В медиите
Валентин Стоянов: Дефицитът не трябва да надхвърля 3 процента от БВП
Интервю на секретаря по икономика на СДС Валентин Стоянов за предаването на БНР "Неделя150".
Водещ: Продължаваме с тема от седмицата - актуализацията на бюджета. Така е известна темата. Тя премина на първо четене в парламента пред специализираната комисия. В студиото е Валентин Стоянов от СДС. Трябва да кажем, че имаме реакция на сините. Те можаха да изразят своето мнение. Синята коалиция се отнесе недвусмислено към темата, бихте ли обосновали позицията, г-н Стоянов?
Валентин Стоянов: Знаете, че от СДС и Синята коалиция още от края на миналата година прогнозирахме, че през тази ще се наложи актуализация на бюджета. Това е първата актуализация от времето на Жан Виденов насам. Ние тогава прогнозирахме, че приходната част е просто твърде оптимистично заложена в бюджета. И наистина през първото полугодие на 2010 г. има и много, много сериозен спад в приходите. Но това, което ни изненада е, че в същото време разходите на държавата, разходите на правителството нараснаха. За първите 4 месеца правителството е похарчило с около 1 млрд. лв. повече спрямо първите 4 месеца на 2009 г. При това тук не става дума само за социални разходи, а има 176 млн. лв. допълнително дадени под формата на субсидии, има над 150 млн. лв. допълнително под формата на капиталови разходи и над 60 млн. допълнително под формата на заплата за администрация. Така че, наистина е изненадващо как министърът на финансите например прави призиви за затягане на коланите. Семействата, домакинствата и частният бизнес затягат коланите, а правителството прави точно обратното - харчи допълнително. Това наистина е доста притеснително и за това ние между първо и второ четене на актуализацията на бюджета ще предложим в законопроекта за изменение и допълнение на държавния бюджет да бъде заложено правилото, че бюджетният дефицит не бива да надхвърля 3% от брутния вътрешен продукт. Противното означава, че ние доброволно се отказваме и от членство в Еврозоната и че държавните разходи продължават да растат без да е ясно те по какъв начин ще бъдат финансирани.
Водещ: При тази ваша критична позиция, как все пак подкрепяте актуализацията?
Валентин Стоянов: Подкрепяме актуализацията до толкова, до колкото на първо четене има една принципна подкрепа, но за второ четене ние ще предложим няколко промени. Тогава знаете, че текстовете се гласуват един по един, не общо. За нас например е кощунство това, че разходите за лекарства се режат с 19%. Т.е. с 28 млн. лв., а в същото време се отпускат допълнителни субсидии за тютюнопроизводители в размер на 116 млн. лв., допълнителна субсидия за Национална компания „Железопътна инфраструктура" в размер на 45 млн. лв. Не можем да разберем от СДС и Синята коалиция как може в една европейска държава субсидиите за тютюнопроизводство, например, да са с пъти повече, отколкото разходите на държавата за наука. Това няма абсолютно никаква логика.
Водещ: В заключение Валентин Стоянов.
Валентин Стоянов: Ние от СДС и Синята коалиция не смятаме, че трябва да има институции свещени крави като МВР и Министерство на отбраната, например. Защо именно в условията на криза силовите министерства са сред малкото ведомства, държавни, които не се солидаризират с останалата част от обществото? Именно заради това между първо и второ четене ние наистина ще предложим някои изменения в законопроекта. Знаете, че за второ четене се гласува текст по текст. Така че да, на първо четене ние принципно подкрепихме идеята за актуализация. Но в голямата рамка на актуализацията могат да бъдат направени различни промени. В никой случай не трябва да бъдат парите за здравеопазване, например. Не може на една и съща плоскост да се слагат за здравеопазване и пари за тютюнопроизводители. Просто е кощунствено.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...