Димо Гяуров: С Етичния кодекс сме се опитали да зададем параметри, в рамките на които се очаква да се държи народния представител

30.04.2010
 

Водеща Анна Цолова: Димо Гяуров ни е на гости, депутат от "Синята коалиция" и председател на парламентарната комисия, която се бори с корупцията, конфликта на интереси и налагат правилата за парламентарна етика. Здравейте.

Димо Гяуров:    Добро утро.

Водеща: Преди да преминем към етичния кодекс, който създавате и е все още в проектовариант и в процес на обсъждане, да вземем по-горещата тема, а тя е, че вчера комисията, която оглавявате, е обсъдила съмненията и подозренията, изговорени от един от бившите депутати на РЗС, че Яне Янев е изнудвал със суми, пари и подписани документи своите депутати, така че да ги държи верни до себе си. Нещо, което се чу и за Волен Сидеров преди това.

Д. Гяуров: Действително ние вчера се занимавахме със сигнала, който постъпи при нас от депутати от партия "Атака".

Водеща:    Повече от един депутат.

Д. Гяуров: Да, двама депутати са подписали сигнала и в него се твърди, че някои от водачите на листи и вероятно и действащи депутати от бившата парламентарна група на РЗС са подписали записи на заповеди на стойност 100 хиляди лева.

Водеща:  Всяка една.

Д. Гяуров: Всяка една.

Водеща: Всеки един запис.

Д. Гяуров:    Да.

Водеща: Как изглеждат, показаха ли ви тези документи хората, които подават сигнала?

Д. Гяуров: Не, не биха могли да ни ги покажат, нека да го обясня по-просто, като разписка. Този документ има смисъл, когато той е в този, на когото се дължат пари. Няма как подписалият да притежава оригинала или копие от него.

Водеща: Но какво горе-долу е съдържанието на този документ?

Д. Гяуров:  Не знам, все още не сме ги виждали тези документи. Може да се окаже, че никога няма да ги видим. Ако действително г-н Яне Янев ги държи, възможно е той да ги унищожи.

Водеща: Какво обаче ви казаха депутатите? Единият от тях е Димитър Чукарски.

Д. Гяуров:  Да, ние изслушахме колегата Чукарски по този повод, тъй като в сигнала беше споменато неговото име. Той потвърди, че е подписал такъв документ, както и че е подписал един договор между него и партия РЗС за спазване на една програма, консервативна - "България на гражданите и регионите", което е по-скоро едно споразумение между РЗС, ако не бъркам, и британските консерватори.

Водеща: Това е подписано от всеки един от членовете на РЗС, преди да станат депутати евентуално.

Д. Гяуров:  Доколкото разбрах, да. Да. В нощта преди окончателното попълване на листите с кандидатите и на внасянето им във ЦИК.

Водеща: И който е подписал - влиза, който не е подписал, по тази логика ли са се случвали нещата?

Д. Гяуров: Отпада от отпада от листите, да.

Водеща:    Ако не се доберете до оригиналните документи, които описват и казват, че има 100 хиляди лева и са описани някъде в запис на заповед, ще докажете ли нещо и какви санкции биха могли да бъдат наложени? Възможно ли е да предадете случая на компетентните органи?

Д. Гяуров: Не бих могъл да кажа все още, тъй като липсват факти, което пречи да бъдат направени обосновани изводи. Но в сигнала се твърди, че за това е сигнализирана и прокуратурата. Все още нямаме отговор от там дали наистина това е така. Ако се стигне до извода, че има данни за престъпление, разбира се, че ние ще престанем да се занимаваме с това и ще прехвърлим нещата в прокуратурата.

Водеща: Проверява ли се и друг сигнал, че Волен Сидеров също по подобен начин, с документи е задържал до себе си хора от "Атака" и ги е държал верни?

Д. Гяуров: Да, само че там не става въпрос за запис на заповед, а става въпрос за форма на гарантиране на кредит от страна на банкова институция към няколко офшорни фирми.

Водеща: И какво означава това? Как може да бъде доказано?

Д. Гяуров:  Това означава, че няколко офшорни фирми са взели кредит евентуално...

Водеща: Които са гарантирани от съответните хора, които са си сложили подписите там.

Д. Гяуров: Да, но за момента там също няма достатъчно данни. Даже най-вероятно ще се окаже, че има нещо подписано, но това е един правен сложен фактически състав. Той не е довършен. Ако се окаже, че действително е така, че той не е довършен, защото гаранцията, гарантирането е тристранна сделка, би трябвало банката да приеме този вид гаранция, ако тя не го е направила, всъщност гарантирането не е породило ефекта си.

Водеща:    Не съществува такова нещо.

Д. Гяуров:  Не съществува, да.

Водеща: Да преминем към темата, по която всъщност ви поканихме. Правите опит да създадете проект за етичен кодекс, по който да работят и да живеят също така депутатите, защото това засяга техния живот извън парламента, поведението им извън парламентарната зала, манталитета им дори, като чета част от предложенията, имате идея да промените.

Д. Гяуров:  Семействата, близките засягат до някаква степен.

Водеща:    Какво пише в този проект? Най-основно, нещо, с което досега на депутатите не им се е налагало да се съобразяват или поне на хартия не им се е налагало да се съобразяват?

Д. Гяуров: Аз няма да се наема да ви го разказвам, той е качен на страницата на комисията в сайта на парламента. Има известно неразбиране от публиката, включително и от част от вашите колеги. Повечето от тях решиха, че това е налагане на някакви тежки, стриктни норми и респективно санкции. Нищо подобно, ние сме се опитали да зададем параметри, в рамките на които се очаква по-скоро да се държи народният представител.

Водеща: Какво, очаква се да не се злоупотребява със служебно положение, очаква се да не се контактува с определени хора?

Д. Гяуров: Да живее прозрачно, да не бъде зависим. Ето го кодекса. Ние сме разписали в главите най-общо принципи, върховенство на закона, защита на обществения интерес, независимост, нещо много важно, безпристрастност и обективност, откритост и прозрачност. Това са по-скоро основните, основните правила, около които се очаква да бъде изградено поведението на народния представител.

Водещ: Как обаче ще се наказва и изобщо как се доказва нарушението на едно правило, например да не използват служебното си положение или държавно имущество за лична изгода?

Д. Гяуров: Ние не разчитаме, че целенасочено някой ще преследва депутата и целенасочено ще гледа какво прави. Но знаете, че България е малка държава, всичко се чува - кой пътувал за сметка на някоя фармацевтична фирма до Щатите, кой назначил дъщеря си в парламента. Може би ви звучи парадоксално, но се оказва, че вече има три деца на народни представители, назначени в администрацията на парламента.

Водеща: Кои са те? Кои са народните представители?

Д. Гяуров: Не бих могъл да бъда точен, затова ще се въздържа.

Водеща: Но това, което със сигурност знаем, че депутат от ГЕРБ пътува за сметка на фармацевтична фирма.

Д. Гяуров:  И много други неща подобни се случват.

Водеща:  Мисля, че това е Лъчезар Иванов, срещу когото май се прави проверка.

Д. Гяуров:  Нека да не го коментираме, въпросът е, че не е редно.

Водеща: От кои парламентарни групи са депутатите, които са назначили децата си, синовете и дъщерите си в парламента?

Д. Гяуров: Направете проверка. Направете проверка.

Водеща:    Поне фамилиите еднакви ли са?

Д. Гяуров: Мисля, че да.

Водеща: Има депутати, трима, които са назначили, какво, като експерти, съветници или какво, своите деца?

Д. Гяуров:    Казах достатъчно много. Това е нещо, което би могло да бъде проверено.

Водещ:    От управляващата партия ли са?

Д. Гяуров:  Е, не очаквайте от опозицията да бъдат.

Водеща: Добре, понеже със сигурност предизвикахте любопитството на зрителите ни, ние ще проверим. Обещаваме, че още в понеделник, когато е първото ни предаване след този разговор, ще знаете имената на децата и техните родители, народни избраници.

Д. Гяуров: Това е нередно.

Водеща: Това е нередно, мисля, без съществуването на етичен кодекс, който изготвяте.

Д. Гяуров: Разбира се, аз пак казвам - най-общо в света има две концепции. Едната е този тип документи да бъдат по-скоро с характера на нормативни актове, дори някои от тях са закони. Там има ясни рестрикции, ясни забрани, в някои случаи дори сериозни санкции. Другата концепция предполага, че това е едно желание, едно пожелаване, един набор от норми, които няма как да бъдат стриктно следени, и ако не спазва депутатът тези норми, това не е кой знае колко тежко нарушение. Дори в някои случаи няма санкции, а има само съобщаване на публиката.

Водеща: А каква би трябвало да бъде санкцията според вас, освен морална, предполагам, на лидера на партията, от чиято парламентарна група участва в Народното събрание този депутат, когато е назначил детето си като експерт или съветник в Народното събрание?

Д. Гяуров: Аз си мисля, че достатъчна санкция е това да бъде съобщено на избирателя.

Водеща: Не трябва ли да има последваща санкция, когато един човек е направил подобно нещо, освен че ще направим така, че той да се срамува от постъпката си?

Д. Гяуров: Въпрос на виждане. Аз, както ви казах, това е един опит, това е само един проект. Даже дали той ще стане факт зависи от волята на мнозинството в пленарната зала.

Водеща:    Какво се чува сега, какво говорят колегите ви? Така или иначе това е тема на разговор със сигурност сред колегите ви.

Д. Гяуров: Някои са явно неприятно изненадани, защото това е четвъртият парламент, който прави подобен опит, и вероятно част от колегите са си мислели, че и петият няма да успее. Аз също не мога да се ангажирам непременно с твърдението, че този опит ще бъде успешен, но това, което зависеше от нас, което зависеше от нас като комисия и като наше задължение, ние сме го изпълнили  поне дотук. Изпратен е на парламентарните групи с молба в кратък срок да ни дадат становища, предложения. Ние възложихме, имаме една студентска програма на Народното събрание - 11 студенти извършиха едно законодателно проучване, един сравнително-правен анализ на 25 подобни документа, кодекси и закони на 25 парламента.

Водеща:    И опитът оттам е почерпан.

Д. Гяуров: Да, ние не претендираме за авторство, не претендираме за това, че сме измислили топлата вода, напротив, реципирали сме най-доброто.

Водеща: Какво например би трябвало да е наказанието, когато двама депутати, в случая Волен Сидеров и Яне Янев, размениха обидни реплики в кулоарите на парламента по адрес един на друг, би трябвало ли да има някаква санкция?

Д. Гяуров: В момента няма такава, тъй като някакви норми се съдържат в нашия правилник, но, забележете, там се казва какво трябва да бъде поведението на народния представител само вътре в залата и има санкция за евентуално негово лошо, нека да го наречем, поведение в залата. В кулоарите няма.

Водеща: Да, такава санкция, мисля, беше наложена, като например - напуснете трибуната, г-н Янев - Цецка Цачева.

Д. Гяуров: Най-тежкото наказание е отстраняване от три поредни пленарни заседания.

Водеща: Да.

Д. Гяуров: А би могло санкцията да се изразява в размер на някаква парична сума.

Водеща:    Какво наказание е това, когато има депутати, които не влизат изобщо вътре, в парламентарната зала? Би ли по някакъв начин, облечено в санкция и... би ли трябвало да се наказва отсъствие и по етичния кодекс? 

Д. Гяуров: Към момента то се наказва по правилника.

Водеща:  С глоби, процент от заплатата...

Д. Гяуров: С лишаване от заплата.

Водеща:    А тук, в етичния кодекс, отсъствието?

Д. Гяуров:    Няма нужда да разглеждаме този въпрос, той е уреден в правилника.

Водеща: Да видим в Италия как е уреден въпросът.

                Х       Х       Х

Водеща: Току-що направихме така, че всички български депутати да завидят на всички италиански депутати.

Д. Гяуров:    Така е.

Водеща: 20 хиляди евро заплата, 5 хиляди за квартира в столицата, ако не си от столицата, 4 хиляди за задгранични проучвания, както Антоанета каза, много често тези задгранични проучвания се извършват през летните отпускарски месеци, безплатно кино, театър, телефон, езикови курсове, включително физическо поддържане на формата. Това ли е начинът да накараш депутатите да не са свързани с мафиоти, да не се срещат със съмнителни хора, да не участват в нерегламентиран бизнес, когато ги отрупаш с благоденствие?

Д. Гяуров: Не, аз не бих казал, че така трябва да постъпим и ние. Разбира се, че не можем да се сравняваме с Италия, но заплатата на българския народен представител никак не е малка. Така че би следвало тя да му стига, без да живее в разкош.

Водеща: Един друг въпрос - какво ще бъде ограничението за получаване на подаръци? Видяхме, в италианския парламент то е, подарък на стойност над 100 евро вече остава в архивите и в стаите на събранието народното им там.

Д. Гяуров:  Ние не сме записали конкретни стойности, оставили сме там празни места, за да може да реши мнозинството какво да бъде. Но спомнете си, че съвсем наскоро в Закона за отбраната и въоръжените сили записахме текст, че военнослужещите могат да получават подаръци до размера на една минимална заплата. Може би нещо подобно би трябвало да се запише и в този етичен кодекс.

Водеща:    Да се запише и в етичния кодекс. Много ви благодаря за това гостуване.

Д. Гяуров:    И аз благодаря.

Водеща:    Благодаря ви за това, че бяхте тук.


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...