Мартин Димитров: Харчат ли резерва, лихвите ще скачат

19.05.2010

Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за в-к "24 Часа".

- Г-н Димитров, как ще гарантирате на потребителите с малки кредити, че банките няма да ги тормозят с непрестанно покачване на лихвите?
- Самият закон за потребителския кредит вече е защита на кредитополучателя. Необходимо е да се засили конкуренцията между банките. Правим така, че да е лесно за всеки човек с потребителски кредити да смени банката, ако друга му предложи по-изгодни условия срещу нищожна такса за погасяване.
- Предлагате да се публикува в интернет базата за образуване на лихвата, но повечето хора не са финансисти, за да сметнат всичко в аванс, нито пък предвиждате санкции.
- Санкцията я има. Комисията за защита на потребителите може да глобява. Да, не всички хора могат да проследят методологията и референтния лихвен процент. Обаче пропускате, че всеки анализатор и всеки вестник ще могат да направят табличка и да информират хората. Всеки, който малко от малко разбира от финанси и има някакво образование, ще може да събере данните на едно място и да ги поднесе на хората за сравнение.
Но ако все пак банките решат да не спазват изискванията за прозрачност и отчетност, ще засилим още санкциите. Драстично.
- Колко?
- Докато вземат да спазват.
- Нека обобщим - аз тегля потребителски кредит. Какви са правилата?
- Като отидете в банката, питате - фиксиран или плаващ лихвен процент. Плаващият може да ходи и нагоре, и надолу. Ако смятате, че ще е надолу, избирате плаващ. Ако ви се вижда опасно, вземате фиксиран. Всеки човек трябва да избере. Чрез закона ние само можем да предпазим потребителя от скрити такси и условия. Всичко трябва да се каже в предварителния договор. Даваме 14 дни срок, в който клиентите могат да се откажат. Повтарям, законът е добър и е направен да брани потребителя. Но това, което ще свали лихвения процент, е конкуренцията между банките. Нека дам пример. Когато тръгнах да си търся ПВЦ дограма преди 10 г., струваше ужасно скъпо. Сега цената е паднала над 10 пъти. На този пазар няма регулатор. Няма закон за дограмата. Има една причина - силна конкуренция. Ако някой вдигне безумно цената, никой не го търси. Това искаме и от банките. Впрочем има един риск.
Ако правителството вземе да финансира дефицита през фискалния резерв, това ще свали кредитния рейтинг на България и ще вдигне всички лихвени проценти. Предупреждавам! А начинът за сваляне на лихвените проценти беше бързо възприемане на еврото. Тогава всяка банка ще може да взема от европейското финансиране при много по-ниски лихви. Затова е важно еврото.
- Но скоро евро не се очертава у нас?
- Губим го. С този дефицит, който се допуска до момента, губим. Лошо е.
- "24 часа" поде дискусия за ипотечните кредити, които също поскъпват неудържимо и тормозят хората. Ще помислите ли за някакви облекчения там?
- За съжаление не можем да фиксираме кредитите. Нито цената на хляба и салама. Така беше през комунизма и това съсипа цялата икономика.
- А защо трябва хората да плащат за предсрочно погасяване?
- Направихме го за потребителските кредити. Има място да го направим и за ипотечните. Това също ще засили конкуренцията - лесното излизане. Това трябва да бъде и европейска директива, за това се мисли и България трябва да участва в това. Иначе те те държат и няма мърдане.
- Бойко Борисов каза, че в момента ние сме най-добре в ЕС. Споделяте ли?
- Понеже играхме футбол, когато го каза, реших, че говори за спортната ни подготовка. Да, най-добрите сме, много добре играхме. Но ако говорим за бюджет и икономика, е в много голяма грешка.
- Ще ни извадят ли мерките на правителството от кризата?
- Нещата не вървят на добре. Само не знам дали ще срещнем бързия или товарния влак. Май и двата, при това челно. Мерките на кабинета за съкращаване на разходите ще сработят само наполовина.
Ако дефицитът стигне наистина 5 %, не само ЕК ще ни глоби, но пак ще падне кредитният рейтинг и пак ще скочат лихвите. Което е лошо за всички. Какво се получава? Икономиката тръгна малко нагоре, което се вижда през нарастване на износа и на индустриалното производство. Бюджетът върви все по-надолу
Защото кабинетът не направи реформите за съкращаване на разходите. Простичкото нещо е да видим какво прави всяка структур-ка в администрацията. Ако се беше направил този анализ, можеше да се съкратят излишните хора и пари. Защо да плащаме на хора, които нищо не вършат?
- Има ли опасност анти-кризисннте мерки да се сведат до едно бъркане в резерва?
-Това е много лошо. Затова е по-добре първо да бъде намален дефицитът, а после да се емитират облигации
Само че тук ключът от бараката е следният - в колкото по-добро състояние е държавата, при по-ниска лихва може да се вземат еврооблигации. Колкото повече се забавим, цената ще бъде по-висока. Говори се за 6%. След няколко месеца няма да е така.
- Тревожи ли ви контрабандата на цигари?
- Ние я предвидихме, когато тръгнаха да увеличават акциза на цигарите. Възможната печалба е толкова голяма, че спирането на контрабандата е огромен проблем. Колко пъти сме обяснявали, че е по-добре акцизите да са по-ниски и всички да си ги плащат. На този етап е нужна работеща администрация, не "Краун Ейджънтс".
Имаше една проста сметка. Производството на цигарите минус износа плюс вноса, сравнени със средното потребление, даде разлика от 30 %. А трябва горе-до-лу да са еднакви. Този анализ може да се направи и сега. Но и без него е ясно, че контрабандата е убийствена. Аз не съм пушач. Но гледам, че хората пак взеха да пушат цигари без бандероли.
- Вие, сините, разигравате ли премиера, както той се оплака в едно интервю?
- На последния футболен мач му давах най-точните пасове. Премиерът трябва да разбере едно - да не слуша тези, които му казват, че сме много добре и сме номер едно в ЕС. Трябва да слуша разумните ни критики, защото положението е много тежко. Той трябва да разбере, че носи отговорността.
Да не се каним на избори всяка седмица, а да седнем и да работим. Ето, откога развиваме тезата за необходимостта от превантивен контрол. Миналото правителство беше затънало в корупция. Сегашното работи в същата среда. Може ли премиерът да гарантира, че някои от тия хора, които е назначил, не са продължили някоя от схемите на тройната коалиция? И за да оправим тази среда, трябва превантивен контрол в началото. Защото сега какво се получава? Цветан хванал източване на ДДС, но върнал ли е парите?
- Как става това?
- Първо, Сметна палата, която ходи навсякъде с повече правомощия и без политическа намеса. Второ, вътрешен одит - не секретарки, а хора с правомощия, независими и професионалисти. И трето, Министерството на финансите да одобрява всички големи обществени поръчки.
- Какво не ви харесва у Цветан Цветанов, та Синята коалиция ще издига собствен кандидат за президент?
- Той започна сериозна битка с престъпността. Трябва да го запазим на поста вътрешен министър, за да я продължи.
- Обезличи ли се Синята коалиция и СДС с подкрепата си за ГЕРБ?
- Не. Хората разбират, че ние сме разумната алтернатива. Смятам, че постъпихме правилно. Щеше да е безотговорно в такава тежка ситуация да не търсим стабилност. Обаче няма да спестяваме никакви грешки на ГЕРБ. В момента най-страшният проблем са хората, които казват на Бойко, че няма никакви проблеми и го подкрепят безрезервно. Те са опасни и за него. и за държавата.
 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...