В медиите
Лъчезар Тошев: Идеята е тези, които посещават страницата на парламента в интернет, да могат да виждат и разпечатките от гласуванията
Интервю на депутата от СДС Лъчезар Тошев за "Всеки ден".
Г-н Тошев, вашето предложение за качване на разпечатките от гласуванията в интернет вече е прието от парламента. Маркирайте идеята си с няколко изречения.
Това е едно предложение, което се дискутираше широко и в интернет форумите. Идеята е тези, които посещават страницата на парламента в интернет, да могат да виждат и разпечатките от гласуванията. Тоест към стенограмите да се добавят и резпечатките от гласуванията. По този начин всички гласувания, които са явни, ще бъдат достъпни не само за тези, които посещават библиотеката на Народното събрание. Сега вече всеки посетител на сайта на парламента - било от България, или от чужбина, ще може да види своите избраници как са гласували и дали изобщо са били в залата. Това ще има и дисциплиниращ ефект за народните представители, които ще знаят, че избирателите им ще имат възможност да контролират тяхната дейност и да им задават въпроси защо са гласували по един или друг начин при дадено предложение.
Опозицията отправи много остри критики към начина на провеждане на парламентарния контрол. От БСП обвиниха мнозинството, че крие министрите, за да не отговарят на неудобни въпроси.
Предложението на опозицията е за въвеждането на нов вид парламентарен контрол, или така наречения блиц контрол. Наблюдавал съм такъв контрол в канадския парламент например - 30 секунди за задаване на въпроса от депутата и 30 секунди за отговор от министъра. И това според мен е едно състезание кой ще даде по-остроумен отговор или ще зададе по-остроумен въпрос. Нямаме нужда според мен от такъв вид блиц контрол. Обратно - бих искал да имаме повече време за получаване на по-дълги подробни отговори по някои въпроси. Необходимо е време и за развиване на самия въпрос от депутата, който трябва да има аргументи, които да изтъкне, за да го постави по правилния начин. В момента смятам, че дори времето е много късо. А пък 30-те секунди са почти нищо.
Какво ще кажете за упрека, че често се задават въпроси от депутати от мнозинството към техни министри и това са удобни, безсмислени питания?
Нормално е. Всеки депутат е равнопоставен с всички други депутати.
Тоест няма нещо нередно в това да задаваш въпроси към колегите си от твоята партия.
Абсолютно не. Бил съм много активен при парламентарния контрол, когато сме били на власт. Можете да проверите. Мисля, че имах най-много въпроси към различни министри, защото за мен беше важно също да поставям въпроси, както и депутатите от опозицията. И затова бих искал да окуража депутатите от ГЕРБ да задават повече въпроси, защото техните избиратели очакват това от тях.
ДПС похвали Синята коалиция, че не задава формални въпроси, въпреки подкрепата към ГЕРБ.
Аз лично не задавам формални въпроси, а въпроси, които смятам, че са важни. И не се колебая, даже ако трябва да се конфронтирам с правителството по някой въпрос. Това съм го правил например по въпроса за ГМО и спрямо правителството на г-н Костов, което аз подкрепях през 38 -то Народно събрание. Но в крайна сметка, и тогава, и сега, когато има важен въпрос, не се колебая да го поставя.
Веселин Методиев отвори темата за депутатите-министри. Добре ли е според вас да се съвместяват двата поста?
Това в момента не може да стане, тъй като Конституцията не го позволява. Във Франция министрите могат да бъдат депутати и кметове едновременно. При нас не е така - който стане министър, престава да бъде народен представител. Но това е изискването на Конституцията и то трябва да бъде спазвано.
А добра формула ли е?
Мисля, че това ще бъде голямо натоварване и едва ли ще може да бъде достатъчно успешно. Не знам как точно се справят във Франция. Може би там много голяма част от въпросите са вече решени. Но сега, дори в парламента, натоварването е много голямо.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...