Румъния, лошият сценарий на Гърция. И затова казваме следното нещо - да се направят сериозни спестявания на база анализи и ви давам примери - да не се дават 116 млн. на тютюнопроизводителите, защото има земеделски производители, които се занимават със стотици видове бизнес и те не получават нищо или получават много по-малко. Защо да изберем едни и да им кажем - тези са по-важни, по-добри, по-бедни от всички други, на тях ще дадем, на никой друг няма да даваме. И това е само един пример.
Водещ: Вие не знаете ли защо се дава точно на тях?
Мартин Димитров: Не, много добре знаем защо. Има една партия, която се казва ДПС, щото щом питате въпросът да го изчерпим докрай, но не мога да разбера защо партията ГЕРБ, която дойде на власт с обещание едва ли не да се спрат всякакви подобни практики, сега ще дава на тютюнопроизводителите 116 млн.? никой не може да ми даде обяснение, затова питаме. Понеже вие казахте за здравеопазването, имаше един много просто въпрос - защо има толкова голямо намаление на парите за здраве в тази толкова тежка ситуация, а се дава 116 млн. на тютюнопроизводителите? Защото знаете ли какво става в болниците? Към нас има оплаквания - болниците не си получават парите, намалили са прегледите и не лекуват добре в момента. И това е всеки, който иска България да е добро място за живеене е много стреснат от тази ситуация. Така че място за огромни спестявания има. Колкото до госпожа Стоянова, която казва, че са разнопосочни сигналите, сигнала е един и е много ясен и той е следният, като изключим здравеопазването, където трябва да се дадат малко повече пари, защото положението наистина е много тежко, отвсякъде другаде трябва да се спести. Хеликоптери - да се отложат, тези /.../, този резерв за непредвидени неотложни разходи може да бъде не млрд. и 200 млн., поне с 500 млн. може да бъде намален като махнем тютюнопроизводители, хеликоптери, националната компания „Железопътна инфраструктура". Въобще трябва да се правят сега спестявания и каква е целта - 2010 година дефицитът да е под 3% по европейската методология.
Водещ: Ако се направят тези съкращения, за които говорите, ще...
Мартин Димитров: /.../ иначе ще ни поставят диагнозата - хронични дефицити, хронични проблеми.
Водещ: Това ще реши ли проблема или са мерки, които са добри в някаква посока, ама, няма да решат проблема?
Мартин Димитров: Ако се вземат мерки, които ние предлагаме нещата ще бъдат много по-добре. Другата мярка, за която също настояваме е реформа на администрацията, тоест един обективен анализ да се види ефективността на разходите, ефективността на администрацията. От външни експерти, както направиха много страни, за да обвинения в пристрастност и МВР да може да остане извън този разговор, сега, ясно е че има хора, които вършат работа там, ясно е че Цветан Цветанов се ангажирал и води сериозна битка с престъпността, поне така изглежда в момента и се надявам наистина да се води такава битка и наистина да има резултати. Обаче не може там да не се направи този преглед на ефективността, навсякъде трябва да се направи.
Водещ: Добре, ама, 25 млн. лева, за което говорите, съкращения, то това е ¼ от тези пари за...
Мартин Димитров: Бюджета на МВР за тази година е 920 млн. лева. Ние предлагаме съкращения с 25 млн., това са 2.2%. Тоест, смятаме че това е едно от местата, където могат да бъдат направени тези съкращения, защото през годините излязоха много данни, говоря за предишното правителство. Да речем за подслушване, което е било на ръба или извън закона, тоест смятаме, че тук могат да бъдат направени повече икономии, може да има повече ефективност, това е само един пример.
Водещ: Според вас и сега се преразходват...
Мартин Димитров: Смятаме, че могат да се спестят средства оттам, казвам го най-директно, смятаме, че могат да се направят спестявания, но тези...
Водещ: Дали няма да пострада дейността на МВР?
Мартин Димитров: Няма да пострада дейността, казах ви, това са 2% от общият бюджет. МВР трябва да даде пример, че в тази тежка ситуация и те правят спестявания, и те правят икономии, защото... Вижте, да ви кажа накратко за мен каква е картината - България наближава ръба на пропастта, има две групи хора - едната група хора казва - ама, всичко е наред, пропаст, ама, давайте нищо, голяма работа и да паднем какво толкова? Ние казваме - остават десет метра до пропастта, след това - остават пет метра, хайде, не е хубаво да падаме. Това е, което през цялото време се опитва да прави СДС, Синята коалиция, въпросът е да има кой да чуе. Това не е противоречив или как беше там, сигнал. Казваме колко остава, и че трябва да се вземат мерки, защото в един момент няма да могат да се вземат мерки и няма да могат нещата да се върнат назад.
Водещ: Тревожи ли ви орязването на парите за общините?
Мартин Димитров: Там положението е доста обезпокоително, защото помните и вероятно знаете /.../ във валутен борд стигна до една много тежко криза през проблеми в общините и проблеми в болниците. Тоест не през централният бюджет, а все едно през консолидираният бюджет. И тази опасност я има за България. Аз говоря с нашите кметове от СДС и те са много притеснени. Особено малките общини са наистина в много тежко положение и там трябва да бъдат взети мерки.
Водещ: Добре де, тези малки, бедни общини, те се оказват, че в основната си част те разчитат на държавната субсидия, това което идва от държавния бюджет. Възникна въпросът има ли нужда от такива общини, ако те не могат със собствени средства, дали не е по-добре те да се окрупнят?
Мартин Димитров: /.../ миналата седмица една позиция на СДС за окрупняване на общините, защото както не може да има училище с пет ученика, така не може да има община, която да не може да има главен архитект, да може да поддържа всички необходими публични услуги, за какво да има тази община. Сега това не трябва да става насилствено, трябва да стане, вероятно, през местни референдуми, разговори с хората, но това е много важна антикризисна мярка. Има ли смисъл да имаме общини, които не могат да се издържат и никога не са могли, дори когато не е имало криза?
Водещ: Колко са такива?
Мартин Димитров: Десетки са, десетки такива общини има. Това не трябва да става през някаква насилствена намеса от страна на държавата. Това трябва да стане чрез разговори с тези хора, те да разберат, че ще живеят по-добре, ще имат главен архитект, ще имат по-качествени публични услуги, това е за доброто на тези хора. И окрупняването на общините е много важна антикризисна мярка в този смисъл.
Водещ: Звена, агенции, държавни структури, които се припокриват, които могат да бъдат съкратени?
Мартин Димитров: Затова говорихме за този преглед. Има много такива, ето, примерно за храните отговарят между пет и седем институции в България. Вместо това е добре да има Агенция за храните и има такова решение на МС. Въпросът е това да не се бави с месеци, години и т.н., а да се свърши по-бързо работа. Тогава няма да има седем отделни институции със седем отделни бюджета, седем главни счетоводителя, много служебни коли, много разходи, а ще има една институция, която ще върши работа, и която ще има резултат.
Водещ: Добре, да ви разбирам ли тогава, че ако стане това за тютюнопроизводителите, ако стане за хеликоптерите, всичко това, което изредихме няма да подкрепите на второ четене...
Мартин Димитров: Имаме една основна претенция - ако бъдем уверени, че през 2010 година дефицитът ще бъде под 3% от брутния вътрешен продукт, 2011 година ще се върви към един широко балансиран бюджет. Тоест, бюджета да не се превърне в причина България да затъне в кризата. Ако имаме уверения и гаранции, че вървим в тази посока, за нас проблемите са много по-малки. Като гледаме числата и като гледаме ситуацията, ние отиваме към хроничен дефицит и това е диагнозата, която към днешна дата можем да поставим.
Водещ: Добре, последно да ви питам, да използвам, че сте в нашето студио, вчера една декларация се появи от ДСБ в подкрепа на предстоящия гей-парад в София, това позиция на Синята коалиция ли е?
Мартин Димитров: Не. Категорично не, знаете за моите християнски разбирания. Аз смятам, че това събитие не ми изглежда сериозно и тази показност е много дразнеща.
Водещ: Тоест това не е съгласувана позиция с вас?
Мартин Димитров: Категорично. СДС винаги е имало консервативна християнска позиция.
Водещ: Добре, много ви благодаря за този разговор. Мартин Димитров беше наш гост. 

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...