В медиите
Мартин Димитров за актуализацията на бюджета и работата на управляващите
26.05.2010
Мартин Димитров, съпредседател на Синята коалиция Водещ: Гостува ни Мартин Димитров. Добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Вчера имахме в репортерския ни сериал, тази седмица се занимаваме с различни политици и начина, по който те се представят в медиите, та вчера беше Татяна Дончева, която ви наричаше от трибуната на парламента „щастливото дете - Мартин Димитров". Такова ли сте?
Мартин Димитров: Много е ексцентрична г-жа Дончева. Няма смисъл с нея да се занимаваме, някак си извън парламента тя сега май е по-щастлива, така да се каже.
Водещ: Като песен звучи.
Мартин Димитров: Като песен, да.
Водещ: Не ви ли обиди?
Мартин Димитров: Не, не обръщам внимание на г-жа Дончева и хора като нея. Човек, ако обръща внимание, дето се вика, се занимава само с несериозни неща.
Водещ: Добре. Какво прави в момента „щастливото дете - Мартин Димитров"? Занимавате се с акции, свързани със СДС. Вчера видях, че искате една акция, свързана с документи, осен това имате отново позиция, касаеща харченето на пари от резерва.
Мартин Димитров: Веднага ще ви отговоря, но знаете ли - подсъзнателно хора като г-жа Дончева знаете ли какво ги дразни - те не искат да има смяна на поколенията в политиката. Искат да са само те. Сега, като видят нови хора, започват да се дразнят и да говорят такива нелепи неща. Това им е проблемът. Не искат да има нови хора, не искат да има млади хора, искат да са двамата с Овчаров. Това да е българската политика - ту тя, ту Овчаров. Овчаров, тя, Станишев, Доган.
Водещ: Добре.
Мартин Димитров: Доган, Станишев, Овчаров и пак... това е меракът в...
Водещ: Често ли се случва да ви подценяват заради младостта ви, заради...?
Мартин Димитров: Няма нищо по-хубаво в този живот от това да те подценяват. Така станахме и четвърти на Световното първенство по футбол. Няма лошо в това нещо.
Водещ: А пък вие играете и футбол?
Мартин Димитров: Да. Та за бюджета, понеже питахте.
Водещ: Да се върнем.
Мартин Димитров: Да оставим г-жа Дончева, дето се вика - толкова време отделяме, все пак е прекалено много за нея. Искахме актуализация на бюджета, г-жо Крумова, защото трябваше да бъде намален дефицитът. А тази актуализация на бюджета се превръща в причина да бъде увеличен бюджетният дефицит и от това сме наистина много притеснени. Има постоянни нови разходи, които се предлагат оттук оттам и те очевидно се одобряват от правителството и от премиера и нещата отиват на зле. Защото има и европейски критерий, разумен критерий - под 3% дефицит, т.е. над 3% вече е лошо, означава по-високи лихви, нестабилност, рискова страна, ще бягат инвеститорите, все лоши неща.
Водещ: Вчера финансовият министър и правителството обясняваха, че ще изхарчат тези два милиарда лева, но до края на годината ще ги върнат.
Мартин Димитров: Това е като обещание, дано да ги върнат.
Водещ: Не ви се вярва?
Мартин Димитров: Много е тежка ситуацията наистина. И те не намалиха административните и излишните разходи, нещо, за което ние много настоявахме. Там се направи някаква реформа, но... В момента допълнителните разходи са повече от спестеното. Това е все едно семейство да не може да си плаща сметките и да прави реформа, но реформата да води до това, че още повече да не им стигат парите, още повече да са им нараснали разходите. То е очевидно, въпреки реформата, ще бъде по-зле. Няма да си реши проблемите. Така че актуализацията на бюджета е един много сложен въпрос, защото... Добре. Сега ще изчерпат фискалния резерв или ще го намалят драстично под пет милиарда лева. А утре? Този фискален резерв няма да може да запълва дефицитите в бъдеще. Какво правим 2011 година?
Водещ: Вие предложихте някои неща, съвсем наскоро беше, свързани със сделка с еврооблигациите. Премиерът коментира, че не е лоша идеята. Докъде стигнахте?
Мартин Димитров: Надявам се, че не е лоша и се надявам, че не се шуми по темата само защото финансовият министър иска, без да предизвиква реакции от финансовите пазари, да направи тази сделка. Затова и ние пазим мълчание вече по темата, защото сме дели своите предложения, ако има разум, те трябва да се случат, без да се шуми по тях. Няма нужда да се шуми по темата еврооблигации, защото цената веднага би скочила.
Водещ: Но това не променя ситуацията за правителството. Те казват - ние ще си ги изхарчим тези два милиарда.
Мартин Димитров: Не може едно семейство и една държава не могат дълго време да са на дефицит. Това може да стане една-две години, а после какво правим? Така беше 2009 година, така е и 2010 година. И сега идва въпросът - какво става 2011 година. Ако така се развиват нещата, 2011 отново отиваме на тежък дефицит. Какво правим тогава?
Водещ: Последиците какви са обаче от това нещо?
Мартин Димитров: Сигурните последици са, че искаме инвестиции и работни места. Когато си нестабилен, когато имаш големи дефицити и когато си обект на разследване и глоба от страна на Европейската комисия заради това, каквото вече започна да се случва в България, не ти вярват. Инвеститорите вместо да отворят тук 100-200 или 1000 работни места, отиват някъде другаде, където е по-стабилно. Още повече, помни се, че преди десет години България имаше много тежка криза покрай Жан Виденов и при всяка нестабилност хората си казват - да не би тези пак натам да са тръгнали, да не би това пак да ни се случи. Заради това трябва да бъдем много дисциплинирани и не можем да си позволяваме тези кривания, защото хората много добре помнят периода „Жан Виденов", особено инвеститорите, и няма да смеят да си рискуват парите и да инвестират в България.
Водещ: Поредна среща вчера на тристранния съвет, в същото време излезе информация, мисля, че беше във вестник „Сега", ако не се лъжа, за това, че много малка част от мерките на правителството във връзка с финансовите затруднения на държавата, всъщност са влезли в сила или поне са тръгнали по този път да влязат в сила, 2/3 не са, едва 1/3 са задвижени от тези мерки, които толкова дълго бяха обсъждани.
Мартин Димитров: Няма категорична и ясна цел на правителството 2010. Затова вчера с нашата пресконференция се опитахме да поставим така - под 3% дефицит. Защото, вижте, дефицитът се сменя всеки месец като цел в края на годината. И ако направим сега актуализация, юни месец на бюджета, да не се окаже, че септември пак ще ни събере правителството и пак ще каже - да, но дайте сега нови разходи да одобряваме. Трябва да има ясна цел и не може това лъкатушене да продължава по този начин. Ясна цел, която да се изпълни до края на годината. И другото нещо - от септември като вземем да работим по бюджет 2011, той вече не трябва да е дефицитен и трябва да се приеме ясен ангажимент на правителството, орязват се излишните разходи, спират се хеликоптерите. Каквото били хеликоптерите, каквото купили, купили, точка. За да може 2011 да е 0:0, да няма дефицит.
Водещ: Доколкото си спомням министърът на отбраната съвсем скоро тук казваше, че на президента ще му бъде много неудобно по време на срещи, извън България с други лидери и президенти, защото ще трябва да обяснява, че България няма да си плати договорите за неща, които е заявила като желание да закупи, в това число и хеликоптери.
Мартин Димитров: Доста, според мен, неизгодни договори. Друг е въпросът, че те са подписани от Станишев и от неговото правителство, това е ясно, но сегашното правителство трябва да ги разсрочи, поне това, което може да бъде отложено, да бъде отложено, което може да бъде спестено, да се каже...
Водещ: Е, не се ли прави, те го правят.
Мартин Димитров: Още може да се направи в тази насока, със сигурност. Със сигурност може да се направи много повече, със сигурност.
Водещ: Какво например?
Мартин Димитров: Да се отложат разходи, най-малкото.
Водещ: Отлагането обаче означава, че и следващата година те ще бъдат тези разходи...
Мартин Димитров: Могат да бъдат отложени за по-нататък. Вижте, всички знаят...
Водещ: За другия мандат.
Мартин Димитров: Не, за края на мандата. Когато в най-големия разгар на кризата... Както едно семейство - когато му е най-тежко, то не си купува нова кола, точно в този момент не прави най-големите разходи...
Водещ: Да, но ако не си плаща парното, накрая...
Мартин Димитров: Ние искаме в най-голямата криза да си купим хеликоптери. Не. Хеликоптер не е като да си платиш парното. Хеликоптерът е все едно да си смениш апартамента. Сравнението е да си смениш апартамента в най-голямата криза, когато нямаш пари.
Водещ: Или поне да си купиш наистина нова кола.
Мартин Димитров: Или поне да си купиш нова кола, по-скоро, да.
Водещ: Добре. Малко стоите отстрани и казвате - това не е правилно, тук стъпихте на криво, не, така не се прави. Обаче, какви са решенията, които вие предлагате?
Мартин Димитров: През цялото време предлагаме решения, защото ние защитаваме интересите на нашия електорат. И когато се правят грешки, ясно казваме, че се правят грешки.
Водещ: Само на електората ли ви?
Мартин Димитров: Имам предвид демократично мислещите хора, така го приемете. И когато се правят грешки, просто не е честно да се стои отстрани и да се казва - не... Знаете ли какво правят „Атака" - те са на път да катастрофират. „Атака" казват - давай, давай, всичко е наред, няма проблем, давай, още може, още, всичко е прекрасно, няма никакви проблеми. Това по-добро поведение ли е? По-честно ли е към хората в България?
Водещ: Така ли ви изглежда Волен Сидеров отстрани?
Мартин Димитров: Да, така ми изглежда на мен. И го казвам абсолютно откровено. Нещата отиват към катастрофа, а той казва - всичко е наред, газ, газ, още, нищо, че там се вижда светлина в тунела и идва влака насреща.
Водещ: По-скоро звучи Волен Сидеров - човекът иска да свърши работа, оставете го.
Мартин Димитров: Да, но по-скоро по-отговорното поведение, по-честното спрямо правителството е да казваме къде са проблемите. Не може да отиват на 5% дефицит тази година, какъвто дефицит не е имало от 1996 година, и всички да казваме - всичко е наред, нека да вземем да се прегърнем, всичко е прекрасно. Не е, има голям проблем и да запретнем ръкави да го решим, да вземе трудните решения и да намалим разходите. Защото иначе това се стоварва върху главата на всички. Това е по-честната позиция, като виждаме, че корабът започва да потъва, взимаме кофите и започваме да изхвърляме водата, а не да казваме - всичко е прекрасно, не е прекрасно.
Водещ: Понеже казахте, че защитавате интересите на електората си или поне на тези, които са демократично мислещите, какво става със СДС, имате ли вече съгласие коя ще бъде кандидатурата ви за президент?
Мартин Димитров: Ще изкажа лично мнение, тъй като дебатът в партията още не е започнал, но сред нашите например успешни кметове, които са победители няколко мандата, като Найден Зеленогорски, като Станислав Благоев, като Вельо Илиев. Можем да търсим потенциални кандидати. Кръгът дори е много по-широк от това, но ви казвам като лично мнение. Това са много силни фигури, които са побеждавали много пъти и могат да обеднят дясното. Те по места са го направили.
Водещ: Добре, но кой от тях за момента надделява?
Мартин Димитров: Предстои дебатът. Нека да приключим в партията и ще видите нашата кандидатура.
Водещ: Кога трябва да се случи това?
Мартин Димитров: Надявам се някъде септември - октомври тази година да започне сериозният дебат и до края на годината да е ясно кой е нашият кандидат.
Водещ: Но ще си бъде самостоятелен?
Мартин Димитров: Търсим обща кандидатура на десните партии - Синята коалиция плюс. Това според мен е успешният вариант.
Водещ: Как се приема това от другите представители в Синята коалиция?
Мартин Димитров: Всички искат да водим разговор.
Водещ: Като знам как върви при вас - в последния момент всеки казва - водихме разговор, но всеки тръгва по своя път.
Мартин Димитров: Ще намерим... Моето мнение е, че ще намерим решение, още повече, че има интерес от партии, извън Синята коалиция, които също да работят с нас, също да подкрепят нашата кандидатура за президент.
Водещ: Кои?
Мартин Димитров: Този разговор също предстои.
Водещ: Те все пак не са много.
Мартин Димитров: Доста такива. Давам ви пример с Габрово. Там има избори на 19-ти юни, имаме доста добър кандидат, г-жа Ива Николова, ваша колежка, между другото, тя е подкрепена и от ВМРО, и от „Гергьовден" в момента и от ЕНП, извън Синята коалиция. Това ние наричаме Синята коалиция плюс.
Водещ: Добре. Благодаря ви. Това беше Мартин Димитров, съпредседател на Синята коалиция.
Мартин Димитров: И аз ви благодаря.
Още по темата
28.11.2019
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
28.11.2019
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
28.11.2019
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
28.11.2019
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
14.11.2019
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...