В медиите
Мартин Димитров: Целият цивилизован свят залага на предварителния контрол
Разговор с Мартин Димитров по актуални теми
Българска национална телевизия, "Денят започва", 11 май 2010 година, 7.50 часа
Водещ: Здравейте отново, с лидера на СДС Мартин Димитров продължаваме. Добро утро, г-н Димитров.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Здравейте. Системата за контрол в държавата не работи, най-общо това казахте вчера, предложихте конкретни варианти как тя да заработи. По тази тема, по темата за антикризисните мерки на правителството, също така и по темата за решението за еврозоната. Слушахте ли предишния разговор?
М. Димитров: Да.
Водещ: Как ви се струва възобновяването на темата за повторно отваряне на безмитните магазини? Може ли това да бъде антикризисна мярка?
М. Димитров: В миналия парламент в бюджетната комисия имаше обсъждане и гласуване по тази тема и само аз и още един депутат бяхме за закриване на безмитните магазини. Очевидно има силно лоби, очевидно тази тема се връща, но аз смятам, че бюджетът ще загуби, ако тези магазини бъдат отворени. Трябва да има равно третиране и не може едни да плащат ДДС, други да не плащат. Такъв режим за мен е неприемлив. Мисля, че тази теза с влизането на пари е доста наивна, г-н Маринов.
Водещ: Добре. Кажете защо не работи, така, контролът в държавата? Как ще заработи по-ефективно, ако се приеме това, което вие предлагате?
М. Димитров: Когато се окаже, че за 2 млрд. лв. има необезпечени договори, за които никой не е знаел, явно е, че контролната система не работи. То това е, дето се казва, ясно като бял ден вече. Въпросът е взети ли са мерки до момента? Отговорът е не. Това, което прави министърът на вътрешните работи, което е правилно, той се опитва да улови хората, които са източили бюджета, които са направили различни безобразия, но това е постфактум, това е на края на веригата. А мерките, които трябва да се вземат, е да се направи така, че да не се краде, да го няма самото източване, да ги няма необезпечените договори, да я
няма самата кражба. На практика, основните мерки, които предлагаме са три. Първо, всяко министерство има одитор, но в момента той е със статута на секретарка, човекът, защото назначава се и уволнява от министъра, назначава се и уволнява от кмета и той, ако открие някакви нередности и има предложения, и ги покаже някъде, ще го уволнят и ги уволняват. Това е в момента практиката, т.е. няма независимост, няма сигурност за тези хора, за тяхното работно място, че могат да си вършат работата. Това докато не го променим, нищо няма да се оправи в България. Защото, докато нямаме контролна система, докато нямаме човек, който при подписването на договора преглежда документите, вижда дали има изискванията за целесъобразност, дали има някакви безобразия, дали всичко е наред, това докато не го направим, самата среда ще бъде корупционна и ще има "Лапачи", "Нагли" и какви ли не и който и да се опитва да ги гони накрая, каквито и усилия да прави, няма да има резултати. Затова целият цивилизован свят залага на предварителния контрол - да се направи така, че да не бъдат откраднати парите, да се направи така, че да бъде опазен интересът на данъкоплатците в самото начало.
Водещ: Как той да преструктурира? Как точно да бъде структурирана тази служба, тази система?
М. Димитров: Искаме към Министерския съвет да се направи един комитет или както искате го наречете там, където да има пет човека, хора професионалисти, които са работили към европейски и световни институции, които да участват и без тях да не могат да се назначават и уволняват одитори. Това е един от европейските начини да решим проблема. Тогава тези хора ще бъдат независими, ще има тежест и ще могат наистина да проверят какво се случва. Няма да бъдат, както ви казах, секретарки, които регистрират процеси, а ще могат да имат на кого да докладват - и на този комитет, и на прокуратурата трябва да могат да докладват. Тогава няма да има за 2 млрд. необезпечени договори и тогава няма да сме в това положение, което сме в момента. Другите мерки, които предлагаме.
Водещ: Да, кажете.
М. Димитров: Искаме Министерството на финансите заедно с Агенцията по обществени поръчки да осъществява предварителния контрол поне на големите обществени поръчки, т.е. експерти от Министерството на финансите трябва да дойдат и да погледнат за какво става въпрос. Защото точно тази институция, Министерството на финансите, е най-заинтересована да няма безобразия, защото накрая, като има дупка в бюджета, те се хващат за главата и се чудят какво да правят, така че те трябва да участват в този процес.
И на следващо място, но също много важно, Сметната палата да работи на друг механизъм. Първо, да е независима наистина, да са само професионалисти, да няма политически назначения, да няма хора от ДПС в Сметната палата, които следят министри от ДПС, което е абсурдно, нали разбирате, няма как да работи, което е фалшив контрол и е абсолютно несериозно. Това трябва да бъде направено и освен това Сметната палата да може да влиза навсякъде - във всички държавни учреждения, всички държавни фирми, да може да влиза и да проверява. Тези три стъпки, ако се направят, които не са толкова сложни, които могат да бъдат
направени за няколко месеца, ще видите как ще има сериозна промяна и ви давам един много важен пример. Помните скандала в Щатите, който стана с "Енрон". Той беше скандал за счетоводство, скандал за укрити сметки, а това, което се взе веднага като мерки, е нова контролна система. В България, като стана скандал с европейските фондове, с тези 2 млрд. лв. необезпечени договори, с какво ли не, не беше разбрано като сигнал за нова контролна система и това е сериозен проблем.
Водещ: Добре. С тези мерки, ако се приемат, казвате, ще се намалят. . или контролът поне ще бъде превантивен и по-ефикасен. Мерките, които лансираха управляващите в последните дни,
последният работен ден преди празниците, как гледате на тях? Не се оправдаха, така, прогнозите ви, че ще се стигне до вдигане на ДДС? Тези мерки как ви се струват? Бихте ли ги подкрепили?
М. Димитров: Г-н Маринов, ние предупредихме за следното нещо - че ако не бъдат направени истинските реформи за съкращаване на излишните разходи, през няколко месеца ще има предложения за по-високо ДДС и за по-високи данъци въобще. Това е нашето предупреждение, което, както е казал поетът, виси със страшна сила, а добрата новина, нека да започна с нея, в мерките на кабинета е орязването на излишните разходи. Само че не трябва навсякъде да се реже по малко, от всяко министерство по още 10 процента, а трябва да се направи сериозен анализ кое е излишно, кое не ни трябва.
Водещ: Е, в някой не е зле сега. В МВР не е с още 10.
М. Димитров: Пак е, пак е, горе-долу принципът е навсякъде по малко. Трябва да се види кои структури изцяло могат да бъдат махнати. От кои България няма полза. Кои не са ефективни. Този анализ още го няма. Искаме го вече сумати месеци, това трябва да се направи. Това е правилният подход. Така ще се получат нещата по най-добрия начин.
И това, което нас, от СДС и от "Синята коалиция" сериозни ни притеснява, е, че има тенденция отново за повишаване на някои разходи, а бюджетът тази година е наистина в доста тежко състояние. И ви давам конкретен пример. Нямам стопроцентово потвърждение, но разбирам, че ще се дават тази година още 300 милиона лева за хеликоптери, за модернизация на българската армия.
Водещ: Цялостно за модернизация, има някои доуточнения днес в пресата. . .
М. Димитров: Аз съм за модернизация, разбира се. Обаче, като няма пари в бюджета, откъде ще ги намерят тези пари?
Водещ: Ами, договорите така били направени, че или трябва да ги върнем, или да плащаме.
М. Димитров: Сега, всеки договор може да се разбере с контрагента, да, ще ги вземем тези хеликоптери, като е подписан договорът, хубаво, ама да стане след кризата, да има едно отлагане от 1-2 години. Така трябва да се направи. В противен случай, рискуваме бюджета. И знаете ли каква абсурдна ситуация има в момента. От една страна, икономиката малко по-малко излиза от кризата. Има добри показатели, като нарастване на износа. Има вече добри сигнали. От друга страна, бюджетът е във все по-тежко състояние. И в момента, ако не се вземат мерки да гарантираме, че бюджетът ще издържи тази година, че няма да има голям дефицит, няма да има нестабилност, няма да има вдигане на ДДС, може при неуспех да се провали това излизане от кризата. Това е големият въпрос.
Водещ: Притеснява ви, няма, казвате, анализ, как се извършва орязването на разходите. Продължават някои разходни части да ви тревожат. А 116 милиона лева за тютюнопроизводители, това тревожи ли ви също? Какво трябва да се прави?
М. Димитров: Това, което ме тревожи, е, че даването на такива пари не носи след себе си сигурните ефекти. Имаше един хубав анализ на един независим институт, който показа, че тези пари обикновено попадат в джобовете на група едри производители, има такъв феномен в България. Тоест това не води до крайни ефекти като малки производители, които са в много по-добро положение, или нямаме такъв резултат най-накрая. Така че това също е друг разход, който трябва да бъде подложен на много сериозен анализ.
Водещ: Той е специфичен електорат, този, който се занимава с тютюнопроизводство. Дали не е пак, така, целта, далечната цел.
М. Димитров: По-важният въпрос е следният. Сигурно има и тази цел, сигурно има и тази цел, но по-големият въпрос е следният. Бюджетът трябва да издържи тази година. Не трябва държавата да се превръща в причина България да не излезе от кризата, защото такава опасност има и това трябва да бъде казано на висок глас. Това трябва да го чуят хората. Има такава опасност. И за да бъде избегнато, не можем да си позволим да се купуват хеликоптери за 300 милиона лева и не може да допускаме да се правят такива разходи.
Водещ: В тази ситуация как гледате на протестите. Софийският университет днес протестира срещу орязаната субсидия, от БАН протестират, да не изреждам всички опери? Премиерът каза - не може всяко село да има опера, въпреки че беше по адрес на операта в Стара Загора, но както и да е. Как гледате на подобни протести?
М. Димитров: Първо, Стара Загора наистина е един голям град, не трябва да се забравя от никого. Ще има все повече протести най-вече защото хората не видяха справедливо отношение. Тоест трябваше да се каже честно: парите не стигат с еди-колко си в бюджета. Намаляваме разходите по този начин. Тук намаляваме така, защото това са неефективни разходи. А когато се реже навсякъде по малко, това създава масово недоволство, разбирате ли и това е проблем. Затова не трябва да се реже навсякъде по малко. По малко от оперите, по малко от театрите, по малко от всяко министерство. А трябваше да се види дали няма цели агенции или цели структури, които наистина не ни трябват.
Водещ: Не е ясен принципът, казвате. . . точният анализ.
М. Димитров: Не, този анализ го няма и това е голям проблем.
Водещ: Добре. След малко ще бъде главният прокурор в студиото, преодоляхте ли съмненията, че около специалният съд. . .
М. Димитров: Специализиран.
Водещ: Специализираният да, аз нарочно го вкарвам в някакви, така, съмнения.
М. Димитров: Специален, специализиран. Тук не трябва да се прави емоционален анализ. Трябва да се види кое ще бъде най-ефективно в борбата с организираната престъпност. Имаме ли нужда от мерки - имаме наистина. Обаче нашият анализ вътре в СДС показа, че изборът е между специализирани състави в сега действащия съд и нов съд, който да го наречем специализиран или специален, както вие казахте. Може би специализираните състави в сегашният съд ще заработят по-бързо, по-ефективно и ще има по-бързо резултати. Създаването
на нов съд, който не е ясно дали ще работи по сегашните закони, или ще има други закони за този съд, дали ще има промени в НПК и НК за този съд, е много по-сложен въпрос. Хубаво е да се чуе наистина и мнението на главния прокурор по тази тема, но въпросът е, как ще има по-бързи резултати и тук трябва да насочим дебатът. Какви мерки трябва да се вземат, така че да
има по-добри резултати в борбата с престъпността в кратки срокове.
Водеща: Повече съмнения и въпроси имате и по тази тема, отколкото отговори, така да разбирам?
М. Димитров: Съмненията са ясни, въпросът е да бъдат взети мерки, които да донесат резултат, защото загубата на време е много лош показател в една такава ситуация.
Водещ: Добре. Благодаря ви за този разговор. Мартин Димитров беше наш гост.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...